СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Дарослыя і дзеці

Категория: МХК

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мастацтва (Айчынная і сусветная мастацкая культура). Праграма Міністэрства адукацыі РБ.

Просмотр содержимого документа
«Дарослыя і дзеці»

Урок: М(АСМК)

Дата:

Kлас:5

Tэма: Дарослыя і дзеці

Сувязь з папярэднімі ведамі: Традыцыі і падзеі ў коле сям’і

Мэта ўрока: замацаванне ўяўленняў навучэнцаў пра асаблівасці ўвасаблення тэмы сям’і ў творах розных відаў мастацтва

Задачы: — актуалізаваць ўяўленні навучэнцаў пра адносіны дзяцей і дарослых у сямейным коле;

раскрыць магчымасці мастацтва ў тлумачэнні казачных вобразаў;

— паказаць выяўленчыя і выразныя магчымасці розных відаў мастацтва у раскрыцці вобраза дарослых і дзяцей у сям'і;

— замацаваць уменне характарызаваць творы мастацтва на тэму сям'і;

—развіваць эмацыйна-вобразнае ўспрыяцце;

закрепить характарызаваць казачныя вобразы ў творах мастацтва;

— выхоўваць эмацыйна – каштоўнасныя адносіны ў сям'е;



Ход урока (метады і заданні):

1. Арганізацыйны момант

План тэмы

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць вучняў

Успрыманне і абмеркаванне мастацкіх твораў на тэму ўзаемаадносін дарослых і дзяцей.

Арганізацыя прагляду

Слухаюць, параўноўваюць. Асэнсаванне ў творах мастацтва разнастайнасці ўзаемаадносін дарослых і дзяцей.

Выкананне эскіза «Хто жыве ў доме маім» (акварэль, гуаш).

Арганізацыя самастойнай работы

Вобразнае ўвасабленне прыхільнасці дарослых і дзяцей.

Выкананне работы

Падрыхтоўка эцюда-пантамімы «Хто жыве ў доме маім».

Арганізацыя самастойнай работы

Выкананне работы






Матэрыялы і дыдактычныя дапаможнікі:

1.Дапаможнік для 5 кл. 2016 года выдання.

2. Жывапіс: Рэмбрант. «Партрэт Тытуса»; В. М. Васняцоў. «Партрэт сына»; І. Я. Рэпін. «Страказа (партрэт дачкі)»; Б. М. Кустодзіеў. Партрэты дачкі Ірыны (на выбар); У. Я. Макоўскі. «Сялянскія дзеці»; Я. Кругер. «Дзяўчынка ў чырвоным»; Л. А. Альпяровіч. «Жанравая сцэна».

3. Скульптура: Л. Жукліс. «Сям’я»; Ю. А. Кірэеў. «Сям’я»; Н. В. Крандыеўская. «Бацька і сын»; У. І. Жбанаў. «Дзяўчынка з парасонам».

4. Літаратура: А. Л. Барто. «Асаблівае даручэнне»; С. В. Мiхалкоў. Аповесць «Свята непаслушэнства».

5. Экраннае мастацтва: Ю. Калішэр. Анімацыйны фільм «Свята непаслушэнства»; Е. П. Барынава. Анімацыйны фільм «Залатое кураня»; О. Д. Чуркін. Анімацыйны фільм «Мама для маманцяняці».