Դասալսումների նպատակները
1.Դասի նպատակներն ու խնդիրները ձևակերպված են:
2.Դասի փուլերը տրամաբանորեն շաղկապված են, դասը հագեցած է:
3.Դասի ընթացքում օգտագործվում են արդյունավետ մեթոդներ, հնարներ , միջոցներ ու դիդակտիկ նյութեր:
4.Առաջադրանքները տրվում են հստակ, դրանց ստուգումը հետևողական է:
5.Նոր նյութը, հասկացություններն ու եզրույթները մատուցվում և պարզաբանվում են են հիմնավոր, մատչելի:
6.Ստեղծվում են ներառարկայական և միջառարկայական կապեր:
7.Ուսուցիչը դասարանը կառավարում է հմտորեն, մանկավարժական տակտով, իր անձնական օրինակով ուղղորդում է սովորողներին:
8.Խթանվում են սովորողների ինքնուրույն, հետազոտական, տրամաբանական, քննադատական մտածողության, վերլուծական, համադրման, ընդհանրացման, ինքնագնահատման կարողությունների զարգացումը և ճանաչողական հետաքրքրությունները, կարևորվում է արժեքային համակարգի ճիշտ ձևավորումը:
9. Սովորողները կարողանում են ինքնուրույն աշխատել:
10. Սովորողները, այդ թվում կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցողները, ներգրավված են ուսումնառության մեջ:
11.Ապահովվում է հետադարձ կապ:
12.Օգտագործվում են գնահատման զանազան ձևեր, գնահատականները հիմնավորվում են:
13.Դասաժամն օգտագործվում է արդյունավետ և նպատակային:
14. Դասի նպատակի իրատեսությունը, իրականացումը:
15. Տնային հանձնարարությունը տրվում է հստակ, բացատրվում է հիմնական պահանջները:
16. Դասագրքից դուրս օգտվում են այլ գրականությունից, նյութերից, նաև էլեկտրոնային:
17…………….Առաջավոր փորձի ուսումնասիրություն:
18.Ուսուցչի պատրաստվածությունը դասին:
19.Աշակերտի գրավոր խոսքի զարգացման ձևեր:
20.Գրավոր աշխատանքների քանակը, տետրերի վարման կարգը:
21.Օժանդակ աղբյուրների օգտագործման ձևերն ու մեթոդները:
22.Ուսուցչի աշխատանքային ոճի ուսումնասիրում:
23.Անհատական և շերտավորված աշխատանք:
24.Ետ մնացող աշակերտների հետ տարվող աշխատանք դասերի ընթացքում՞
25.Նոր նյութի հաղորդման ձևերն ու մեթոդները:
26.Հանձնարարված թեմայի հարցման եղանակները:
27.Պրոբլեմային հարցերի հայտնաբերումն ու առաջադրումը:
28.ակերտներին սովորել սովորեցնելու ուսուցչի կարողությունների ստուգում:
29.Գործնական բնույթի աշխատանքների կազմակերպում:
30.Ուսուցչի մանկավարժական տակտը:
31.Դասավանդման գիտական մակարդակը:
32.Նախորդ դասալսումներին արված դիտողությունների ստուգում:
33. Դասի կահավորումը:
34.Ծրագրային նյութերի կատարման ստուգում:
35. Ժմանակակից գիտատեխնիկական միջոցների առկայությունը և նրանց ձևերը:
36.Ուսուցչի առարկայական պատրաստականության ստուգումը: