Առարկա՝ Մաթեմատիկա Ամսաթիվ՝ 18.11.2022
Դասարան՝ 3
Դասվար՝ Դ.Ճարատանյան
Դասի տիպը՝ Հաղորդման դաս
Թեմա՝ Բազմապատկման հատկություններ՝ տեղափոխում
Նպատակ՝ Կսովորեն բազմապատկման հատկություններից ,,Բազմապատկման տեղափոխման հատկությունը,,: Կիմանան, որ արտադրիչների տեղերը փոխելիս արտադրյալը չի փոխվում:
Վերջնարդյունք՝
| Սովորողը պետք է իմանա. | Սովորողը պետք է կարողանա. |
| մի քանի թվերի արտադրյալը հաշվելիս բազմապատկումը պետք է կատարել ձախից աջ հերթականությամբ։ | հաշվել արտադրյալը |
| արտադրիչների տեղափոխությունից արտադրյալը չի փոխվում | կիրառել բազմապատկման տեղափոխական հատկությունը |
| գին-քանակ-արժեք հարաբերակցությունը | լուծել պարզ խնդիրներ` կիրառելով գին-քանակ-արժեք հարաբերակցությունը |
| եռանիշ թվերը կազմված են երեք թվանշաններից | րված թվանշաններով կազմել և գրել եռանիշ թվեր |
Դասի ընթացք.
Բանավոր հարցում
Նախապատրաստում նոր նյութին
Նոր նյութի հաղորդում
Ամփոփում
Տնային աշխատանքի հանձնարարում
Խթանում.
| Ուսուցչի գործողությունները | Աշակերտների գործողությունները |
| Տն. աշխ. ստուգում | |
| Բանավոր հարցում | Պատասխաններ |
| Վերհիշում գումարման հատկությունները | Պատասխաններ |
Նոր նյութի հաղորդման դաս: Հաղորդել, որ այսօր անցնելու ենք ,,Բազմապատկման հատկություններ,,-ից տեղափոխման հատկությունը: Տալ գաղափար ,,Բազմապատկման տեղափոխման հատկության,, մասին:
Կատարել էջի վարժությունները և խնդիրները:
Հարցեր և առաջադրանքներ չափորոշչային նվազագույն պահանջների կատարումը ստուգելու համար։
Հաշվել արտադրյալները։
4 2 5 =
6 7 10 =
Հաշվել արտադրյալը` կիրառելով բազմապատկման տեղափոխական հատկությունը։
3 7 2 =
2 6 3 =
3.Լուծել խնդիրը։
Սոնան և Արամը միասին ունեն 1000 դրամ: Սոնան ունի 6 հատ 50 դրամանոց և 4 հատ 10 դրամանոց։ Որքա՞ն դրամ ունի Սոնան։
5, 3, 7 թվանշաններով կազմել եռանիշ թվեր։
Կշռադատում- Ամփոփել, թե ո՞ր հատկությունը անցանք: Ասել կանոնը:
Տն. աշխ. հանձնարարում- 236բ, 238բ, 239բ
Առարկա՝ Մաթեմատիկա Ամսաթիվ՝ 21.11.2022
Դասարան՝ 3
Դասվար՝ Դ.Ճարատանյան
Դասի տիպը՝ Հաղորդման դաս
Թեմա՝ Բազմապատկման հատկություններ՝ զուգորդում
Նպատակ՝ Կսովորեն բազմապատկման հատկություններից ,,Բազմապատկման զուգորդման հատկությունը,,: Կիմանան, որ մի քանի թվերի արտադրյալը չի փոխվի, եթե որևէ երկու հարևան արտադրիչներ փոխարինվեն դրանց արտադրյալով:
Վերջնարդյունք՝
| Սովորողը պետք է իմանա. | Սովորողը պետք է կարողանա. |
| փակագծերի առկայության դեպքում առաջինը հաշվում են փակագծերում գրված գործողությունը | կատարել բազմապատկում և հաշվել արտադրյալը |
| բազմապատկման զուգորդական հատկությունը | հաշվել արտահայտության արժեքը |
| խնդրի բաղադրիչները, կես-ամբողջ հարաբերակցությունը | հաշվել ամբողջը, երբ հայտնի է կեսը |
Դասի ընթացք.
Բանավոր հարցում
Նախապատրաստում նոր նյութին
Նոր նյութի հաղորդում
Ամփոփում
Տնային աշխատանքի հանձնարարում
Խթանում.
| Ուսուցչի գործողությունները | Աշակերտների գործողությունները |
| Տն. աշխ. ստուգում | |
| Բանավոր հարցում | Պատասխաններ |
| Վերհիշում գումարման հատկությունները | Պատասխաններ |
Նոր նյութի հաղորդման դաս: Հաղորդել, որ այսօր անցնելու ենք ,,Բազմապատկման հատկություններ,,-ից զուգորդման հատկությունը: Տալ գաղափար ,,Բազմապատկման զուգորդման հատկության,, մասին:
Կատարել էջի վարժությունները և խնդիրները:
Հաշվի՛ր արտադրյալը։
4 • (2 • 5) =
• (3 • 2) =
2 • (3 • 5) =
Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը՝ կիրառելով բազմապատկման զուգորդական հատկությունը։
7 • 5 • 2 =
5 • 5 • 6 =
5 • 2 • 4 =
Լուծի՛ր խնդիրը։ Անին իր մատիտների կեսը նվիրեց Համլետին, որից հետո նրա մոտ մնաց 10 մատիտ։ Քանի՞ մատիտ ուներ Անին։
Կշռադատում- Ամփոփել, թե ո՞ր հատկությունը անցանք: Ասել կանոնը:
Տն. աշխ. հանձնարարում- 242բ, 244բ, 246բ
Առարկա՝ Մաթեմատիկա Ամսաթիվ՝ 22.11.2022, 23.11.2022
Դասարան՝ 3
Դասվար՝ Դ.Ճարատանյան
Դասի տիպը՝ Ամփոփման դաս
Թեմա՝ Բազմապատկման տեղափոխական և զուգորդական հատկությունների
համատեղ կիրառումը
Նպատակ՝ Կամփոփեն բազմապատկման հատկությունները:
1. Կիմանան, որ արտադրիչների տեղերը փոխելիս արտադրյալը չի փոխվում:
2. Կիմանան, որ մի քանի թվերի արտադրյալը չի փոխվի, եթե որևէ երկու հարևան արտադրիչներ փոխարինվեն դրանց արտադրյալով:
Վերջնարդյունք՝
| Սովորողը պետք է իմանա. | Սովորողը պետք է կարողանա. |
| բազմապատկման հատկությունները | հաշվել արտադրյալը՝ կիրառելով բազմապատկման զուգորդական հատկությունը, առաջադրվածներից ճանաչել և նշել բազմապատկման տեղափոխական և զուգորդական հատկություններով առաջադրանքը |
| անհայտ նվազելին գտնելու կանոնը | գտնել անհայտ նվազելին և կատարել ստուգում |
| անհայտ հանելին գտնելու կանոնը | գտնել անհայտ գումարելին և կատարել ստուգում |
Դասի ընթացք.
1. Բանավոր հարցում
2. Ամփոփում
Տնային աշխատանքի հանձնարարում
Խթանում.
| Ուսուցչի գործողությունները | Աշակերտների գործողությունները |
| Տն. աշխ. ստուգում | |
| Բանավոր հարցում | Պատասխաններ |
| Վերհիշում գումարման հատկությունները | Պատասխաններ |
Նոր նյութի հաղորդման դաս: Հաղորդել, որ այսօր ամփոփելու ենք ,,Բազմապատկման հատկություններ,,-ը :
Կատարել էջի վարժությունները և խնդիրները:
Կշռադատում- Ամփոփել, թե ո՞ր հատկությունները անցանք: Ասել կանոնները:
Տն. աշխ. հանձնարարում- 1-ին օր՝ 250բ, 251բ, 253բ
2-րդ օր՝ 255բ, 257բ, 254բ
5