Ներկայացվող դասի նպատակներից է կիրառելով ժամանակակից ինովացիոն մեթոդները,միջառարկայական կապերը,նյութն աշակերտի համար դարձնել հեշտ, ըմբռնելի, բարձրացնել մաթեմատիկական մտածողության մակարդակը, զարգացնել գործնական գիտելիքների հմտությունները, ստեղծելով կապ մայրենիի հետ:
Դասի պլան
Սահիկ 1
Առարկա՝ մաթեմատիկա
Դասարան՝ 4
Ուսուցիչ՝ Դիանա Ճարատանյան
Դասի տևողությունը՝ 45 րոպե
Կահավորանք՝գիրք,տետր,գրիչ,մատիտ,քանոն,քարտեր,ինտերակտիվ գրատախտակ, գրատախտակ, բանաձևերի պաստառ, տարբեր չափերի ժապավեններ,
Միջառարկայական կապ՝ մայրենի
Նպատակը՝ բանավոր խոսքի զարգացում, խնդիրներ կազմելու կարողոթյունների զարգացում:
Դասի նպատակը՝
Կամփոփեն և կստանան գիտելիքներ մեծությունների մասին՝ երկարության, զանգվածի, ժամանակի միավորների միջև կապերը:
Աշակերտները կկարողանան՝ հաշվել ժամանակը, արագությունը, հեռավորությունը բանաձևերի օգնությամբ: Կկարողանան լուծել և կազմել հակադարձ խնդիրներ:
Զարգացնել՝ աշակերտների տրամաբանական մտածողությունը, գործնական գիտելիքների համեմատումը առօրյայի հետ, երկրաչափական պատկերների պատկերացումը:
Օգտագործվող մեթոդներ՝ Հարց ու պատասխանի մեթոդը, դիտման մեթոդը, ժամանակակից ինովացիոն մեթոդները:
Դասի ընթացք՝
Խթանում՝
Սահիկ 2, 3
Հին նյութի ստուգում ,տնային աշխատանք՝ վ.478,479 ,էջ 85( 5 րոպե)
Աշակերներից մեկը կարդում է տնային աշխատանքը,մյուսների միջոցով ստուգվում և գնահատվում է:
Բանավոր հաշիվ ( 5 րոպե)
Բանավոր հաշվի ժամանակ կրկնում ենք թիվը մի քանիսով ավելացնելու և պակասեցնելու թվային գործողությունները, հիշում են անցած մեծություններն ու դրանց թվային արժեքները:
Սահիկ 4
Քարտային աշխատանք( 5 րոպե)
Քարտային աշխատանքի ժամանակ ուսուցչուհին հանձնարարում է՝բանավոր, վարժություններ,իսկ երեխաները պատասխանը ցուցադրում են քարտերի օգնությամբ,առանց ձայնի:Պատասխանը ցուցադրվում է ուսուցչուհու՝ պատասխաններ բացվի, հրահանգից հետո:
3 և 40 թվի արտադրյալը բաժանել 60-ի: /2/
15 և 25 թվի գումարի և 20 թվի քանորդը: /2/
100 և 20 թվի տարբերության և 40 թվի քանորդը: /2/
8 և 1000 մմ-ի արտադրյալը վերածել մետրի: /8մ/
5 և 10 մմ-ի արտադրյալը արտահայտել դմ-ով: /5դմ/
քառակուսու պարագիծը 16մ է,որքա՞ն է քառակուսու 1 կողմը:/4/:
Սահիկ 5
Իմաստի ընկալում
Էջ 87 ,խդիր 492 (15 րոպե)
Աշխատանք դասագրքով, առաջադրված խնդրի բացատրություն
Խնդիրը պարզաբանում է ուսուցչուհին հարց և պատասխանների միջոցով:
Ի՞նչ ունենք խնդրում: -Պայման և պահանջ:
Ի՞նչ հասկացանք պայմանից: -Որ միաժամանակ հակառակ ուղղություններով դուրս են եկել 2 ավտոմեքենա
Էլ ի՞նչ է հայտնի պայմանից: -Որ 1 ժ-ում կապույտ մեքենան անցել է 75կմ,իսկ կարմիրը՝ 15 կմ-ով ավել:
Իսկ ի՞նչ հասկացանք պահանջից: -Թե որքա՞ն է նրանց միջև եղած հեռավորությունը:
Աշակերտները իրենց մոտ նշում են հայտնի տվյալները,ըստ որի էլ կազմում գծապատկերը,որից հետո էլ ինտերակտիվ գրատախտակի վրա հայտնվում է ճիշտ գծապատկերը:
Գծագրից դժվար չէ պատասխանել առաջադրված հարցին՝կարմիրը անցել է 15 կմ-ով ավել, այսինքն պետք է 75+15 և ստանանք կարմիր մեքենայի անցած ճանապարհը:
Կարմիր մեքենայի անցած ճանապարհը իմանալուց հետո էլ ի՞նչ պետք է իմանանք.
- նրանց միջև եղած հեռավորությունը 75+90
-2 մեքենաները միասին անցել են 165կմ
Լուծում
75+15 =90/կմ/
75+90 =165/կմ/
Պատ՝. 165 կմ
Կշռադատում ( 5 րոպե)
Աշակերտներին հանձնարարվում է պայմանի և պահանջի փոփոխման միջոցով կազմելով նոր խնդիրներ.
Նոր խնդիր.- A և B քաղաքների հեռավորությունը 165 կմ է:Միաժամանակ իրար ընդառաջ դուրս են եկել 2 մեքենա և հանդիպել են D կետում,մեկը անցել էր 75 կմ: Քանի՞ կմ էր անցել երկրերդ մեքենան:
Նոր խնդիր կազմելու շնորհիվ զարգանում է աշակերտների բանավոր խոսքը:
Անդրադարձ ( 5 րոպե)
Ի՞նչ վերհիշեցինք
-Երկարության, զանգվածի, ժամանակի միավորների միջև կապերը
Ինչ սովորեցինք
-Սովորեցինք հաշվել հեռավորությունը
-Կատարել հետադարձ հաշվում
-Կազմել նոր տվյալներ, փոփոխելով պայմանը և պահանջը
Սահիկ 6
Տնային աշխատանքի հանձնարարում՝ էջ 87, խնդիր 494
Աշակերտների խրախուսում և գնահատում
Խրախուսվում են գնահատականի և գովասանքի միջոցով բոլոր աշակերտները:
2