СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Դասի պլան: Կրթական նպատակ

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Դասի պլան: Կրթական նպատակ»

ԴԱՍԻ  ՊԼԱՆ

ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ

 ԴԱՍԻ ՊԼԱՆԱՎՈՐՈւՄԸ 1. Դասի թեման /ի ՞ նչ ուսուցանել/ 2. Դասի նպատակները /ինչու ՞ ուսուցանել/ 3. Ակնկալվող արդյունքներ 4. Գնահատում 5. Ուսուցման մեթոդներ /ինչպե ՞ ս ուսուցանել/ 6. Դասի կահավորումը 7. Դասի ընթացքը 8. Տնային հանձնարարություններ  Դասի ամփոփում  Դասի անդրադարձը:

ԴԱՍԻ ՊԼԱՆԱՎՈՐՈւՄԸ

1. Դասի թեման /ի ՞ նչ ուսուցանել/

2. Դասի նպատակները /ինչու ՞ ուսուցանել/

3. Ակնկալվող արդյունքներ

4. Գնահատում

5. Ուսուցման մեթոդներ /ինչպե ՞ ս ուսուցանել/

6. Դասի կահավորումը

7. Դասի ընթացքը

8. Տնային հանձնարարություններ

  • Դասի ամփոփում
  • Դասի անդրադարձը:
 դաստիարակել…  զարգացնել… սովորեցնել…    ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԸ   ԻՆՉՈւ   ԿՐԹԱԿԱՆ  ԶԱՐԳԱՑՈՂԱԿԱՆ ԴԱՍՏԻԱՐԱԿՉԱԿԱՆ

դաստիարակել…

զարգացնել…

սովորեցնել…

ԴԱՍԻ ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԸ

ԻՆՉՈւ

 

ԿՐԹԱԿԱՆ

ԶԱՐԳԱՑՈՂԱԿԱՆ

ԴԱՍՏԻԱՐԱԿՉԱԿԱՆ

 ԿՐԹԱԿԱՆ ՆՊԱՏԱԿ   Սովորողներին նախապատրաստել մաթեմատիկական  բանավոր և գրավոր խոսքին:  Օգնել նրանց տիրապետելու ա/մաթեմատիկական գիտելիքների նվազագույն պաշարին, բ/իրակականության ճանաչման մաթեմատիկական  մեթոդներին: Ապահովել  ուսումնական ծրագրային նյութերի  ընկալումը: Նպաստել  համակարգված գիտելիքների,գործնական  հմտությունների և կարողությունների ձեռքբերմանը:  :

ԿՐԹԱԿԱՆ ՆՊԱՏԱԿ

Սովորողներին նախապատրաստել մաթեմատիկական

բանավոր և գրավոր խոսքին:

Օգնել նրանց տիրապետելու

ա/մաթեմատիկական գիտելիքների նվազագույն

պաշարին,

բ/իրակականության ճանաչման մաթեմատիկական

մեթոդներին:

Ապահովել ուսումնական ծրագրային նյութերի

ընկալումը:

Նպաստել համակարգված գիտելիքների,գործնական

հմտությունների և կարողությունների ձեռքբերմանը:

:

1. Մտային կարողությունների զարգացում  Նպաստել  կրթական և առանձնահատուկ հմտությունների ձևավորմանը, մտային գործողությունների կատարելագործմանը:  Զգայական միջավայրի, սովորողների բանավոր խոսքի, երկխոսության, հաղորդակցման մշակույթի,մտածելակերպի, քննադատական մտածողության զարգացմանը, ինքնագնահատման և ինքնավերահսկման իրականացմանը, անհատի զարգացմանն ու կայացմանը :  Պայմաններ ստեղծել զարգացնելու սովորողների մտավոր ընդհանուր կարողությունները . Կատարելու` դիտում և փորձ, վերլուծություն և համադրում, ընդհանրացում և մասնավորեցում, վերացարկում և կոնկրետացում, ինդուկցիա և դեդուկցիա, համեմատում և անալոգիա :

1. Մտային կարողությունների զարգացում

Նպաստել կրթական և առանձնահատուկ հմտությունների ձևավորմանը, մտային գործողությունների կատարելագործմանը:

Զգայական միջավայրի, սովորողների բանավոր խոսքի, երկխոսության, հաղորդակցման մշակույթի,մտածելակերպի, քննադատական մտածողության զարգացմանը, ինքնագնահատման և ինքնավերահսկման իրականացմանը, անհատի զարգացմանն ու կայացմանը :

Պայմաններ ստեղծել զարգացնելու սովորողների մտավոր ընդհանուր կարողությունները .

Կատարելու` դիտում և փորձ, վերլուծություն և համադրում, ընդհանրացում և մասնավորեցում, վերացարկում և կոնկրետացում, ինդուկցիա և դեդուկցիա, համեմատում և անալոգիա :

պպ  Հարց դնել  Հիպոթեզ առաջադրել Պ րոբլեմ ձևակերպել Ստուգել հիպոթեզը Առանձնացնել գլխավորը  Պլանավորել  Նպատակ դնել  Ճիշտ և լակոնիկ ձևակերպել սեփական մտքերը Հետևություններ անել  2.Ճանաչողական կարողությունների զարգացում  Եզրակացություններ անել

պպ

Հարց դնել

Հիպոթեզ առաջադրել

Պ րոբլեմ ձևակերպել

Ստուգել հիպոթեզը

Առանձնացնել գլխավորը

Պլանավորել

Նպատակ դնել

Ճիշտ և լակոնիկ ձևակերպել սեփական մտքերը

Հետևություններ անել

2.Ճանաչողական կարողությունների զարգացում

Եզրակացություններ անել

 3. Ընդունակությունները զարգացնող նպատակներ  Ցուցաբերել հետևողականություն սովորողների մտածելու ճկունության, դատողությունների ձևակերպման, վերացարկելու կարողության, կառուցողական աշխատանքների, մաթեմատիկական ինտուիցիայի, կռահելու ունակությունների, հիմնավորելու հմտությունների, ապացուցելու և այլ օգտակար հմտությունների գործունեության զարգացման համար:

3. Ընդունակությունները զարգացնող նպատակներ

Ցուցաբերել հետևողականություն սովորողների

  • մտածելու ճկունության,
  • դատողությունների ձևակերպման,
  • վերացարկելու կարողության,
  • կառուցողական աշխատանքների,
  • մաթեմատիկական ինտուիցիայի,
  • կռահելու ունակությունների,
  • հիմնավորելու հմտությունների,
  • ապացուցելու և այլ օգտակար հմտությունների գործունեության զարգացման համար:
ԴԱՍՏԻԱՐԱԿՉԱԿԱՆ ՆՊԱՏԱԿԸ  Նպաստել` գիտելիքի, ուսուցման գործընթացի նկատմամբ դրական վերաբերմունքի ձևավորմանը, մտահանգումների, հայացքների ու տեսակետների, անձնային որակների, ինքնագնահատման, ինքնուրույնության և արժեհամակարգի ձևավորմանը, պատշաճ վարքագծի ու փորձի ձեռքբերմանը:  Արթնացնել սովորողների հետաքրքրասիրությունը, առաջացնել հետաքրքրություն առօրյայի և հասարակական կյանքի տարբեր իրադրությունների նկատմամբ:  Սովորողներին մղել` ակտիվության, ինքնուրույնության, ազնվության, քննադատության, հաստատակամության, նպատակասլացության,վերաբերմունքի ու վարքագծի ճիշտ դրսևորումների:  Ձևավորել` դժվարությունները հաղթահարելու և  պատասխանատու որոշումներ կայացնելու կարողություններ  և հմտություններ:

ԴԱՍՏԻԱՐԱԿՉԱԿԱՆ ՆՊԱՏԱԿԸ

Նպաստել` գիտելիքի, ուսուցման գործընթացի նկատմամբ դրական վերաբերմունքի ձևավորմանը, մտահանգումների, հայացքների ու տեսակետների, անձնային որակների, ինքնագնահատման, ինքնուրույնության և արժեհամակարգի ձևավորմանը, պատշաճ վարքագծի ու փորձի ձեռքբերմանը:

Արթնացնել սովորողների հետաքրքրասիրությունը, առաջացնել հետաքրքրություն առօրյայի և հասարակական կյանքի տարբեր իրադրությունների նկատմամբ:

Սովորողներին մղել` ակտիվության, ինքնուրույնության, ազնվության, քննադատության, հաստատակամության, նպատակասլացության,վերաբերմունքի ու վարքագծի ճիշտ դրսևորումների:

Ձևավորել` դժվարությունները հաղթահարելու և

պատասխանատու որոշումներ կայացնելու կարողություններ

և հմտություններ:

ԱԿՆԿԱԼՎՈՂ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐ  Թեմայի ուսումնասիրությունը սովորողներին հնարավորություն է ընձեռելու… Թեմայի /դասի/ ավարտին բոլոր սովորողները պետք է իմանան … Ցանկալի է, որ շատերը կարողանան… Ցանկալի է, որ ոմանք կարողանան …

ԱԿՆԿԱԼՎՈՂ ԱՐԴՅՈՒՆՔՆԵՐ

Թեմայի ուսումնասիրությունը սովորողներին հնարավորություն է ընձեռելու…

  • Թեմայի /դասի/ ավարտին բոլոր սովորողները պետք է իմանան …
  • Ցանկալի է, որ շատերը կարողանան…
  • Ցանկալի է, որ ոմանք կարողանան …
ենք  Ի ՞ նչ չափանիշներով ենք  ենք ենք ենք Է Ինչպե ՞ ս  Ո ՞ վ Ի ՞ նչն  Ե ՞ րբ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ Ինչու ՞  Գնահատման ի ՞ նչ  ձևեր և տեսակներ ենք կիրառում  Բնութագրական գնահատումն իրականացվում է հարցազրույցի, համառոտ գրավորի, թելադրության, տնային և գործնական աշխատանքների միջոցով:   Միավորային գնահատումը կատարվում է բանավոր հարցումների,ամփոփիչ գրավորների, տնային և գործնական աշխատանքների հիման վրա:

ենք

Ի ՞ նչ չափանիշներով ենք

ենք

ենք

ենք

Է

Ինչպե ՞ ս

Ո ՞ վ

Ի ՞ նչն

Ե ՞ րբ

ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ

Ինչու ՞

Գնահատման ի ՞ նչ ձևեր և տեսակներ ենք կիրառում

Բնութագրական գնահատումն իրականացվում է հարցազրույցի, համառոտ գրավորի, թելադրության, տնային և գործնական աշխատանքների միջոցով:

Միավորային գնահատումը կատարվում է բանավոր հարցումների,ամփոփիչ գրավորների, տնային և գործնական աշխատանքների հիման վրա:

 ԻՆՉՊԵ ՞ Ս ՈւՍՈւՑԱՆԵԼ Ուսուցման մեթոդների ընտրության վրա ազդող  գործոններ են. ուսուցման նպատակները, խնդիրները, ուսումնական նյութի բովանդակությունը, ծավալը,  բարդությունը,  հատկացված ժամաքանակը, սովորողների տարիքը, թվաքանակը, վարժվածությունը,  պատրաստվածությունը, հետաքրքրությունները, ուսուցչի պատրաստվածության աստիճանը:  Հիշենք, որ մեթոդի կիրառումը ինքնանպատակ չէ, այն միջոց է կրթական խնդիրներ լուծելու նպատակին ծառայելու համար :

ԻՆՉՊԵ ՞ Ս ՈւՍՈւՑԱՆԵԼ

Ուսուցման մեթոդների ընտրության վրա ազդող

գործոններ են.

  • ուսուցման նպատակները, խնդիրները,
  • ուսումնական նյութի բովանդակությունը, ծավալը,

բարդությունը,

  • հատկացված ժամաքանակը,
  • սովորողների տարիքը, թվաքանակը, վարժվածությունը,

պատրաստվածությունը, հետաքրքրությունները,

  • ուսուցչի պատրաստվածության աստիճանը:

Հիշենք, որ մեթոդի կիրառումը ինքնանպատակ չէ, այն միջոց է

կրթական խնդիրներ լուծելու նպատակին ծառայելու համար :

 ԴԱՍԻ ԿԱՀԱՎՈՐՈւՄԸ      Անհրաժեշտ պարագաներ և ռեսուրսներ     Ուսումնադիտողական պարագաներ, գրենական պիտույքներ, մասշտաբային քանոն, փոխադրիչ, կարկին, շաժական գրատախտակ: Դիդակտիկ նյութեր, անհատական և խմբային աշխատանքների քարտեր, պաստառներ, նկարներ, երկրաչափական մարմինների մոդելներ: Համակարգիչ, լուսարձակ, էլեկտրոնային գրատախտակ, էլեկտրոնային նյութեր : Գնահատման սանդղակներ, աղյուսակներ, թերթիկներ:

ԴԱՍԻ ԿԱՀԱՎՈՐՈւՄԸ

Անհրաժեշտ պարագաներ և ռեսուրսներ

  • Ուսումնադիտողական պարագաներ, գրենական պիտույքներ, մասշտաբային քանոն, փոխադրիչ, կարկին, շաժական գրատախտակ:
  • Դիդակտիկ նյութեր, անհատական և խմբային աշխատանքների քարտեր, պաստառներ, նկարներ, երկրաչափական մարմինների մոդելներ:
  • Համակարգիչ, լուսարձակ, էլեկտրոնային գրատախտակ, էլեկտրոնային նյութեր :
  • Գնահատման սանդղակներ, աղյուսակներ, թերթիկներ:
Խ թանում Կ շռադատում   ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ    5 րոպե 20 րոպե Ի մաստի ընկալում 10 րոպե

Խ թանում

Կ շռադատում

ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔԸ

5 րոպե

20 րոպե

Ի մաստի ընկալում

10 րոպե

ՏՆԱՅԻՆ ՀԱՆՁՆԱՐԱՐՈՒԹՅՈւՆ Սովորողներին տրվող տնային հանձնարարությունները կարող են ուղված լինել`  1. գիտելիքների կիրառմանը,  2. ուսումնասիրած թեմայի համակարգմանը, վերլուծությանը, համադրմանը, դասակարգման և ընդհանրացման աշխատանքներին,  3. գիտելիքների և կարողությունների ամրապնդմանը,  4. հաջորդ դասանյութի ընկալման նախապատրաստմանը,  5. ստեղծագործական բնույթի աշխատանքներին,  6. թեմատիկ, գործնական և կիսամյակային ամփոփիչ աշխատանքների նախապատրաստմանը,  7. գործնական, հետազոտական և նախագծային աշխատանքներին:

ՏՆԱՅԻՆ ՀԱՆՁՆԱՐԱՐՈՒԹՅՈւՆ

Սովորողներին տրվող տնային հանձնարարությունները կարող են ուղված լինել`

1. գիտելիքների կիրառմանը,

2. ուսումնասիրած թեմայի համակարգմանը, վերլուծությանը,

համադրմանը, դասակարգման և ընդհանրացման աշխատանքներին,

3. գիտելիքների և կարողությունների ամրապնդմանը,

4. հաջորդ դասանյութի ընկալման նախապատրաստմանը,

5. ստեղծագործական բնույթի աշխատանքներին,

6. թեմատիկ, գործնական և կիսամյակային ամփոփիչ աշխատանքների նախապատրաստմանը,

7. գործնական, հետազոտական և նախագծային աշխատանքներին:

 ԴԱՍԻ ԱՆԴՐԱԴԱՐՁԸ  Անդրադարձը` սովորողների համար իրենց սովորածին ու գործողություններին անդրադառնալն է:  Ես պիտի շատ աշխատեմ, որ …  Ինձ համար հետաքրքիր էր դասը,…  Ես չհասկացա դասը … դժվար դաս էր, …  Այս դասին ես սովորեցի…  Այս դասին ես իմացա…  Այս դասին ես հասկացա…  Այս դասին ես կրկնեցի…  Այս դասին ես ամրապնդեցի…

ԴԱՍԻ ԱՆԴՐԱԴԱՐՁԸ

Անդրադարձը` սովորողների համար իրենց

սովորածին ու գործողություններին անդրադառնալն է:

Ես պիտի շատ աշխատեմ, որ …

Ինձ համար հետաքրքիր էր դասը,…

Ես չհասկացա դասը … դժվար դաս էր, …

Այս դասին ես սովորեցի…

Այս դասին ես իմացա…

Այս դասին ես հասկացա…

Այս դասին ես կրկնեցի…

Այս դասին ես ամրապնդեցի…

 ԴԱՍԱՊԼԱՆԻ ՄՈԴԵԼ Առարկա … Ուսուցիչ … Դասարան… Դասի թեմա … Ամսաթիվ… Նպատակներ * Ուսուցանող … Ակնկալվող արդյունքներ * Զարգացնող … * Պետք է, որ բոլորը իմանան…կարողանան… Գնահատում * Դաստիարակող… * Ցանկալի է, որ շատերը (ոմանք) … Չափանիշներ … Ձևեր ,… տ եսակներ, … Մեթոդներ /ռազմավարություն/ … Ռեսուրսներ /դասի կահավորումը/ ……… Դասի ընթացքը * Կազմակերպչական մաս / 5ր. /  Ուսուցչի գործողությունները * Գործողություններ ըստ ԽԻԿ համակարգի փուլերի 1…. Տնային հանձնարարություն և դասի  անդրադարձ / 5 րոպե / … … 2…. Դասի ամփոփում  Աշակերտների գործողությունները Ժամանակ 3…. 1. …  / 35 րոպե / ... 2…. … … 3…. … … …

ԴԱՍԱՊԼԱՆԻ ՄՈԴԵԼ

Առարկա …

Ուսուցիչ …

Դասարան…

Դասի թեմա …

Ամսաթիվ…

Նպատակներ

* Ուսուցանող …

Ակնկալվող արդյունքներ

* Զարգացնող …

* Պետք է, որ բոլորը իմանան…կարողանան…

Գնահատում

* Դաստիարակող…

* Ցանկալի է, որ շատերը (ոմանք) …

Չափանիշներ …

Ձևեր ,… տ եսակներ, …

Մեթոդներ /ռազմավարություն/

Ռեսուրսներ /դասի կահավորումը/

………

Դասի ընթացքը

* Կազմակերպչական մաս / 5ր. /

Ուսուցչի գործողությունները

* Գործողություններ ըստ ԽԻԿ համակարգի փուլերի

1….

Տնային հանձնարարություն և դասի անդրադարձ / 5 րոպե /

… …

2….

  • Դասի ամփոփում

Աշակերտների գործողությունները

Ժամանակ

3….

1. …

/ 35 րոպե /

...

2….

3….

Միավորը

Սանդղակ սովորողի ուսումնառության արդյունքների գնահատման չափանիշների

Ակնկալվող պատրաստվածությունն ըստ տվյալ առաջադրանքի կատարման

Կ իրառելու կարողություններն

Մոտեցումները

ըստ իրադրության

կողմնորոշման և կատարման համար

Ծրագրային նյութի իմացությունը

Չափորոշչային

Նվազագույն պահանջներին հ-ն

Պարզ կամ ծանոթ

4

Պարզ առաջադրանք

Ստանդարտ մոտեցում

Պարզ կամ ծանոթ

5

Չափորոշչայի ն

նվազագույն պահանջներին հ-ն

Ստանդարտ մոտեցում

Ոչ բարդ հիմնավորում

ենթադրող առաջադրանք

6

Պարզ կամ ծանոթ

Հայտնի մեթոդների իմացություն

Նվազագույն ահանջներին հ-ն լիարժեք իմացություն

Միջնորդավորված քայլ

ենթադրող առաջադրանք

7

Պարզ կամ ծանոթ

Կայուն իմացություն

Միջնորդավորված քայլեր

Հիմնավորում պահանջող առաջադրանք

Պարզ կամ ծանոթ

Միջնորդավորված քայլ, պարզ արտածում և հիմնավորում պահանջող առաջադրանք

8

Ոչ բարդ հիմնավորումներ

Հիմնավոր իմացություն

Միջնորդավորված քայլ , արտածում և հիմնավորում պահանջող առաջադրանք

9

Հիմնավոր

իմացություն

Ինքնատիպ մոտեցում, և հատուկ մեթոդներ

Ոչ լրիվ ծանոթ

Հիմնավո ր և խորը իմացություն

Բազմակողմանի վերլուծություն և

ստեղծագործ. մոտեցում

Հատուկ մեթոդներ,արտածում, հիմնավորում և կռահում ենթադրող առաջադրանք

Անծանոթ

10