Դասի պլան
Առարկա` Հայոց լեզու
Ուսուցիչ` Հարությունյան Տաթևիկ
Դասարան` 8-րդ
Տևողություն` 45 րոպե
Դասի թեմա` Մակբայը որպես խոսքի մաս
Դասի նպատակներ Կիմանան` ինչ է մակբայը, նրա ընդհանուր
հատկանիշները, ձևաբանական առանձնահատկությունը,
տեսակները և շարահյուսական դերը,
կկարողանան՝ ճանաչել և իրարից տարբերել մակբայների
տեսակները
Մեթոդները` Կարճ դասախոսություն,
Մտքի քարտեզագրում
Խմբային աշխատանք քարտերով
Միջոցները` Դասագիրք, քարտեր
ԽԻԿ համակարգ.
Ընթացքը` Կազմակերպչական մաս` առանձին թերթիկների վրա գրել
ձևի մակբայ, ժամանակի մակբայ, տեղի մակբայ, չափ ու
քանակի մակբայ, յուրաքանչյուր աշակերտ վերցնում է մի
թերթիկ և կազմվում են խմբեր մակբայի տեսակների
համապատասխան: (3 րոպե)
1Խթանման փուլ (5 րոպե)` Յուրաքանչյուր խումբ թերթիկների վրա գրի գործողություն ցույց տվող բառեր (բայեր), որից հետո խմբի անդամներից յուրաքանչյուրը կարդում է իրենց գրած բառերը:
2 Իմաստի ընկալման փուլ (20 րոպե)`Կարճ դասախոսության միջոցով բացատրել մակբայի իմաստը: Ուսուցիչը նախ ասում է, որ գործողության տեղ, ժամանակ, ձև, չափ ու քանակ ցույց տվող բառերը կոչվում են մակբայ: Մակբայները տարբերվում են գործողության տեղ, ժամանակ, ձև, չափ ցույց տվող գոյականներից և այլ խոսքի մասերից նրանով, որ չեն հոլովվում և հոդ չեն ստանում, այսինքն` մակբայը չթեքվող խոսքի մաս է: Մակբայները նախադասության մեջ դառնում են բայական անդամի լրացում:
Կարճ դասախոսությունից հետո 1-ին (տեղի մակբայ) խմբին հանձնարարել իրենց գրած բայերին ավելացնել որտե՞ղ հարցին պատասխանող բառեր:
2-րդ (ժամանակի մակբայ) խմբին հանձնարարել իրենց գրած բայերին ավելացնել ե՞րբ հարցին պատասխանող բառեր:
3-րդ (ձևի մակբայ ) խմբին հանձնարարել իրենց գրած բայերին ավելացնել ինչպե՞ս հարցին պատասխանող բառեր:
4-րդ (չափ ու քանակի մակբայ ) խմբին հանձնարարել իրենց գրած բայերին ավելացնել ինչքա՞ն, որքա՞ն հարցերին պատասխանող բառեր:
Այնուհետև յուրաքանչյուր խումբ գալիս է այն եզրահանգման, որ միևնույն հարցին պատասխանող բառերի միջև կա ընդհանրություն և փորձում է սահմանել կանոնը: Առաջին խումբը գրքով ստուգում է երկրորդ խմբի սահմանած կանոնը, երկրորդ խմբի սահմանած կանոնը ստուգում է չորրորդ խումբը, երրոդինը` երկրորդը, չորրորդինը ստուգում է երրորդ խումբը: Իսկ ուսուցչուհին հետևում, ուղղորդում և խրախուսում է խմբերին:
Այնուհետև յուրաքանչյուր խումբ կազմում է մտքի քարտեզ և կպցնում գրատախտակին: Առաջին խմբի կազմած քարտեզը կստուգի չորրորդ խումբը, երկրորդ խմբինը` առաջին խումբը, երրորդ խմբինը` երկրորդ խումբը, իսկ երկրորդ խմբի կազմած քարտեզը կստուգի երրորդ խումբը:
Մակբայ
ժամանակ
տեղ
ձև
չափուքանակ
որտե՞ղ, ու՞ր
ինչպե՞ս
ե՞րբ
ինչքա՞ն ,որքա՞ն
Ամենևին, ավել, ավելի, բավական, բնավ, բոլորովին, քիչ-քիչ, ընդամենը
այժմ, առմիշտ, այսօր, հետագայում, նախօրոք, վերջերս, ցմահ, օրեցօր, վաղուց
Դեմուդեմ, այլուր, տեղ-տեղ, դռնեդուռ, մեջտեղ, հեռու, մեջ, բերնեբերան
Արագ, լրջորեն, դանդաղ, իսկույն, կամաց, զույգ, հանկարծ, սրտանց
3 Կշռադատման փուլոււմ (15 րոպե) կատարել քարտային աշխատանք:
Առաջին խումբ
Քարտ 1-ին. Դուրս գրի´ր մակբայները և որոշի´ր, թե ինչ են ցույց տալիս.
Երկնքում ամպած, տխուր ու սև, Սի´րտ իմ, արի չկռվենք,
Լաց էր լինում միալար, Էլ չլինենք մանր ու թեթև,
Հեռու~, հեռու~ լեռան ետև Մի անգամ լավ բացատրվենք
Խաղում փայլակն անդադար (Հ.Թ.): Ու հաշտ լինենք այնուհետև:
Երկրորդ խումբ
Քարտ 2-րդ. Տրված օրինակներում որոշի´ր ընդհանրական մակբայների տեսակները` ըստ կիրառության.
Առաջ կե´ր, վերջը գոհացի´ր: Հանկարծ բազմությունից զատվելով` դողդողալով քայլեց առաջ մի ծերունի` հայացքն ուղղած կենտրոնում հավաքվածներին: Ականջիս տակ անընդհատ լսվում էր տանտիկնոջ ճղճղան ձայնը: Սուրենն անընդհատ խոսում էր , և հավաքվածները արդեն բան չէին հասկանում:
Երրորդ խումբ
Քարտ 3-րդ. Գտի´ր մակբայները, որոշի´ր դրանց տեսակը, բացատրի´ր դրանց կազմությունը.
Մի քանի րոպե չանցած` անտառը ողողվեց ամբողջապես. Նրա զառիվայրից սկսեցին հոսել առուներ, ճանապարհի հետքը կորավ բոլորովին: Ապա քամին քիչ-քիչ դադարեց, փայլակն սկսեց շողալ մերթընդմերթ, և որոտը լսվում էր ավելի խուլ: Այդ նշան էր, որ փոթորիկն անցել էր հեռու կողմերը:
Չորրորդ խումբ
Քարտ 4-րդ. Առանձնացրու´ տրված մակբայները` ըստ տեսակների և կազմի´ր նախադասություններ.
Բազմիցս, երբեք, հեռու, այլևս, պատեպատ, մոտավորապես, հետու, բարոյապես, հիմնովին, ագահաբար, ուշ- ուշ, հնուց, ցմահ, հնուց, անդադար, ներկայումս, մերթ, շարունակ, դուրս, մեղմորեն, դարձյալ, կրկին:
Վերջում խմբերը կներկայացնեն իրենց աշխատանքները:
Կատարել անդրադարձ:
Տնային աշխատանքի հանձնարարում :(2 րոպե)