СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Դասի պլանավորում

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Դասի պլանավորում»

ԴԱՍԻ ՊԼԱՆԱՎՈՐՈՒՄ

ԴԱՍԻ ՊԼԱՆԱՎՈՐՈՒՄ

ԴԱՍԻ ՊԼԱՆԱՎՈՐՄԱՆ ԲԱՂԱԴՐԻՉՆԵՐԸ 1. Դասապլանի հերթական համար 2. Դասարան 3. Դասի թեմա 4. Դասի տեսակ 5. Դասի տևողություն 6. Դասի նպատակ 7. Գնահատում 8. Ուսուցման մեթոդներ 9. Ուսումնական նյութեր և պարագաներ 10. Կազմակերպական մաս 11. Դասի սկիզբ 12. Դասի ընթացք 13. Դասի ավարտ

ԴԱՍԻ ՊԼԱՆԱՎՈՐՄԱՆ ԲԱՂԱԴՐԻՉՆԵՐԸ

1. Դասապլանի հերթական համար

2. Դասարան

3. Դասի թեմա

4. Դասի տեսակ

5. Դասի տևողություն

6. Դասի նպատակ

7. Գնահատում

8. Ուսուցման մեթոդներ

9. Ուսումնական նյութեր և պարագաներ

10. Կազմակերպական մաս

11. Դասի սկիզբ

12. Դասի ընթացք

13. Դասի ավարտ

ԴԱՍԻ ՓՈՒԼԵՐԸ ԴԱՍԻ ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏՈՒՄ (մինչև դասի սկսելը ուսուցիչը ստուգում է, որ բոլոր անհրաժեշտ ուսումնական նյութերն առկա լինեն): ԴԱՍԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԱԿԱՆ ՄԱՍ (2-3 ՐՈՊԵ) (կատարվում է սովորողների հաշվառում, ստուգվում են երեխաների մոտ ուսումնական անհրաժեշտ պարագաների առկայությունը): ԴԱՍԻ ՍԿԻԶԲ (5-7 ՐՈՊԵ) (ակտիվացնում է աշակերտների նախկին գիտելիքները, կապ ստեղծում հնի և նորի միջև, խթանում է հետաքրքրությունը,) ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔ (20-25 ՐՈՊԵ) ԴԱՍԻ ԱՎԱՐՏ (8-10 ՐՈՊԵ)

ԴԱՍԻ ՓՈՒԼԵՐԸ

  • ԴԱՍԻ ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏՈՒՄ (մինչև դասի սկսելը ուսուցիչը ստուգում է, որ բոլոր անհրաժեշտ ուսումնական նյութերն առկա լինեն):
  • ԴԱՍԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԱԿԱՆ ՄԱՍ (2-3 ՐՈՊԵ) (կատարվում է սովորողների հաշվառում, ստուգվում են երեխաների մոտ ուսումնական անհրաժեշտ պարագաների առկայությունը):
  • ԴԱՍԻ ՍԿԻԶԲ (5-7 ՐՈՊԵ) (ակտիվացնում է աշակերտների նախկին գիտելիքները, կապ ստեղծում հնի և նորի միջև, խթանում է հետաքրքրությունը,)
  • ԴԱՍԻ ԸՆԹԱՑՔ (20-25 ՐՈՊԵ)
  • ԴԱՍԻ ԱՎԱՐՏ (8-10 ՐՈՊԵ)
ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ

ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ

ՍՏՈՒԳՄԱՆ ԵՎ ՀԱՅՏՈՐՈՇՄԱՆ ՁԵՎԵՐՆ ՈՒ ՏԵՍԱԿՆԵՐԸ 1. ԲԱՆԱՎՈՐ ՀԱՐՑՈՒՄ 2. ԹԵՄԱՏԻԿ ԳՐԱՎՈՐ 3. ԻՆՔՆՈՒՐՈՒՅՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔ 4. ԳՈՐԾՆԱԿԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔ 5. ԽՄԲԱՅԻՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔ

ՍՏՈՒԳՄԱՆ ԵՎ ՀԱՅՏՈՐՈՇՄԱՆ ՁԵՎԵՐՆ ՈՒ ՏԵՍԱԿՆԵՐԸ

1. ԲԱՆԱՎՈՐ ՀԱՐՑՈՒՄ

2. ԹԵՄԱՏԻԿ

ԳՐԱՎՈՐ

3. ԻՆՔՆՈՒՐՈՒՅՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔ

4. ԳՈՐԾՆԱԿԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔ

5. ԽՄԲԱՅԻՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔ

ՄԻԱՎՈՐԱՅԻՆ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՍԱՆԴՂԱԿԻ ԲՈՎԱՆԴԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ Միավորը Բառային նկարագրությունը 1 Բովանդակությունը «շատ վատ» 2 «վատ» 1-ին կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս պատրաստվածություն չի ցուցաբերում: 3 1-ին կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է մասնակի պատրաստվածություն և թույլ է տալիս էական սխալներ: «անբավարար» 1-ին կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է պատրաստվածություն, սակայն թույլ է տալիս անճշտություններ, թերություններ կամ բացթողումներ:

ՄԻԱՎՈՐԱՅԻՆ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՍԱՆԴՂԱԿԻ ԲՈՎԱՆԴԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ

Միավորը

Բառային նկարագրությունը

1

Բովանդակությունը

«շատ վատ»

2

«վատ»

1-ին կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս պատրաստվածություն չի ցուցաբերում:

3

1-ին կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է մասնակի պատրաստվածություն և թույլ է տալիս էական սխալներ:

«անբավարար»

1-ին կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է պատրաստվածություն, սակայն թույլ է տալիս անճշտություններ, թերություններ կամ բացթողումներ:

Միավորը Բառային նկարագրությունը 4 «բավարար» 5 Բովանդակությունը «միջին» 1-ին կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն, բայց թույլ է տալիս ոչ էական թերություն կամ վրիպում: 6 «միջինից բարձր» 1-ին կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն, կամ 2-րդ կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելու համար ցուցաբերում է պատրաստվածություն, սակայն թույլ է տալիս անճշտություն, թերություններ կամ բացթողումներ: 2-րդ կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն, բայց թույլ է տալիս ոչ էական թերություն կամ վրիպում:

Միավորը

Բառային նկարագրությունը

4

«բավարար»

5

Բովանդակությունը

«միջին»

1-ին կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն, բայց թույլ է տալիս ոչ էական թերություն կամ վրիպում:

6

«միջինից բարձր»

1-ին կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն, կամ 2-րդ կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելու համար ցուցաբերում է պատրաստվածություն, սակայն թույլ է տալիս անճշտություն, թերություններ կամ բացթողումներ:

2-րդ կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն, բայց թույլ է տալիս ոչ էական թերություն կամ վրիպում:

Միավորը Բառային նկարագրությունը 7 Բովանդակությունը «լավ» 8 2-րդ կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն, կամ 3-րդ կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելու համար ցուցաբերում է պատրաստվածություն, սակայն թույլ է տալիս անճշտություն, թերություններ կամ բացթողումներ: «շատ լավ» 3-րդ կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն, բայց թույլ է տալիս ոչ էական թերություն կամ վրիպում:

Միավորը

Բառային նկարագրությունը

7

Բովանդակությունը

«լավ»

8

2-րդ կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն, կամ 3-րդ կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելու համար ցուցաբերում է պատրաստվածություն, սակայն թույլ է տալիս անճշտություն, թերություններ կամ բացթողումներ:

«շատ լավ»

3-րդ կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն, բայց

թույլ է տալիս ոչ էական թերություն կամ վրիպում:

Միավորը Բառային նկարագրությունը 9 Բովանդակությունը «գերազանց» 10 3-րդ կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն, կամ «բացառիկ» առավել դժվար բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է պատրաստվածություն, սակայն թույլ է տալիս անճշտություն, թերություններ կամ բացթողումներ: Առավել դժվար առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն, բայց կարող է թույլ տալ ոչ էական թերություն կամ վրիպում:

Միավորը

Բառային նկարագրությունը

9

Բովանդակությունը

«գերազանց»

10

3-րդ կարգի բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն, կամ

«բացառիկ»

առավել դժվար բարդության առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է պատրաստվածություն, սակայն թույլ է տալիս անճշտություն, թերություններ կամ բացթողումներ:

Առավել դժվար առաջադրանքներ կատարելիս ցուցաբերում է անհրաժեշտ պատրաստվածություն, բայց կարող է

թույլ տալ ոչ էական թերություն կամ վրիպում:

ՄԻԱՎՈՐԱՅԻՆ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ Իրականացվում է ուսուցման ավարտին: Գնահատմանն ուսումնական աշխատանք չի հետևում: Արձանագրում է երեխայի առաջադիմություն: Գնահատվում է միավորներով (գնահատանիշերով): Հարցերը փակ բնույթի են: Հիմնականում անհատական աշխատանք է:

ՄԻԱՎՈՐԱՅԻՆ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ

  • Իրականացվում է ուսուցման ավարտին:
  • Գնահատմանն ուսումնական աշխատանք չի հետևում:
  • Արձանագրում է երեխայի առաջադիմություն:
  • Գնահատվում է միավորներով (գնահատանիշերով):
  • Հարցերը փակ բնույթի են:
  • Հիմնականում անհատական աշխատանք է:
ՈՒՍՈՒՑԱՆՈՂ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ Իրականացվում է ուսուցման ընթացքում: Հետևում են ուսման որակի բարելավման աշխատանքներ: Բացահայտում է երեխայի ուժեղ և թույլ կողմերը: Միավորներով կամ նիշերով չի գնահատվում: Հարցերը հիմնականում բաց են: Համագործակցային աշխատանք է կամ քննարկում:

ՈՒՍՈՒՑԱՆՈՂ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ

  • Իրականացվում է ուսուցման ընթացքում:
  • Հետևում են ուսման որակի բարելավման աշխատանքներ:
  • Բացահայտում է երեխայի ուժեղ և թույլ կողմերը:
  • Միավորներով կամ նիշերով չի գնահատվում:
  • Հարցերը հիմնականում բաց են:
  • Համագործակցային աշխատանք է կամ քննարկում:
ԿՈՄՊԵՏԵՆՑԻԱՆԵՐ

ԿՈՄՊԵՏԵՆՑԻԱՆԵՐ

Իմացական ճկունություն - Մի խնդրից մյուսին արագ անցում կատարելու և միաժամանակ մի քանի հարցի շուրջ մտածելու կարողություն: Բանակցային հմտություններ - Համաձայնության գալու նպատակով հաղորդակցվելու, որևէ բանի մասին կարծիքներ փոխանակելու կարողություն: Առաջնորդում և պատասխանատվություն –  Խմբին հանձնարարված կարևոր խնդիրները լուծելու համար իր և թիմակիցների հնարավորություններն օգտագործելու կարողություն: Մտածելու և որոշումներ կայացնելու ունակություն - Մտադրվելու, որևէ հարցի, գործի և այլնի մասին որոշում ընդունելու և հետևություն անելու ունակություն: Հուզական ինտելեկտ - Սեփական և այլ մարդկանց զգացմունքները, մտադրությունները,   շարժառիթներն ու ցանկությունները ճանաչելու և հասկանալու կարողություն:

Իմացական ճկունություն - Մի խնդրից մյուսին արագ անցում կատարելու և միաժամանակ մի քանի հարցի շուրջ մտածելու կարողություն:

Բանակցային հմտություններ - Համաձայնության գալու նպատակով հաղորդակցվելու, որևէ բանի մասին կարծիքներ փոխանակելու կարողություն:

Առաջնորդում և պատասխանատվություն Խմբին հանձնարարված կարևոր խնդիրները լուծելու համար իր և թիմակիցների հնարավորություններն օգտագործելու կարողություն:

Մտածելու և որոշումներ կայացնելու ունակություն - Մտադրվելու, որևէ հարցի, գործի և այլնի մասին որոշում ընդունելու և հետևություն անելու ունակություն:

Հուզական ինտելեկտ - Սեփական և այլ մարդկանց զգացմունքները, մտադրությունները,   շարժառիթներն ու ցանկությունները ճանաչելու և հասկանալու կարողություն:

Համագործակցելու կարողություն - Համատեղ գործունեություն ծավալելու, փոխադարձաբար միմյանց օգնելով գործելու, միասնաբար և փոխօգնությամբ գործակցելու կարողություն։ Կառավարելու կարողություն - Կառավարումը ենթադրում է աշակերտներին մոտիվացնելու, առաջնորդելու, առաջընթացը խթանելու և կոնկրետ աշխատանք կատարելու համար ամենահարմար թեկնածուին գտնելու ունակություն: Ստեղծարարություն - Որակապես նոր նյութական և հոգևոր, նախկինում երբեք չեղած արժեքներ, գաղափարներ ստեղծող գործունեության կարողություն: Քննադատական մտածողություն - Տրամաբանական հասկացություններ և համակարգեր, որոնց բնորոշ է ապացուցվողականությունը, քննադատական մոտեցումը և նպատակի իրականացումը:

Համագործակցելու կարողություն - Համատեղ գործունեություն ծավալելու, փոխադարձաբար միմյանց օգնելով գործելու, միասնաբար և փոխօգնությամբ գործակցելու կարողություն։

Կառավարելու կարողություն - Կառավարումը ենթադրում է աշակերտներին մոտիվացնելու, առաջնորդելու, առաջընթացը խթանելու և կոնկրետ աշխատանք կատարելու համար ամենահարմար թեկնածուին գտնելու ունակություն:

Ստեղծարարություն - Որակապես նոր նյութական և հոգևոր, նախկինում երբեք չեղած արժեքներ, գաղափարներ ստեղծող գործունեության կարողություն:

Քննադատական մտածողություն - Տրամաբանական հասկացություններ և համակարգեր, որոնց բնորոշ է ապացուցվողականությունը, քննադատական մոտեցումը և նպատակի իրականացումը:

Խնդիրների համակարգային լուծում - Ամբողջության մեջ լուծումները մտովի միավորելու կարողություն, որն օգնում է որոշել որևէ իրադարձության զարգացման միտումները։ Դիվերգենտ մտածողություն  –  Խնդրի վերաբերյալ տարբեր ուղղություններից և կողմերից գաղափարներ դուրս բերելու կարողություն, որն իրականացվում է կարճ ժամանակում բազմաթիվ հնարավոր լուծումներ հայտնաբերելու և անսպասելի կապեր ստեղծելու միջոցով: Կոնվերգենտ մտածողություն - Հստակ սահմանված հարցի միակ լավագույն (կամ ճիշտ) պատասխանը գտնելու կարողություն՝ հիմնված տեղեկատվությունը կուտակելու, ծանոթ ինֆորմացիան ճանաչելու, արդեն իմացածը պահպանելու վրա:

Խնդիրների համակարգային լուծում - Ամբողջության մեջ լուծումները մտովի միավորելու կարողություն, որն օգնում է որոշել որևէ իրադարձության զարգացման միտումները։

Դիվերգենտ մտածողություն – Խնդրի վերաբերյալ տարբեր ուղղություններից և կողմերից գաղափարներ դուրս բերելու կարողություն, որն իրականացվում է կարճ ժամանակում բազմաթիվ հնարավոր լուծումներ հայտնաբերելու և անսպասելի կապեր ստեղծելու միջոցով:

Կոնվերգենտ մտածողություն - Հստակ սահմանված հարցի միակ լավագույն (կամ ճիշտ) պատասխանը գտնելու կարողություն՝ հիմնված տեղեկատվությունը կուտակելու, ծանոթ ինֆորմացիան ճանաչելու, արդեն իմացածը պահպանելու վրա:

ՇՆՈՐՀԱԿԱԼՈՒԹՅՈՒՆ ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՐ

ՇՆՈՐՀԱԿԱԼՈՒԹՅՈՒՆ ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՐ