СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Дауыссыз Қ мен Ғ

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дауыссыз Қ мен Ғ әріптері

Просмотр содержимого документа
«Дауыссыз Қ мен Ғ»

Бекітемін:

Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз қ мен ғ. Аурудан аяған күштірек

Мұғалімнің аты-жөні:Туремуратова. Күні: 14.10.19 ж. Пәні: Қазақ тілі.

Сынып: 2.

Қатысқан оқушылар саны: 7

Қатыспағаноқушылар саны: 7

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

2.2.4.1 - Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау.

2.2.3.1 – Мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру.

2.4.1.3* - дауыссыз дыбыс түрлерін ажырату және қ мен ғ дыбыстарының емлесін сақтап жазу

Сабақ мақсаты:


Дауыссыз қ дыбысына аяқталған сөзге дауысты ы дыбысы жалғанса ғ дыбысына айналатынын біледі. Сөйлемдерден қ дыбысы ғ дыбысына айналған сөзді таба алады.

Бағалау критерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар, жапырақтар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, болжау, түсіндіру,саралау, , ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, әдебиеттік оқу

Сабақтың жоспары

Жоспарланғануақыт

Сабақ барысы :

Ресурстар

Басталуы

5 минут

  • Шаттық шеңбері:

Жау- жау жаңбыр, жау жаңбыр әнімен бір – біріне сәттілік тілеу.

  • Топқа бөлу:

- Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?

- Күз мезгілі.

- Күзде қандай өзгерістер болады?

- Салқындайды, жапырақтар сарғайып түседі.

Олай болса, жапырақтарды теріп алайық. Жапырақтағы жазулар бойынша топқа бөлу. І топ «Қатаң». ІІ топ «Ұяң».

  • Бұлар дауыссыз дыбыс түрлері. Кәне орындарымызға орналасайық. Әр топ аттарыңа сай дыбыстарыңды айта қойыңдар.

  • Дұрыс. Бұлардан басқа үнді дауыссыз дыбыстары бар. Оларға қандай дыбыстар жатады?

ҚБ: Мұғалімнің қолпаштауы. «Бәрекелді», «Жарайсыңдар», «Өте жақсы»




Жапырақтар, қима қағаздар арқылы











«Бәрекелді», «Жарайсыңдар», «Өте жақсы»

Жаңа білім

10 минут





Білу және түсіну.

  • Ширату жаттығулары.«Кім жылдам? » дидактикалық ойыны. Мақсаты:Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қою керек.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатымен танысады.

- «Болжау» әдісі арқылы Әңгіменің тақырыбына қарап, оның мазмұнын болжа.

Топтық жұмыс:31 – жаттығу. « Аурудан аяған күштірек.»

  • Содан кейін мәтінді оқып беру.

Топтық жүмыс: І топ: Әңгіме не туралы екен.

ІІ топ: Әңгімедегі негізгі ойды анықтаңдар

  • Осы әңгіменің ішінен қ дыбысы ғ дыбысына айналған сөздерді тауып, оның себебін дәлелдеңдер.

  • Аяғын,қабағын,

  • Әңгіменің авторы кім? Ол туралы не білесіңдер?

ҚБ: «Басбармақ» арқылы топтартар бір – бірін бағалайды.

-өте жақсы, - жақсы, - орташа

Кесте. (дауыссыз дыбыстардың түрлері)



оқулық






Ортасы

  1. минут




Қолдану. Жеке жұмыс: - Саралау тапсырмасы: 33 – жаттығу.

Дескриптор: -

  • Әріптерді сан ретімен орналастырып, мақалды оқиды, жазады;

  • Қ дыбысы ғ дыбысына айналған сөзді табады;

  • Қ дыбысы өзгерген сөздерге мысал келтіріңдер.

  1. 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

с а н л ы б ғ ң д р м

1 2 3 2 4 5 6 2 4 2 1 2 7 5 8 9 5 1 5 3 9 5 10 11 2 1

Саналы бала сағыңды сындырмас.

ҚБ: «Білезіктер» арқылы бағалау.

«Көк» білезік - толық дұрыс орындаған оқушыға

«Жасыл» білезік – 1 қате жіберген оқушыға

«Ақ» білезік 2 оданда көп қате жіберген оқушыға



,








Сергіту сәті.2 минут

«Көңілді күн!» бейнеролигі


. «Көңілді күн» бейнеролигі https://www.youtube.com/watch?v=TwD0jZdUuC8




Аяқталуы

Сабақты бекіту

8 минут

Дұрыс сұрақ қойып жауап бергенде қолымызды жоғары көтеріп шапалақтаймыз.

Сұрағы нақты болмай, жауабы толық болса қолымызды кеудеміздің тұсына қойып шапалақтаймыз.

Екеуіде толық болмаса қолымызды төмен шапалақтаймыз.

  • Дидактикалық ойын: «Ойлан тап»

31 – жаттығу.

1.Шараданы шешу. 2. Қазақ сөзіндегі соңында келген қ дыбысын ғ дыбысына айналатындай өзгертіңдер.

Мысалы: қазағыма, қазағына, қазағымен, қазағының, қазағында.

ҚБ: «Конфеттер» арқылы

Дұрыс орындаған топқа 3 конфет

1 қате жібергенге 2 конфет

2 одан да көп қате болса 1 конфет












Кері байланыс.


5 минут






Рефлексия.

3 минут

«Ақиқат және жалған» ойыны

Ақиқат болса,жасыл қолды,жалған болса қызыл қолды көтеру.

  • Дауыссыз дыбыстар 3 ке бөлінеді.(ақиқат)

  • Б,в үнді дауыссыздар.(жалған)

  • П қатаң дауыссыз.(ақиқат)

  • Л,м,н үнді дауыссыздар. (ақиқат)

  • Ы, і дауыссыз дыбыстар.(жалған)

  • Қ дыбысына аяқталған сөзге дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғаса ғ – ға айналады. (ақиқат)

ҚБ. «Қол шапалақтау»

Бәрі дұрыс көтерсе -3 шапалақ

Екі қате жіберсе -2 шапалақ

Үш қатеден көп жіберсе-1 шапалақ


«Бағдаршам» арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерің қандай? Бағдаршам түстерімен көрсете қойыңдар.

Қызыл түс – түсінген жоқпын;

Сары түс – енді түсініп келемін

Жасыл түс – барлығы түсіндім.






Үйге тапсырма: 32 – жаттығу.



































Үйге тапсырма:32. 54-бетте.





Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!