СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

«Давньогрецька міфологія та релігія. Практичне заняття»

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Давньогрецька культура. Релігійні вірування греків. 

Просмотр содержимого документа
««Давньогрецька міфологія та релігія. Практичне заняття»»



«Давньогрецька міфологія та релігія.

Практичне заняття»

Мета уроку:

  • дати уявлення про релігійні вірування греків, визначити особливості формування культури Давньої Греції, сформувати уявлення про давньогрецьку міфологію, описувати подвиги міфічних героїв;

  • розвивати вміння аналізувати історичний матеріал;

  • розвивати навички роботи в групі;

  • розвивати вміння формулювати власну думку та вміти аргументувати;

  • виховувати інтерес до історії та загальнолюдських цінностей.

Обладнання: підручник, роздавальний матеріал, комп’ютерна презентація

Основні терміни і поняття: міфологія, релігія.

Тип уроку: комбінований

Форма уроку: урок-практикум;

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

•  розповідати про релігійні вірування стародавніх греків;

•  аналізувати язичеські релігії народів Стародавнього світу;

Структура уроку:


І. Організаційний момент (1 хвилина);

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь (7 хвилин);

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності (1 хвилина);

ІV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу (24хвилини);

V. Фізкультхвилинка (2 хвилини);

VI. Закріплення та систематизація вивченого матеріалу (8 хвилин);

VII. Підбиття підсумків уроку (1 хвилина);

VIII. Інструктаж з виконання домашнього завдання (1 хвилина)



Хід уроку:


  1. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

Сьогодні в нас урок незвичайний. Ми нарешті дісталися теми, на яку ви всі так чекали. Але перш ніж її розпочати нам необхідно перевірити, усі лі знання ви узяли з собою, щоб далі продовжити подорож по Стародавній Греції.

(Вчитель об’єднує учнів у групи)

Дидактична гра «Так чи ні?»

(В зошиті записуються відповіді)

  1. Храм — житло бога. (Так)

  2. Мінос – це чудовисько, яке мешкало в лабіринті на о. Кріт (Ні)

  3. Олімп – велике місто в Греції. (Ні)

  4. М. Кносс є головним містом о. Кріт (Так)

3. Геродот написав поеми Іліаду і Одисею (Ні)

4. В Іліаді йде розповідь про похід на м. Трою та її захват (Так)

5. За допомогою троянського коня ахейцям вдалося захватити Трою (Так)

6. Одіссей – цар о. Ітака (Так)

7. Вислів «Троянський кінь»означає дарунок на вдачу (Ні)

8. Ахілл – головний герой поеми Іліада (Так)

9. Період 11-9 вв. до н. е. називають «гомерівським» (Так)

10. Вислів «Ахіллесова п’ята» - вразити в найслабкіше місце (Так)

11. Велика грецька колонізація не розповсюджувалася на території Крима та Північного Причорномор’я (Ні)

12. Демос в Греції – простолюд, народ (Так)

(Учні обмінюються зошитами, оголошуються правильні відповіді, взаємоперевірка)

ІІІ. Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності

Вчитель. Оголошує тему і формує мету уроку.

Mіфом ми тепер називаємо щось нереальне, вигадане, таке, чого не було в історичній дійсності. Наше слово «міф» походить від давньогрецького слова «мютхос». У давніх греків, це слово означало: «промова, розмова». Тому давайте запишемо з вами поняття

Міф – це оповідь, яка пояснює походження певних речей, явищ, всього світу, через емоційно-чуттєві образи. В Давній Греції— міфи стали основою літератури, скульптури, живопису, театрального



мистецтва. Міфи складалися в Давній Греції ще задовго до того, як там поширилося письмо

— грецька абетка. Один і той самий міф — про якогось бога чи героя — міг існувати в численних варіантах: місцевих (у різних місцевостях), часових (що виникли за різних часів) і авторських (залежно від того, хто опрацював міф). Які ж були міфи у давніх греків? Греки, так само, як і інші давні народи, вважали різні лиха, що їх зазнавали люди — нещасливі випадки, хвороби, смерть,— за кару богів, розгніваних якимись поганими вчинками людей. Вони вірили, що боги з висоти своєї величі стежать за людьми й оцінюють їхню поведінку, відповідно винагороджуючи або караючи смертних. Найвищою нагородою з боку богів було надання людям безсмертя. Що ж до кар, то їх було безліч.Життям давніх греків керувала віра в богів. Греки були впевнені, що тільки з їхньою допомогою можна приборкати природу, перемогти ворога. Боги створили світ, і вони ним упевнено керують. Усі свої успіхи та поразки греки пояснювали божою волею, фатумом. Про релігійні уявлення греків ми дізнаємося з безлічі міфів. Так називали в Давній Греції перекази про походження світу, про богів і героїв.

IV. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу

Пантеон – тобто сукупність богів у тій або  іншій  релігії . Вважається,  що пантеон грецьких богів сформувався  під впливом Сходу. Греки називали своїх  богів  олімпійцями,  оскільки вважали, що ті живуть на верхівці гори Олімп .Уявлення греків про їх богів свідчать, що вони разом подолали довгий історичний час, витоки якого сягають первісного минулого. Уявлення про пантеон олімпійських богів остаточно сформувалися в греків близько VI—V ст .до н .е . Багато поколінь письменників і художників брали і досі беруть образи для своїх творів із грецької міфології. Не випадково історію грецького народу ми починаємо з вивчення його міфів, їх можна назвати тим золотим фондом, що його в скарбниці своєї пам’яті повинна мати кожна освічена людина.

Родовід стародавніх греків

Розповідь вчителя

В грецькому міфі про створення світу йде мова про час, коли існувала прірва Хаос. В ній народився Ерос ( велика сила). Він привів Всесвіт до руху. Богиня землі – Гея народила Урана (небо) та Понта (море). Потім вона народила 12 титанів і головним серед них був Кронос (батько Зевса, Посейдона та Аїда). Його син Зевс - скинув титанів й став головним богом, царем та батьком богів та людей.

Робота з підручником

Використовуючи матеріал підручника, групи складають схему родоводу грецьких богів.

Зразок схеми

Своїх богів греки вважали дужими і красивими, вони приносили їм жертви. Греки поклонялися богам, які уособлювали сили природи і безпосередньо опікувалися земними долями людей. На уроках зарубіжної літератури ви вже ознайомилися з іменами грецьких богів. Пригадаймо їх: Зевс – володар неба і грому, блискавок і дощів. Символом Зевса є блискавка. Гера – верховна олімпійська богиня, її ім’я означає “охоронниця”, “володарка” тому її зображують з скіпетром. Посейдон – володар морів якого ми можемо бачити з тризубом. Аїд – володар підземного царства мертвих який завжди в своїх руках тримає двозубі вила. Аполлон – бог світла, покровитель мистецтва, поезії, музики в його руках ми можемо побачити лук та золоті стріли. Артеміда – богиня полювання часто її зображують з луком у руках. Афродіта – богиня кохання і краси її символом є голуб. Арес – бог війни його символом є спис. Афіна – богиня мудрості та війни її ми можемо побачити з списом і щитом. Гефест – бог вогню і ковальства в своїх руках він тримає ковальний молот. Гермес – вісник богів, покровитель подорожніх і торгівлі на його голові ми можемо бачити крилатий шолом. Діоніс – бог рослинності, землі, плодоносних сил виноградарства, виноробства. Деметра – богиня хлібних колосків, покровителько землеробства і родючості часто її малюють з снопом пшениці. Феміда - Богиня закону та правопорядку її символом є меч та ваги.

Світ стародавніх богів

Робота з таблицею

(Учні дають характеристику кожному з богів та заповнюють таблицю.)

Зразок заповненої таблиці

Світ стародавніх богів

Бог

Його функції.Основні характеристики

Як зображувався (з якими предметами)

3eвс

Бог неба, грому і блискавок, що відає усім світом.

Греки вважали, що Зевс дав їм закони і карає всіх порушників.

Мати — Рея (дочка Урана і Геї), батько — Кронос

Блискавка, щит, двостороння сокира (лабрис), скіпетр, іноді орел

Посейдон

Морський цар. Бог вологи, стихійних сил природи, покровитель мореплавства.

Тризуб

Аїд

Володар підземного царства мертвих

Двозубі вила,шолом

Аполлон

Бог світла,зцілювання,покровитель мистецтва,поезії,музики

Лук та золоті стріли

Гефест

Бог вогню та ковальства

Ковальський молот

Афродіта

Богиня кохання і краси

Голуб,яблуко

Артеміда

Богиня полювання

Лук,сагайдак

Афіна

Богиня мудрості та війни

Спис,щит

Гермес

Вісник богів,покровитель подорожніх,провідник душ померлих

Плащ,крилатий шолом

Деметра

Богиня хлібних колосків,покровителька землеробства і родючості

Сноп пшениці, рогизобилия

Діоніс

Бог плодоносних сил землі,рослинності,виноградарства,виноробства

Виноград, глечики з вином

Феміда

Богиня закону та правопорядку

Меч,ваги

Гера

Богиня сімейного життя, супружної вірності

Скипетр

Зараз я вам пропоную трохи попрацювати з міфами

Аполлон і музи

Навесні та влітку на схилах лісистого Гелікону, Аполлон водить танки з дев’ятьма музами. Юні прекрасні музи, дочки Зевса і Мнемосини (Богиня пам’яті), – повсякчасні супутниці Аполлона. Він керує хором муз і супроводить їх спів грою на своїй золотій кіфарі. Величаво йде Аполлон попереду хору муз, увінчаний лавровим вінком, за ним ідуть усі дев’ять муз: Калліопа – муза епічної поезії, Евтерпа – муза лірики, Ерато – муза пісень про кохання, Мельпомена – муза трагедії, Талія – муза комедії, Терпсіхора – муза танців, Кліо – муза історії, Уранія – муза астрономії, Полігімнія – муза священних гімнів. Урочисто гримить їх хор, і вся природа, немов зачарована, слухає їх божественний спів.


Коли ж Аполлон у супроводі муз з’являється в сонмі богів на світлому Олімпі і лунають звуки його кіфари і спів муз, тоді все замовкає на Олімпі. Забуває Арес про гук кривавих битв, не блискає блискавка в руках хмарогонця Зевса, боги забувають чвари, мир і тиша настають на Олімпі. Навіть орел Зевса опускає свої могутні крила і заплющує свої очі, не чути його грізного клекоту, він тихо дрімає на жезлі Зевса. У повній тиші урочисто бринять струни кіфари Аполлона. Коли ж Аполлон весело вдаряє по золотих струнах кіфари, тоді радісний сяючий танок рухається в бенкетному залі богів. Музи, харити, вічно юна Афродіта, Арес із Гермесом — усі беруть участь у веселому танку, а попереду всіх іде велична діва, сестра Аполлона, прекрасна Артеміда. Залиті потоками золотого світла, танцюють юні боги під звуки кіфари Аполлона.

Запитання і завдання

1. Про кого розповідається у міфі?

2. Скільки муз було у Аполлона?

Міф про Деметру і Персефону

… Кинулась Деметра назустріч своїй донці й ніжно обняла її. Знов була з нею її улюблена донька Персефона. Із нею повернулася Деметра на Олімп. Тоді великий Зевс вирішив, що дві третини року Персефона житиме з матір’ю, а на одну третину вертатиметься до свого чоловіка Аїда. Велика Деметра повернула родючість землі, і знову все зацвіло, зазеленіло… Прокинулась природа. Усе живе раділо і славило велику богиню Деметру й дочку її Персефону. Однак щороку покидає свою матір Персефона, і кожного разу Деметра поринає в сум і знову вбирається в темний одяг. І все природа сумує за тією, що відійшла. Жовкне на деревах листя, і зриває його осінній вітер; відцвітають квіти, лани пустіють, настає зима…

Запитання і завдання

1. яке явище природи змальовано в міфі?

2. як природні умови Давньої Греції впливали на господарське життя мешканців Балтійського півострова та їх релігійні вірування?

3. яке значення мають міфи для вивчення історії?

V. Фізкультхвилинка

Треба нам перепочити…

Щоб з історією дружити,

Мати гарну статуру,

Пропоную — фізкультуру!

Наші пращури колись

На дві кінцівки піднялись.





Зараз ми — сучасні люди,

Тож ходить на місці будем.

Люди прямо не ходили —

Нагинали шиї й спини,

Щоб вам виглядати відмінно,

Тулуб всі тримайте рівно!

Зараз як первісні люди

Ми плоди збирати будем:

Руки вгору піднімайте

І навшпиньки всі вставайте.

А тепер ми всі мисливці,

Там вовки, а там — лисиці.

В боки шиї повертайте,

Хижих звірів пошукайте.

Щоб родину захищати,

Треба гарно в ціль влучати,

Уявіть, що ви — стрільці!

Тож вперед! Ви — молодці!

Ми хвилинку відпочили,

Всі пограли, всі раділи…

Тож почнемо знов працювати

Та історію вивчати!

Герої Еллади

Розповідь вчителя

Не менш греки поважали героїв – полу богів, народжених від богів та смертних жінок, або навпаки. Герої допомагали людям, вчили їх новому, а також вбивали страшних чудовиськ. Найулюбленішим з грецьких полу богів був Геракл.

Повідомлення учнів

(Учні виступають із повідомленнями про давньогрецьких міфічних героїв.)(Подвиги Геракла, Тесея, Персея)

VI.Закріплення та систематизація вивченого матеріалу

Завдання

  1. Завдання «Співставити відповідність»

Учням пропонується сопоставити відповідність ( Бог – сила).









Аполлон

Покровитель мистецтва

Афіна

Донька Зевса, богиня мудрості

Аїд

Владика підземного царства

Посейдон

Повелитель морів, мореплавців

Арес

Бог війни

Гермес

Вісник богів,покровитель подорожніх,провідник душ померлих

Персей

Полубог, вбив Медузу Горгону

Тесей

Герой, вбив Мінотавра в Лабіринті

Погляд медузи

Холодний погляд, відштовхуюча людина

Гера

Богиня сімейного життя, супружної вірності

VII. Підбиття підсумків уроку

Перегляд фрагменту мультфільма про міф «Прокрустово ложе»

VIII. Домашнє завдання

Опрацюйте відповідний матеріал підручника пар. 28

Скласти порівняльну таблицю грецьких богів та богів інших стародавніх цивілізацій.


















Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!