СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Әдебиеттік оқу "Шеберлер еліне саяхат" 4-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

4.3.3.1 Шығармашылық жұмысын сызба, бейнефильм, таныстырылым  түрінде ұсыну 4.1.4.1 Сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану

Просмотр содержимого документа
«Әдебиеттік оқу "Шеберлер еліне саяхат" 4-сынып»

Пән: Әдебиеттік оқу

Мектеп: 3

Күні: 15.11.19

Мұғалімнің аты-жөні: Нугуспанова Ш.Т.

Сынып: 4 «А»

Қатысқандар саны:

Сабақ тақырыбы

Шеберлер еліне саяхат

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.3.3.1 Шығармашылық жұмысын сызба, бейнефильм, таныстырылым түрінде ұсыну
4.1.4.1 Сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл
сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды
қолдану

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Өлеңнен қажетті ақпараттарды тауып оқып,
сол ақпараттар негізінде қолданбалы өнердің маңызын түсінеді.
Көне мұра тақырыбына сыйлық жасайды. Өлең жолдарын, нақыл
сөздерді сөйлеу барысында қолданады.
Оқушылардың басым бөлігі: Тақырыпқа қатысты тұжырым
жасайды.
Кейбір оқушылар: Тақырыпқа қатысты түйінді ойды аша алады.

Бағалау критерийлері

Қажетті ақпаратты тауып, талдау жасап оқиды.
Шығармашылық жұмысты сыйлық түрінде ұсынады.
Өлең жолдарын, нақыл сөздерді қолданады.

Құндылықтарды дарыту

Жауапкершілік, белсенді азаматтық ұстаным таныту және өз елінің
дамуына үлес қосу.

Пәнаралық байланыстар

Тарих

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта

Бастапқы білім


Ұлттық сәндік-қолданбалы өнер туралы біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басталуы


1 минут










1 минут












3 минут










2 минут




Ұйымдастыру

Көшбасшы сабақты бастайды.

Біз білімдіміз!

Біз мықтымыз!

Біз жеңеміз!

- Жақсы сөз- жарым ырыс демекші, көршілеріңе бұрылып алақандарыңды біріктіріп, бір-біріңе жүректеріңнің жан жылуын беріңдерші.

Бүгінгі күн терезеден,

Бізге, міне, тұр қарап.

Сондай жақсы көңіл күймен,

Басталады бұл сабақ.

Жаңа топ құру

Сынып ережесімен келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Уақытты үнемдейміз!

  • Нақты, дәл жауап береміз!

  • Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

  • Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

Балалар, бүгінгі сабақта өздеріңе қажетті көптеген ақпарат алады деген ойдамын. Олай болса, өткен тақырыптарға шолу жасайықшы.

«Ақылды микрофон» стратегиясы (ұжымда)

  1. Кішкентай балаға қатысты қандай салт-дәстүрлерді білесің?

  2. Бесік деген не?

  3. Бесік жырын кім айтады?

  4. Бесік жырын кіиге арнап айтады?

  5. Тұрмыс-салт жырларына нелер жатады?

  6. Бесік жырынан үзінді айтып берші.

Бағалау: дұрыс жауапты шапалақ арқылы бағалайды.


«Көрмей, атын ата» ойынын ойнату. Қоржынға салынған әртүрлі заттарды көрмей, сипап сезу арқылы не екенін анықтайды (сырға, сақина, білезік, моншақ, алқа т.с.с.)
Қоржыннан шыққан заттардың ортақ атауын табады.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.



Ортасы

3 минут
















1 минут











1 минут










5 минут



















1 минут










Сергіту сәті

2 минут

Мағынаны тану

) «Орында» айдары бойынша шағын топтар оқулықта
берілген кестемен жұмыс жүргізеді.

А) Бәріміз шалғымен былай-былай шөп шаптық,

Ал әжем ұршықпен былай-былай жіп иірді.

Ә) Отыра қалып бәріміз былай-былай жүн сабадық,

Содан кейін былай-былай жүн түттік.

Б) Айнаш былай-былай шәлі тоқыды,

Ағайым былай-былай бидай түйді.

В) Шара, Айша, Қайрат кезектесіп былай-былай қымыз пісті,

Арқат асауға былай-былай шалма тастады.

Дескрипторы:
1. Әрекет түрлерін қимылмен көрсетеді.
2.. Осы өнердің қайсысы қазіргі заманда қолданылатындығын
анықтайды.
3. Олардың қайсысы қолданбалы өнерге жататындығын айтады.

Бағалау критерийі:

Әрекет түрлерін қимылмен көрсетті.

1

Осы өнердің қайсысы қазіргі заманда қолданылатындығын
анықтады.

1

Олардың қайсысы қолданбалы өнерге жататындығын айтты.

1


(Т) Өлең авторы Фариза Оңғарсынова жайлы мағлұмат беріледі.

Аты-жөні

Фариза Оңғарсынова

Туған жылы

1939-2014жж.

Туып - өскен жері

Атырау облысы Новобогат ауданы Манаш ауылы

Шығармалары

«Оюлар», «Жезқазған», «Үйім – менің Отаным», «Ұстаз», «Ескерткіш»

Ақпарат

Ақын, қоғам қайраткері


(Ж, Т) «Түсініп оқы» айдары бойынша Ф. Оңғарсынованың
«Оюлар» өлеңін мәнерлеп оқып, мазмұнын топта талдайды.
(Ұ) «Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша кілең керім деген
сөз тіркесінің мағынасын ашады.
кілең керім бұл жерде: «бірінен бірі жақсы» деген мағынада
(Ж) «Ізден» айдары бойынша әр оқушы өлеңді талдауға
арналған кесте толтырады

Өлеңнен ақынның сезімдерін білдіретін сөздерді теріп жаз


Өлеңдегі теңеу сөздерді тап


Ұлттық өнерді сақтау туралы ақынның ойын жалғастыр



Дескрипторы:

  1. «Оюлар» өлеңін мәнерлеп оқып, мазмұнын топта талдайды.

  2. Кілең керім деген сөз тіркесінің мағынасын ашады.

  3. Киіз үй жабдықтары жайлы мағлұмат береді.

  4. Әр топ өлеңді талдауға арналған кестені толтырады.


Бағалау критерийі:

«Оюлар» өлеңін мәнерлеп оқып, мазмұнын топта талдады.

1

Кілең керім деген сөз тіркесінің мағынасын ашты.

1

Киіз үй жабдықтары жайлы мағлұмат береді.

1

Әр топ өлеңді талдауға арналған кестені толтырды.

1


Берілген ою қиындыларын жапсырып, көрпеше дайындау


Аяқталуы



15 минут






































3 минут



1 минут



1 минут


Рефлексия

(Ж ) «Қорытындыла» айдары бойынша жекелеме тапсырма алған оқушыларды тыңдау.

1.Ою-өрнек туралы бейнеролик

2.Ою-өрнек туралы мини-жоба

3. Ою-өрнек туралы 3d альбом


1. Дескрипторы:
1. Бейнеролик түсіретін жерді таңдайды.

2. Ою-өрнек түрлерін атайды.
3. Ою түрлерін ажыратады.

4.Оюды қандай заттарға бейнелейтінін атай алады.


Бағалау критерийі:

Бейнеролик түсіретін жерді таңдай білді.

1

Ою-өрнек түрлерін атады.

1

Ою түрлерін ажыратты.

1

Оюды қандай заттарға бейнелейтінін атай алды.

1

2. Дескрипторы:
1. Ұлттық ою-өрнектер туралы мағлұмат береді.

2. «Қошқармүйіз» оюы жайлы таныстырады.
3. Бұл оюды қайда қолданатынын айта алады.


Бағалау критерийі:

Ұлттық ою-өрнектер туралы мағлұмат берді.

1

«Қошқармүйіз» оюы жайлы таныстырды.

1

Бұл оюды қайда қолданатынын айта алды.

1


3. Дескрипторы:
1. Жануарларға байланысты ою-өрнектер туралы мағлұмат береді.

2. Бірнеше ою түрлерін атай алады.
3. Оларды қайда қолданатынын айта алады.


Бағалау критерийі:

Жануарларға байланысты ою-өрнектер туралы мағлұмат берді.

1

Бірнеше ою түрлерін атай алды.

1

Оларды қайда қолданатынын айта алды.

1


(ЖЖ) «Менің сыйлығым» шығармашылық жұмыс

Дескрипторы:

1.Өздері ұнатқан зергерлік бұйымның суретін салады

2.Суретті безендіріп, сыйлық жасайды.

ҚБ:«Отшашу» әдісі

Үйге тапсырма: Өлеңнің ұнаған шумағын жаттап ал. Ою-өрнекті бұйымның суретін сал. (отбасыңда көне заттар бар болса, ол туралы жаз. Мысалы: атаңның тақиясы, орындығы...Фотосуретке түсір немесе суретін салып кел.