«Де гурт – там і сила»
Якоб і Вільгельм Грімм «Бременські музиканти»
МЕТА: Ознайомити учнів з німецькою народною казкою, вчити визначати послідовність подій у творі.
Розвивати навички швидкого правильного читання,увагу, мовлення учнів, читацьку пам'ять, поповнювати словниковий запас.
Працювати над діалогічним мовленням, вчити інсценізації, перевтіленню, стислому переказу.
Вчити давати оцінні судження вчинкам персонажів,розвивати фантазію та уяву, зв’язне мовлення, критичне мислення.
Виховувати почуття дружби та взаємодопомоги, прищеплювати любов до народної творчості.
МЕТОДИ, ПРИЙОМИ,ФОРМИ:
-"Асоціативний кущ",
- Робота в групах,
-Діалог
ТИП УРОКУ: інтерактивний урок
ОБЛАДНАННЯ: - Зображення героїв твору,
- Запис з мультфільму
"Бременські музиканти",
- Маски звірів,
- Іграшки
презентація уроку, запис музики, епіграф уроку.
Тип уроку:
ХІД УРОКУ
епіграф:
Якщо ти потрапив в біду,
Якщо важко одному,
Ти шукай собі друзів:
З ними разом веселіше!
1.Організаціонний момент. Привітання.
-Сьогодні У нас гості, а гостей прийнято зустрічати з посмішкою і гарним настроєм. Сподіваюся, наш урок таким і буде: добрим, пізнавальним і радісним. І нікому не буде нудно!
-Отже, діти, у нас сьогодні незвичайний урок.
-Прікоснітесь Долоньками один до одного, посміхніться. Відчуйте тепло і підтримку друга. Це допоможе вам у роботі на уроці.
2. Мовна зарядка:
а) Артикуляционная гімнастика: вправа "усмішка-трубочка"
б). На дошці слова:
Якщо ти потрапив в біду,
Якщо важко одному,
Ти шукай собі друзів:
З ними разом веселіше!
Завдання: прочитайте хором, розкрийте зміст цих слів.
- Ці слова будуть епіграфом нашого уроку.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Гра «Хто кращий»
Конкурс на кращу складену казку для Тигра.
ІI. Мотивація навчальної діяльності
- Слово вчителя з елементами бесіди.
- У яких країнах Європи ви побували, вивчаючи народні казки?
(Білорусь,Болгарія,Бірма,Японія)
Сьогодні казка запрошує нас у самий центр Європи, де на берегах річок Ельби та Рейну розташувалася відома своїми мальовничими краєвидами Німеччина. А місто Бремен зустріне нас скульптурами великих і маленьких осликів. (Демонстрування краєвидів Німеччини, Бремена).
- А подорожувати ми будемо разом з однією незвичайною музичною групою. Увага, якщо ви відгадаєте загадки, то зрозумієте, хто ж є учасниками цієї музичної групи.
* * *
Що за птах стоїть в лозі
На оранжевій нозі?
В голубім блакитнім небі
Майорить червоний гребінь.
Відчайдух і забіяка.
Як же звати цього птаха? (ПІВЕНЬ).
* * *
Ой великий упертюх
Цей сіренький клаповух,
Кличе "і-я" до ясел,
Називається…(ОСЕЛ).
* * *
День мовчить, вночі гавчить,
Хто до господаря іде,
Знати дає. (ПЕС)
* * *
Має вуха, темний хвіст
Й дуже дивну звичку:
Спершу добре він поїсть,
Потім вмиє личко (КІТ).
-Хто здогадався, як називається ця група? (Бременські музиканти).
Діти, ви вдома на літніх канікулах мали самостійно прочитати казку Братів Грімм "Бременські музиканти".
Сьогодні на уроці пригадаємо зміст казки і обговоримо прочитане і почуте.
Казки ... Напевно, немає в світі людини, яка б їх не любила. Їх люблять дорослі і діти, тому що світ казок дивовижний, чарівний і прекрасний. Багато хто говорить, що казки прості і зрозумілі всім.
Але якщо ми починаємо замислюватися, то виникає багато запитань: чому у Баби Яги кістяна нога? Чому хатинка "на курячих ніжках"; чому Іван, бажаючи увійти в цю хатинку, просить: "Хатинка, хатинка, стань до мене передом, а до лісу задом"? Чи не простіше обійти?
Так, не все так просто, кожна казка має свою суть і чогось обов'язково нас вчить.
-А Героям цієї казки в місті Бремені поставили пам'ятник. З якої казки ці герої? / «Бременські музиканти» /
-И Сьогодні ми побуваємо в гостях у казки братів Грімм "Бременські музиканти".
-Скажіть, А казка «Бременські музиканти» народна чи авторська?
(авторська, автори Брати Грімм.)
7.Сообщенія підготовлених дітей.
У центральній частині Німеччини є невелике місто Ханау. Місто, потопающе в зелені, з величними будівлями. Такий же, як і сотні інших міст у цій країні. Якби не той факт, що саме в цьому місті понад 200 років тому, з різницею в 1 рік, народилися два брата.
-Дайте, діти, коротку довідку про ціх авторів.
Повідомлення 1. Коротка довідка про авторів.
Вільгельм і Якоб Грімм - німецькі письменники-казкарі.
Дитинство братів Грімм проходило у великій, щасливій сім'ї: тато - суддя, найдобріша, турботлива мама, п'ять братів і сестриця Лотта. Всі любили один одного. Але особливо були прив'язані один до одного погодки Якоб і Вільгельм. Але діти в цій сім'ї рано осиротіли ...
Повідомлення 2.
Коли старшому з них - Якобу - виповнилося одинадцять років, помер батько. Хлопчик став головою сім'ї. По-дитячому нестримно він плакав біля могили батька і зовсім по-дорослому прийняв на себе турботи про братів, маленькій сестричці і зломленій горем матінці ...
Повідомлення 3.
Брати-погодки зворушливо любили один одного, прожили збігаюче в усьому життя; тільки Вільгельм пішов з життя на чотири роки раніше брата.
Вони не були нудними вченими, а були веселими та добрими. Брати все життя збирали казки, подорожуючи країною. Одного разу Вільгельм і Якоб зустріли бабусю, яка розповідала їм казки три дні ...
Казки братів Грімм були переведені на багато мов світу, в тому числі і на українську мову.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Наша подорож у казку починається.
- Складання початку казки за схемою, уміщеною на першому форзаці підручника.
- Відкрийте форзац підручника.
- Відновіть початок казки.
- Чи справедливо вчинили з ослом, псом, котом і півнем їхні господарі? Поясніть свою думку.
- Як ви думаєте, чи легше їм було долати труднощі разом? Чому?
2. Опрацювання казки братів Грімм «Бременські музиканти»
- Продовжуємо нашу подорож у казку. Але спочатку я вас познайомлю з новими словами, які зустрінуться на вашому шляху.
а) Словникова робота
Хвицьне – вдарить однією або двома задніми ногами.
Довбня – великий дерев’яний молот або дерев’яна палиця з натовщеним кінцем.
Мара – примара, привид.
Б) Читання на миттєве сприйняття слів
- Перевірьте себе, чи зможете ви з першого разу правильно прочитати слова.
Ґвалт розбійницького
нікудишній посхоплювалися
підвіконня навтікача
найнебезпечніше уперіщить
-Читання стовпчиків слів.
-Пояснення незрозумілих слів.
3. Фізхвилинка для очей.
4. Читання казки комбінованим способом
а) Читання вчителем (до слів «І почали вони радитися...»)
- Знайдіть рядки з казки, які б ви підписали під цим малюнком.

б) Читання кінцівки частини учнями ланцюжком до слів «…..десь після півночі……»
5. Аналіз змісту частини з елементами вибіркового читання.
? ·Прочитайте, де примостилися кожен із музик у лісі.
? ·Що побачив віслюк у будинку?
? ·Який план вирішили здійснити тварини?
? ·Чи вдалося їм задумане?
? ·Чому їм це вдалося?
6. Читання частини казки «буксиром» за вчителем до слів «… Тікає розбійник…»
? ·Чи вдалося друзям остаточно прогнати розбійників з хати? Як?
7. Читання кінцівки казки учнями мовчки.
- Чи вдалося розбійникам вигнати друзів із будинку ?
- Де залишилися жити четверо музикантів ?
- Яке Враження справила на вас казка?
- Удосконалення техніки читання
а) вибіркове читання
- Де зупинилися звірі на ночівлю по дорозі у Бремен?
- Куди вони потрапили, побачивши світло?
- Що придумали звірі для того, щоб прогнати розбійників?
- Що розповів розбійник отаману, коли побував у будинку музикантів?
б) відшуковування речень за початком:
* Від цього ґвалту …
* Десь після півночі…
* Зайшов на кухню…
* Відтоді розбійники…
9. ІНТЕРАКТИВНА ВПРАВА
- Вправа «Рольова гра».
Робота групи «Артисти», показове читання частини казки, що побачили музики в розбійницькому домі.
- Діти обирають собі персонажів казки. Визначають логічні наголоси, паузи, вибирають тон і темп мовлення. Розігрують сценку.
10. ТВОРЧА РОБОТА.
б) Вправа «Пішохідний тур».
Пригадайте, коли друзі склали план, як налякати розбійників, як вони вишикувалися?
1.Осел 2. Осел 3. Осел
Кіт Півень Пес
Пес Кіт Кіт
Півень Пес Півень
- Фізхвилинка "Танець розбійників"
- Складання стислої казки "Бременські музиканти" за малюнками.
- Яка подія у казці була першою?
- Що трапилося далі?
- Осел втік від господаря і подався до Бремену.
- По дорозі осел зустрів песика- гончака, який розповів йому про своє життя.
- Пішли осел та пес до Бремену і зустріли при дорозі кота сумного-сумного. Вони пожаліли його і забрали з собою.
- Ось вони втрьох до Бремену йдуть. Побачили на дереві півень горлає та запропонували піти з ними до Бремену, щоб стати вуличними музикантами.
- У лісі вони побачили будинок, у якому відпочивали розбійники.
- Вирішили музиканти вигнати розбійників та дуже налякали їх.
- Добір заголовків до кожної частини:
- Зустріч тварин.
- Шлях до хатинки розбійників.
- Переляк розбійників.
- Нічний гість.
- Залишаємося
- Групова робота (Характеристика героїв твору).
"Асоціативний кущ "
Перша група
Друга група
Друга група

Третя група

Четверта група

15. Підбір прислів’ їв за змістом до казки.
* Чого собі не зичиш, і другому не бажай.
* В лиху годину знайдеш вірну людину.
* Слово лікує, слово і ранить.
ІV.Підсумок уроку.
*? Хто є автороми казки «Бременські музиканти»? * Що дізналися про них?
Яке ваше враження від прочитаного?
*? Читаючи казку, коли вам було сумно? Кого було жаль?
1. Відповіді на запитання:
-Чим схожі долі бременських музикантів?
(Їх скривдили господарі, звірі були змушені піти від них)
- Що допомогло звірам перемогти розбійників?
(Дружба і кмітливість).
- Чому навчила вас ця казка?
(Підтримувати друзів, не кидати їх у біді, знаходити вихід із скрутного становища.)
- Вправа «Займи позицію».


На дошці розвішані плакати з можливою головною думкою казки.
V. Домашнє завдання.
1. Читання казки.
2. Переказ казки.
VI. Закріплення.
? ·Чого вчить ця казка?
? ·Що автори хотіли нею довести?
? ·Чи може прислів’я «Де гурт – там і сила» бути її заголовком? Чому?