СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Әдебиеттік оқу алғырлары

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бұл  сабақ  4 сыныпқа  сайыс  сабақ ретінде  арналған 

Просмотр содержимого документа
«Әдебиеттік оқу алғырлары»



Ө.Қанахин атындағы орта мектебі











Өткізген: Г.Ерманабетова

Класс: 4


















2016-2017 оқу жылы





Ақтөбе облысы,Ырғыз ауданы

Жайсаңбай ауылы

Ө.Қанахин атындағы орта мектебінің

ІІ санатты бастауыш класс мұғалімі

Ермаганбетова Гулжайна Тотановна

Әдебиеттік оқу :4

Мақсаты: Оқушылардың анатілі пәніне арналған білімдерін тексеру, ұлағатты

сөздерді түсініп, өнеге алуға үйрету.

Сабақтың міндеттері: Білімділігі:

Оқушылардың ана тілі пәнінен алған білімдерін тексеру,

ұлағатты сөзерді түсініп,өнеге алуға үйрету.

Тәрбиелігі:

Оқушыларды адамгершілікке,өз Отанын сүюге, тапқырлыққа

Ізденімпаздыққа тәрбиелеу.

Дамытушылығы:

Оқушылрдың пәнгедеген қызығушылығын арттыру, ой-өрісі

мен тіл байлығын дамыту.

Көрнекілігі: Ұлы тұлғалардың портреттері, слайд,нақыл сөздер, кеспе-

қағаздар, сюжетті суреттер.

Сабақтың әдістері: сұрақ-жауап,топпен жұмыс, әдеби монтаж, өз бетінше жұмыс

Сабақтың түрі: жарыс сабақ

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі

М:Құрметті ұстаздар, оқушылар,ата-аналар бүгінгі «Әдебиеттік білімнің алғырлары» атты жарысқа қош келдіңдер.

Өмірден қымбат нәрсе бар ма адамда,

Орынды жұмсасаң –өлмес дәрі.

Қасиетін өмірдің білу керек.

Басыңда ми болса, бетіңде ары-деп Шәкарым жырлағандай оқушыларымыздың өз өмірлерін босқа өткізбей, күш қуатын ,білімге жұмсаса деймін.

Сайсқа қатысушы топ 3 ауылға бөлінді:

1 топ-Төле би ауылы

2 топ- Қазыбек би ауылы

3 топ-Әйтеке би ауылы

Әділқазылар сайланады.

Жоспары:

1.Таныстыру

2.Тапқырлық. (мини тест)

3.Білгірлер( үзіндіні анықтау)

4.Жұмбақтар әлеміне саяхат.(4 жұмбақ айту)

5.Шешендік сайыс. (өлеңшумақтары)

6.Ұлы тұлғалар (ақын-жазушыларды табу)

7.Атадан қалған бай мұра ( айтыс,ертегі,аңыз)

Ендешежарсымызды бастайық.

1 .Таныстыру.(ән,сурет,мәлімет)

2. «Тапқырлық» мини тест шешу.

Шарты алдарыңыздағы әріптер арқылыдұрыс нұсқасын көтеру.

3.Білгірлер ( үзіндіні анықтау)

Шарты: Мәтіннен мен үзіндіні оқимын, с ендер қай шығармадан алынғанын айтады.

1топ:

1тапсырма: Атадан ұл туса , құл боламын деп тумайды,

Анада қыз туса ,күн болам деп тумайды...(Қазыбек би)

2 тапсырма.: «Қонаққа көрсетпей маған нан беріп жібер-дейді.» Әйелі жерошақта пісіп жатқан нанды оттан ала салып береді...» (Шықбермес Шығайбай мен Алдар)

2 топ;

1 тапсырма.

Жау келгенннен білген соң,

Бұл әскерді көрген соң.

Сары ала туы салбырап,

Сауытының шашағы

Тұс-тұсына салбырап...( Ер Тарғын)

2 тапсырма.

«Ардақты досым,жердің асты-үстіндегі қазынаның барлығы сол жерге маңдай терін төгіп ,еңбек еткен адамдыкі » дейді .

(Ғажайып бақ)

3 топ:

1 тапсырма.

«Өзі он төрт жасындай,

Кебісінің өкшесі

Бұқардың гаухар тасындай...»( Қыз Жібек)

2 тапсырма.

«Байғызды тауып бер,сонда патшаның тойына бақташы болып, тамаққа тоярсың»

(Сатқын Жапалақ)

4. «Жұмбақтар әлеміне саяхат»

1.Ақ сандығым ашылды,

Ішінен жібек шашылды.(Күн сәулесі)

2. Жылт –жылт еткен,

Жылғалардан өткен.(Су)

3. Қыста ғана болады,

Ұстасаң қолың толады. ( Қар)

4.Тал басында түндіксіз отау ( Ұя)

5.Тұмсығымен қозғалар ,

Соңында аппақ із қалар.(Бор)

6.Аяғы біреу, қолы жоқ,

Шиыр-шиыр жолы көп.

Өзі сөйлеу алмайды,

Салған ізі сөйлейды. (Қалам)

7.Таңды өзі атырады,

Мақтанып шақырады. (Әтеш)

8.Ымырт түсе шығамын,

Таң атқанда батамын.

Көк теңізде шашылып,

Көзімді ілмей жатамын. (Жұлдыз)

9.Ілдім-жіпке мен өзім,

Кіп-кішкентай күн көзін (Электр шамы)

5.Шешендік сайыс.

Шарты:

Бір өлеңді бастап оқимын.Оқушылар жалғасын және қай шығрмадан екенін айтады.

1.Ашу бар жерде ақыл тұрмайды,

Ашу деген –ағын су,

Алдын ашсаң арқылар,

Ақыл деген-дария....(Әйтеке бидің шешендінгі)


2.Менің атым-Тәті қыз,

Басқа қыздың аты қыз... (Сүйінбай мен Тәті қыз)


3.Ақкиімді денелі ,ақ сақалды,

Соқыр мылқау танымас тірі жанды... (Қыс)


4.Таза мінсіз асыл тас,

Ой түбінде жатқан сөз... (Асан қайғы )


5.Өнер ,білім,бар жұрттар,

Тастан сарай салғызды...(Өнер білім бар жұрттар)

6. «Ұлы тұлға» сайысы.


10

20

30

40

50

60


10-Ұлы философ, жырау. Өмірбаяны туралы мәлімет аз.Еділбойында туған.Жәнібек ханның кеңесші болған.Оның «Жерұйық» іздеу идеясы-баршаға жайлы хәм әділетті қоғам,орнату екені белгілі. (Асан қайғы)

20 - ұлы жазушы,драмматург,әдебиетші , көрнекті ғалым.ұлт –азаматтық қоғамдық көсемі. Семейдегі Шығыс тау өңіріндегі дүниеге келген. Әкесінің аты – Омархан,.Оның «Жетім» әңгімесі. «Айман-Шолпан» , «Қарғөз» т.б еңбектері бар.

30-Ұлы ағартушы,көрнекті ғалім,ақын ,публистист. Ұлт- азаттық қозғалысының көсемі.

40-Алматы облысында туған.Жүз жасаған. «Шығыстың гумері »атанған.

«Балама хат» атты өлеңі бар.

50- Философ, аудармаша, ақын.Туған жері-семейдегі Шыңғыстау өңірі.Оның «Адамдық борышың» өлеңі бар.

60- жазушы,ойшыл,ағартушы.Көушетауда дүниеге келген.Әкесі Әубәкір.Анасынан ерте айрылған. «Қамар сұлку» романының авторы.


Қорытынды:Ұлы тұлғалардың өсиеті мен счөзерін естесақтайық,ұмытпайық. Ана тілінің білгірдерін әділқазылармен анықтап, білімдерін сарапқа салу. Әдебиеттік білімнің алғырларын анықтау.