ТЕМА: Ділення на 1. Ділення рівних чисел. Ділення 0. Неможливість
ділення на нуль. Складання задач за коротким записом.
МЕТА: - Ознайомити учнів з випадками ділення.
- Розвивати логічне мислення, пам’ять, вміння складати та
розв’язувати задачі за коротким записом.
- Виховувати самостійність, працелюбність, інтерес до предмета
та бережне ставлення до навколишнього середовища.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Форма проведення: Подорож зимовими місяцями.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу до уроку
- Діти, гарний день починається з гарного настрою, веселої усмішки,
корисних справ. Тож усміхніться один одному і побажайте доброго дня.
Посміхніться до мене і впіймайте і мою усмішку.
(Діти посміхаються одне одному)
- У наш клас завітали гості щирі.В народі кажуть, що добрий гість дому радість. Сподіваюся, що ви, як і я, раді нашим гостям. Привітайте в добрий час гостей посмішкою й миром.
Діти: Ми вам раді, люди добрі,
І вітаєм щиро вас.
І запрошуєм ласкаво
На урок у третій клас!
- Всі мерщій сідайте, діти,
Домовляйтесь не шуміти.
На уроці не дрімати,
Руки вчасно підіймати.
(Повторення правил роботи на уроці)
II. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання №354, 355, 356.
2. Усна лічба
- Яке число в кожному рядку не є результатом таблиць множення?
6, 12, 18, 20, 23, 30.
7, 14, 21, 28, 32, 37.
4, 6, 8, 12, 17, 24.
- Які результати таблиці множення зустрічаються по кілька разів?
( 12, 18, 24, 36)
- Назвіть множники ( 2 і 6, 3 і 4, 3 і 8, 4 і 6, 6 і 6, 4 і 9)
- Назвіть результати таблиці множення на 7.
- Яке число зайве?
5; 10; 11; 15; 20; 25; 30; 35
8; 12; 16; 19; 24; 28
- А зараз проведемо конкурс знавців таблиці множення «Бігунок» (учні у класі поділені на 3 групи. У кожної групи бігунок з прикладами, який вони передають один одному. Яка група вирішила першою - приносять вчителю )
1 група 2 група 3 група
1 . 9 = 1 . 1 = 3 . 4=
4 . 4 = 4 . 6 = 4 . 8 =
5 . 3 = 5 . 5 = 5 . 7 =
6 . 2 = 6 . 4 = 6 . 6=
7 . 3= 7 . 5= 7 . 7=
8 . 4 = 8 . 7 = 9 . 3 =
- Молодці, справились із завданням. Наступне завдання порівняти вирази.
0 · 8 і 0 · 7
0 + 9 і 0 · 9
6 · 1 і 6 – 0
- Діти, мені на електронну поштову прийшло повідомлення. Давайте всі разом прочитаємо!
(Увага! Увага! Потребую термінової допомоги!
Поспішаю з дарунками!)
- Якщо лист прийшов на урок математики, то й допомога потрібна, мабуть, математична.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІV. Робота над темою уроку
1. Гра «Шифрувальник»
- Наступне завдання – гра «Шифрувальник». Зараз ви попрацюєте в парах. Для того щоб дізнатися, хто нам прислав листа , вам потрібно розшифрувати написане.
(Учні вирішують приклади, складають назву)
6 × 4 : 3 + 24 = | И |
4 × 8 – 27 : 3 = | М |
42 : (30 - 24)= | А |
6 × 7 + 28 = | З |
- А зараз розташуйте отримані відповіді в порядку спадання.
- Так, діти, дійсно. Сьогодні до нас в гості завітала УКРАЇНСЬКА ЗИМА.
- Але вона прийшла не сама, а із загадкою.
Троє коней у зими,
Швидко мчить вона саньми,
Шлях морозом скутий.
Дивні коні у зими.
Коней тих назвали ми...
- Діти, а як змінилася погода взимку? ( Грудень - це місяць холодних вітрів, похмурої погоди. Значно знижується температура, замерзає земля, з'являється лід на водоймах.)
- А як змінюється тривалість дня і ночі? (День стає коротшим, а ніч довшою)
- Діти, сьогодні наш урок незвичайний, а урок-подорож зимовими місяцями. А щоб нам піти далі, відгадаємо загадку.
Під подушкою пакунки —
Миколайчика дарунки.
Трішки ще, і новий лік,
Почне відлік Новий рік!
(Грудень)
2. Перевірка правил
- Отже, рушаємо і розпочнемо з перевірки правил.
1) При множенні 1 на яке-небудь число, що ми дістанемо у добутку? (те саме число). Привести приклад.
2) Що ми дістанемо у добутку при множенні будь-якого числа на 1? (Те саме число). Привести приклад.
3) Що одержимо при множенні будь-якого числа на нуль? (Нуль). Привести приклад.
4) Що одержимо при множенні нуля на будь-яке число: (нуль). Привести приклад.
- Діти, а що іще ви можете доповнити про 0 та 1.
Діти: 1. Під час множення число це
Визначає результат,
Як між множників потрапить –
Знищить інші всі підряд.
2. Запам'ятай: будь-яке число,
помножене на одиницю,
має в результаті зло
в саме ж себе перетворитися.
- Діти, а ще послухайте казочку про нуль.
Казка про «Нуль»
Ось круглий нуль, або нічого. Послухай казочку про нього.
Веселий нуль прошепотів сусідці одиниці:
З тобою б поруч я б хотів простояти, сестрице! –
Та одиниця каже: - Ні, ти – нуль, число нікчемне.
Не стій зі мною, бо мені це неприємно! –
А нуль на це: - Я знаю сам, що в світі значу мало…
Та якби поруч ота ти нам, десятка з тебе стала!
Поглянь на себе: ти ж у нас мала та худорлява,
Та станеш більша в десять раз, коли я стала справа!-
Нехай не кажуть, що нулі такі нікчемні та малі.
- Отже, ми повторили правила множення на 1 і 0. І відгадаємо другу загадку.
Пухнастий сніг усе вкриває,
Різдвяна зірка в небі сяє.
Повсюди радість, щастя, сміх —
Цей місяць перший із усіх.
(Січень)
- Якщо сядемо красиво
То напишемо на диво
Чисто, рівно і красиво
1грудня
Класна робота
3. Каліграфічна хвилинка.
- Підготуймо оченята до хвилинки каліграфії.
- Побудуйте оченятами пряму, ламану, коло, прямокутник.
- А тепер запишіть у зошитах такі числа (під диктовку через клітинку):
1, 6, 7, 13, 14, 15, 19, 22, 31
- А зараз обведіть олівцем ті числа, які є результатами таблиці множення і підкресліть числа, яких в таблиці немає.
(Перевірка виконаного завдання)
- Назвть пари чисел, добуток яких дорівнює 6, 14, 15.
- Діти, а як пов'язані записані числа із зимою?
(З 31 грудня на 1 січня – Новий рік, 6 грудня – День Збройних сил України, 7 січня – Православне Різдво– улюблене свято української дітвори, 13 грудня – вечорниці на Андрія, цього дня ввечері молоді дівчата і хлопці збиралися в хаті, розповідали смішні історії, співали пісень або грали в карти, гадали, а ще 13 січня - Щедрий вечір та Маланки, 14 січня –Новий рік за старим стилем, 14 лютого – День Святого Валентина або День всіх закоханих, 15 лютого - Стрітення – у цей день зима з літом зустрічається, хто з них кого поборе, така погода буде до початку березня, 19 – свято Сиколая, одного з найбільш шанованих на Україні святих, 22 січня – державне свято - День Соборності України).
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Пояснення нового матеріалу.
- Діти, а приступити до наступного етапу уроку нам допоможе іще одна загадка.
Другий він в календарі,
Холодно у цій порі.
Снігопади, завірюха…
Всі сховали в шапку вуха?
(Лютий)
- Отже, сьогодні ми будемо вчитися ділити число на 1 і саме на себе (наприклад, 7 : 1, 6 : 6), а також ділення з «нулем». Для з’ясування правила скористуємось зв’язком дій множення і ділення, тобто складемо приклади на ділення з прикладу на множення. Відомо, що коли добуток поділити на один з множників, то в частці дістанемо другий множник. Проведемо відповідне дослідження і запишемо з прикладу на множення 2 приклади на ділення.
Вчит. з дітьми | Діти (2 учні біля дошки) |
3 × 7 = 21 21 : 3 =7 21 : 7 = 3 | 1 × 4 =4 4 : 1 = 4 4 : 4 = 1 | 5 × 0 = 0 0 : 5 = 0 0 : 0 ≠ 5 |
| | Увага ! Ділити на нуль неможливо. |
-
Діти, що показало наше дослідження?
-
При ділення будь-якого числа на 1 дістанемо - ….. (те сае число).
а : 1 = а
а : а = 1
0 : а = 0
На число це, знайте діти,
Заборонено ділити.
Проте множити – чудово,
Зразу відповідь готова.
Не роби собі проблем,
Обережно будь з … (нулем)
(На дошці вивішуються формули)
- Тож рушаймо далі і послухайте про грудень таку інформаці.
Грудень вважають найпохмурішим місяцем року. Незвичайним днем у цьому місяці є 22 грудня — день зимового сонцестояння. Двадцять другого грудня день — найкоротший, а ніч — найдовша. Цього дня настає астрономічна зима.
Із 23 грудня день починає збільшуватися, а ніч — коротшати.
2. Робота з підручником.
№ 360 – по рядах
В народі говорять «Грудень рік кінчає, зиму починає».
№ 361 – робота над задачею (колективно)
3. Фізкультхвилинка
(Весела музична муззарядка)
4. Графічний диктант
- Далі крокуємо. А про січень говорять таке.
Січень величають царем морозів, володарем і серцем зими, бо він найхолодніший місяць. У січні не тільки сніг січе, а ще й мороз вогнем пече. Товщає лід на річках, ростуть сніжні кучугури.
(Ознайомлення з умовами написання графічного диктату)
1 праворуч, 1 вниз, 2 праворуч, 1 угору, 1 праворуч, 2 вниз, 5 праворуч, 2 вгору, 1 ліворуч, 1 угору, 2 праворуч, 8 вниз, 1 ліворуч, 2 угору, 1 ліворуч, 2 вниз, 1 ліворуч, 2 угору, 3 ліворуч, 2 вниз, 1 ліворуч, 2 угору, 1 ліворуч, 2 вниз, 1 ліворуч, 3 угору, 1 ліворуч, 4 угору. (Кішка)
- Про січень говорять: «Січень — року початок, зимі — середина».
- Діти, давайте підемо далі, попрацюємо в групах і розв’яжемо приклади на закріплення вивченого матеріалу.
(Розв’язування прикладів в групах)
- Діти, а який найкоротший місяць зими?
(Відповіді дітей)
За старих часів лютий замикав рік, тому його ще називали «межень», бо він проводив межу між старим і новим роком. Сьогодні ж лютий — останній місяць матінки-зими. Та хоча він і останній, усе одно приходить до нас із сердитими вітровіями й сніжними заметілями, а звідси ще й такі його назви — «сніговій», «вітродув» і приказка: «Ну й люті заметілі під лютий полетіли».
- А зараз я пропоную вам попрацювати самостійно і виконати завдання з підручника.
1 в. - № 366
2 в. - № 372
(Учні розв’язують приклади)
- Діти, а як же виживають тварини в такі холодні зимові місяці?
(Відповіді дітей)
- Так, зима для тварин – важкий час: холодно, обмаль їжі. Численні птахи, які мешкають у парках, скверах і біля житлових будинків, опинилися під загрозою загибелі, тому що сніг приховав місця, де можна знайти корм. Тому пережити складні умови зими птахи можуть тільки за допомогою нас, людей. Для синиць та інших дрібних птахів можна спорудити звичайну годівницю і насипати туди насіння – найкраще несмажене гарбузове або соняшникове. Або ж повісити на нитці за вікном шматочок сала. Воно має бути обов’язково несолоним, інакше синиці загинуть. Бажано це робити, доки лежить сніг і не спадає мороз.
- А щоб цьогорічна зима не була такою суровою, давайте за поданою схемою складемо і розв’яжемо задачу №370 (1 – а - усно).
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
- Молодці! Так, зима буває різною, то сонечко вигляне, і все заблищить, засяє, то сніжок іде, а то хурделиця свої права диктує, мете, завіває.
Було колись - не могла людина дати собі ради з природою: то дощ йде не тоді, коли просять, а коли косять, то тепло й холод не в пору, то і влітку трапиться кожуха носити.
Тож, аби вберегти себе від неочікуваної напасті чи прикрої несподіванки, люди почали спостерігати за природою, і помітили наші предки, що вона сама підказує їм, що і коли має намір послати на землю, і навчилися за сьогочасними передвісниками бачити те, що може трапитися завтра..
Ці спостереження – народні прикмети, які застерігають від небезпеки, допомагають передбачати погоду та врожай. І усе це багатство перевіреного часом знання, яке передавалось з уст в уста, наші предки залишили нам у спадок.
- Ось послухайте такі:
Сніг у грудні глибокий — урожай високий.
Якщо січень холодний, то липень буде сухий і спекотний.
Якщо лютий дощовий — то й весна і літо будуть такі самі.
- Діти, а щоб цьогорічна зима була прихильною до нас, давайте сервіруємо для неї святкоий стіл. Для цього розташуємо в кожній з клітинок чашку, тарілку, блюдце так, щоб в кожному рядку і стовпчику були різні предмети посуду.
VІІ . ПІДСУМОК УРОКУ
1. Підсумкова бесіда.
- З діленням яких чисел ми ознайомилися на уроці?
– Чи можна ділити на 0?
– Що вам сподобалося на уроці?
– Що нового дізналися?
2. Рефлексія.
- Діти, а зараз я прочитаю вам опис рослини А ви повинні вгадати її.
Росте він у нашому Дібрівському лісі. Це велике довговічне дерево. Досягає до сорока метрів заввишки. Товстий стовбур надійно тримає звивисті кремезні гілки. Коріння міцно закріплює дерево у землі. Йому, зазвичай, не страшні сильні вітри. Цвіте повислими сережками. Згодом появляються невеличкі плоди. Зелений круглий плід має коричневу шапку. Восени вони опадають разом із листям.
Це дерево є символом потужності і сили.
(Дуб)
- Вірно, це дерево – дуб. Перед вами на картинці лише стовбур. Але в нас є можливість прикрасити цю картинку. Якщо ви воєю роботою задоволені своєю роботою на уроці, то прикріпіть сніжинку на картину, якщо під час роботи у вас виникали труднощі – листочок, який ще залишився на стовбурі, а якщо було складно, потрібна допомога вчителя - жолудь.
(Діти прикрашають картину)
- Молодці, діти. Ви сьогодні добре попрацювали -
На уроці не дрімали,
Гарно всі відповідали.
Тож скажу вам у кінці –
Третьокласники – молодці.
3. Домашнє завдання:
* - скласти кругові приклади на множення та ділення з 1 та 0.
Решта - №373.