СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Дүниетану ҚМЖ. "Менің отбасым"

Нажмите, чтобы узнать подробности

    1. сабақ

 

Ортақ тақырып: Бөлімше:

Менің отбасым және достарым

1.1. Мен және менің отбасым

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні:

 

Сынып:1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Менің отбасым

Оқу бағдарламасына

сәйкес оқыту мақсаттары

        • түрлі дереккөздерді зерттей отырып, «отбасы» ұғымын түсіну және мәнінтүсіндіру;
        • отбасындағы өзге мүшелерге қатысты туыстық байланыстар жүйесіндегі орнынанықтау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • өз отбасыларының мүшелерінатайды;
  • «отбасы» түсінігінің мәнінтүсіндіреді;
  • туыстық байланыс жүйесіндегі өз рөлінанықтайды.

Көптеген оқушылар:

  • өз отбасылары туралы айтып береді;
  • отбасылар әртүрлі болатынынтүсінеді.

Кейбір оқушылар:

  • әртүрлі дереккөздердің негізінде өз отбасының тарихы туралы әңгіме құрастырып, сыныптастарынаайтып береалады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Мұғалім сабақты бастайды. Мұғалім жұмбақ шешуді ұйымдастырады:

Әке-шешем,

Ата-әжем, бауырым, Бәрі бірге

Білдіреді бір ұғым. (отбасы)

– Бұл сабақта біз отбасы туралы айтатын боламыз.

Отбасы туралы әңгімелейді.

 

 

Просмотр содержимого документа
«Дүниетану ҚМЖ. "Менің отбасым"»

9-сабақ



Ортақ тақырып: Бөлімше:

Менің отбасым және достарым

1.1. Мен және менің отбасым

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні:


Сынып:1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Менің отбасым

Оқу бағдарламасына

сәйкес оқыту мақсаттары

        1. – түрлі дереккөздерді зерттей отырып, «отбасы» ұғымын түсіну және мәнінтүсіндіру;

        2. – отбасындағы өзге мүшелерге қатысты туыстық байланыстар жүйесіндегі орнынанықтау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • өз отбасыларының мүшелерінатайды;

  • «отбасы» түсінігінің мәнінтүсіндіреді;

  • туыстық байланыс жүйесіндегі өз рөлінанықтайды.

Көптеген оқушылар:

  • өз отбасылары туралы айтып береді;

  • отбасылар әртүрлі болатынынтүсінеді.

Кейбір оқушылар:

  • әртүрлі дереккөздердің негізінде өз отбасының тарихы туралы әңгіме құрастырып, сыныптастарынаайтып береалады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Мұғалім сабақты бастайды. Мұғалім жұмбақ шешуді ұйымдастырады:

Әке-шешем,

Ата-әжем, бауырым, Бәрі бірге

Білдіреді бір ұғым. (отбасы)

– Бұл сабақта біз отбасы туралы айтатын боламыз.

Отбасы туралы әңгімелейді.




Ортасы

ФТ. Мұғалім әңгіме ұйымдастырады.

  • Балалар, біз бүгін жаңа бөлімді бастаймыз.

Шмуцтитулды қараңдар. Әңгіме не туралы болады?

  • Бірнеше сабақ барысында біз «Мен және менің отбасым» бөлімін оқып, зерттейтінболамыз.

  • Балалар, ойланайық, отбасы дегенне? («миғашабуыл»).

Мұғалім желі материалдарына назар аударуды ұсынады. Іздеу жолына

«Отбасы деген не?» сөйлемін енгізеді.

Іздеу көзінен табылған бірнеше анықтамаларды жақсы оқи алатын балаларға оқып беруді ұсынады.

Мысалы: «Бірге тұратын туысқандар» тобы (әйелі мен күйеуі, балаларымен ата-аналары).

Google жүйесі: отбасы деген не? Сұрауына жауабы. https://www.google.com/search?q=%D1%87%D1%82%D0%BE+%D1%82%D0%B

0%D0%BA%D0%BE%D0%B5+%D1%8

1%D0%B5%D0%BC%D1%8C%D1%8F&oq=%D1%87%D1%82%D0%BE+%D1

%82%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%B5+%D1%81%D0%B5%D0%BC%D1%8

C%D1%8F+&aqs=chrome..69i57j0l7.3576j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8)

«Отбасы» әдетте үйленген ер адам мен әйел және олардың балаларынан

тұрады. Оған сонымен бірге аталар мен

Жаңа бөліммен танысады.









Оқушылар өз пікірлерін айтады.



Іздеу көзінен табылған бірнеше анықтамаларды жақсы оқи алатын балалар оқып береді.














Оқушы дәптерімен жұмыс. А. тапсырманы орындайды.

ҚБ




























Тапсырма. Критерий

А. Отбасының

Проектор, ғаламторға шығатын компьютер, сөздіктер





https://psymod.ru/otnosheniya/semya/2338

-chto-takoe-semya.htmlОсы сілтеме

бойынша отбасы, оның түрлері, рөлі және т.б. білуге

болады.












Оқушы дәптері



апалар, күйеуі мен әйелінің туысқандары да кіреді.

(В. Ожеговтың онлайн түсіндірме сөздігі

https://slovarozhegova.ru/word.php?wordid=28436)


Сабаққа қағаз нұсқасындағы бірнеше түсіндірмелік сөздіктерді әкелуге

болады.


ФТ. Мұғалім оқулықпен жұмыс

ұйымдастырады. Мәтінді мұғалімнің оқуы. Оқулықтағы сұрақтар бойынша талдау жасау.


ФТ. Мұғалім оқулық бойынша әңгіме өткізеді:

  • Өз отбасыларың туралы айтыңдар. Отбасында ең мейірімді, еркелететін кім? Саған неге олармен бірге болған жақсы? Әкең, анаң, әжең,атаң,

бауырларың, қарындастарың туралы айтуды ұмытпа.


Ж. – Балалар, өз отбасыларыңның өмірінде болған қызықты жағдайлар туралы айтып беріңдер (фронтальды немесе жұппен).

  • Достарыңның әңгімелерін тыңдау қызықты болды ма? Бір-біріміздің отбасыларымыз туралы бірсабақтың ішінде көп біле аламызба?











Оқулықтағы сұрақтар бойынша талдау жасайды.



Өз отбасылары туралы айтады.








Өз отбасыларының өмірінде болған қызықты жағдайлар туралы айтып береді. (фронтальды немесе жұппен).

Бірнеше оқушылардың әңгімесі тыңдалады.


Сұрақтарға жауап береді.

мүшелерін атап, олардың суреттерін салады.

Дескриптор

  1. Өз отбасының мүшелерінатайды.

  2. Отбасы мүшелерінің әрқайсысының суреттерін жеке

дөңгелек ішіне орналастырады.

  1. Суреттердің аттарын немесе туыстық дәрежесін жазады.


Тапсырма. Критерий

В.1. Туыстық

байланыс жүйесіндегі өз орнын анықтайды. Өз рөліне қатысты қанатша белгісін қояды.

Дескриптор

  1. Туыстық байланыс жүйесіндегі өз орнын анықтайды.

  2. Өз рөліне қатысты қанатша белгілерін қояды.











Оқулық



Зерттеу тапсырмасы: Анаң мен әкеңнен қалай оқығандығы, отбасындағы үлкендер мен кішкентайларға қалай көмектескендері туралы сұрап білу. Өз отбасыңның тарихы туралы білу, сурет альбомын зерттеу. Өз отбасың туралы әңгіме құрастыру.


Ж. Мұғалім оқушы дәптеріндегі тапсырмалардың орындалуын тексереді.

Өзінің отбасы туралы әңгіме құрастырады.






Оқушы дәптеріндегі В. 2. тапсырманы орындайды.








Отбасымен бірге өзіңді қауіпсіз

сезінесің бе? Қауіпті орынды белгілейді.








Оқушы дәптері

Соңы

ФТ. – Рефлексия

  • Бүгін өздерің үшін қандайжаңалық аштыңдар?

  • Кімнің сабақтағы жұмысына көңілі толады?

  • Сендерді қуантқан нәрсене?

Ойларымен бөліседі.

ҚБ

Оқушы дәптері


«Оқушы дәптеріндегі» сабақтағы өз жұмыстарына баға береді.

Сөйлемдерді толықтырады:

Енді мен .... істей аламын. Мен ... үйрендім.....қиынболды. жасау

қолымнан келді қызық болды.Мені

таңғалдырған ... .

Менбүгін үйрендім.

«Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындайды.

Сабақтағы өз жұмыстарына баға береді.


Сөйлемдерді толықтырады.

ҚБ



Мұғалім: – Жарайсыңдар, балалар! Мен сендердің барлығыңа сабақтағы

жұмыстарың үшін алғыс білдіремін!


Мадақтау, алғыс айту.