СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Дүниетану 2сынып " Судың маңызы".

Нажмите, чтобы узнать подробности

Дүниетанудан "Судың  маңызы " атты  сабақ  жоспары

                                                                                                                         Г.Т.  Орынбаева 

                                                                                                     Бастауыш сынып  мұғалімі     

 

 

Просмотр содержимого документа
«Дүниетану 2сынып " Судың маңызы".»

Г.Т. Орынбаева

Бастауыш сынып мұғалімі

Дүниетану.


Тақырыбы: Судың маңызы.


Мақсаты: оқушылар тұрмыстағы және өмірдегі судың маңы-

зын таниды.


Міндеті: 1. Судың тұрмыста және өмірде пайдаланылуын

әңгімелеу.

2. Оқушыларды ізденгіштікке және зерттеу жұмыс-

тарын жүргізуге үйрету.

3. Тоқтап оқу стратегиясымен мәтін мазмұнын мең-

герту.

4. Су көздеріне қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.


Оқыту әдісі:түсіндіру,сұрақ-жауап,зерттеу,ой бөлісу,т.б.


Көрнекілігі:семантикалық карта, су тамшылары суреттері,кар-

та, 3 литрлік банка,топтастыру


Техникалық құрал: интерактивті тақта

Сабақтың барысы.

І.Қызығушылықты ояту.

1. Психологиялық дайындық.( бір-бірінің қолдарынан ұстап)

Біз доспыз.

Сен жақсысың.

Мен сенің жақсы болуыңа көмектесемін.

2.Сабақты өлеңнен бастаймын.(интерактивті тақтадан суреттері шығ.)

Әуеден жаңбыр жаумаса,

Далада егін болмаса,

Кемелер жүзіп суларда,

Арықтар суға толмаса,

Үйімізде шай қайнап,

Тіршілік суға тоймаса,

Күніміз не болар еді?

3.Осы өлеңнен қандай қорытынды шығаруға болады?

- Сусыз тіршілік жоқ.

-Сусыз өмір сүре алмаймыз. т.с.с.

4.Интерактивті тақтадан сабақ тақырыбы шығады.(хормен

оқиды)

С у д ы ң м а ң ы з ы.

5.Мақсатын түсіндіру: Балалар,бүгінгі сабақта су туралы алған

білімімізді толықтырамыз.Зерттеу жұмысымызды бекітіп,су-

дың өмірдегі маңызын білеміз.


ІІ.Үй жұмысын тексеру.

  1. Семантикалық карта.(жеке-жеке толтырады, интерактивті тақтадан тексереді, бірнеше оқушы жауаптарын оқып қорытады).


Су еріткіш

еритін

ерімейтін

Тұз

+


Балдыр


+

Балық


+

Қант

+


Марганец

+


Ауа

+


Саз


+

Бояу

+


Құм


+


  1. Су тамшыларымен жұмыс.

а)Балалар асханадан келе жатып,су тамшылары ағып тұрған

қандай жерлерді белгіледік.

Асхана дәретхана


ә) Сыныпта қай жерлерді белгілеуге болады?

( балалар тамшыларды белгілейді)

Труба гүл кран батарея горшок



б) Үйде суды қайда пайдаланады екенбіз? Көрсетіңдер.

Су менің үйімде.

аквариум ыдыс жуу тіс тазалау тамақ пісіру суға түсу





  • Әр бала өз жұмысы туралы әңгімелеп айтады.

  • Тақтаға жапсырады.

  • Қайталанған жұмыстар дәптерлеріне жапсырылады.

в) Диаграммадан күнделікті тұрмыста пайдаланатын судың

мөлшерін көрсету, түсіндіру.



15 л

Кір жуу Тамақ пісіру, Сантехника Үй жинау Ванна

ауыз суы


г) С ер г і т у к е з е ң і. (Қыздар мен ұлдар)


ІІІ. Мағынаны ашу.

  1. Мәтінмен жұмыс. Тоқтап оқу.


*а) Судың жағасында қандай жануарлар,аңдар тіршілік етеді?

ә) Қандай құстар жүреді?

б) Су бетінде аппақ болып гүлдеп тұратын өсімдік қалай

аталады?( Дәптерге жазып алады. Тұңғиық)


*а) Су жағасында қандай өсімдіктер өседі?( қамыс, қоға)

ә) Құстар не салады? Қайда салады?

б) Неліктен құстар мен жануарлар су жағалауында болады?

*а) Адамға су не үшін керек?

ә) Ересек адам денесінің қанша кг-мы су болады?(денесінің

жарты салмағы су)

б) Ал бала денесінде ше?(40 кг баланың 34 кг су,6 кг басқа

заттар)


*а) Ағашы,суы таза, мол жерлерде нелер салынады?

(демалыс орындары)

ә) Біздің еліміздегі демалыс орындарын атаңдар?

( « Сосновый бор», «Бурабай»,»Сарыағаш», «Колос», «Свето-

фор, т.б.)


* а) Суды неліктен қатынас құралы дейміз?

ә) Су арқылы қандай көліктер жүреді?


* а) Мұхиттар мен теңіздердің суларын ішуге бола ма? Неге?

ә) Жер бетінде неше мұхит бар? Атаңдар, картадан көрсетің-

дер.


* а) Су айдынын таза ұстау үшін не істеу керек?

ә) Сендер тазалықты қалай сақтайсыңдар?

б) Егер аулаларды жинамасақ не болар еді?

в) Тобыл өзенінің жағалауын жинауға кімдер көмектеседі?


* Зерттеу жұмысы.

а) Суды үнемдеуге байланысты жүргізген жұмысымызды қо-

рытындылау.

ә) Тамшылатып қойған су 3 литрлік банкіге 4 сағатта толып

шығады екен. Біздің сыныпта 26 оқушы . 4 сағаттағы

26 баланың үйіндегі су тамшысын есептесек 78л су босқа

кетеді екен.

б) 1 тәулікте өте көп су босқа кетеді екен. (480 л жуық)

в) Мектеп асханасы бір күндік тамақ пісіру үшін 200-250л

су жұмсайды . Егер үйіміздегі су тамшыларын үнемдесек

қаншама литр суды сақтауға болады екен.

* а) Суды ластанудан қорғау үшін не істеу керек?

б) Біздің мемлекетімізде суды қорғауға алған. Ол жайында

Қ.Р-сының «Ата заңының 6 бабында суды қорғау» туралы

айтылған.


ІҮ. Ой толғаныс.

а) Топтастыруды құру. (дәптерге жазады)



ә) Бірнеше бала өз ойларын айтады.

б) Кәне, балалар көздеріңді жұмып бір мезгіл өздерің суды

не үшін пайдалана алатындарыңды елестетеңдерші .

Кім суды қалай пайдаланып жүр екен? Айтыңдаршы.

( әр бала өз сөйлемдерін дауыстап айтады)


в)Интерактивті тақтадан өлең шығады.

(бірнеше оқушы оқиды)

бүгінгі сабақта осы өлеңнің сұрағына жауап алдық па?

г) Бағалау. Үй жұмысын беру.



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!