Просмотр содержимого документа
«Дүниетану бастауыш сынып»
Сабақтың тақырыбы: Біржылдық, екіжылдық, көпжылдық өсімдіктер.
Сабақтың тақырыбы: Біржылдық, екіжылдық және көпжылдық өсімдіктер
Сабақтың мақсаты: Өсімдіктердің өмір сүру ұзақтығы, олардың біржылдық, екіжылдық және көпжылдық болатыны туралы түсінік қалыптастыру; табиғатты аялай білу ережесін қайталау.
Сабақтың көрнекілігі: Біржылдық, екіжылдық және көпжылдық өсімдіктер бейнеленген суреттер, карточкалар. Сәйкестендіру картасы, кітап, дәптер, әр түрлі бояу, қалам.
Сабақтың түрі: топтық жұмыс
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру. Қайырлы күн досым!
Қайырлы күн болсын!
Жақсы достар бізге,
Демеу болып жүрсін.
ІІ.Топқа бөлу. – Балалар қазір мына суреттерден өздерің қалаған 1 сурет алып орындарыңа отырыңдар. Топқа бөлінеміз.
1-топ Біржылдық өсімдіктер
2-топ Екіжылдық өсімдіктер
3-топ Көпжылдық өсімдіктер
4-топ Ағаш сақинасы
ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау.
-Балалар, алған суреттеріңнің сыртында үй тапсырмасына байланысты сұрақтар берілген, сол сұрақтарға жауап бересіңдер.
ІҮ. Жаңа сабақ. – Өсімдіктер жақсы өсуі үшін не қажет?
Бейнефильм
-Не байқадыңдар, балалар? Бүгінгі сабаққа қандай мақсат қоясыңдар?
-Бүгінгі жаңа тақырып «Біржылдық, екіжылдық, көпжылдық өсімдіктер». Дәптерлеріңді ашып күннің жадын жазып қойыңдар.
-Әр топқа тапсырмалар беремін. Оқулықтағы тақырыпты бөліктерге бөліп оқып, тапсырмаларды орындау.
Сергіту сәті:
1-топқа. Біржылдық өсімдіктердің суретін салу. Не себепті біржылдық өсімдіктер деп аталады?
2-топқа. Көрініс қою. «Сәбіз, қызылша, шомыр»
3-топқа. «Сұрақ бізден, жауап сізден» 6 сұрақ
4-топқа. «Ертегі ойлап табу»
Ү. Бекіту сұрақтары.
1. Күріш неше жылдық өсімдік? (біржылдық)
2. Қызылша неше жылдық? ( екіжылдық)
3. Ағаштың жасын қалай анықтайды? (ағаш сақинасы)
4. Сексеуіл неше жыл өмір сүреді? ( 50 жыл )
5. Ағаштар мен бұталар қандай өсімдіктер? (көпжылдық)
ҮІ. Рефлексия
ҮІІ. Бағалау.
Оқушылар стикерге аттарын жазып бағдаршамға өздерін бағалайды. Қызыл «5»
Сары «4»
Жасыл «3»
ҮІІІ. Үйге тапсырма.
87 – 89 бет оқу, мазмұнын айту.
Өсімдіктердің суретін салу.