Просмотр содержимого документа
«Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу және оның графигі»
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу және оның графигі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу тақырыбы бойынша алған білімдерін жинақтау және оның графигін сала білу дағдыларын бекіту.
Дамытушылық: Логикалық ой - өрісін дамыту, шығармашылыққа баулу.
Тәрбиелік мәні: Оқушыларды берілген тапсырманы тиянақты орындай білуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Түрі: қайталау және бекіту сабағы
Типі: білімділік пен дағдыны қалыптастыру.
Әдістері: ой қозғау, сұрақ- жауап, есептер шығару.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, плакат.
Сабақтың барысы:
1 .Ұйымдастыру.
2.Үй тапсырмасын тексеру.
3.Қайталау оқу анасы.
4.Сергіту сәті.
5.Тапқыр болсаң тауып көр.
6.Ойлан да тап.
7. Құпия сөзді табыңдар
8. Жаттығу жұмыстары.
9.Қортындылау,бағалау.
10.Үйге тапсырма.
1.Үй тапсырмасын тексеру.
1) 3х+у=6; Оу: х=0; у=6; Ох: у=0; х=2
2) -3х+2у=4; Оу: х=0; у=2; Ох: у=0; х=-
2.Қайталау оқу анасы:
- Сызықтық теңдеудегі а, b , с әріптері нені білдіреді?
- Тура пропорционалдық функциясы деген не және ол қандай формуламен беріледі? Мысал келтіріңдер.
- Бұрыштық коэффициент деген не? Оның таңбасы тура пропорционалдық графигінің орналасуына қалай әсер етеді?Мысал келтіріңдер.
- Сызықтық функция деген не? Оның графигі қандай сызық.
- Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі қандай сызық болады?
- Сызықтық функция мен тура пропорционалдық теңдеулерінің айырмашылығы мен ұқсастығы қандай?
- х-ң коэффициенті a= 0 болғанда теңдеудің графигі қалай орналасады?
- у-ң коэффициенті b= 0 болғанда теңдеудің графигі қалай орналасады?
9 . Қандай шарт орындалғанда екі сызықтық функцияның графиктері: а) қиылысады; ә) параллель болады;
б) перпендикуляр болады?Мысал келтіріңдер.
3.Сергіту сәті. Мына теңдеулердің қайсысы сызықтық теңдеу (ауызша):
1. 3х-у =14
2 . 5у+ = 16
3. 7ху-5у = 12
4. 5х+2у = 16
5. + = 9
6. х+у = 1
4. Тапқыр болсаң тауып көр
Координаталық жазықтықтағы графиктердің
формуласын табыңдар
1. х = с/а; 2. у =kx ; 3. у = с/ b ; 4 . ах+ b у = с; 5. у =kx+l ; у =kx - l k- лары тең ; 6. у =kx+l ; у =kx - l k- лары тең емес
5.Ойлан да тап: а) у айнымалысын х арқылы өрнекте. б) х айнымалысын у арқылы өрнекте.
у-2х=4
У=2х-5
2х-у=5
0,5х+2у=8
х=16-4у
7у=3х
У=4+2х
5.Ойлан да тап: а) у айнымалысын х арқылы өрнекте. б) х айнымалысын у арқылы өрнекте.
у-2х=4
У=2х-5
2х-у=5
0,5х+2у=8
х=16-4у
7у=3х
У=4+2х
6.Жаттығу жұмыстары: Талаптыға нұр жауар
7х+2у =14 теңдеуінің шешімдері: (1;у); (2;у); (0;у). У-ті табыңдар
5х+4у =15 теңдеуінің шешімдері: (х;0); (х;5); (х;-5). У-ті табыңдар
Дұрыс емес шешімдерді тауып, сөз құрастырыңдар.
3х+5у=15
х = 0;
у =3
х=4;
у=1
х=5;
у =0
5х-2у =10
х = 2;
у=0
х =-2;
у=-10
х =3;
у=0
2х-3у=6
х = -3;
у =-4
х = 6;
у =-4
х = 3;
у =0
Т
Д
Е
А
У
К
Ң
Я
Е
8 . “ Еңбек түбі береке ” Теңдеудің графигін салыңдар:
1) 2х+у =4
2 ) У-2х =3
Координаталық жазықтықтағы теңдеудің графигі: 1) 2х+у =4 2 ) У-2х =3
3. 1) Х=8; Х=3; Х=-7; Х=-9; 2) у=-6; 3) (8;3); (8;5); (3;4,1); (3;6); (-7;3); (-7;4,8); (-9;0); (-9;2)
- 1) Х=8; Х=3; Х=-7; Х=-9; 2) у=-6; 3) (8;3); (8;5); (3;4,1); (3;6); (-7;3); (-7;4,8); (-9;0); (-9;2)
9 . Қорытындылау:
1. ах+ b у =c түріндегі теңдеу қалай аталады?
2. Мұндағы х пен у - нелер?
3. а, b , с - әріптері нені білдіреді?
4. у = х+3 және у = х-3 теңдеуінің графигі қалай орналасады?
5. 4.у = 4х+5 және у = 7х-3 теңдеуінің графигі қалай орналасады?
10 . Бағалау: 1 1 . Үйге тапсырма:
3 .1.- 3 .2. қайталау.
№ 3.91 ; 3.93