СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Электр талаасынын потенциалы. Чыңалуу

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Электр талаасынын потенциалы. Чыңалуу»

8 – класс: Физика

Сабактын темасы: Электрталаасынын потенциалы. Чыналуу

Сабактын максаттары

Корсоткучтор

Билим беруучулук

Электр талаасынын потенциалы жана чыналуусу жонундо тушунук алышат.

Окуучулар теманы тушунуп, айтып бере алса.

Онуктурууулук

Темадагы формулаларды анализдоо менен логикалык ойлоосун онуктурушот жана физикага болгон кызыгуусун арттырышат.

Натыйжага жете алат, эгер окуучу:формулаларды анализдоо менен логикалык ойлоосун онуктуро алса.

Тарбиялык

Окуучулар билим алууда тырышчаак болууга тарбияланышат.

Тырышчаактык менен билим ала алса


Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү

Усулдар: Интерактивдүү метод

Жабдылышы: сүрөттөр, окуу китеби, проектор, маселелер жыйнагы ж.б.

Сабактын жүрүшү:

Этап

Уба-кыт

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компетенттүүлүк баалоо

Уюштуруу

3

Саламдашат.

Жагымдуу маанай түзөт.


Сабактын жабдылышын карайт жана келбеген окуучуларды жоктойт

Саламдашат.

Жагымдуу маанайда сабакка киришет. Келбеген окуучулар жонундо маалымат берет. Окуу куралдарын толуктап сабакка киришет.

НК3


Маанай

Уй тапшырманы суроо

12

Уйго берилген тапшырма боюнча суроо берет:

1. Механикалык жумуш менен электр талаасындагы жумуштун окшош жактары барбы?

2. Электр талаасындагы жумуштун формуласын жазгыла.

3. Жумуштун бирдиги учун эмне алынат? Ал эмнеге барабар?

4.Электр талаасындагы аткарылган жумуш заряддалган болукчонун кыймылынын траекториясынан коз карандыбы?

Окуучулар суроолорго жооп беришет. Берген жоопторуна ынанышып, талкуулашат.

НК2

ПК3

Формативдик

Жаңы теманы түшүндүрүү

20

Отулгон теманын негизги элементтерин кайталоо менен жаны теманы улантып тушундуруп кетет. Темадагы формуланы суроттор аркылуу тушундуруп, анализдейт. Окуучуларды 3 топко болуп, ар бир топко маселе жазылган бирден карточка таркатат жана козомолдойт. Жоопторду окуучулар менен бирге талкуулайт

Жаны теманы кунт коюп угушат жана талкуулашат, суроолорго жооп беришет. 3 топко болунушуп топто маселе иштешип, мугалимге корсотушот.

НК1

ПК2


Бышыктоо

6

Жаны тема боюнча суроо берет:

1. Электрдик потенциал электр талаасынын кандай касиетин муноздойт?

2. Электр талаасынын потенциалынын формуласы кандай?

3. Чыналуу деген эмне? Анын бирдиги.

4. Чыналуу менен чыналыштын ортосунда кандай байланыш бар?

Суроолорго жооп беришет. Туура жооп бергенине ынанышат.

НК2

ПК3

суммативдик

Үй тап-шырма,

3

Отулгон теманы уйдон окуп, конспектилеп келуусун тапшырма берет.

Окуучулар тапшырмаларды кундолукторуно жазышат.




Баалоо

1

Корсоткучтордун натыжасында окуучуларды баалоо





Тиркеме:

Э
лектр талаасынын кучун муноздоочу чондук чыналыш экендиги менен биз мурда таанышканбыз. Откон параграфтын аягында келтирилгендей электр талаасы потенциалдык энер­гия менен да муноздолет. Электр талаасынын ар кандай чекитинде, анын потенциалдык энергиясы да ар кандай болот. Ал энергияны муноздоо учун электр талаасынын потенциалы деген атайын физикалык чондук киргизилген. Потенциал — лат.созу. Бизче куч, кубат дегенди билгизет. Электр талаасынын потенциалы тамгасы менен белгиленет. Электр талаасынын кайсы бир чекитинде qзаряды потенциалдык энергиясына ээ болсо, анын электрдик потенциалы теменку формула менен аныкталат.

Электр талаасынын потенциалдарынын айырмасы электрдик чыналуу деп аталат. Чыналуу Uтамгасы менен белгиленет. болгондуктан

Чыналуунун бирдиги учун 1 вольт (В) алынат. Ал италиялык физик (1745-1827) Алессандро Вольтанын наамынан коюлган.

Электр талаасындагы эки чекиттин ортосундагы чыналуу U = 2 кВ. Чекиттердин ортосундагы аралык 10 см. Талаанын чыналышы эмнеге барабар?

Берилди:

Формула:

Чыгаруу:

U = 2 кВ

d = 10 см=0.1 м

U=Ed

E=

E=

Е=?






Мооноту:________________ ОББ:_____________________________