СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

ЭЛЕКТРОМАГНИТТІК ТОЛҚЫНДАР Радиобайланыс принциптері

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Радиобайланыс принциптерін түсіндіру.       

                                Байланыс  құралдарының  дамуындағы  

                                ғылымның жетістіктерін ашу.

Просмотр содержимого документа
«ЭЛЕКТРОМАГНИТТІК ТОЛҚЫНДАР Радиобайланыс принциптері»

ЭЛЕКТРОМАГНИТТІК ТОЛҚЫНДАР Радиобайланыс принциптері

ЭЛЕКТРОМАГНИТТІК ТОЛҚЫНДАР

Радиобайланыс принциптері

Сабақтың мақсаттары:  Білімділік: Радиобайланыс принциптерін түсіндіру.  Байланыс құралдарының дамуындағы  ғылымның жетістіктерін ашу. Дамытушылық: Қазіргі заманғы техника мен ғылымның  жетістіктерін мысалға келтіре отырып,  оқушылардың өмірге деген көзқарастарын  қалыптастыруды дамыту Тәрбиелік: Оқушылардың талдау, салыстыра білу  қабілеттерін дамыту, оқу материалының ең  негізін алып, мазмұнын ажыратуға  тәрбиелеу .

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Радиобайланыс принциптерін түсіндіру.

Байланыс құралдарының дамуындағы

ғылымның жетістіктерін ашу.

Дамытушылық: Қазіргі заманғы техника мен ғылымның

жетістіктерін мысалға келтіре отырып,

оқушылардың өмірге деген көзқарастарын

қалыптастыруды дамыту

Тәрбиелік: Оқушылардың талдау, салыстыра білу

қабілеттерін дамыту, оқу материалының ең

негізін алып, мазмұнын ажыратуға

тәрбиелеу .

Сабақтың түрі: меңгеру сабағы Сабақтың әдістері: СТО технологиясының элементтері,түсіндіру, сұрақ-жауап Пән аралық байланыстылығы: әдебиет, тарих,математика Көрнекіліктері: Интерактивті тақта,теледидар, радио, телефон, ұялы телефон, жетондар ,

Сабақтың түрі: меңгеру сабағы

Сабақтың әдістері: СТО технологиясының элементтері,түсіндіру, сұрақ-жауап

Пән аралық байланыстылығы: әдебиет, тарих,математика

Көрнекіліктері: Интерактивті тақта,теледидар, радио,

телефон, ұялы телефон, жетондар ,

Сабақтың барысы: І.Үй тапсырмасын сұрау «Өз жартыңды тап» ойыны «Шапшаңдық » сайысы ІІ.Қызығушылықты ояту фазасы ІІІ.Мағынаны тани білу фазасы Жаңа ақпаратпен танысу 1.Радиобайланыс 2. ТВ-бинго ойыны ІҮ.Ой толғаныс фазасы Бес жолды өлең стратегиясы V.Сабақты қорытындылау.( Оқушыларды бағалау) VІ.Үйге тапсырма.

Сабақтың барысы:

І.Үй тапсырмасын сұрау

  • «Өз жартыңды тап» ойыны
  • «Шапшаңдық » сайысы

ІІ.Қызығушылықты ояту фазасы

ІІІ.Мағынаны тани білу фазасы

Жаңа ақпаратпен танысу

1.Радиобайланыс

2. ТВ-бинго ойыны

ІҮ.Ой толғаныс фазасы

Бес жолды өлең стратегиясы

V.Сабақты қорытындылау.( Оқушыларды бағалау)

VІ.Үйге тапсырма.

І.Қызығушылықты ояту фазасы

І.Қызығушылықты ояту фазасы

1.«Өз жартыңды тап» ойыны Бұл ойында формулалар беріледі. Формулалар екі бөлікке бөлініп беріледі. Тақтаға 1 ұл, 1 қыздан шығып, формулалардың жартысы жазылған қағаздарын алады. Қағаздарын алып болғаннан кейін өз жартыларын іздеп табады. Егер өз жартыларын дұрыс тапқан болса, онда осы формула бойынша мәлімет береді. 2.Венн диаграммасы  Электромагниттік толқындар Механика л ық толқындар

1.«Өз жартыңды тап» ойыны

Бұл ойында формулалар беріледі. Формулалар екі бөлікке бөлініп беріледі. Тақтаға 1 ұл, 1 қыздан шығып, формулалардың жартысы жазылған қағаздарын алады. Қағаздарын алып болғаннан кейін өз жартыларын іздеп табады. Егер өз жартыларын дұрыс тапқан болса, онда осы формула бойынша мәлімет береді.

2.Венн диаграммасы

Электромагниттік

толқындар

Механика л ық

толқындар

3 . « Шапшаңдық сайысы »  1. Тербелмелі контурдағы конденсатордың сыйымдылығы 7,47*10 -10 Ф,ал катушканың индуктивтігі 9,41*10 -4 Гн.Тербелмелі контурдың периоды мен жиілігін табыңдар, 2. Конденсатор астарларындағы заряд мына заңдылық бойынша өзгереді,g=2*10 -6 cos10 4 ŋt Кл.Тербелістердің жиілігін,периодын және зарядтың тербеліс амплитудасын табыңдар.Контурдағы конденсатордың кернеуі мен ток күшінің уақытқа тәуелділік теңдеуін жазыңдар. 3. Сыйымдылығы 1,5 мкФ,индуктивтігі 2,5 мГн контурдағы меншікті тербелістің периоды неге тең?

3 . « Шапшаңдық сайысы »

1. Тербелмелі контурдағы конденсатордың сыйымдылығы 7,47*10 -10 Ф,ал катушканың индуктивтігі 9,41*10 -4 Гн.Тербелмелі контурдың периоды мен жиілігін табыңдар,

2. Конденсатор астарларындағы заряд мына заңдылық бойынша өзгереді,g=2*10 -6 cos10 4 ŋt Кл.Тербелістердің жиілігін,периодын және зарядтың тербеліс амплитудасын табыңдар.Контурдағы конденсатордың кернеуі мен ток күшінің уақытқа тәуелділік теңдеуін жазыңдар.

3. Сыйымдылығы 1,5 мкФ,индуктивтігі 2,5 мГн контурдағы меншікті тербелістің периоды неге тең?

ІІ.Мағынаны тани білу фазасы

ІІ.Мағынаны тани білу фазасы

Бір жас бала данышпанға келіп айтыпты « Мен өз өміріме қуаныш қабылдаймын » бірақ қуанғым келмейді, неге екенін түсінбеймін  Данышпан - ол жас жігіт алдына қасық, кесе, шам қойып « Нені таңдайсын » - деп сұрапты Қасықты- депті жас бала Данышпан оны бес рет қайтала - депті  Жас өспірім 5 рет қайталайды Міне көрдіңбе бір күнде миллион есе қайталасаңда ол орындалмайды Онда не істеу керек? Оған қолыңды созып алу керек. Сол үшін бүгін сабақта сіздер өз білімдеріңді алып, практикада қолдануларыңызды тілеймін. Столдарға байланыс құралдары түрлері қойылады. Тақтаға ағартушы ғалым Ы.Алтынсарин портреті мен  ...Айшылық алыс жерлерден  Көзіңді ашып-жұмғанша  Жылдам хабар алғызды. – деген « Өнер - білім бар жұрттар » өлеңінен үзінді жазылып ілінеді және байланыс құралдарының электротехникалық шартты графикалық белгіленулері көрсетіледі.

Бір жас бала данышпанға келіп айтыпты « Мен өз өміріме қуаныш қабылдаймын » бірақ қуанғым келмейді, неге екенін түсінбеймін

Данышпан - ол жас жігіт алдына қасық, кесе, шам қойып « Нені таңдайсын » - деп сұрапты

  • Қасықты- депті жас бала
  • Данышпан оны бес рет қайтала - депті

Жас өспірім 5 рет қайталайды

  • Міне көрдіңбе бір күнде миллион есе қайталасаңда ол орындалмайды
  • Онда не істеу керек?
  • Оған қолыңды созып алу керек.
  • Сол үшін бүгін сабақта сіздер өз білімдеріңді алып, практикада қолдануларыңызды тілеймін.

Столдарға байланыс құралдары түрлері қойылады. Тақтаға ағартушы ғалым Ы.Алтынсарин портреті мен

...Айшылық алыс жерлерден

Көзіңді ашып-жұмғанша

Жылдам хабар алғызды. деген

« Өнер - білім бар жұрттар » өлеңінен үзінді жазылып ілінеді және байланыс құралдарының электротехникалық шартты графикалық белгіленулері көрсетіледі.

      Тапсырма:  а) бұл заттар нені білдіреді? Ұлы дала ағартушысы Ы.Алтынсариннің бүгінгі сабаққа қаншалықты қатысы бар және де бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін?

Тапсырма:

а) бұл заттар нені білдіреді? Ұлы дала ағартушысы Ы.Алтынсариннің бүгінгі сабаққа қаншалықты қатысы бар және де бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін?

Байланыс құралдары теледидар телефон телеграф радио интернет лазер

Байланыс құралдары

теледидар

телефон

телеграф

радио

интернет

лазер

ЭМТ Тербелмелі контур Медицна Радиотаратқыш. Радиоқабылдағыш Телевизиялық қабылдағыш Радиолокатор Жабық және ашық тербелмелі контур Автотербелмелі генаратор

ЭМТ

Тербелмелі контур

Медицна

Радиотаратқыш.

Радиоқабылдағыш

Телевизиялық қабылдағыш

Радиолокатор

Жабық және ашық тербелмелі контур

Автотербелмелі генаратор

Сұрақтар: 1. Бірінші рет радиобайланыс қашан жасалды? 2. Радионы ең алғаш кім ойлап тапты?  3. Антенна не үшін қажет? 4. Радиотолқынның вакуммде таралу жылдамдығы нешеге тең? 5. Радиотелескоптар не үшін қолданылады. 6. радиобайланыс жасау үшін қандай жиіліктер пайдалырақ? 7. Электромагниттік тербеліс қандай құрылғыда алынады?

Сұрақтар:

1. Бірінші рет радиобайланыс қашан жасалды?

2. Радионы ең алғаш кім ойлап тапты?

3. Антенна не үшін қажет?

4. Радиотолқынның вакуммде таралу жылдамдығы нешеге тең?

5. Радиотелескоптар не үшін қолданылады.

6. радиобайланыс жасау үшін қандай жиіліктер пайдалырақ?

7. Электромагниттік тербеліс қандай құрылғыда алынады?

“ Ой толғаныс” фазасы ЭМТ Тербелмелі контур Электр энергиясын өндіру Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері және олардан қорғану Байланыс құралдары

“ Ой толғаныс” фазасы

ЭМТ

Тербелмелі контур

Электр энергиясын өндіру

Жоғары жиілікті электромагниттік толқындардың биологиялық әсері және олардан қорғану

Байланыс құралдары

VІ.Сабақты қорытындылау.(Оқушыларды бағалау)  VІІ.Үйге тапсырма.

VІ.Сабақты қорытындылау.(Оқушыларды бағалау) VІІ.Үйге тапсырма.