СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Эне бейиштин момосу

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Эне бейиштин момосу»

Сабактын темасы: Эне жана бейиштин момосу

Сабактын максаты:

Билим беруучулук:

Уламышты окуп, анын мазмунун тушуно алат, карыган эненин тагдыры тууралуу оз пикирин билдире алат.

Корсоткучтор:

Эгерде окуучу

Уламышты окуп,чыгарманын мазмунун тушуно алса; карыган эненин тагдыры тууралуу оз пикирин билдире алса;

Онуктуруучулук:

Логикалык жана сынчыл ойлоо жондомдулуугу артат; оз оюн корком, так айтууга конугот.

Эгерде окуучу

Оз оюн далилдуу айтып бере алса; логикалык жана сынчыл ой жугурто алса; оз оюн корком, так айтууга конуксо

Тарбия беруучулук:

Адамгерчилик, боорукерлик сыяктуу адамдык ар кандай жакшы сапаттарды уйронот

Эгерде окуучу

Адамгерчилик, боорукерлик сыяктуу адамдык ар кандай жакшы сапаттарга уйронсо;



Сабактын тиби: аралаш

Сабактын формасы: Оз алдынча, топ менен иштоо

Колдонулган ыкма: Башкарып окутуу, кластер тузуу

Сабактын жабдылышы: Ватман, маркер,тустуу суроттор, карточкалар

САБАКТЫН ЖУРУШУ : УЮШТУРУУ

Саламдашуу (класска жагымдуу жагдай тузуу)

1) Жагымдуу маанай окуучулар бири-бирине каалоо айтышат: МИСАЛЫ: Айгерим сага бугунку сабакта «5» деген баа алуунду каалаймын. Рахмат Асан мен да сага сабакта ативдуу катышуунду каалаймын.

2) Келишим тузуу

а) Сабакта тынч отуруу

б) Тазалыкты сактоо

в) Тартипти сактоо

г) Мугалимдин созун уга билуу

д) Оз оюн ачык айтуу

е) Кол которуп жооп беруу

Топко болуу, топ жетекчилерин шайлоо, топко тустор аркылуу ат коюу

Оюн: топтор бири бирине каалоо жазып окуп беришет. Каалоо ар бир топко кундун тегереги берилет, атайын берилген кагаздарга каалоо жазып, кундун нурларын жасап, топ башчысы каалоосун окуп башка топко берет.

Баалоо критерийин айтуу ар бир туура жоопко бир упай берилет.

Уй тапшырманы бышыктоо: суроо жооп аркылуу

- Сатыкул туулган айылын коргондо кандай абалда болду?

- Бала эмнелерди эстеди? Ал ушул кезге чейин каякта журду деп ойлойсунар?

- Туулган жерин сагынган баланын ырынын маанисин кандай тушундунор?

- Силер да алыс бир жакка барганда туулган айылынарды сагынган учурунар болду беле?

Мээримдуу



Туулган жерин САТЫКУЛ Туулган жерин

сагынат баалайт, суйот

Акылдуу



Мугалим окуучуларга суроо менен кайрылат:

- Эрте жазда эн биринчи болуп кайсы жемиш багы гулдойт?

Балдар:

- Орук.

Мугалим:

- Туура айтасынар балдар. Силер оруктун коп турлуу ооруларга дары экендигин, анын кайдан, кантип биздин жерге осуп калганын билесинерби?

Анда эмесе, биз силер менен орукко байланыштуу «Эне жана бейиштин момосу» аттуу уламышты окуйбуз.

1 ТИРКЕМЕ

Откон заманда бир кемпир-чал жашаптыр. Алардын жалгыз уулу болгон экен. Уулун жаныдан эле уйлоп, келиндин ысык чай, нанын жеп кубанып отурушканда, карыя кату ооруп калат. Аласа оору абышкасын алып тынгандан кийин кемпир аябай кейип, кайгырып кала берет.

Мезгил зымырык куштай отуп жаты. Кемпир карылыкка бир отоло моюн сунуп, келининин колун карап отуруп калды. Келини оз убагында чай, тамагын берсе берип, бербесе бербей деле кое турган болду. А баласы оз жумушу менен убара. Кемпир уулуна эч соз айтпайт. Уулу энесинин акыбалын билбейт.

Текст окулуп буткондон кийин кайрадан суроолорду беру менен талкуу улантылат.

1.Балдар, карыган энеси учун балдарынын камкордук корбой койгонуна кандай коз караштасынар?

2.Эненин акыбалы мындан ары кандай болот деп ойлойсунар?

2 ТИРКЕМЕ

Кемпир кээ куну такыр эле тамаксыз калып жаты. «Алда катыгун, илгерки алым болсочу», - деп озоргондон ачыша тушкон ашказанын басып, бук тушуп жаты. Колун сунганда, бир нерсе урунду. Алып, оозуна салды. Катуу, бирок дамы ширин нерсе экен. Чайнап жегенге тиш кайда? Кеберсиген эриндерин эмшендетип, кечке анны жеп буто албайт. Кечке маал жумуштан келген уулу энесинин абалын коруп, зээни кейийт.

Ошол туну кемпир жалгыз жатып, о дуйного кете берет. Жанагы оозундагы нерсе тууралуу эч ким эстеп койбойт. Кемпирдин соогун жерге коюшат. Бут арманы, таарынычы кемпирдин озу менен кошо кетет.

Текст окулуп буткондон кийин кайрадан суроолорду беру менен талкуу улантылат.

1.Карыган кайненесине келини кандай мамиле жайайт экен?

2.Бул жонундо уулу билдиби? Ал эмне кылышы керек эле?

№3 ТИРКЕМЕ

Арадан коп мезгил отот. Жаз алды менен кемпир коюлган мурзодон бир кочот онуп чыгат. Карыган эненин оозунда кеткен момонун данеги коктоп, кийин мурзонун борпон топурагын жарып чыгып, чон бака айланыптыр. Жыл сайын тогуло-тогуло момосун адамдарга тартуулап, кемпирге сооп алып келет экен.

Текст окулуп буткондон кийин кайрадан суроолорду беру менен талкуу улантылат.

  1. Мурзодон кантип оруктун кочоту онуп чыкты?

  2. Орукту эмне учун бейиштин момосу деп аташты?

Бышыктоо: Окуучулардын алган билимдерин жалпылоо максатында сабактын башында тузгон ВЕННдин диаграммасын толтурушат.

эне


келин

- кен пейил


- ичи тар

- акылдуу

Экоо тен эне жана аял

- кыска ойлуу

- мээримдуу


- таш боор

- кечиримдуу





Уй тапшырма: Макалдын маанисин чечмелеп, окуп келуу

Баалоо:

- Эгерде корсокучтогу шарттардын барына жетише алса «5» деген баа

- Корсоткучтогу шарттардын 5-6сы аткарылса «4»

- Корсоткучтогу шарттар жарым жартылай аткарылса «3» деген баа






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!