СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Эне тилим-ырысым" 3-класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«"Эне тилим-ырысым" 3-класс»

Адабий окуу

Тема: «Эне тилим-ырысым»

(Бъл\м боюнча кайталоо)

Сабактын тиби:Жалпылоо жана текшер\\ сабагы

Сабактын формасы:Жекече жана топ менен иштъъ

Сабактын жабдылышы:Окуу китеби,т\ст\\ с\ръттър,карточкалар,викториналык суроолор топтому,ребустар

Негизги компентент\\л\к

Сабактын максаттары

Кърсътк\чтър\

1.Маалыматтык

Билим бер\\ч\л\к:бъл\м боюнча ът\лгън чыгармаларды эске т\ш\р\шът;эне тилде сейрек колдонулган эскирген,жаёы създърд\ эстерине т\ш\р\п,маанилерин т\ш\н\п алышат;берилген суроолорго ой ж\г\рт\п жооп беришет;чыгармалардан жаттагандарын къркъм,так айтып беришет;бъл\мдъ ъткън чыгармалар боюнча алган билимдерин текшерип,бекемдешет


Бъл\м боюнча ът\лгън чыгармаларды эске т\ш\р\шсъ;эне тилде сейрек колдонулган эскирген,жаёы създърд\ эстерине т\ш\р\п,маанилерин т\ш\н\п алышса;берилген суроолорго ой ж\г\рт\п жооп беришсе;чыгармалардан жаттагандарын къркъм,так айтып беришсе;бъл\мдъ ъткън чыгармалар боюнча алган билимдерин текшерип,бекемдешсе

2Социалдык комуникативдик

Ън\кт\р\\ч\л\к:кепке жатыгуу жъндъмд\\л\ктър\ артат;эс тутумдары бекемделет;ой ж\г\рт\п,ъз оюн къркъм\,так айтууга кън\гът;съз байлыктары ъсът.

Кепке жатыгуу жъндъмд\\л\ктър\ артса;эс тутумдары бекемделсет;ой ж\г\рт\п,ъз оюн къркъм\,так айтууга кън\ксъ;съз байлыктары ъссъ.

3.Ъз алдынча уюштуруу жана маселелерди чеч\\

Тарбия бер\\ч\л\к:эне тилдин улуулугун баалашып,жаратылышты с\й\\гъ,коргоого,ынтымактуу болууга,адепт\\л\ккъ тарбияланышат.

Эне тилдин улуулугун баалашып,жаратылышты с\й\\гъ,коргоого,ынтымактуу болууга,адепт\\л\ккъ тарбияланышса.

Сабактын ж\р\ш\:

Сабактын этаптары

убактысы

Мугалимдин ишмерд\\л\г\

Окуучунун ишмерд\\л\г\

Компетент\\л\г\

Баалоо

1.

Уюштуруу

3мин

Мугалим класстын гигиеналык абалын,окуучулардын формаларын къзъмълдъйт.

Окуучулар классты таза кармоого,мектеп формасын сактоого,тазалыкка \йрън\шът.




2

Ът\лгън теманы кайталоо

3-мин

Мугалим окуучуларды 3т\стъг\ карточкалар аркылуу кичи топко бъл\шт\рът.Топторго ът\лгън темалар боюнча т\з\лгън суроолор жазылган карточкаларды таркатат.

Топтор бири-бири менен жарыша ът\лгън темалар боюнча берилген суроолорго жооп беришет.











3.

Жаёы теманы т\ш\нд\р\\

15мин

3топко \ч т\рд\\ табымак жазылган карточканы таркатат.

Табышмактардын жоопторун кичи топтордо тапкандан кийин,ар бир топ класс алдында \н чыгарып окуп,жандырмагын табышат.Туура эмес жооп айтылып калса,башка топтор табууга жардам беришет.


Баш тамгасын ъз\ё тап.

1-топ:

Суюк болсо ..уу

Ысытса ….уу

Чурулдаса …уу

Кол чабылса..уу

Учса …уу

Кътъсъё …уу

(Жооптору : суу,буу,чуу,дуу,куу,туу)




3-топко: Билесиёби,албетте,сен билесин

Билесиёби?

Сен алибетте,билесиё!

Кантип айтат жылкынын «\й-б\лъс\н» (\й\р)


Билесиёби?

Сен албетте,билесин!

Не деч\ эле,мактай берсе ким ъз\н? (къйръё)


Мугалим \ч топтун теё тапшырма боюнча жоопторун угуп,таймаштын жыйынтыгын чыгарат.

Викториналык суроолорду берип,жеке таймаш уюштурат.


Эмне \ч\н кыргыз тил биз \ч\н эне тил болуп эсептелет?

Окуучулар чогулуп ой ж\г\рт\п,талкуулап,жандырмагын табышат


Окучулар ар бир топтордон бирден чыгышып,тапшырма жазылган барактардан тандап алышат да,суроолорго жоопту табышат.




2-топ: Бул эмне ЪЪлър?

Баш тамгасын койсоёор,

Айры ъркъчт\\ т…болот.

Тазалабай от жакса,

Кернейине к… толот


Карышкырдын ичине,

Анын аты ч… болот

Атчан адам эгерде

Аттан т\шсъ ж.. болот

(жооптору:тъъ,къъ,чъъ,жъъ)


















Эё биринчи жана туура жооп берген окуучу жеёишке жетишет.


Эне тилин билбеген,

Эси жогун аныктайт.

Эне тилин с\йбъгън,

Элин с\й\п жарытпайт






Жаёы теманы бышыктоо

7-10мин

Мугалим топторго тапшырма берет.

Убакытты белгилейт.

Презентациясын угат

Топторго суроо берет

Сунуштарын айтат

Толуктоолорду киргизет

Топторго алкыш създър\н айтышат.

Топтор мугалим берген тапшырманы \ст\нън чыгармачылык менен иштешет

1-топ.»Жети ата»

2-топ. «Чоё ата менен небере»

3-топ:»Бъдънън\н т\лк\н\ алдаганы»

4-топ: «Кичинекей тилмеч»

5-топ: «Мансапкор к\ч\к»

6-топ «Бир т\й\нчък акча»

Презентациялайт.

Топтор бири-бирине суроолорду беришет.




Талкуулоо \ч\н суроолор

3-мин

Ът\лгън чыгармалардан кайсынысы силерге ъзгъчъ жакты?

Окуучулар суроого талкуунун негизинде жооп беришет.




Тема боюнча тыныгуу

5-мин

Мугалим окуучуларды эс алдырыш \ч\н темага байланыштуу оюн ойнотот.

Окуучулар темага байланыштуу оюн ойношот.




Сабакты жыйынтыктоо



3-мин

Мугалим топторго суроо берет

Топтор суроолорго жооп беришет




/йгъ тапшырма бер\\

2-мин

Кайталоо

Кайталоо




































Мекен таануу 3-класс

Сабактын темасы: Кыргызстандын токойлору

Негиги компетентт\\л\к

1.Маалыматтык


2.Социалдык-коммуникаттивдик


3.Ъз алдынча уюштуруу жана маселелерди чеч\\

Сабактын тиби:Аралаш

Сабактын формасы:

Колдонуучу ыкмалар:Т\ш\нд\р\\,айтып бер\\,аёгемелеш\\,суроо-жооп ж.б

Сабактын жабдылышы:Темага байланыштуу таркатмалар,карточкалар,с\рътт\р

Сабактын максаттары

Кърсътк\чтър

1

Билим бер\\ч\л\к:Окуучулар Кыргызстандын токойлору жън\ндъг\ маалыматтар менен таанышышат.Токойдогу ъс\мд\ктър,жаныбарлар жън\ндъг\ т\ш\н\ктър\н кеёейтишет.

Окуучулар Кыргызстандын токойлору жън\ндъг\ маалыматтар менен таанышышса.Токойдогу ъс\мд\ктър,жаныбарлар жън\ндъг\ т\ш\н\ктър\н кеёейтишсе.

2

Ън\кт\р\\ч\л\к: Кылдануусу,ой ж\г\рт\\с\,чыгармачылыгы,эске сактоосу калыптанат

Кылдануусу,ой ж\г\рт\\с\,чыгармачылыгы,эске сактоосу калыптанса

3

Тарбия бер\\ч\л\к:Сууну туура пайдаланууга,мекенди с\й\\гъ,жаратылышты коргоого,ынтымактуулукка тарбияланышат.

Сууну туура пайдаланууга,мекенди с\й\\гъ,жаратылышты коргоого,ынтымактуулукка тарбияланышса.



Сабактын ж\р\ш\:

Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмерд\\л\г\

Окуучунун ишмерд\\л\г\

Компетентт\\л\г\

Баалоо

1.

Уюштуруу

Мугалим окуучулардын формаларына,класстын тазалыгына,тартибин къзъмълдъйт.

Окуучулар формаларына,клаастын тазалыгына жооп беришет



2.

Ът\лгън теманы кайталоо

Жалпы класска тъмъндъгдъй суроо менен кайрылат:

-Мъёг\ эмнеден жаралат?

Окуучулар мугалим берген суроого ъз ойлорун эркин айтуу менен жооп беришет



3.

Жаёы теманы т\ш\нд\р\\

Мугалимдин съз\:Ъс\мд\к жалгыздыкты жактырбайт.Алардын бири-биринен алыс ъскън\ сейрек кездешет.Къб\нчъ бири-бирине тыгыз,жанаша,топ-топ болуп ъсът.

Токой –биздин планетанын «ъпкъс\».Ал тир\\ организмдерди кычкылтек менен жабдып турат.Абаны чаёдан жана уулуу газдардан тазалайт.Къптъгън бак-дарактардын жалбырактары ъзгъчъ заттарды бъл\п чыгарып,андан оору жаратуучу микробдор ълът.

Окуучулар Кыргызстандын токойлору жън\ндъ маалыматтар менен таанышышат.Токойдогу ъс\мд\ктър,жаныбарлар жън\ндъг\ т\ш\н\ктърд\ кеёейтишет.Тема боюнча ой ж\г\рт\\ менен оюн ортого салышат



Жаёы теманы бышыктоо

Мугалим кърсътмълърд\н жардамы менен аёгеме ж\рг\з\\н\ сунуштайт.

Окуучулар с\рът боюнча с\ръттъп беришет.

Бири-бирине суроо бер\\ менен талкуу ж\рг\з\шът.



Эс алуу минутасы

Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында кън\г\\лърд\ жасатат.

Окуучулар кън\г\\ жасоо менен маанайларын кътър\шът.



Сабакты жыйынтыктоо

Мугалим сабакты жыйынтыктоо максатында карточкаларды таркатат

Окуучулар суроолорго жооп бер\\ менен сабакты жыйынтыкташат.



/йгъ тапшырма