Դ Ա Ս Ի Պ Լ Ա Ն
Ամսաթիվը՝
Առարկան՝ երկրաչափություն
Դասարանը՝ 7-րդ
Դասի թեման՝ Եռանկյան անհավասարությունը
Դասի տիպը՝ նոր նյութի հաղորդման, ամրապնդման և պատրաստի գծապատկերներով խնդիրների լուծման դաս
Դասի նպատակը՝
կրկնել և ամրապնդել եռանկյան,եռանկյունների տեսակների, եռանկյան անկյունների գումարի, արտաքին անկյան վերաբերյալ, եռանկյան կողմերի և անկյունների միջև առնչությունների մասին գիտելիքները
նոր նյութի հաղորդում
ամրապնդել նոր նյութի վերաբերյալ ստացած գիտելիքները պատրաստի գծապատկերներով խնդիրների լուծման միջոցով
մեծացնել հետաքրքրությունը առարկայի նկատմամբ՝ օգտագործելով կիրառական նշանակության խնդիրներ։
Սովորողի ակնկալվող արդյունքները.
Իմանա՝ ինչ է եռանկյունը,եռանկյունների տեսակները, եռանկյան անկյունների գումարը, արտաքին անկյունը, եռանկյան կողմերի և անկյունների միջև առնչությունների մասին թեորեմը և եռանկյան անհավասարությունը։
Կարողանա գործնականում կիրառել եռանկյան անհավասարությունը։
Դասի կահավորումը՝ համակարգիչ, պրոյեկտոր, էկրան, գործնական աշխատանքի պատրաստի տպված թերթիկներ։
Դասի ընթացքը.
Անցած նյութերի կրկնություն և ամրապնդում պատրաստի գծապատկերներով առաջադրվող խնդիրների միջոցով
Նոր նյութի հաղորդում
Առաջադրանքների կատարում
Դասի ամփոփում և գնահատում
Տնային աշխատանքի հանձնարարում
Դ Ա Ս Ի Ը Ն Թ Ա Ց Ք Ի Ն Կ Ա Ր Ա Գ Ր ՈՒ Թ Յ ՈՒ Ն Ը
ՏԵՍԱԿԱՆ ՆՅՈՒԹԻ ԿՐԿՆՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԱՄՐԱՊՆԴՈՒՄ
Տեսական նյութի կրկնությունն իրականացվում է հարցերի և առաջադրանքների միջոցով:
Հարցեր և առաջադրանքներ
Ի՞նչ է եռանկյունը։
Ո՞ր ուղիղներն են կոչվում զուգահեռ։
Զուգահեռ ուղիղները հատողով հատելիս ինչպիսի՞ անկյուններ են առաջանում։
Ո՞րն է խաչադիր անկյունների վերաբերյալ թեորեմը։
Ո՞ր անկյուններն են կոչվում կից:
Ինչի՞ է հավասար կից անկյունների գումարը
Քանի՞ աստիճան է փռված անկյունը։
Քանի՞ աստիճան է կից անկյունների գումարը:
Ինչքա՞ն է եռանկյան անկյունների գումարը։
Արդյո՞ք այս թեորեմը ճիշտ է բոլոր տիպի եռանկյունների համար։
Ինչպիսի՞ն կլինեն եռանկյան անկյունները, եթե նրանցից մեկը լինի բութ /ուղիղ/։
Արդյո՞ք մի եռանկյան մեջ կարող է տեղավորվել 2 բութ անկյուն /երկու ուղիղ անկյուն/։
Կարո՞ղ է եռանկյան անկյուններից միայն մեկը լինել սուր։
Եթե եռանկյան անկյուններից երկուսը լինեն սուր, ինչպիսի՞ն կարող է լինել երրորդը։
Արդյո՞ք հնարավոր է, որ բոլոր անկյունները լինեն իրար հավասար:
Եռանկյան ո՞ր անկյունն է կոչվում արտաքին անկյուն, ինչի հավասար այն։
Ի՞նչ առնչություններ գիտեք եռանկյան կողմերի և անկյունների միջև։
Ինչպիսի՞ն կարող են լինել եռանկյուններն ըստ անկյունների։
Ո՞ր եռանկյունն է կոչվուն ուղղանկյուն(սուրանկյուն, բութանկյուն) եռանկյուն։
Ուղղանկյուն եռանկյան մեջ ո՞ր կողմն է մեծ մյուսներից։
2․ ՆՈՐ ՆՅՈՒԹԻ ՀԱՂՈՐԴՈՒՄ
Սովորողների օգնությամբ հաղորդվում է նոր նյութը։
Եռանկյան յուրաքանչյուր կողմը փոքր է մյուս երկու կողմերի գումարից։
Առաջադրվում է լուծել հետևյալ խնդիրը /յուրաքանչյուր զույգի տրվում է տպված թղթերով գործնական աշխատանք/։
Պարզաբանում
Թեորեմի ապացույց
3․ ԱՌԱՋԱԴՐԱՆՔՆԵՐԻ ԿԱՏԱՐՈՒՄ
Նոր նյութի վերաբերյալ ստացած գիտելիքները պատրաստի գծապատկերներով խնդիրների լուծման միջոցով ամրապնդում։
1
․
2․
3․
4․
5․
6
․
7
․
3. ԴԱՍԻ ԱՄՓՈՓՈՒՄ ԵՎ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ
Ամփոփել դասը և իրականանցնել գնահատում: