СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ф дыбысы мен әрпі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Ф дыбысы мен әрпі»

Сабақ: Сауат ашу

Мектеп: №5 мектеп-лицей Бекітемін:


Күні: 19.02.21

Мұғалімнің аты-жөні:Нұрымбетова Нұрлыгүл Оралбайқызы


Сынып: 1Ә

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы

Фф дыбысы мен әрпі


Осы сабақ арқылы

жүзеге асатын оқу

мақсаттары

1.2.9.2 Дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну( ф дыбысын) және дұрыс оқу.

1.2.6.1.мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін ерекшелігіне қарай мәтін жанрын(өлең,әңгіме,ертегі)стилін(көркем және бейкөркем) ажырату.1 .1.9.3. Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау.1.3.8.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу.


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушы орындай алады:

Әңгімелеу мәтінін ерекшелігіне қарай мәтін жанрын ажырата алады.

Сөздің буыннан тұратынын түсінеді және сөздегі буын санын анықтай алады.


Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Сөздің буыннан тұратынын түсінеді және сөздегі буын санын анықтай алады


Кейбір оқушылар орындай алады:Жазу жолын, жоларалық кеңістікті,жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жаза алады. Дауысты,дауыссыз дыбыстарды ажыратады.


Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: Сурет бойынша сөйлей алады. Сөздерді буынға бөлу, буын санын анықтауды біледі. Сурет бойынша сөйлем ойлай алады. Мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндайды.


Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:


Футбол, кино, ертегі


Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:


Талқылауға арналған сұрақтар:


-Қуаттың қылығы дұрыс па? Дұрыс еместігін талқылап көр .


Қуат неге ұзақ елтеді?


Не себепті деп ойлайсың?



Ишара: Фф әрпін қимылмен көрсету




Алдыңғы оқу:


Ұлттық кейіпкер туралы не білемін? Яя дыбысы мен әрпі


Жоспар


Жоспарланған уақыт есебі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар


Басы






Жағымды ахуал

Бар кітапқа бас болған,
Әліппе ғылым анасы.
Әліппеден басталған,
Даналықтың данасы.

1.Видео: футбол ойыны көрсетіледі

- видеоға назар аударайық. Кімдерді көріп тұрсыңдар?
- Олар қандай ойын ойнап жүр?

-Біздің қаламызда қандай футбол командасы бар?

Кім бізде футболға қатысады?

Сіздерге футбол ойыны ұнай ма?
- Оны қалай ойнаймыз?
- Футболды қай жерде ойнау керек?
- Допты көшеге жақын жерлерде ойнауға бола ма?

- Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қалай аталады екен?


1.Фф –дауыссыз дыбыс

Айнамен жұмыс

Ф дыбысы бар сөздерді айтады

Фф дыбысын интерактивті тақтада көрсету

Фф әрпінің баспа, жазба түрлерін салыстыру.

Ф дыбысын ауада жазу


Дәптермен жұмыс




Оқушылар топқа бөлінеді

1-топ.Қайсар

2-топ Қайрат

3-топ Тобыл

4-топ Ордабасы


Оқушылар көңіл- күйлерін реттеп

сабаққа отырады.


Ұжымдық жұмыс: Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Фф дыбысы мен әрпі

1-топ Ақ қғазға жазу

2-топ Гречкамен жазу

3-топ Күрішпен жазу

4-топ Ілгекпен жазу









Видео «Футбол» ойыны
















Фф әрпінің баспа, жазба түрлері

Ортасы

2. Әр топқа мозайка беріледі.Мозайкадан құрастырылған сөзге дыбыстық талдау жасайды,сөйлем құрастырады.



Сергіту сәті


3. Оқулықпен жұмыс: Сөздерді оқып, мағынасын ашып түсіндіру.


4. Өлеңмен жұмыс:

  • Мәнерлеп оқу

5. Ой толғау.

Топтарға шығармашылық тапсырмалар беріледі.

Топтық жұмыс: Әр топ ф дыбысы бар сөздерге дыбыстық, буындық талдау жасап, сөйлем құрастырады. Топ алдында қорғайды



  • Іштей оқу

  • Мәнерлеп оқу

  • Хормен оқу

Ұжымдық жұмыс:Қуаттың қылығының дұрыс, дұрыс еместігін талқылайды.


1-топ: Ферма,фото,факс,футбол,телефон,кафе

2-топ:Буындарды сәйкестендіру

3-топ: «Футбол» сөзін топтастыру

4-топ: Мәтіннен ф дыбысы бар сөздерді тауып,дыбыстық талдау жасау.


1-топ Телефон

2-топ Ферма

3-топ Кофе

4-топ Шкаф



Микрофон

Қызыл және көк түсті қақпақтар



Ақ қағаз А4

маркер




Үлестірмелі парақшалар



Соңы

Рефлексия. Тірек сөздер беріледі: ұнады,білдім, қызықты, пайдалы, қиналдым, үйрендім, қажет,

түсіндім, есте қалады,

Кері байланыс «Менің көңіл-күйім»

Тірек сөздердің ішінен біреуін таңдап, бүгінгі сабақ жайындағы пікірлерін білдіреді.


Стикерлерді көңілді немесе көңілсіз Күн бейнесіне жапсырады.

Тірек сөздер жазылған флипчарт


Күн бейнелері, оның нұры тәрізді стикерлер

Қосымша мәліметтер

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? (ф дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау жасау)

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Жеке тапсырма беру ( ф дыбысы бар сөздер жазу)


Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай

жоспарлайсыз?

Сабақ барысында әр оқушының жетістігін мадақтау арқылы бағалау

Пəнаралық байланыс –көркем еңбек

Денсаулық жəне қауіпсіздік

АКТ-мен байланыс

Құндылықтармен байланыс

(тəрбие элементі) -

Рефлексия

Сабақтың мақсатымен оқу міндеттері орындалды ма?Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сəйкес болды ма?)Уақытты қалай

пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіземін ?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.






Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытумен оқуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі

сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1:

2:










«№5 мектеп-лицей» КММ









Сауат ашу

«Фф дыбыс мен әрпі»







Өткізген: Нұрымбетова Н.О

1 «А» сынып















2020-2021 оқу жылы