СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Факультативне заняття з риторики у профільному класі

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Матеріал використовується на уроках та позакласних заходах

Просмотр содержимого документа
«Факультативне заняття з риторики у профільному класі»

Факультативне заняття з риторики у профільному класі. 11 клас.

Підготувала Юлія Бєлікова, учитель української мови та літератури Криворізької загальноосвітньої школи I-III ступенів №114

Тема для обговорення: «Мистецтво говорити»

Мета: практично закріпити набуті знання, уміння, навички; розвивати мовлення, словниковий запас, логіку, творчу уяву, пам’ять; виховувати культуру мовлення, повагу до думки інших, повагу до своєї мови.



Хід заняття.

« Ораторське мистецтво немислиме, якщо оратор не оволодів досконало предметом, про який хоче говорити », - сказав Цицерон.

Історична довідка: Цицерон – давньогрецький філософ, оратор, політичний діяч, автор книг « Про оратора», « Оратор», « Брут, або Про знаменитих ораторів». Ораторська майстерність Цицерона вважається вершиною римського красномовства.

Заслуги й досягнення Цицерона:

  • у своїх творах представив і описав програму ораторської освіти, що базується на вивчені філософії;

  • запропонував образ ідеального оратора як людини високої культури і широких знань;

  • довів важливість ораторського мистецтва для будь – якої професійної діяльності;

  • зумів показати римлянам, скільки привабливого й прекрасного таїть у собі красномовство.

Ораторський талант Цицерона заслужив високої оцінки ще за його життя, але найяскравіше це висловив його учень Квінтиліан:

« Небо послало на землю Цицерона для того, щоб дати нам приклад, яких висот може сягнути могутність слова»;

« Чим більше тобі подобається Цицерон, тим більше можеш бути впевненим у своїх успіхах».

Цицерону належать такі висловлювання:

  • оратор повинен володіти дотепністю діалектика, думками філософа, словами мало не поета, пам’яттю законодавця, голосом трагіка, грою такою, як у найкращих лицедіїв.

  • Промова повинна розцвітати й розгортатися тільки на основі повного знання предмета, коли ж за нею не стоїть зміст, засвоєний та пізнаний оратором, то словесне її вираження уявляється пустою й навіть дитячою балаканиною.

  • Досягти високого красномовства може тільки той, хто глибоко зрозумів людську природу, людську душу й причини, які примушують її спалахувати й заспокоюватися.

  • Ораторське мистецтво не повинне бути жалюгідним і блідим, а має бути приємним і розцвіченим найрізноманітнішими предметами, тому гарному ораторові слід багато про що почути, багато чого побачити, багато чого осмислити й засвоїти, а також багато чого перечитати, але не привласнювати це собі, а тільки користуватися з чужих запасів. Тобто я визнаю, що оратор повинен бути людиною бувалою, не новачком і не невігласом у будь-якому предметі, не чужим і не стороннім у своїй галузі.

  • Ніхто й ніколи не міг ні пишності, ні успіхів у красномовстві здобути без науки про промови і , що ще важливіше, без усебічної освіти.

  • Нічого немає прекраснішого, ніж досконалий оратор.

  • Промова повинна починатися і розвиватися зі знання предмета, якщо оратор не вивчив його, то всяке красномовство буде марним дитячим зусиллям.

  • Добре здоров’я приємніше для тих, хто одужав після тяжкої хвороби, ніж для тих, хто ніколи не хворів, так і все, що ми втратили, дорожче для нас, ніж те, що ми маємо постійно.

  • Невігластво- ніч розуму, ніч безмісячна і беззоряна.

2. Отримавши настанови від самого Цицерона, ви готували міні – проекти : переконати нас у шкідливості та користі вживання шоколаду.

2.2. Презентація « Їжа Богів » - 2 група дітей

2.1. Історія виникнення шоколаду(відеоролик) – 1 група дітей

2.3. Виразне читання віршів про шоколад – 3 група дітей

2.4. « Я закликаю: « Їжте шоколад!». Діти називають корисні особливості вживання шоколаду, переконують у тому, що шоколад не шкодить нам.

2.5. А я кричу: « Не треба!» Шоколад шкодить нашому організму.

3. Створіть скриньку дитинства, прикрасьте її своїми міркуваннями про шоколад (зараннє були вирізані сердечка, основу яких можна приліпити на скриньку, діти висловлювали свою думку)

4. Виготовлення скрайбінгу. https://www.facebook.com/yulia.belikov/posts/608472665955049?pnref=story

5. Висновок. Для того, щоб переконати нас у своїй правоті, вам довелося вивчити інформацію про шоколад, дослідити вплив його на організм, але кожен з вас знайшов свою родзинку переконання. Ми з вами зрозуміли, що навчатися говорити – це, дійсно, мистецтво.