Відділ освіти
Синельниківської райдержадміністрації
комунальний заклад освіти Іларіонівська середня загальноосвітня школа
ПОШИРЕНА РОЗРОБКА УРОКУ
СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ В 11 КЛАСІ
«ФІЛОСОФСЬКО-СИМВОЛІЧНИЙ
СЕНС СЮЖЕТУ
ПОВІСТІ-ПРИТЧІ «СТАРИЙ І МОРЕ»
ЕРНЕСТА ХЕМІНГУЕЯ»»
П’ЯНКОВА ЛЮБОВ МИКОЛАЇВНА,
ВЧИТЕЛЬ РОСІЙСЬКОЇ МОВИ
ТА СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ,
вища категорія, вчитель-методист
Смт. Іларіонове
2011 рік
ТЕМА: ФІЛОСОФСЬКО-СИМВОЛІЧНИЙ СЕНС СЮЖЕТУ ПОВІСТІ-ПРИТЧІ
ЕРНЕСТА ХЕМІНГУЕЯ «СТАРИЙ І МОРЕ»
МЕТА:
-вчити аналізувати повість-притчу, з’ясувати її філософсько-символічний смисл;
-визначити основні проблеми і мотиви повісті Е.Хемінгуея, розглянути образну систему твору;
-розкрити образ сильної людини, здатної протистояти зовнішнім обставинам, вистояти в боротьбі з ними І перемогти;
-розвивати творче мислення учнів, активізувати їх пізнавальні інтереси;
- формувати моральні якості: людяність, доброту, вміння співчувати, цінності та ідеали, виховувати екологічну культуру;
ОБЛАДНАННЯ: портрет Е.Хемінгуея, тексти повісті – притчі, літературознавчі словники, ілюстрації, відеоматеріали, опорні схеми до твору, комп’ютери.
СЛОВНИК: притча, символ, лейтмотив, підтекст.
ТИП УРОКУ: урок поглибленого вивчення твору.
ЕПІГРАФИ: Людина не для того створена, щоб терпіти поразку.
Людину можна знищити, але її не можна перемогти.
Е.Хемінгу
Люди підкоряються законам природи,
навіть коли діють проти них.
Й.Гете
ХІД УРОКУ
І. ВИЗНАЧЕННЯ ЕМОЦІЙНОЇ ГОТОВНОСТІ ДО УРОКУ.
ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЧАТКУ УРОКУ.
ВСТУПНЕ СЛОВО ВЧИТЕЛЯ.
Дорогі старшокласники! Ви на порозі самостійного життя. Невдовзі перед вами постане питання вибору подальшого шляху. Від вас залежить, яким він буде. Життя, яке на вас очікує, цікаве і нелегке, сповнене радощів і випробувань. Чи готові ви зустріти їх гідно? Упевнена, вас також цікавить, яким буде ваше життя. Прошу поділитися своїми сокровенними думками, викладеними на сторінках власних творів – роздумів. Запрошую до кола одкровень і повторюю питання:»В чому ви вбачаєте сенс вашого життя?»
(старшокласники зачитують свої роздуми)
Багато видатних митців світової літератури, зокрема Ернест Хемінгуей, приділяють велику увагу філософським роздумам над сенсом життя, допомагають людині зробити правильний крок, доводять, що людина - найвища цінність у природі, повинна бути людяною, мудрою, створеною не для поразок, вона повинна жити у гармонії з природою.
Творчість Ернеста Хемінгуея протягом багатьох десятиліть привертає увагу читачів і критиків. Відкриваючи у ньому нові риси, губляться перед «таємницею» авторської манери письменника, виступають із суперечливими судженнями про його твори. І чи не найбільшу кількість таких суперечностей викликала повість «Старий і море», написана у 1952 році. «Лебедина пісня» автора, якою він гідно завершує свій творчий шлях, підбиває філософський підсумок його боротьби за торжество гуманізму, красу, гідність людського буття. У 1954 році за цей твір Ернесту Хемінгуею була присуджена Нобелівська премія.
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Опрацьовуючи життєвий та творчий шлях американського письменника Е.Хемінгуея, ми звернули увагу на особливості хемінгуеївського стилю, провідну тематику його творів, на такі вічно моральні цінності, як гуманізм, добро, любов, милосердя, співчуття. Ці слова і сьогодні будуть на уроці ключовими.
Тема уроку – «ФІЛОСОФСЬКО-СИМВОЛІЧНИЙ СЕНС ПОВІСТІ-
ПРИТЧІ ЕРНЕСТА ХЕМІНГУЕЯ «СТАРИЙ І МОРЕ»
Сьогодні ми спробуємо розгадати «таємницю» повісті, розкрити її гуманістичний пафос, знайти відповідь на питання, про що цей твір:
про двобій людини і риби, чи про гармонію людини і природи;
про силу чи безсилля людини, про людську мудрість чи про людське безумство;
про самотність людини у світі природи і в суспільстві чи про невидимі зв’язки, що існують між людьми?
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ.
На минулому уроці ми з вами познайомилися з біографією та своєрідною творчою манерою Ернеста Хемінгуея. Вдома ви мали окреслити новаторство прози письменника.
1.МЕТОД «НЕЗАКІНЧЕНЕ РЕЧЕННЯ»
Пропоную закінчити речення:
1. Учнівський період художньої творчості Е.Хемінгуея розпочався …
(влітку 1919 року під впливом воєнних вражень).
2.Прийшов у літературу як представник …
(„втраченого покоління”).
3.Головний зміст творчості Е.Хемінгуея 20-х років- …
(Війна, доля «втраченого покоління», пошуки ним справжніх цінностей життя).
4.Особливості «телеграфного» стилю письменника: …
(лаконізм).
5.1954 року…
( нагороджений Нобелівською премією).
6.Хемінгуеївський «герой кодексу» – це …
(сильна самотня людини, здатна протистояти зовнішнім обставинам).
7.Новаторство прози письменника - …
(лаконізм, відвертість сповіді від першої особи, принцип «айсберга»).
8. Найперша мистецька заповідь - …
(писати про те, що вивчив, як слід).
9.Важливий в естетиці Е.Хемінгуея принцип
(перетворення «розповіді»на «показ»).
2. РОБОТА за ком’пютером У ГРУПАХ (4 ГРУПИ).
Завдання:
1 група: Розташувати цитати з тексту у хронологічному порядку.
«Він знову спав, і його охороняв хлопчик. Старому снились леви».
«Як добре, що нам не треба вбивати зірки».
«Я – незвичайний старий»
«Сьогодні я вірю в удачу»
«Коли щастя прийде, я буду до нього готовий».
2 група: Дібрати ілюстрацію до слів з тексту.»Жодного разу в морі я не бачив нічого сумнішого», передати зміст цієї історії.
( історію з самкою марліна)
3 група – Вказати адресата вислову: кому радить Старий: «Борись, як бореться кожна людина, птаха чи риба» (маленькІЙ пташці).
Вказати автора вислову: «Будь спокійним і сильним, Старий»
До кого звертається Старий: «Я тебе дуже люблю і поважаю» (до риби). «Ти вже дорослий чоловік»
4 група - Визначити, яким уривкам повісті відповідають ілюстрації.
(лідер кожної групи відповідає про виконання завдання)
ІV.СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
ФОМУВАННЯ І ВДОСКОНАЛЕННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК
Вчитель: твір, з яким ми будемо сьогодні працювати – це повість-притча Е. Хемінгуея «Старий і море».
На уроці ми проаналізуємо твір:
-визначимо основну проблематику, мотиви повісті;
-сюжет; систему образів;
- схарактеризуємо героїв твору; доведемо, що повість-притча «Старий і море» розкриває образ сильної людини, здатної протистояти зовнішнім обставинам;
-визначимо філософський та символічний сенс сюжету.
У 1952 році Ернест Хемінгуей пише філософську повість «Старий і море» - підсумковий твір свого життя. Це книга роздумів і міркувань про людину та її місце у Всесвіті.
1.Перевірка випереджувального домашнього завдання:
А).Повідомлення учня про історію створення повісті – притчі .
Екскурс в історію:
Один із прототипів повісті – рибалка Григоріо Фуентес, котрий жив у селищі Кохімара. Одного разу, коли рибалка і письменник пливли на шхуні, вони зустріли старого і хлопчика, які боролися з великим марліном. Ця зустріч і стала поштовхом для створення повісті «Старий і море».
Б) Робота зі словником літературознавчих термінів
За жанром – це повість-притча, пригадаймо, що ж таке притча?
(Притча – твір із чітко вираженою мораллю, з конкретною повчальною ідеєю.)
На перший погляд, твір простий, але є в повісті підтекст, який піднімає зміст на рівень філософських узагальнень.У процесі роботи над повістю ми визначимо її спільні риси з притчею.
2. Аналіз повісті, робота з текстом (ЗА ПИТАННЯМИ)
1. Визначити сюжет твору. (експозиція,зав’язка, розвиток дії, кульмінація, розв’язка)
2. Чому ж хлопчик не зрікся старого, а завжди зустрічав його і намагався допомогти?
3. Зачитайте, який вигляд мав старий рибалка
4. Як поводяться в бесіді Сантьяго і Маноло?
5. Розкажіть про життя старого рибалки.
6. Чи допомогла старому рибалці його віра, що щастя до нього повернеться і він обов'язково спіймає велику рибу?
7. Опишіть рибину, яку спіймав старий.
8. Скільки часу триває двобій старого з рибою?
9. Чи згадує Сантьяго в морі про хлопчика?
10. Чи брав старий рибалка, виходячи в море, із собою харчі?
11. Чого найбільше боїться старий, вбивши рибину та прив'язавши її до човна? Хто вкрав його щастя?
12. Що снилося старому після повернення додому, і чому автор закінчує свій твір саме такими словами?
13. Яку підказку дає нам Хемінгуей цим сном про левів?
3.РОБОТА У ГРУПАХ (СКЛАДАННЯ ОПОРНИХ СХЕМ)
1 ГРУПА - «Проблематика повісті»
2 ГРУПА – «Символи повісті»
3 ГРУПА – «Моральний кодекс» честі Сантьяго»
4 ГРУПА - «Провідні лейтмотиви повісті»
Робота за індивідуальними картками:
1. У чому заключається філософський сенс повісті?
Визначити спільні риси повісті і притчі.
2.Роль художньої деталі.
3. Побудувати сенкани до слів Сантьяго, Манолін, Риба, Море.
4. ПИТАННЯ ДО ДИСКУСІЇ :
1.Чи погоджуєтеся ви з самооцінкою старого: «Я незвичайний старий»?
V. САМОДІАГНОСТИКА.
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК.
А) Життєвість ситуації. – Який урок життя ви взяли для себе? Якою, на вашу думку, повинна бути справжня людина?
Б) Визначення ідеї твору –
В) Проблеми, порушені автором :
Проблема людської самотності:
Роздуми над труднощами життя-заклик до подолання життєвої втоми;
проблема відношення людина – природа.
Г) Тестування (комп’ютер) :
І. Знайдіть правильну відповідь:
1. У своїй творчості Е. Хемінгуей:
а) спирався на принцип відтворення «правди фактів» та
« правди почуттів»;
б) широко використовував фантастичні елементи;
в) у гротескно-сатиричних тонах змальовував сучасну
дійсність.
2. Проза Е. Хемінгуея дотична до:
а) «літератури екзистенціалізму»;
б) соцреалізму;
в) експресіонізму.
3.Жанр твору «Старий і море»:
а) оповідання;
б)повість – притча;
в)роман;
4.Знайдіть неправильну відповідь:
Улюбленими захопленнями Е. Хемінгуея були:
а) мисливство;
б)риболовля;
в) гра на віолончелі;
г) бокс;
ґ) корида.
5. У своїх творах Е. Хемінгуей порушував проблеми:
а) війни та її руйнівних наслідків;
б) моральних перемог та поразок особистості;
в) будівництва «ідеального» суспільства.
6.Про що розповідається у творі:
а) про рибалку;
б) про звичайного трударя;
в) про людину загалом.
7. Знайдіть зайве:
Творчість Е. Хемінгуея була відзначена:
а) Ґонкурівською;
б) Пулітцерівською;
в) Нобелівською преміями.
8. На мистецьке становлення Е. Хемінгуея вплинули твори:
а) О. Вайлда;
б) Ф. Достоєвського; Л. Толстого;
в) Ш. Андерсона; Дж. Дос ГІассоса; Дж. Джойса; Г. Стайн.
9. Перу Е. Хемінгуея належать твори:
а) «Фієста» («І сходить сонце»);
б) «Прощавай, зброє!»; «Непереможений»; •
в) «Чума»
VІ. ПІДСУМКИ УРОКУ:
«Мікрофон» :
VІІ. ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ. АРГУМЕНТАЦІЯ ОЦІНОК.
VІІІ .ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Написати твір – мініатюру на тему: «Як добре, що нам не треба вбивати сонце, місяць, зірки»