1-dars sana:10.09. 2019 7-sinf Fan: Fizika
Mavzu: KIRISH. JISMLARNING HARAKATI. FAZO VA VAQT
Darsning maqsadi. a)“Mexanika” kursini o‘rganishning maqsad va vazifalari bilan nishtirish, mexanika tarixi haqida ma’lumotlar berish orqali bu kurs haqida o‘quvchilarda unyoqarashni shakllantirish, o‘rta asrlarda yashab o‘tgan buyuk mutafakkirlarning mexanika vojlanishiga qo‘shgan hissalari bilan tanishtirish orqali o‘quvchilarda ularga hurmat ruhini singdirib toptirish.
b) Aqliy tarbiya berish
s) Ilmiy dunyoqarashni shakllantirish
Tayanch kompitensiyalar: Axborot bilan ishlash kompetensiyasi: turli axborot anbalaridan kerakli ma’lumotlarni mustaqil ravishda izlab topa olishi va ulardan foydalanish, axborot xavfsizligi qoidalarini bilish va rioya qila olish.
O‘zini o‘zi rivojlantirish kompetensiyasi: o‘zlashtirgan bilimlariga tayangan holda mustaqil ravishda o‘zining fizik bilimlarini rivojlantirish, turli didaktik topshiriqlarni bajara olish, o‘z xattiharakatini muqobil baholay olish.
Matematik savodxonlik, fan va texnika yangiliklaridan xabardor bo‘lish hamda foydalanish kompetensiyasi: aniq hisob-kitoblarga asoslangan holda kundalik rejalarini tuza olish, formulalardan foydalanib, masalalar yecha olish; inson mehnatini yengillashtiradigan asboblardan foydalanish.
Darsning turi: Yangi bilim berish.
Darsning shakli: Izlanib o’rganish.
Darsning usuli: Suhbat. BBB.
Dars jihozlari: Taqdimot, darslikning l-§ matni, Aristotel, Arximed, Al- Xorazmiy, Farobiy, Beruniy, Ibn Sino, Ulug'bek, Galiley, Nyutonning portretlari.
Dars rejasi:
1. Tashkiliy qism (3 minut).
2. Fizikadan 6-sinfda o‘tilgkn asosiy fizik hodisalar va tushunchalarni eslatish maqsadida quvchilar bilan suhbatlashish (15 minut).
3. Yangi mavzuning bayoni (18 minut).
4. Yangi mavzuni mustahkamlash uchun savol-javoblar (5 minut).
5. O’quvchilarni baholash(4 minut)
6. Uyga vazifa berish (1 minut)
Darsning borishi:
Tashkiliy qism:
1. O’tilganlarni eslash: 6-sinfda o’tilgan mavzularni eslash
2. Yangi mavzuning bayoni:
Yangi mavzu bayonining rejasi.
1. Fizikaning “Mexanika” bo'limida nimalar o'tilishini qisqacha bayon qilish.
2. Mexanika nimani o‘rganishini tushuntirish.
3. Mexanika kursidan olinadigan bilim, ko'nikma va malakalar kundalik turmushda, fan va texnikada keng qo‘llanilishi haqida ma’lumot berish.
4. Mexanika tarixidan ma’lumotlarni bayon qilish.
5. Darslikdan qanday foydalanish haqida suhbatlashish.
Kinematika nimani o‘rganishi haqida ma’lumot berish.
1.Mexanik harakat haqida suhbatlashish, ta’rifini tushuntirish.
2.Harakatning nisbiyligini misollar orqali tushuntirib berish.
3.Koordinatalar sistemasi, sanoq jismi, sanoq sistemasini tushuntirish.
4.Fazo haqida ma’lumotlar berish, misollar orqali fazo haqida o‘quvchilarda tasawur hosil
qilish.
5.Vaqt va uning birligi haqida ma’lumotlar berish, vaqt haqida o‘quvchilar bilan suhbatlashish.
Yangi mavzuni bayon etish
Fizikaning “Mexanika” bo‘limida nimalar o'rganilishini tushuntirishda “mexanika” so‘zining kelib chiqishi, insonning aql-zakovati va mehnati tufayli qadimda oddiy mexanik qurilmalaming yaratilishi, davrlar osha mexanik qurilmalarning takomillashib borishi (masalan, arava, uning g‘ildiragi, uning harakati uchun kuchning zarurligi, transport vositalarining asrlar osha takomillashuvi, avtomashinalar, samolyotlar va raketalaming yaratilishi) haqida ma’lumotlar beriladi, savol-javoblar o‘tkaziladi va suhbatlashiladi.
“Mexanika” uch qismdan — “Kinematika”, “Dinamika” va “Statika” bo'limidan iborat ekanligi. “Statika” bo'limining eng muhim mavzulari 6-sinfda “Jismlarning muvozanati. Oddiy mexanizmlar” bobida kengroq o'tilganligi, shuning uchun bu mavzularga 7-sinfda to'xtalinmasligi uqtiriladi. 7-sinfda “Mexanika”ning “Kinematika” bo‘limi darslikning “Kinematika asoslari” bolimida, “Dinamika” bo‘limi esa darslikning “Dinamika asoslari” bolimida o'rganiladi. Darslikning “Saqlanish qonunlari” va “Tebranish va to‘lqinlar” bo‘limida “Mexanika” kursining barcha qismlari — “Kinematika”, “Dinamika” va “Statika” o‘zaro
uyg'unlashgan holda qo‘llaniladi.
Mexanika tarixidan ma’lumotlarni bayon etishda Aristotel, Galiley, Nyutonning mexanika sohasidagi ijodiy ishlari, shuningdek, Markaziy Osiyodan yetishib chiqqan mexanikaning rivojlanishiga hissa qo‘shgan buyuk allomalarimizning hayoti va ijodi haqida ma’lumotlar berilishi maqsadga muvofiq. Bunda quyida keltirilgan qo'shimcha materiallardan foydalanish tavsiya etiladi
Mavzu bo'yicha qo'shimcha materiallar. Fazo haqida
Har bir jism ma’lum uzunlik, sirt va hajmga ega, u fazoda ma’lum o‘rin egallaydi. Uzunlik, sirt va hajm fazoning muhim xossalaridandir. Boshqacha aytganda, jism va uning fazodagi harakatini fizikada o'rganish eng muhim asosiy tushunchalardan bo'lgan fazo tushunchasi bilan uzviy bog‘langa»dir. Biz fazo tushunchasi to‘g‘ri va mukammal shakllanishiga erishmog‘imiz zarur.
Faraz qilaylik, bizda zanglamaydigan tunukadan yasalgan idish bolsin. Bu idishda suv saqlash yoki unga bug‘doy, guruch, mosh solib qo‘yish mumkin. Idishning hajmiga undagi moddalar (suv, guruch va boshqalar) ta’sir qiladimi yoki idish unga solingan moddalarga ta’sir etadimi, deb savol berish mumkin. Moddalar solinishi uchun idish yasalganmi, mavjudmi yoki moddalar bolmasa ham idish o‘zicha mavjudmi? Yana savol: Idishning hajmi cheklanganmi?
Bu savollarning barchasiga darhol osonlikcha javob berish mumkin.Endi «fazo» tushunchasiga qaytaylik. Daryolar, tog'lar, daraxtlar-u bog‘lar, samodagi Yer, Oy, Quyosh va yulduzlar — ulaming barchasi fazoda («idish»da) kezib yuribdi. Bu «idish»ga (fazoga) undagi barcha borliqning ta’siri bormi? Yoki fazoning shu barcha borliqqa ta’siri bormi? Bu fazoning (oddiy idishdagi kabi) chegarasi bormi yoki uning chegarasi yo'qmi? Bu savollarga endi javob berish qiyin.
Olimlarning javobiga quloq tutaylik. Lukretsiy (miloddan awalgi I asrda yashagan rimlik shoir, faylasuf) «Narsalarning tabiati haqida» kitobida tabiatni, olamni fazo va undagi jismlar tashkil qiladi, fazo va undagi jismlarning har biri o‘z-o‘zicha mustaqil emas, fazo chegarasizdir, deb yozgan edi. Keyinroq, italiyalik olim-astronom Jordano Bruno (1518-1600) olamning chegarasi yo‘q, Yer sharidan boshqa juda ko‘p shunday olamlar bor, deb ko‘p marta takrorladi. Bunday fikrlar o‘sha vaqtdagi din vakillariga yoqmadi va uni olovda yondirdilar.
Galiley va Nyuton fazoni quyidagicha tasawur etganlar: fazo cheksiz, uning barcha yo‘nalishlari bir xil, barcha nuqtalari bir xil; qisman materiya bilan to‘lgan. Ular fazoni bo‘sh va harakatsiz idishga o‘xshatishgan. Bunday xossalarga ega mutlaq bo‘sh va harakatsiz fazo —bu Evklid fazosidir. (Qadimgi yunon matematigi Evklid miloddan awalgi III asrda yashagan).
Vaqt haqida
Biz fazoda va vaqt davomida yashaymiz. Hamma voqealar, hodisalar va jarayonlar fazoda va vaqt davomida sodir bo'ladi. Fazo va uning xossalari maxsus fan — geometriyada o'rganiladi. Uning ba’zi xossalari bilan biz yuqorida tanishdik. Ammo «vaqt» tushunchasi maktabda maxsus o'rganilmaydi. Vaholanki, vaqt nihoyatda ajablantiradigan obyekt bo'lib, kishini chuqur o'ylantirishga majbur qiladi.
Vaqt to‘xtovsiz, faqat bir tomonga: o‘tmishdan kelajakka «oqadi», «hozirgi zamon» esa tutib, sezib bo‘lmaydigan bir on bo‘lib, u o'tmishni kelajakdan ajratadi (o'tmish bilan kelajak orasidagi chegaraviy ondir). Xuddi shu o'tmish bilan kelajak- ning chegarasi — hozirgi zamon bilan birlikda hamma narsa, barchamiz o‘tmishni orqada qoldirib, kelajak tomon harakatlanamiz.
Shu bilan birga insonga vaqtni sezish hissiyoti nasib etganligi kishini hayratlantiradi. Masalan, odam o‘ziga «ertalab soat 6:00da uyg'onishim zarur» deb buyruq bersa, xuddi shu vaqtda uyg‘onish mumkin.
Inson xuddi o‘zining «ichki soati»ga egaday ko‘rinadi. Olimlar (fiziologlar, psixologlar) inson shunday xislatga ega deb hisoblaydilar. Darhaqiqat, insonda yurak ritm bilan urib turadi; nafas olish ritmli ravishda sodir bo‘ladi; bosh miyaning ritmli ravishdagi faoliyati hozirgi zamonda ma’lum.
Insonlarning vaqt va fazo haqidagi tushunchalari o‘zgarib, chuqurlashib bordi. Qadimgi yunon faylasuflari fazo va vaqt harakat orqali bir-biri bilan bog‘liq deb qaraganlar. Masalan, Lukretsiy «Narsalarning tabiati haqida» kitobida yozadi: vaqtni jismlarning tinchligi yoki harakatidan tashqarida sezib bo‘lmaydi, o‘z-o‘zicha vaqt mavjud emas.
Nyuton vaqtni shunday tushuntiradi: uning yurishiga barcha hodisalar, jarayonlar bo'ysunadi, ammo bular vaqtning o‘tishiga hech qanday ta’sir ko'rsatmaydi, vaqt o‘zicha yashaydi. Hamma uchun, bizlar uchun
ham, uzoq galaktikalar uchun ham vaqt bir xil, bir me’yorda «oqadi». Uning onlari barcha vaqtlarda va olamning barcha joylarida birday o‘tadi. Vaqtni o'lchash uchun takrorlanuvchi jarayonlardan foydalaniladi. Vaqtning etalonini aniqlashga ehtiyoj uning birligini aniqlash zaruriyatini tug‘dirdi. Yurakning urishi, mexanik tebranish, Quyoshning chiqishi yoki botishi kabi takrorlanuvchi jarayonlarni vaqtni o‘lchash uchun etalon sifatida qabul qilish mumkin. Ammo kuzatishlar ko'rsatadiki, ular o'zgaradi.
Shuning uchun vaqt etaloni sifatida Yerning bir yillik vaqt davomida o‘z o‘qi atrofida aylanishlaridan olingan o‘rtacha bir marta aylanishi davri — o‘rtacha sutkasi qabul qilingan. Bu vaqt etaloni o'rtacha Quyosh sutkasi deb yuritiladi. Bu etalonga ko‘ra, bir sekund o'rtacha Quyosh sutkasining 86400 qismidan biriga teng, ya’ni:
1 sekund = 1/86400 o‘rtacha quyosh sutkasi.
Bunday aniqlangandagi vaqtni butun jahon vaqti deyiladi. Vaqt etalonini bunday aniqlashdagi xatolik 108 s ni tashkil etadi.
Yerning o‘z o‘qi atrofida aylanishiga asoslangan vaqtning bunday etaloni jahon laboratoriyalarida vaqtni aniqlash va taqqoslashda noqulaylik tug‘diradi. Juda katta aniqlikni talab qiladigan hollarda bu vaqt etaloni olimlarni qanoatlantirmadi. Shu sababli aniqlik darajasi yuqori bo‘lgan soatlarga katta ehtiyoj tug‘ildi. Shu maqsadda elektron soatlar, atom tebranishlariga asoslangan atom soatlari yaratildi. 1967-yilda vaqtning atom etaloni sifatida seziy 133 atomning 9.192.631.770 ta tebranishlari davrining davomligi bir fizik sekund deb qabul qilindi. Bunda aniqlik darajasi 1012s bo‘lib, bu 30000 yilda bir sekundgacha xatolik bo‘lishi mumkin demakdir. Bu etalon vaqtning tabiiy birligi deb yuritiladi.
4. Mustahkamlash:
1. 1/2; 1; 1,5; 2; 2,5; 3 minutlami o‘z Sezgilaringiz orqali aniqlang. Har bir aniqlaganingizdagi
va o'rtacha aniqlaganingizdagi xatoliklarni soatga solishtirib aniqlang va ularni yozing.
2. Tunuka banka olib, tagini kichik mix bilan teshing. Suvni bankaga to'ldirib, so‘ng tag
teshikdan 5 s, 10 s, 15 s, 20 s da oqib chiqqan suv miqdoiini aniqlang. Suv miqdoriga qarab,
vaqtni (sekundlarda) aniqlash mumkinligini tushuntiring.
3. 4 ta parrakli ventilator ishlayapti. Uning parraklari 4 ta tirqishli stroboskopdan qaralganda
harakatsizday ko‘rinishi uchun stroboskop 10 s da 80 marta aylanadi. Parraklaming aylanish
tezligi qanday? Parraklardan biri rangli bo'lsa, javob qanday bo‘ladi?
5. O’quvchilarni baholash: O’quvchilarni baholashda ularning darsga ishtirok etishi
hisobga olinadi
6. Uyga vazifa: mavzuni o’qish
O’qituvchi:______
O’TIBDO”:_______