СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Функциядар 8-класс

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Функциядар 8-класс»

Предметтин аты: Информатика

Өтүлгөн мөөнөтү

__-__________20__-жыл

Классы


«БЕКИТЕМИН»

ОББ:

Планды түзгөн:


8 -класс



Сабактын темасы: “Функциялар


Сабактын максаттары:

Күтүлүүчү натыйжалар,Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:


Python программасында функцияларды колдонууну үйрөнүү.




Эгерде окуучу:

Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер) темада түшүнгөнүн өз алдынча колдоно билсе берилген мисалдарды чыгара билүү жөндөмүн колдонсо

Өнүктүрүүчү :

Окуучулар компьютер эмне экенин,компьютерди колдоно билүүнү тааныйт






Н.Ж.А.Э. компьютерди колдоно билгеди турмушта маанисин түшүндүрө билсе.



Тарбия берүүчү:


Ден-соолукка туура кам көрүүгө тарбияланат



Н.Ж.А.Э. Ден-соолугуна аяр мамиле жасап,коопсуздук эрежелерин үйрөнө алса.



Сабактын тиби: ___________

Усулдар:____________

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Техника Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр.карточкалар,маркерлер


Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 )









Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги





Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

Баалоо

1.

Уюштуруу

( 3 мин)





ин)

Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды жоктоо




Саламдашат.

Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго,жуптарга бөлүнүшөт,.

НК3

ПК2


2.

Үйтапшырмасын суроо

( 12 мин)



Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын окуучулардын дептерлерин текшерүү,

Суроо берүү:

1.



Үй тапшырмасын кайталашат.суроолорго жооп беришет.

Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат.

НК2

ПК1


3.

Жаңы материалдарды

түшүндүрүү ( 20 мин)


Окуучулар теманы китептен оккуп чыгышат жана берилген суроолорго жооп беришет.

Функция - бул белгилүү бир тапшырманы аткаруу үчүн колдонулган, бир нече ирет уюштурулган коддуу блок. Функциялар тиркеменин жакшыраак модулдуулугун камсыз кылат жана коддун кайра колдонулушун бир топ жогорулатат.










Функцияны түзүү

Pythonдо функцияларды түзүүнүн айрым эрежелери бар.


Функциялык блок def ачкыч сөзүнөн башталат, андан кийин функциянын аталышы жана кашаа (()).

Функция талап кылган аргументтер ушул кашаанын ичинде болушу керек.

Кашаанын артынан кош чекит (:) менен коштолот жана функциянын тулкусу жаңы сызыкта чегинүү менен башталат.

Pythonдогу мисал:

1. def my_function(argument):

2. print argument




Функция чалуу

Функция түзүлгөндөн кийин, аны башка функциядан же түздөн-түз Python кабыгынан чакыруу менен аткарууга болот. Функцияны чакыруу үчүн анын атын киргизип, кашаанын ичине кошуңуз.

Мисалы:

my_function("abracadabra")


окуучулар Питон программасындагы функциялар менен жакшылап таанышышат. Жана алар менен болгон мисалдарды чыгарганды үйрөнүшөт.








Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот



Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт.

НК1

ПК1,

ПК2


4.

Сабакты бышыктоо

( 6 мин)



Сабакты бышыктоо үчүн окуучуларга таркатма материалдар берилет.





















  • Жооп беришет

  • Талкулашат

  • Предметтер аралык байланыштырат

  • Суроолорду каршы топторго берет

  • Суроо түзүшөт

НК1

ПК3


5.

Үй тапшырма

( 2 мин)



Китептен тапшырма берилет.

Үйдөн теманын аягындагы 1-2 суроого жооп берип келишет









Окуучучулар тапшырманы

Жазып алышат

НК1, НК2,

НК3

ПК3


6.

Баалоо

( 2 мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Жооп берген окуучуларды баалайт

  4. Окуучулар менен мугалим коштошот.

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.

Окуучулар мугалим менен коштошот






Предметтин аты: Информатика

Өтүлгөн мөөнөтү

__-__________20__-жыл

Классы


«БЕКИТЕМИН»

ОББ:

Планды түзгөн:


8 -класс



Сабактын темасы: “Функциялар


Сабактын максаттары:

Күтүлүүчү натыйжалар,Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:


Python программасында функцияларды колдонууну үйрөнүү.




Эгерде окуучу:

Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер) темада түшүнгөнүн өз алдынча колдоно билсе берилген мисалдарды чыгара билүү жөндөмүн колдонсо

Өнүктүрүүчү :

Окуучулар компьютер эмне экенин,компьютерди колдоно билүүнү тааныйт






Н.Ж.А.Э. компьютерди колдоно билгеди турмушта маанисин түшүндүрө билсе.



Тарбия берүүчү:


Ден-соолукка туура кам көрүүгө тарбияланат



Н.Ж.А.Э. Ден-соолугуна аяр мамиле жасап,коопсуздук эрежелерин үйрөнө алса.



Сабактын тиби: ___________

Усулдар:____________

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Техника Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр.карточкалар,маркерлер


Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 )









Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги





Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

Баалоо

1.

Уюштуруу

( 3 мин)





ин)

Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды жоктоо




Саламдашат.

Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго,жуптарга бөлүнүшөт,.

НК3

ПК2


2.

Үйтапшырмасын суроо

( 12 мин)



Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын окуучулардын дептерлерин текшерүү,

Суроо берүү:

1.



Үй тапшырмасын кайталашат.суроолорго жооп беришет.

Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат.

НК2

ПК1


3.

Жаңы материалдарды

түшүндүрүү ( 20 мин)


Окуучулар теманы китептен оккуп чыгышат жана берилген суроолорго жооп беришет.

Python'догу иштөө аргументтери

Функцияны чакыруу менен биз ага төмөнкүдөй аргументтерди бере алабыз:


Талап кылынган аргументтер

Ачкычтуу сүйлөм

Демейки аргументтер

Узундуктагы аргументтер

Керектүү функция аргументтери:

Эгерде функцияны түзүүдө ага берилген аргументтердин санын жана алардын иреттүүлүгүн көрсөткөн болсок, анда биз аны талап кылынган тартипте көрсөтүлгөн эле сандагы аргументтер менен чакырышыбыз керек.


Мисалы


1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

def bigger(a,b):

    if a b:

        print a

    else:

       print b

 

# В описании функции указано, что она принимает 2 аргумента

 

# Корректное использование функции

bigger(5,6)

 

# Некорректное использование функции

bigger()

bigger(3)

bigger(12,7,3)



Аргументтер - ачкыч сөздөр

Аргументтер - функцияны чакырганда ачкыч сөздөр колдонулат. Негизги аргументтерден улам, аргументтердин ырааттуулугун (башкача айтканда, функцияны түзүүдө сүрөттөлгөндөй эмес) орното аласыз.

Мисалы:

1

2

3

4

5

6

def person(name, age):

    print name, "is", age, "years old"

 

# Хотя в описании функции первым аргументом идет имя, мы можем вызвать функцию вот так

 

person(age=23, name="John")



Демейки аргументтер

Демейки аргумент - бул функция түзүлгөндө алгач коюлган аргумент.


Мисалы:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

def space(planet_name, center="Star"):

    print planet_name, "is orbiting a", center

 

# Можно вызвать функцию space так:

space("Mars")

# В результате получим: Mars is orbiting a Star

 

# Можно вызвать функцию space иначе:

space("Mars", "Black Hole")

# В результате получим: Mars is orbiting a Black Hole


Ыктыярдуу узундуктагы аргументтер

Кээде бир функция, канча аргументти кабыл алышы керектигин алдын ала билбегенден кийин, кырдаал келип чыгат. Мындай учурда, сиз каалаган узундуктагы аргументтерди колдонушуңуз керек. Алар алдын-ала жылдызча коюлган * () белгиси менен өзгөрүлүп турат.

Мисалы:


1

2

3

4

5

6

7

def unknown(*args):

    for argument in args:

        print argument

 

unknown("hello","world") # напечатает оба слова, каждое с новой строки

unknown(1,2,3,4,5) # напечатает все числа, каждое с новой строки

unknown() # ничего не выведет


Ачкыч сөздү кайтаруу

Кайтарым формуласы функциянын аткарылышын токтотот жана туюнтмадан кийин көрсөтүлгөн маанини кайтарат. Эч кандай аргументи жок кайтуу билдирүүсү, кайтып келүү Эч бир туюнтмасына окшош. Демек, азыр, мисалы, функциянын натыйжасын өзгөрүлмөгө ыйгаруу мүмкүн болуп жатат.









Мисалы:

1

2

3

4

5

6

7

def bigger(a,b):

    if a b:

        return a # Если a больше чем b, то возвращаем a и прекращаем выполнение функции

    return b # Незачем использовать else. Если мы дошли до этой строки, то b, точно не меньше чем a

 

# присваиваем результат функции bigger переменной num

num = bigger(23,42)






.








Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот



Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт.

НК1

ПК1,

ПК2


4.

Сабакты бышыктоо

( 6 мин)



Сабакты бышыктоо үчүн окуучуларга таркатма материалдар берилет.

Өтүлгөн эки сабакты пайдаланып алардагы функциялар менен досккага чыгып өздөрү түшүнгөнүн жазып айтып беришет





  • Жооп беришет

  • Талкулашат

  • Предметтер аралык байланыштырат

  • Суроолорду каршы топторго берет

  • Суроо түзүшөт

НК1

ПК3


5.

Үй тапшырма

( 2 мин)



Китептен тапшырма берилет.

Үйдөн теманын аягындагы 1-2 суроого жооп берип келишет









Окуучучулар тапшырманы

Жазып алышат

НК1, НК2,

НК3

ПК3


6.

Баалоо

( 2 мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Жооп берген окуучуларды баалайт

  4. Окуучулар менен мугалим коштошот.

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.

Окуучулар мугалим менен коштошот
















Предметтин аты: Информатика

Өтүлгөн мөөнөтү

__-__________20__-жыл

Классы


«БЕКИТЕМИН»

ОББ:

Планды түзгөн:


8 -класс



Сабактын темасы: “Функциялар


Сабактын максаттары:

Күтүлүүчү натыйжалар,Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:


Python программасында функцияларды колдонууну үйрөнүү.




Эгерде окуучу:

Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер) темада түшүнгөнүн өз алдынча колдоно билсе берилген мисалдарды чыгара билүү жөндөмүн колдонсо

Өнүктүрүүчү :

  • Киргизилген функциялар жана өз алдынча жаралган функциялар тууралуу түшүндүрмө берүү.

  • Аргументтердин функцияга өткөрүлүшүн карап чыгуу.

  • Глобалдык жана локалдык өзгөрмөлөрдү колдонууну өздөштүрүү.

Маанилерди функциядан кайтаруу, return колдонуу.





Н.Ж.А.Э. компьютерди колдоно билгеди турмушта маанисин түшүндүрө билсе.



Тарбия берүүчү:


Ден-соолукка туура кам көрүүгө тарбияланат



Н.Ж.А.Э. Ден-соолугуна аяр мамиле жасап,коопсуздук эрежелерин үйрөнө алса.



Сабактын тиби: ___________

Усулдар:____________

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Техника Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр.карточкалар,маркерлер


Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 )




Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги





Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

Баалоо

1.

Уюштуруу

( 3 мин)





ин)

Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды жоктоо




Саламдашат.

Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго,жуптарга бөлүнүшөт,.

НК3

ПК2


2.

Үйтапшырмасын суроо

( 12 мин)



Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын окуучулардын дептерлерин текшерүү,

Суроо берүү:

1.

2.

3.

4.



Үй тапшырмасын кайталашат.суроолорго жооп беришет.

Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат.

НК2

ПК1


3.

Жаңы материалдарды

түшүндүрүү ( 20 мин)


Окуучулар теманы китептен оккуп чыгышат жана берилген суроолорго жооп беришет.

Функциялар Мурда силер интерпретатордун өзүндө орнотулган функцияларды колдонуп келгенсиңер, мисалы:

print() – экранга тегерек кашаанын ичиндегилердин бардыгын чыгарат;

str() – берилиштерди саптык типке өзгөртүп түзөт;

int() – берилиштерди бүтүн санга өзгөртүп түзөт;

float() – бүтүн сандарды бөлчөк типке өзгөртүп түзөт;

round() – санды модулу боюнча чоң жагына тегеректейт.

Булардан башка биз тигил же бул маселелерди аткартуу үчүн өзүбүздүн функцияларды түзүп алсак болот. Бул үчүн Python тилинде эгер кайсы бир алгоритм (же фрагменти) кайталанып жатса, аны функция катары формага келтирсе боло турган мүмкүнчүлүгү каралган. Ал үчүн жаңы функцияга ат берип жана анын алгоритмин баяндоо керек. Мындан кийин программада функциянын атын жазганда эле өзүнүн кирген жана чыккан берилиштери менен тиешелүү алгоритм ишке кирет.




Функцияны аткаргандан кийин программанын иши функцияны чакырган командадан кийин кайра улана берет. Мисалга, программанын бир нече жеринде экранга «Программада ката» деген билдирүүнү чыгарыш керек болуп жатат. Аны мындайча жасасак болот:

print ('Программада ката')

Бул чыгаруу операторун керек болгон жердин бардыгында коё берсек, анда бул эсти толтуруп жибериши мүмкүн. Эгерде билдирүүнүн текстин өзгөртүш керек болуп калса, анда бул чыгаруу операторлорун бүткүл программанын ичинен издеш керек болот. Мына так ушундай учурлар үчүн кошумча алгоритм – функциялар колдонулат. Аларга программанын каалаган жеринен кайрыла берсе болот. error функциясын жазалы:

def error():

print ('Программада ката')

n = int (input())

if n

error()

Биз error деген жаңы функцияны киргиздик.


Фукциянын аты def (англ. define — аныктоо) ачкыч сөзү менен башталат, андан кийин гана функциянын уникалдуу аталышы берилет (мисалы: def sum). Аталышынан кийин функциянын параметрлери киргизилген кашаалар жана кош чекит коюлат. Функциянын тулкусу жылдыруу менен жазылат. Функцияны программанын башка жеринде иштетиш үчүн, анын аталышы менен (кашааларын кошуп) чакырыш керек. Мисалы: error(). Эгерде кандайдыр бир аракеттер программанын ар кайсы жерлеринде бир нече жолу кайталанса, анда функцияны колдонуу кодду бир топ кыскартууга мүмкүндүк берет. Кээде өтө чоң программаларды жөнөкөйлөтүп жана ыңгайлуу кылуу үчүн бир нече функцияларга бөлүп алышат. Анын татаал алгоритмдеринин өзүнчө этаптарын функция түрүндө көрсөтөт. Мындай ыкма бардык программаны түшүнүктүү кылат.

.








.





Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот



Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт.

НК1

ПК1,

ПК2


4.

Сабакты бышыктоо

( 6 мин)

Окуучулар теманы бышыктоо үчүн Функйияларды ыраатуулугу менен топ-топ болуп алып бири бирине түшүндүрүп берип кайра мугалим берген суроолорго жолоп беришет.






  • Жооп беришет

  • Талкулашат

  • Предметтер аралык байланыштырат

  • Суроолорду каршы топторго берет

  • Суроо түзүшөт

НК1

ПК3


5.

Үй тапшырма

( 2 мин)



Китептен тапшырма берилет.

Үйдөн теманын аягындагы 1-2 суроого жооп берип келишет









Окуучучулар тапшырманы

Жазып алышат

НК1, НК2,

НК3

ПК3


6.

Баалоо

( 2 мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Жооп берген окуучуларды баалайт

  4. Окуучулар менен мугалим коштошот.

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.

Окуучулар мугалим менен коштошот


































Предметтин аты: Информатика

Өтүлгөн мөөнөтү

__-__________20__-жыл

Классы


«БЕКИТЕМИН»

ОББ:

Планды түзгөн:


8 -класс



Сабактын темасы: “Функциялар


Сабактын максаттары:

Күтүлүүчү натыйжалар,Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:


Python программасында функцияларды колдонууну үйрөнүү.




Эгерде окуучу:

Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер) темада түшүнгөнүн өз алдынча колдоно билсе берилген мисалдарды чыгара билүү жөндөмүн колдонсо

Өнүктүрүүчү :

  • Киргизилген функциялар жана өз алдынча жаралган функциялар тууралуу түшүндүрмө берүү.

  • Аргументтердин функцияга өткөрүлүшүн карап чыгуу.

  • Глобалдык жана локалдык өзгөрмөлөрдү колдонууну өздөштүрүү.

Маанилерди функциядан кайтаруу, return колдонуу.





Н.Ж.А.Э. компьютерди колдоно билгеди турмушта маанисин түшүндүрө билсе.



Тарбия берүүчү:


Ден-соолукка туура кам көрүүгө тарбияланат



Н.Ж.А.Э. Ден-соолугуна аяр мамиле жасап,коопсуздук эрежелерин үйрөнө алса.



Сабактын тиби: ___________

Усулдар:____________

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Техника Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр.карточкалар,маркерлер


Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 )




Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги





Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

Баалоо

1.

Уюштуруу

( 3 мин)





ин)

Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды жоктоо




Саламдашат.

Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго,жуптарга бөлүнүшөт,.

НК3

ПК2


2.

Үйтапшырмасын суроо

( 12 мин)



Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын окуучулардын дептерлерин текшерүү,

Суроо берүү:

1.

2.

3.

4.



Үй тапшырмасын кайталашат.суроолорго жооп беришет.

Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат.

НК2

ПК1


3.

Жаңы материалдарды

түшүндүрүү ( 20 мин)


Окуучулар теманы китептен оккуп чыгышат жана берилген суроолорго жооп беришет.

Функция жана алардын аргументтери Функцияларга аргументтерди–аткарылуучу аракеттерди өзгөртүү үчүн кошумча берилиштерди берсе болот. Мисалы таблица же бөлүүчү сызыкты тартуу үчүн экранга бир символду көп жолу чыгарыш керек дейли. n өзгөрмөсү үчүн бул маселени чечүүчү программаны мындай жазсак болот:

n = 125 #ушунча жолу

s = '_' #символ

while n 0:

print (s, end = '')

n -= 1;

Аяктоочу символ (адатта “жаңы сап” символу) – end аталыштагы аргументи менен print функциясынын чакырылышына көңүл буралы. Кайталануучу символдун чыгаруу циклинин кошумча алгоритмин функция түрүндө жазсак болот. Бул функцияга аргументин бериш керек – символ жана аны канча жолу кайталаш керектигин көрсөткөн сан. Анда:

def print_сhar(s, n): #аргументи менен функциянын аты

k = n while k 0:

print (s, end = '')

k -= 1 print_сhar ('-', 10) #аргументтер





.













Аяктоочу символ (адатта “жаңы сап” символу) – end аталыштагы аргументи менен print функциясынын чакырылышына көңүл буралы. Кайталануучу символдун чыгаруу циклинин кошумча алгоритмин функция түрүндө жазсак болот. Бул функцияга аргументин бериш керек – символ жана аны канча жолу кайталаш керектигин көрсөткөн сан. Анда:

def print_сhar(s, n): #аргументи менен функциянын аты

k = n

while k 0:

print (s, end = '')

k -= 1

print_сhar ('-', 10) #аргументтер


Функциянын аты кичинекей латын тамгаларынан туруш керек, ал эми сөздөр бири-биринен төмөнкү сызык символу менен ажыратылышы керек. Бул кодду окуу үчүн ыңгайлуу кылат (snake case). ЭСИҢЕ ТУТ 98 ПРОГРАММАЛОО ФУНКЦИЯЛАР Негизги программа print_char функциясын чакыруунун болгону бир командасын гана камтыйт. Кашаанын ичинде тире («-») символун 10 жолу чыгарыш керектигин көрсөтүүчү функциянын аргументи көрсөтүлгөн.







Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот



Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт.

НК1

ПК1,

ПК2


4.

Сабакты бышыктоо

( 6 мин)

Окуучулар теманы бышыктоо үчүн Функйияларды ыраатуулугу менен топ-топ болуп алып бири бирине түшүндүрүп берип кайра мугалим берген суроолорго жолоп беришет.






  • Жооп беришет

  • Талкулашат

  • Предметтер аралык байланыштырат

  • Суроолорду каршы топторго берет

  • Суроо түзүшөт

НК1

ПК3


5.

Үй тапшырма

( 2 мин)



Китептен тапшырма берилет.

Үйдөн теманын аягындагы 1-2 суроого жооп берип келишет









Окуучучулар тапшырманы

Жазып алышат

НК1, НК2,

НК3

ПК3


6.

Баалоо

( 2 мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Жооп берген окуучуларды баалайт

  4. Окуучулар менен мугалим коштошот.

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.

Окуучулар мугалим менен коштошот
















































Предметтин аты: Информатика

Өтүлгөн мөөнөтү

__-__________20__-жыл

Классы


«БЕКИТЕМИН»

ОББ:

Планды түзгөн:


8 -класс



Сабактын темасы: “Глобалдык жана локалдык өзгөрмөлөр


Сабактын максаттары:

Күтүлүүчү натыйжалар,Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:


Глобалдык жана логикалдык өзгөрмөлөр боюнча кененирээк маалымат берилет



Эгерде окуучу:

Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер) темада түшүнгөнүн өз алдынча колдоно билсе берилген мисалдарды чыгара билүү жөндөмүн колдонсо

Өнүктүрүүчү :

  • Киргизилген функциялар жана өз алдынча жаралган функциялар тууралуу түшүндүрмө берүү.

  • Аргументтердин функцияга өткөрүлүшүн карап чыгуу.

  • Глобалдык жана локалдык өзгөрмөлөрдү колдонууну өздөштүрүү.

Маанилерди функциядан кайтаруу, return колдонуу.





Н.Ж.А.Э. компьютерди колдоно билгеди турмушта маанисин түшүндүрө билсе.



Тарбия берүүчү:


Ден-соолукка туура кам көрүүгө тарбияланат



Н.Ж.А.Э. Ден-соолугуна аяр мамиле жасап,коопсуздук эрежелерин үйрөнө алса.



Сабактын тиби: ___________

Усулдар:____________

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Техника Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр.карточкалар,маркерлер


Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 )




Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги





Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

Баалоо

1.

Уюштуруу

( 3 мин)





ин)

Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды жоктоо




Саламдашат.

Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго,жуптарга бөлүнүшөт,.

НК3

ПК2


2.

Үйтапшырмасын суроо

( 12 мин)



Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын окуучулардын дептерлерин текшерүү,

Суроо берүү:

1.

2.

3.

4.



Үй тапшырмасын кайталашат.суроолорго жооп беришет.

Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат.

НК2

ПК1


3.

Жаңы материалдарды

түшүндүрүү ( 20 мин)


Окуучулар теманы китептен оккуп чыгышат жана берилген суроолорго жооп беришет.

Көпчүлүк учурларда функцияларды берилиштерди иштетүү үчүн колдонушат. Бул берилиштер глобалдык же локалдык болушу мүмкүн. Локалдык өзгөрмөлөр функцияга анын атынан кийин тегерек кашаанын ичинде көрсөтүлгөн аргументтер аркылуу берилет. Локалдык өзгөрмөлөр ошол функциянын гана «көрүнүү зонасында» жайгашат жана программанын калган бөлүгүнө жеткиликтүү эмес. Ал эми глобалдык өзгөрмөлөр программанын бардыгында жеткиликтүү. Аларга аты боюнча кайрылса болот жана аны менен байланышкан маанилерди алса болот. 1-маселе. Программанын негизинде өзгөрмөлөрдүн типтерин карайлы: def rectangle(): a = float(input('Туурасы: ')) b = float(input('Бийиктиги: ')) s = a*b print('Аянты: ', s) def triangle(): a = float(input('Негизи: ')) h = float(input('Бийиктиги: ')) s = 0.5*a*h print('Аянты: ', s) figure = input('1-тик бурчтук, 2-тик бурчтук:') if figure == '1': rectangle() elif figure == '2': triangle() Бул маселеде 5 өзгөрмө бар, анын ичинде figure гана глобалдуу rectangle() функциясындагы a жана b жана triangle() функциясындагы a жана h өзгөрмөлөрү – локалдык. Ошону менен бирге ар кайсы функциядагы локалдык өзгөрмөлөр – ар башка өзгөрмөлөр.





.



















Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот



Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт.

НК1

ПК1,

ПК2


4.

Сабакты бышыктоо

( 6 мин)

Окуучулар теманы бышыктоо үчүн Функйияларды ыраатуулугу менен топ-топ болуп алып бири бирине түшүндүрүп берип кайра мугалим берген суроолорго жооп беришет.






  • Жооп беришет

  • Талкулашат

  • Предметтер аралык байланыштырат

  • Суроолорду каршы топторго берет

  • Суроо түзүшөт

НК1

ПК3


5.

Үй тапшырма

( 2 мин)



Китептен тапшырма берилет.

Үйдөн теманын аягындагы 1-2 суроого жооп берип келишет









Окуучучулар тапшырманы

Жазып алышат

НК1, НК2,

НК3

ПК3


6.

Баалоо

( 2 мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Жооп берген окуучуларды баалайт

  4. Окуучулар менен мугалим коштошот.

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.

Окуучулар мугалим менен коштошот














Предметтин аты: Информатика

Өтүлгөн мөөнөтү

__-__________20__-жыл

Классы


«БЕКИТЕМИН»

ОББ:

Планды түзгөн:


8 -класс



Сабактын темасы: “Функциядан маанилерди кайтаруу


Сабактын максаттары:

Күтүлүүчү натыйжалар,Көрсөткучтөрү:

Билим берүүчү:

Функциядан маанилерди кайтаруу эсеп чыгарганды үйрөнүшөт



Эгерде окуучу:

Н.Ж.А.Э.( Натыйжага жете алат эгер) темада түшүнгөнүн өз алдынча колдоно билсе берилген мисалдарды чыгара билүү жөндөмүн колдонсо

Өнүктүрүүчү :

  • Киргизилген функциялар жана өз алдынча жаралган функциялар тууралуу түшүндүрмө берүү.

  • Аргументтердин функцияга өткөрүлүшүн карап чыгуу.

  • Глобалдык жана локалдык өзгөрмөлөрдү колдонууну өздөштүрүү.

Маанилерди функциядан кайтаруу, return колдонуу.





Н.Ж.А.Э. компьютерди колдоно билгеди турмушта маанисин түшүндүрө билсе.



Тарбия берүүчү:


Ден-соолукка туура кам көрүүгө тарбияланат



Н.Ж.А.Э. Ден-соолугуна аяр мамиле жасап,коопсуздук эрежелерин үйрөнө алса.



Сабактын тиби: ___________

Усулдар:____________

Колдонулуучу методдор:

Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору:

Техника Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр.карточкалар,маркерлер


Негизги компетенттүүлүк


Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көнүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 )

Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 )




Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги





Окуучулардын ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

Баалоо

1.

Уюштуруу

( 3 мин)





ин)

Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды жоктоо




Саламдашат.

Окуучулар бири-бирине жылмаюу тартуулашат жана топторго,жуптарга бөлүнүшөт,.

НК3

ПК2


2.

Үйтапшырмасын суроо

( 12 мин)



Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын окуучулардын дептерлерин текшерүү,

Суроо берүү:

1.

2.

3.

4.



Үй тапшырмасын кайталашат.суроолорго жооп беришет.

Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болушат.

НК2

ПК1


3.

Жаңы материалдарды

түшүндүрүү ( 20 мин)


Окуучулар теманы китептен оккуп чыгышат жана берилген суроолорго жооп беришет.

Ар бир функция белгилүү бир жыйынтыкты берет. А түгүл силер жыйынтык катары маанисин кайтарууну көрсөтпөсөңөр да, ал баары бир None (эч нерсе) деген жыйынтыкты берет. 8 ПРОГРАММАЛОО ФУНКЦИЯЛАР 99 Функциянын мааниси эмнеге барабар экендигин көрсөтүү үчүн артынан маани-жыйынтыгы жазылган return (англ. кайтаруу) операторун колдонушат. Жыйынтыгы сан, символ, символдук сап же каалагандай башка объект болушу мүмкүн

1-маселе. Сандын цифраларын кошууну эсептөөчү функцияны түзөлү (мисалы, 147 саны үчүн сандарды кошуу керек: 1+4+7=12). Цифраларды кошууну акыркысынан баштайлы, биздин мисалда бул 7 цифрасы.

1.Сандын акыркы цифрасын алуу үчүн, санды 10го бөлгөндөгү калдыгын алуу керек (147 % 10 = 7).

2.Алынган калдыкты баштапкы мааниси нөлгө барабар болгон «суммага» (sum = 0) кошобуз. Эми сумма 7ге барабар.

3.Андан соң биз бүтүн сандык бөлүү операторун колдонуп, сандын акыркы цифрасын «бөлүп салабыз»

(147 // 10 = 14).

4.14 0 болгондуктан биз циклдин башына кайрылабыз. Цикл n мааниси нөлгө барабар болгонго чейин уланат.


5.Мындан кийин кайрадан 4 цифрасын бөлүп салабыз (14 % 10 = 4) жана аны суммага кошобуз (4 +7 = 11).

6.Аны бардык сандан бөлүп алабыз (14 // 10 = 1).

7.Акыркы бир орундуу санды суммага кошобуз (11 + 1 = 12).

Жыйынтыгы: 12

Ушундай жол менен биздин программа төмөнкүдөй жазылат:

n = int(input('Санды киргизиңиз: '))

def digi

ts_sum (n): total = 0

while n 0: total += n%10

n = n // 10 return total #негизги программа print (digits_sum(n))




.



















Негизги эрежелер менен толук тааныша алат. Жана бири-бирине өз ара суроолорду берип сабактын темасын өздөштүргөн болот



Окуучулар ой жугүртүп жооп беришет.Түрдүү жоопторду айтышат.Кайсы жооп туура экенин өздөрү ынанышат.техника эрежесин түшүнүшөт.

НК1

ПК1,

ПК2


4.

Сабакты бышыктоо

( 6 мин)

Окуучулар теманы бышыктоо үчүн Функйияларды ыраатуулугу менен топ-топ болуп алып бири бирине түшүндүрүп берип кайра мугалим берген суроолорго жооп беришет.


Китептеги 3 маселени карап чыгышат.




  • Жооп беришет

  • Талкулашат

  • Предметтер аралык байланыштырат

  • Суроолорду каршы топторго берет

  • Суроо түзүшөт

НК1

ПК3


5.

Үй тапшырма

( 2 мин)



Китептен тапшырма берилет.

Үйдөн теманын аягындагы 1-3 суроого жооп берип келишет





















Окуучучулар тапшырманы

Жазып алышат

НК1, НК2,

НК3

ПК3


6.

Баалоо

( 2 мин)

  1. Мактоо сөздөр айтылат.

  2. Активдүү катышууга шыктандырат

  3. Жооп берген окуучуларды баалайт

  4. Окуучулар менен мугалим коштошот.

Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат.

Окуучулар мугалим менен коштошот