СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

7 сыныпқа қазақ тілінен қысқа мерзімді жоспар.Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар.

Просмотр содержимого документа
«Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар»

Күні:14.03.2018ж

Мектеп: Благодар орта мектебі


Мұғалім: Узбекбаева Г

Сынып: 7 А,Ә

Қатысқан оқушылар саны

Қатыспағандар:-


Сабақтың тақырыбы:

Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

7.О5.Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру.

7.Ж.2. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала, нұсқаулық, әңгіме құрастырып жазу.

Сабақ мақсаты:

Оқушылардың барлығы:

Ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата біледі.

Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру.

Қойылған сұраққа ұтымды жауап бере алады.


Бағалау критерийі

  • Мәтін бойынша көтерілген мәселені анықтайды.

  • Проблемалық сұрақтар құрастыра біледі.

  • Қойылған сұраққа деректеркелтіре отырып жауап бере алады.

  • Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын әңгіме құрастырып жазу.


Тілдік мақсаттар

Тірек сөздер,сөз тіркестері, проблемалық сұрақтар қою,синонимдер.

Құндылықтарды игерту:

Қарым –қатынас жасау қабілеті

Өзгелерің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау

Өмір бойы оқуға дайын болу

Пәнаралық байланыс:

Биология пәні

АКТ-ны қолдану дағдылары:

PowerPoint таныстырылымы қолданылады, материал ғаламтордан алынған .

Осыған дейін меңгерілген білім

Дәрумендер

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

5мин















5мин





Психологиялық ахуал тудыру.

«Сиқырлы дөңгелектер»

-Бүгін біздің батыс өңірі үшін қандай күн оқушылар?

- Ол қандай салт? Мақсаты қандай?

Әрқайсыларыңның алдыларыңда сиқырлы дөңгелектер жатыр, оларды алып, артын аударып қарасаңдар сиқырлы суреттер табасыңдар, онда бір – біріңмен қалай сәлемдесу керектігінің сиқырлы жолы көрсетілген. Егер алақан суреті болса, қолымызды қысып амандасайық, жүрек бейнеленген болса – құшақтасайық, күн бейнеленген болса – жақсы сөз айтып сәлемдесейік.

Берілген суреттер бойынша 3 топқа бөлінеді.

Қызығушылықты ояту және ширату

Ал осы амал күні дастарханымызда қандай өнімдерден жасалған тағамдар орын алады?

1-топ .Сүт өнімдері

2- топ.Көкөністер

3-топ. Жеміс –жидектер

Осы тағамдар құрамында адам ағзасына қажетті қандай дәрумендер бар?

Оқылым алды тапсырмасы:

«Миға шабуыл» әдісі 3 топ өз білгіенімен бөліседі

Гендік өзгеріс дегенді қалай түсінесіңдер?

Тағамдарға ,жемістерге ,көкөніске қатысы бар ма?

Адамға қандай қатысы бар?

Суреттер таратылады
















Сабақ ортасы





15мин













































1-тапсырма:

Мәтін бойынша проблемалық ашық сұрақтар құрастыр

Алдымен мәтінді жұпта оқып сұрақтар дайындайды. Кейін топта сұрақтарды талқылап ең үздік үш сұрақты анықтайды.

Мәтін:

Қандай өнім тұтынған дұрыс?
Біздің күнделікті тұтынып жүрген тағамдарымыздың, әсіресе, жеміс-жидек, көкөністердің құрамы, дәмі, түрі, пішіні, сақталу мерзімі уақыт өткен сайын өзгеріп барады. Мысалы, бұрын алмалар қандай еді? Иісі мұрын жарып, тәттілігі аузыңнан кетпейтін. Қазіргі алмалардың сырты жылтырап тұрғанымен іші су татиды. Тістесең, қап-қатты ағаш тәрізді. Шие мен құлпынайдың қызанақтай үлкен болғанына да, қияр мен тәтті бұрыштың әп-әдемі қалпында ұзақ уақыт сақталып тұра беретініне де көзіміз үйренді. Азық-түлік өнімдерінің табиғи қалпынан алшақтап, жасанды бола түсуінің басты себебі, олардың құрамына гендік тұрғыдан модификацияланған организмдер (ГМО) қосылғанында болып тұр.

Енді осы өнімдердің қауіпсіздігі қандай? Бұл сұраққа келгенде оқымыстылар пікірі 2ге жарылуда: бір тобы — осы уақытқа дейін адамдарға кері әсері анықталмағанын айтып, ары қарай дамытуды қолдайды. Екінші топ /бұлар көптеу/ трансгенмен қоректенген жануарларда әртүрлі ақаулар дамығанын айтып қарсы пікір айтады. 2ші топ дәлел ретінде бірнеше тәжірбиелер нәтижесін келтіреді: трансгенмен қоректенген егеуқұйрық тұқымдарының 1ші буынының 50%ы өліп қалса, қалған бөлігі арасында бедеулері көп болған және мінез құлқы өзгеріп, аналық инстинкт бұзылуы, агрессивтілік жоғарылауы байқалған. Кейбіреулері өздерінің баласын жеп қойған /әдетте, кеміргіштерге тән емес/.

Зерттеу бойынша көптеген трансгеннің құрамында антибиотиктерге төзімді және аллергия шақыратын гендер ұшырасқан. Яғни, ГӨ дақылдармен қоректенген адамдарға антибиотик әсер етпейді деген сөз. Кейбір трансгендер ішек арқылы сіңіп, қанға өтеді, ал, жүкті әйелдің іштегі баласына өтіп, гендік құрылымын өзгертіп әртүрлі кемістік, ақауларға әкелуі мүмкін. Организмді улайтын, гендік мутацияға әкелетін, қан жүйесі, бауыр, ми, көбею мүшелерінің ауруларын шақыратын трансгендер де бар екен. Қазіргі дайындалатын трансгендердің 80% ірі қара мен құстарға қорек ретінде пайдаланды. Демек ГӨ дақыл ағзаңызға тікелей жемесеңіз де, оны жеген жануар өнімін /ет, сүт, жұмыртқа/ тұтыну арқылы түсуі мүмкін. /Бұл көбірек шетелден келетін өнімдерге қатысты/. 
Сондықтан күнелікті өмірде дайын өнімдерге, «китайский» көкеністерге үйір бола бермей, табиғи өнімді тұтынған дұрыс-ау…
Дескриптор

• Мәтін бойынша проблеманы анықтайды

• Проблемалық сұрақтар құрастырады


Оқылымнан кейін:

«Топтастыру»

1-топ. Мәтінде айтылған көтерілген проблемаларды топтастырыңдар.



Проблемалар







2-ші топқа 1 проблемалық сұрақ қояды.

2-топ. Т кестесін толтырады

Бұрынғы алмалар Қазіргі алмалар



3-ші топқа 1 проблемалық сұрақ қояды.


3-топ . Мәселе: ГМО тағамдар ауру туғызады

Фишбоун Себептері

Қорытынды

Мәселе


дәлелдер


Бір біріне аузша бағалау береді.


Жазылым:

2-тапсырма:

Гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар туралы

1-топ.Гендік өзгеріске ұшыраған тағам монологы.

2-топ.Гендік өзгеріске ұшыраған тағам жеген адам монологы

3-топ.Қандай өнім пайдаланған дұрыс? Ойтолғау

Бағалау критерилері

Интернеттен алынған


http://expert.atamura.kz/kz/books/171




















































Интербелсенді тақтада үлгі ұсынылады







































Сабақтың соңы

5мин

Рефлексия.

«Нысана» әдісі

Белсенді

Қызықты

Түсінікті

Жаңа ақпарат

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

  1. Тапсырмалардың біртіндеп күрделеніп, оқушылар өз деңгейіне дейін ғана орындауға мүмкіндік алады;

  2. Қолдау: Түсіндірме сөздік ұсынылды. Жұптық жұмыста оқушылардың бір-біріне көмегі; Мұғалімнің кері байланыс;

  3. Деңгей бойынша бағалау критерийлері;


Оқушылар дескрипторлар арқылы өздерін тексереді.«Ойлаудың бес гүлі» кері байланысы қолданылады.

Тақырып көшпенділердің киімі туралы болғандықтан тарих пәнімен байланыстырамын. Ғаламтор көзін пайдалануда қауіпсіздік ережелері сақталады.

Ойлану




Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?


Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?


Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?



Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?


Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?


Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақ оқу мақсатына жетті. Оқушылар оқылым мәтіндегі ақпаратты қолданып, ашық сұрақтар жаза алды. Нәтижеге қол жеткізгенін білу үшін дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалайды.


Оқушылар ашық сұрақ құрастыруды, өз көзқарасын мысал арқылы дәлелдеуді үйренді, сөздік қоры молайды.

Сабақ басында ынтымақтастық орта орын алды.



Қолымнан келді. Дифференциация оқушыларға қолдау көрсету арқылы іске асты.



Тапсырмалар уақытында орындалды. Жоспарланған уақытты дұрыс пайдалана алдым.


  • Сыныпты топқа бөлдім.

  • Оқушылардың сұрақ құрастырғанда сұрақ түрлерін және киім үлгісін этностиль үлгісіне өзгерттім.

  • Тілдік мақсатты жүзеге асу мақсатында тапсырма құрастырдым.




Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? Оқушылардың қызығушылығын ояту мен «Топтастыру» тапсырмасы

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

Кері байланыс арқылы менің келесі сабағымды жоспарлауда тапсырмаларға көңіл аударуым қажеттігіне

БЛАГОДАР ОРТА МЕКТЕБІ



Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің қалалық семинары





Сабақтың тақырыбы: « Гендік өзгеріске ұшыраған

тағамдар» 7 «А» класы



Мұғалім Г.Узбекбаева











Ақтөбе қаласы

2018 жыл



























































Критерийлері

Оқу жетістіктерінің деңгейі



1

2

3

4

5


Дәрумендер

Туралы

пікір

Мәтін бойынша1 проблемалық сұрақ құрастырады

Топтық жұмысқа ой қосу

Таныстырылымды таныстыру

Монолог құрастыруы

не ой толғау жазу