СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

География ғылымының 9

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«География ғылымының 9»

_______




Пән: География

Мұғалімнің аты-жөні:

Дата:

Класс: 9

Оқушы саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

Географиялық зерттеу әдістері


Сабақтың тақырыбы

География ғылымының қазіргі заманғы өзекті зерттеу проблемалары

Сабақтың мақсаты

9.1.1.2 география ғылымының қазіргі заманғы өзекті зерттеу проблемаларын анықтайды

Бағалау критерийлері

Білу мен түсіну

Қолдану

Талдау


  • әр түрлі ақпарат көздерінен география ғылымының зерттеу нысандарын анықтайды;

  • география ғылымының қазіргі заманғы өзекті проблемаларын анықтайды

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексикамен терминология:

Диалогқа/ жазылымға қажетті тіркестер:


Пәнаралық байланыс

Предмет

Период

Математика, информатика

география ғылымының зерттеу нысандарын интернет ресурстарын қолдану арқылы тауып, талдау жүргізеді

Дифференциация

-оқушының жеке күтілетін нәтижесін белгілеу;

- оқушыға жеке көмек көрсету;

-оқу материалдары мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып таңдау.


Жоспарланған сабақтың кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар


Сабақтың басы

0-5 мин



Сабақтың ортасы


5-7 мин





















7-9 мин


















9-16 мин

16-27

2 мин *4

3 мин кері байланыс







27 – 38 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Топқа бөліну

Тақырыпты ашу. Бейнетаспа көрсетілімі


«INSERT» әдісі тақырыпты оқып, белгілер қою: «v» - бұрын білгені, «+» бүгінгі білгені, «?» - қызық болғаны (ұнағаны), «!» - мәтіңдегі түсінбегені бойынша белгілер қояды. Белгі қойып оқу– жаңа мәліметті игерудің интербелсенді тәсілі. Оқушы сабақты тыңдағанда жекелей кестені толтырып отыруы тиіс: бірінші («қанатша») бағанға оқушы сабақта кездестірген өздерінің бұрыннан білетін таныс мәліметтерді келтіреді. Екінші («плюс») бағанға оқушы осы сабақта өздері үшін жаңа болып табылатын ақпаратты жазады. Үшінші («минус») бағанға осы сабақта келтірілген қандай ақпараттың олардың бұрыннан білетініне қайшы келгенін жазады. Төртінші («мен») бағанға тақырыптың оқушыға қалай септік тигізіп, қандай пайда келтіретіндігін жазады. Сабақтын әр бөлігінен кейін оқушылар өз кестелерін салыстырып, өзара талқылау жұргізіп отырғандығы орынды. Ал оқытушы бұл тәсілді шығармашылық түрғыдан қарастырып, оған өзгертулер енгізуге болады.

v

+

-

мен

«Бұрынан білемін»

«Жаңа

ақпарат»

«Менің ойлағаныма

қайшы, кереғар»

«Қайда қолдана

аламын»

++













Физикалық географияның қалыптасу тарихы бойынша әдістерінің жіктелуі

1)Адамзат мәдениетінің басында пайда болған дәстүрлі әдістер

- Салыстырмалы-географиялық,

- Тарихи-географиялық,

- Картографиялық

2)XX ғ. 30-50жж физикалық-географиялық әдістер

- Геофизикалық

- Геохимиялық

- аэроәдістер

3)XXғ 60-80жж физикалық географияда пайд болған әдістер

- Ғарыштық,

- Математикалық модельдеу,

- Геоақпараттық


Топтық жұмыс

Тапсырма №1. Таныстырылым ұсыну

  • 1 – топ Демографиялық проблема. Картографиялық әдісті қолдану: картаны оқу, салыстыру. Шартты белгілер мен жұмыс жүргізу.

  • 2 – топ Озон қабатының жұқаруы. Теориялық әдіс: әдебиеттерге шолу статистикалық деректерді талдау 

  • 3 – топ Шөлдену. Қашықтықтан зерделеу: аэрофото түсірілімдер, Жер серіктер арқылы зерделеу, Googleearts бағдарламасын қолдану география бойынша мәлімет дайындайды.

  • 4 – топ Климаттың жаһандық өзгеру проблемасы.

Статистикалық мәліметпен жұмыс жасайды

Дескриптор

  • Зерттеу әдісіне сипаттама береді;

  • Зерттеу әдісіне мысалдар келтіреді;

  • Қорытынды шығарады;

  • Әр топ өз жұмыстарын ұсынады.


Жұптық жұмыс

Тапсырма №2. Ормансыздану проблемасын мәтін мен атласты қолдана отырыап инфографика құрастырыңыз.


Дескриптор

  • Мәтін мен атласты қолданып инфографика құрастырады.

  • Әр материктің ормансыздану деңгейін көрсетеді.

  • Шешу жолдарын ұсынады


Кері байланыс. Бағдаршам әдісі




«Вид из космоса» бейнетаспа




































https://www.qamshy.kz/article/demografyyaliq-axwal-zherdegi-adam-sanininh-kurt-oswi-apatqa-alip-keledi-me.html



38 – 40 мин

Рефлексия: жетістік баспалдағы

  • Сабақтың мақсаттарын орындадым ба?

  • Қандай дағдылармен жұмыс жасадым?

  • Сіздің ойыңызша сабақтың қай кезеңі сәтті өтті?



Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?