ОББ колу:______________ Предмети: алгебра классы 9 мөөнөтү:______________
Сабактын темасы: Геометриялык прогрессия .
Сабактын тиби: жаны материалды түшүндүрүү
Усулдар: жекече иштөө, топто иштөө,ангеме, суроо жооп,мини лекция
Баалоо усулдары: диагностикалык, калыптандыруучу ,суммативдик
Сабактын жабдылышы таблицалар, карточкалар
Сабактын максаты:
Когнитивтик: геометриялык прогрессиянын аныктамасын, бөлүмү, n – мүчөсүн табууну түшүндүрүү.
Ишмердүүлүк: Геометриялык прогрессия сан удаалаштыгы ,геометриялык прогрессия менен арифметикалык
прогрессиянын окшоштугун жана айырмачылыгын көрсөтүү.
Баалуулук: бири бирине жардамдашууга, башканын оюн бөлбөй уга билүүгө, тыкандыкка, тактыкка,жоопкерчиликке,
өз алдынча иштей билүүгө, эмгекчилдикке тарбиялоо.
| Күтүлүүчү натыйжа | Көрсөткүчтөр |
| 1)Геометриялык прогрессияны аныктайт,бөлүмүн табат | 1) Геометриялык прогрессия аныктамасын айтып берет |
| n-мүчөсүн формула боюнча табат. | мүчөлөрүн атап берет. |
| | |
| | |
| 2)Геометриялык прогрессия менен арифметикалык | 2)эрежени пайдаланып геометриялык прогрессиянын |
| прогрессиянын окшоштугун жана айырмачылыгын | мүчөлөрүн табат. |
| билет,турмуштан мисал келтирет. | |
| 3)сабакта тынч отурат,бири бирин угат, топто иштейт, | 3)кунт коюп угат, тоскоол болбойт, |
| көнүлүн топтой алат,бири бирине жардамдашат,өз | суроолорго жооп берет. |
| алдынча иштейт. | |
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык | П-1 |
| Геометриялык прогрессия, бөлүмү, n-мүчөсүнүн форму | Геометриялык прогрессияны аныктайт, сандуу туюнтма |
| ласы жөнүндө маалыматка ээ болот. | нын маанисин табат. |
| | |
| | П-2 |
| Социалдык коммуникативдик | Геометриялык прогрессиянын бөлүмүн, n-мүчөсүнүн |
| Геометриялык прогрессия , бөлүмү, n-мүчөсүнүн | формуласы боюнча мүчөлөрүн табат. |
| формуласын айтат, бири биринин жоопторун ондошот. | |
| | |
| | |
| Өз алдынча иштөөнү уюштуруу | |
| Өз алдынча геометриялык прогрессияны аныктай алат, | |
| бөлүмүн, мүчөлөрүн табат. | |
| | |
| | |
Сабактын жүрүшү:
| Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
| Уюштуруу: | | | | |
| Саламдашуу. | | | | | |
| Окуучулардын катышын ,сабакка даяр- | Физикалык чөйрө түзүлөт. | | | | |
| гын тактоо. | Сабакты жакшы кабыл алууга | | | | |
| Класста жагымдуу жагдай түзүү. | өбөлгө түзүлөт. | | | | |
| Өтүлгөн материалды кайталоо | | | | |
| Тапшырманы текшерет. Тапшырманы көрсөтүшөт. | | | | |
| Өтүлгөн материал боюнча суроолор : | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
| 1)Арифметикалык прогрессия | Өтүлгөн материал боюнча билимде- | | | | |
| 2)Арифметикалык прогрессиянын касиет | ри терендейт,өзүн өзү баалайт,ан се- | | | | |
| 3)n-мүчөсүнүн формуласы, алгачкы n мү | зими ойгонот,ойлонот,изденет, | | | | |
| чөсүнүн суммасы. | табат. | | | | |
| Мугалимдин ишмердүүлүгү: | Окуучунун ишмердүүлүгү: | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
| Жаны материалды түшүндүрүү | | | | |
| Окуучулардын тема боюнча билимин | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун | | | | |
| билүү максатында суроолорду берет. | билгендерин айтышат. | | | | |
| Окуучулардын оюн угат. | Мугалимден тема боюнча маалымат | | | | |
| Тема боюнча маалымат берет. | алышат.Керектүү маалыматты депте- | | | | |
| Геометриялык прогрессия деп биринчи | рине жазышат.Суроолорго жооп бери | | | | |
| мүчөсү нөлдөн айырмалуу, ал эми экин | шет.Өз билими менен мугалим бер- | | | | |
| чи мүчөсүнөн баштап улам кийинки мү | ген маалыматты салыштырышат. | | | | |
| чөсү мурункусуна нөлдөн бөлөк бир эле | Түшүнүү процесси жүрөт.Билими жо- | | | | |
| турактуу санды көбөйткөндөн пайда бол | горулайт.Тема боюнча ой жүгүртүүсү | | | | |
| гон сан удаалаштыгын айтабыз. | өсөт,көнүл буруусу жогорулайт. | | | | |
| Кийинки мүчөнү мурунку м үчөгө бөлгөн | Айырмалап билүүгө үйрөнүшөт. | | | | |
| дө бир эле сан чыгат.Бул сан геометрия | лык прогрессиянын бөлүмү деп атала | | | | |
| b1,b2, b3,....bn,… bn+1=bn*o o=bn+1:bn | | | | | |
| Эгер b1,b2, b3,....bn,…бөлүмү о болгон геом | етриялык прогрессия болсо анда | | | | |
| анын n – мүчөcү bn =b1*on-1 | | | | | |
| Бышыктоо | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| Жыйынтыктоо | | | | | |
| Суроолор: | Сабактын максатына кайрылышат. | | | | |
| Геометриялык прогрессия, бөлүмү,n-мү | Эстеп, далилдеп айтып беришет. | | | | |
| чөсүнүн формуласы. | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| Үй тапшырма | | | | |
| Мугалим тапшырма берет. | Тапшырманы күндөлүккө жазышат. | | | | |
| | | | | | |
| Баалоо | | | | |
| Мугалим окуучуларды топто,жекече | Жылдызчаларын санашат,баа алышат | | | | |
| баалайт.Өзгөчөлөнгөн,оригиналдуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат. | | | | |
| жоопторду белгилейт. | | | | | |
ООБ колу:______________ Предмети: алгебра классы 9 мөөнөтү:______________
Сабактын темасы: Геометриялык прогрессия . Мисал иштөө.
Сабактын тиби: бышыктоо сабагы.
Усулдар: жекече иштөө, топто иштөө,ангеме, суроо жооп,мини лекция
Баалоо усулдары: диагностикалык, калыптандыруучу ,суммативдик
Сабактын жабдылышы таблицалар, карточкалар
Сабактын максаты:
Когнитивтик: геометриялык прогрессиянын аныктамасын, бөлүмү, n – мүчөсүн табууну бышыктоо.
Ишмердүүлүк: Геометриялык прогрессия сан удаалаштыгы ,геометриялык прогрессия менен арифметикалык
прогрессиянын окшоштугун жана айырмачылыгын көрсөтүү.
Баалуулук: бири бирине жардамдашууга, башканын оюн бөлбөй уга билүүгө, тыкандыкка, тактыкка,жоопкерчиликке,
өз алдынча иштей билүүгө, эмгекчилдикке тарбиялоо.
| Күтүлүүчү натыйжа | Көрсөткүчтөр |
| 1)Геометриялык прогрессияны аныктайт,бөлүмүн табат | 1) Геометриялык прогрессия аныктамасын айтып берет |
| n-мүчөсүн формула боюнча табат. | мүчөлөрүн атап берет. |
| | |
| | |
| 2)Геометриялык прогрессия менен арифметикалык | 2)эрежени пайдаланып геометриялык прогрессиянын |
| прогрессиянын окшоштугун жана айырмачылыгын | мүчөлөрүн табат. |
| билет,турмуштан мисал келтирет. | |
| 3)сабакта тынч отурат,бири бирин угат, топто иштейт, | 3)кунт коюп угат, тоскоол болбойт, |
| көнүлүн топтой алат,бири бирине жардамдашат,өз | суроолорго жооп берет. |
| алдынча иштейт. | |
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык | П-1 |
| Геометриялык прогрессия, бөлүмү, n-мүчөсүнүн форму | Геометриялык прогрессияны аныктайт, сандуу туюнтма |
| ласы жөнүндө маалыматка ээ болот. | нын маанисин табат. |
| | |
| | П-2 |
| Социалдык коммуникативдик | Геометриялык прогрессиянын бөлүмүн, n-мүчөсүнүн |
| Геометриялык прогрессия , бөлүмү, n-мүчөсүнүн | формуласы боюнча мүчөлөрүн табат. |
| формуласын айтат, бири биринин жоопторун ондошот. | |
| | |
| | |
| Өз алдынча иштөөнү уюштуруу | |
| Өз алдынча геометриялык прогрессияны аныктай алат, | |
| бөлүмүн, мүчөлөрүн табат. | |
| | |
| | |
Сабактын жүрүшү:
| Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
| Уюштуруу: | | | | |
| Саламдашуу. | | | | | |
| Окуучулардын катышын ,сабакка даяр- | Физикалык чөйрө түзүлөт. | | | | |
| гын тактоо. | Сабакты жакшы кабыл алууга | | | | |
| Класста жагымдуу жагдай түзүү. | өбөлгө түзүлөт. | | | | |
| Өтүлгөн материалды кайталоо | | | | |
| Тапшырманы текшерет. Тапшырманы көрсөтүшөт. | | | | |
| Өтүлгөн материал боюнча суроолор : | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
| 1)Арифметикалык прогрессия | Өтүлгөн материал боюнча билимде- | | | | |
| 2)Арифметикалык прогрессиянын касиет | ри терендейт,өзүн өзү баалайт,ан се- | | | | |
| 3)n-мүчөсүнүн формуласы, алгачкы n мү | зими ойгонот,ойлонот,изденет, | | | | |
| чөсүнүн суммасы. | табат. | | | | |
| Мугалимдин ишмердүүлүгү: | Окуучунун ишмердүүлүгү: | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
| Жаны материалды түшүндүрүү | | | | |
| Окуучулардын тема боюнча билимин | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун | | | | |
| билүү максатында суроолорду берет. | билгендерин айтышат. | | | | |
| Окуучулардын оюн угат. | Мугалимден тема боюнча маалымат | | | | |
| Тема боюнча кайталоо. | алышат.Керектүү маалыматты депте- | | | | |
| Геометриялык прогрессия деп биринчи | рине жазышат.Суроолорго жооп бери | | | | |
| мүчөсү нөлдөн айырмалуу, ал эми экин | шет.Өз билими менен мугалим бер- | | | | |
| чи мүчөсүнөн баштап улам кийинки мү | ген маалыматты салыштырышат. | | | | |
| чөсү мурункусуна нөлдөн бөлөк бир эле | Түшүнүү процесси жүрөт.Билими жо- | | | | |
| турактуу санды көбөйткөндөн пайда бол | горулайт.Тема боюнча ой жүгүртүүсү | | | | |
| гон сан удаалаштыгын айтабыз. | өсөт,көнүл буруусу жогорулайт. | | | | |
| Кийинки мүчөнү мурунку м үчөгө бөлгөн | Айырмалап билүүгө үйрөнүшөт. | | | | |
| дө бир эле сан чыгат.Бул сан геометрия | лык прогрессиянын бөлүмү деп атала | | | | |
| b1,b2, b3,....bn,… bn+1=bn*o o=bn+1:bn | | | | | |
| Эгер b1,b2, b3,....bn,…бөлүмү о болгон геом | етриялык прогрессия болсо анда | | | | |
| анын n – мүчөcү bn =b1*on-1 | | | | | |
| Бышыктоо | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| Жыйынтыктоо | | | | | |
| Суроолор: | Сабактын максатына кайрылышат. | | | | |
| Геометриялык прогрессия, бөлүмү,n-мү | Эстеп, далилдеп айтып беришет. | | | | |
| чөсүнүн формуласы. | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| Үй тапшырма | | | | |
| Мугалим тапшырма берет. | Тапшырманы күндөлүккө жазышат. | | | | |
| | | | | | |
| Баалоо | | | | |
| Мугалим окуучуларды топто,жекече | Жылдызчаларын санашат,баа алышат | | | | |
| баалайт.Өзгөчөлөнгөн,оригиналдуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат. | | | | |
| жоопторду белгилейт. | | | | | |
ООБ колу:______________ Предмети: алгебра классы 9 мөөнөтү:______________
Сабактын темасы: Геометриялык прогрессиянын касиети.
Сабактын тиби: жаны материалды түшүндүрүү.
Усулдар: жекече иштөө, топто иштөө,ангеме, суроо жооп,мини лекция
Баалоо усулдары: диагностикалык, калыптандыруучу ,суммативдик
Сабактын жабдылышы таблицалар, карточкалар
Сабактын максаты:
Когнитивтик: геометриялык прогрессиянын аныктамасын, бөлүмү, n – мүчөсүн табууну бышыктоо,
геометриялык прогрессиянын касиетин түшүндүрүү.
Ишмердүүлүк: Геометриялык прогрессия сан удаалаштыгы ,геометриялык прогрессия менен арифметикалык
прогрессиянын окшоштугун жана айырмачылыгын көрсөтүү, геометриялык прогрессияда удаалаш
мүчөлөрүнүн байланышын көрсөтүү.
Баалуулук: бири бирине жардамдашууга, башканын оюн бөлбөй уга билүүгө, тыкандыкка, тактыкка,жоопкерчиликке,
өз алдынча иштей билүүгө, эмгекчилдикке тарбиялоо.
| Күтүлүүчү натыйжа | Көрсөткүчтөр |
| 1)Геометриялык прогрессиянын касиетин билет. | 1) Геометриялык прогрессиянын касиетин жазат. |
| | =bn-1*bn+1 |
| | |
| | |
| 2)Геометриялык прогрессия менен арифметикалык | 2)эрежени пайдаланып геометриялык прогрессиянын |
| прогрессиянын окшоштугун жана айырмачылыгын | мүчөлөрүн табат. |
| билет,турмуштан мисал келтирет. | |
| 3)сабакта тынч отурат,бири бирин угат, топто иштейт, | 3)кунт коюп угат, тоскоол болбойт, |
| көнүлүн топтой алат,бири бирине жардамдашат,өз | суроолорго жооп берет. |
| алдынча иштейт. | |
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык | П-1 |
| Геометриялык прогрессиянын касиети жөнүндө | Геометриялык прогрессияны аныктайт, сандуу туюнтма |
| маалымат алат. | нын маанисин табат. |
| | |
| | П-2 |
| Социалдык коммуникативдик | Геометриялык прогрессиянын бөлүмүн, n-мүчөсүнүн |
| Геометриялык прогрессия , бөлүмү, n-мүчөсүнүн | формуласы боюнча мүчөлөрүн табат, тамыр менен |
| формуласын , касиетин айтат, бири биринин жоопторун | амалдарды аткарат. |
| ондошот. | |
| | |
| Өз алдынча иштөөнү уюштуруу | |
| Өз алдынча геометриялык прогрессияны аныктай алат, | |
| бөлүмүн, мүчөлөрүн табат. | |
| | |
| | |
Сабактын жүрүшү:
| Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучунун ишмердүүлүгү | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
| Уюштуруу: | | | | |
| Саламдашуу. | | | | | |
| Окуучулардын катышын ,сабакка даяр- | Физикалык чөйрө түзүлөт. | | | | |
| гын тактоо. | Сабакты жакшы кабыл алууга | | | | |
| Класста жагымдуу жагдай түзүү. | өбөлгө түзүлөт. | | | | |
| Өтүлгөн материалды кайталоо | | | | |
| Тапшырманы текшерет. Тапшырманы көрсөтүшөт. | | | | |
| Өтүлгөн материал боюнча суроолор : | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
| 1)Геометриялык прогрессия, бөлүмү, | Өтүлгөн материал боюнча билимде- | | | | |
| n-мүчөсүнүн формуласы | ри терендейт,өзүн өзү баалайт,ан се- | | | | |
| | зими ойгонот,ойлонот,изденет, | | | | |
| | табат. | | | | |
д
| Мугалимдин ишмердүүлүгү: | Окуучунун ишмердүүлүгү: | Усулдар | Н.К | П.К | Баалоо |
| Жаны материалды түшүндүрүү | | | | |
| Окуучулардын тема боюнча билимин | Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун | | | | |
| билүү максатында суроолорду берет. | билгендерин айтышат. | | | | |
| Окуучулардын оюн угат. | Мугалимден тема боюнча маалымат | | | | |
| Тема боюнча маалымат берет. | алышат.Керектүү маалыматты депте- | | | | |
| Геометриялык прогрессиянын биринчи | рине жазышат.Суроолорго жооп бери | | | | |
| мүчөсүнөн башка ар бир мүчөсүнүн квад | шет.Өз билими менен мугалим бер- | | | | |
| раты аны менен коншулаш эки мүчөсү | ген маалыматты салыштырышат. | | | | |
| нүн көбөйтүндүсүнө барабар. | Түшүнүү процесси жүрөт.Билими жо- | | | | |
| =bn-1*bn+1 мында n | горулайт.Тема боюнча ой жүгүртүүсү | | | | |
| a,b,c үч он сан качан b саны а жана с сан | өсөт,көнүл буруусу жогорулайт. | | | | |
| дарынын геометриялык орточосу б.а. | Айырмалап билүүгө үйрөнүшөт. | | | | |
| в= болгондо гана геометриялык | лык прогрессиянын бөлүмү деп атала | | | | |
| прогрессиянын удаалаш мүчөлөрү боло | | | | | |
| Бышыктоо | | | | | |
| Класста №70(б), 71(б), 72(б) ,73(г,д,е) | мисалдары чыгарылат. | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| Жыйынтыктоо | | | | | |
| Суроолор: | Сабактын максатына кайрылышат. | | | | |
| Геометриялык прогрессия, бөлүмү,n-мү | Эстеп, далилдеп айтып беришет. | | | | |
| чөсүнүн формуласы. | Суроолорго жооп беришет. | | | | |
| | | | | | |
| | | | | | |
| Үй тапшырма | | | | |
| Мугалим тапшырма берет. | Тапшырманы күндөлүккө жазышат. | | | | |
| №70(а), 71(а), 72(а), 73(а,б,в) | | | | | |
| Баалоо | | | | |
| Мугалим окуучуларды топто,жекече | Жылдызчаларын санашат,баа алышат | | | | |
| баалайт.Өзгөчөлөнгөн,оригиналдуу | Күндөлүктөрүнө баа койдурушат. | | | | |
| жоопторду белгилейт. | | | | | |