Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: №44 сабақ | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 11 «Б» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Канада |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Канада мемлекеті туралы білімдерін ғылыми тұрғыда меңгеруге қолайлы орта жасау. -Канаданың қалыптасуы мен мемлекеттік құрылымы, халқы, табиғаты, ресурстары туралы мағлұматтарды салыстыру; -Картамен жұмыс барысында оқушылардың дүниетанымын кеңейту және сұрыптау: Канада. Мемлекеттің қалыптасуы мен құрылымы. Халқы.Табиғат жағдайы мен ресурстары мәтіннің мазмұнымен таныстырып, негізгі ойын анықтау. |
Сабақ мақсаттары | Канаданың қалыптасуы мен мемлекеттік құрылымы, халқы, табиғаты, ресурстары туралы мағлұматтарды салыстырады; Картамен жұмыс барысында оқушылардың дүниетанымын кеңейту және оларды сұрыптайды: |
Тілдік мақсаттар | Өз ойларын ауызша және жазбаша жеткізе білуге, мәтіннің мазмұнын әңгімелеуге үйрету. Оқушылар: Канада мемлекетінің мән-мағынасын түсіне алады. Мәтіндегі негізгі ойдың өзара байланысын диалог арқылы тапсырмаларды орындай алады. Тақырып аясында алған білімдерін жинақтап, өзін-өзі бағалай алады. |
Негізгі сөздер мен тіркестер: номенклатура:Архипелаг,Елтірі саудасы,құндыздар корольдігі,үйеңкі,Ағылшын Канадасы |
Сыныптағы диалог: жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Өз ойларын ауызша және жазбаша жеткізе алады. Канада мемлекетінің мән мағынасын түсінеді. Колорадо каньоны дегеніміз не? Ниагара сарқырамасы? Диснейленд? Майами қаласы? |
Пәнаралық байланыстар | Тарих ,биология, |
АКТ қолдану дағдылары | АКТ, e-learning жүйесіндегі кітапхана.Флипчарты пайдалана алады. |
Бастапқы білім | Оқушылар өздігінен білім алуды үйренеді , картамен жұмыс істеу дағдысы қалыптасып, мәтін бойынша берілген тапсырмаларды ой електерінен өткізіп, талдай алатын болады, өзіндік ой қалыптасады. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы | Психологиялық ахуал қалыптастыру үшін мұғалім оқушылармен амандасады, сергіту сәтін жасайды. Мұғалім оқушыларды топтарға бөледі Үй тапсырмасы бойынша ашық және жабық сұрақтар қою. 3.Оқушылармен бірге жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау. «Миға шабуыл» «Жедел сұрақ» ( Сұрқтарға дұрыс жауап берсеңіздер,сұрақтардың астынан бүгінгі өтетін тақырыбымыздың картасы шығады) 1. АҚШ-тың «Ұлы шеберханасы»деп аталатын экономикалық ауданы (Солтүстік-Шығыс) 2.АҚШ-тың ірі өнеркәсіпті аудандары (Нью-Йорк, Чикаго,Лос-Анджелес) 3. АҚШ-тың шарушылығындағы жетекші сала (ауыр,жеңіл өнеркәсіп) 4.Мемлекеттегі ірі мегаполистер саны қанша? (3. Сан-Сан, Чипиттс, Босваш) 5.«Боинг»ұшақтарын шығаратын зауыты бар қала. (Сиэтл) 6.Аса ірі мұнай кен орны ( Аляска) 7. АҚШ-тың теңіз жағалауындағы туризмнің басты орталықтары (Флорида түбегі, Гавай аралдары, Калифорния) 8. «Автомобильдер астанасы»деген атқа ие қаласы (Детройт) 9.АҚШ-тың ең ірі көлік-жол торабы (Чикаго) 10. АҚШ-тың ең алғашқы президенті кім? (Джордж Вашингтон) 11.Ең ірі порты (Нью-Йорк,Жаңа Орлеан) 12. АҚШ-тың шаруашылығындағы жетекші сала ( машина жасау) Бұл қай елдің картасы ? Канада «Ой қозғау» Канада мемлекеті туралы не білесіңдер? Қандай белдеулерде орналасқан? Астанасы қандай? т.б | Қазақстанның экономикалық картасы, интерактивті тақта, көлік суреттері салынған карточкалар, кескін карта салынған плакат. |
Сабақтың ортасы | «Кубизм» әдісі бойынша әрі қарай сабағымызды жалғастырамыз Анықтаңыз! Зерттеңіз! Салыстырыңыз! 4. Сипаттаңыз! 5. Кім жылдам? 6. Ой түйіндеу (Сыныпты екі топқа бөлу) 1. Координаталық нүктелерді табу арқылы,командалар өз аттарын анықтау 1) 45 с.е, 77 б.б (Оттава) - Канада 2) 51 с.е, 71 ш.б (Астана) - Қазақстан 2. Канадамен шектесетін теңіз, шығанақ, бұғаз, аралдарын зерттеу 1-топқа: Шектесетін шығанақтары,аралдары ( Гудзон, Альяска шығанағымен шектеседі.Ньюфаунленд, Девон,Банкс, Виктория, Элсмир, Баффин Жері аралы ) 2-топқа: Шектесетін теңіздері, бұғаздары (Бофорт теңізі, Баффин теңізімен шектеседі. Гудзон бұғазы,Девис бұғазы, Ланкастер бұғазы, Мак-Клур бұғазы) 3.«Венн» диограммасы Канада | Ортақ белгілері | Қазақстан | | | | 4. Сипаттау. Канада мен Қазақстанды мына жоспар бойынша сипаттау 1. Елдің материктегі немесе дүние бөлігіндегі орны 2. Астанасы, мемлекеттік құрылымы 3. Табиғат жағдайы ( Климаты, жер бедері) 4. Халқының ұлттық және нәсілдік құрамы 5. Табиғат байлықтары | Қазақстанның физикалық картасы, атлас, кескін карталар, сызбалар. АКТ, оқулық. Флипчарттағы Тапсырмалар,
|
Сабақтың соңы | 5. Кім жылдам? 1)Канаданың жер көлемі қанша? 2) Қандай мемлекетпен шектеседі? 3) Мемлекет басшысы кім? 4)Үкімет басшысы кім? 5) Халқы қанша? 6) Діні қандай? 7) Ірі қалалары 8) Канаданың шекарасы қашан қалыптасты? 9) Қазақстан мен Канада арасында мемлекет аралық байланыс қашан орнады? 10)Биылғы Қазақстан президенті Н.Назарбаевтың халыққа жолдауы қалай аталады? Ой түйіндеу (Оқушыларға тақырыпқа байланысты, сөздер беріледі, сөздерден сөйлем құрап ой түйіндейді) Жоғары, Ньюфаунленд, көлдер, үйеңкі, «қоныс, қауымдастық», Оттава,
| Бағдаршам белгілері сабақты бағалау дескрипторы |
Үйге тапсырма беру. § 37 Канада туралы шығармашылық жұмыс |
Қосымша ақпарат E.Learning бейнефильм, |
Саралау: Сыныптағы ахуал жақсы қарым-қатынаста болды. Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды. Мен берілген уақыт ішінде үлгере алмадым. Мен өз жоспарыма топ ережесін дайындатып тапсырмаларға түзетулер енгіздім. 1.Канада жоғары дамыған ел екенін білді. Елдің солтүстік бөлігі Канада Арктикалық топаралындағы (архипелаг)аралды қамтыса,оңтүстігі мен солтүстік-батысында Америка Құрама Шттатарымен шектесетінін білді. 2.Канаданың бай табиғи қорлары шаруашылықтың сан алуан салаларын дамытуға мүмкіндік беретінің оқушылар білді. Қорытынды бағамдау. Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? | Бағалау: Оқушыларға үйренгенін тексеруді қалай бағалайсыз? Әр оқушы берілген «Бағалау парақшасы» өзін-өзі бағалайды. Интербелсенді тақта
Түрлі –түсті стикерлер
«Бағалау парақшасы» | Пәнаралық байланыс: АКТ-мен байланыс география, химия пәнімен байланыс |