СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

ГККП "Ясли- сад № 14" г.Костанай

Нажмите, чтобы узнать подробности

Что ж, ребята, нам пора возвращаться в группу из необычной страны, но вот я вижу конверт, что же в нем?

Просмотр содержимого документа
«ГККП "Ясли- сад № 14" г.Костанай»

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы

ортаңғы тобы (4-5) 07.09

Білім беру саласы: Комуникация.

ҰОҚ: Қазақ тілі

Өтпелі тақырып: «Балабақша»

Тақырыбы: «Балабақша»

Мақсаты:- Өткен жылғы сөздерді еске түсірту. Жаңа сөздер үйрету. Қазақ тіліне тән дыбыстарды (і, ө) дұрыс айтуға жаттықтыру Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем құрастыру; Тәрбиелік: топтағы заттарға ұқыптылық танытуға тәрбиелеу; Дамытушылық: сөздік қорын, ойлау қабілетін арттыру, есте сақтау қабілетін дамыту; Құралдар: карточкалар, аудиотаспа, жұмыс дәптері, В Воскобовичтің игровизоры. Педагогикалық технологиялар: Ақпараттық-қатынастық технологиялары, денсаулықты сақтау технологиясы, В.Воскобовичтің технологияысы. Көптілділік: Қазақ тілі: балабақша, есік, терезе, кілем, төсек Русский язык: детский сад, дверь, окно, ковер, кровать English: Kindergarten, door, window, carpet, bed

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық-қозғаушылық


Мұғалім балалармен амандасады

1. Мұғалім балаларға қонақ келетінін айтады/ қонақ келеді/

-Сәлеметсіңдер ме, балалар

- Менің атым Жанар.

-Сенің атың кім?

/барлық балалармен танысады/

-Сен неше жастасың?

Балалар амандасады

-Сәлеметсіз бе!

Балалар өздерінің аты-жөнің, неше жаста екенін айтады

-Менің атым Оля

-Мен 4 жастамын

/педагогтің көмегімен/

Ұйымдастырушылық ізденушілік

2.Тілдік жаттығу және тыныс алу гимнастикасы

- Балалар біз амандасып үйрендік, дыбыстарды дұрыс атау үшін көңілді тіл ойынға шақырады/экраннан суреттер көрсетіледі/

-і,-і,-і, -і – қоңыр есік

-ік,-ік,-ік,-әдемі есік

-лем, -лем,- лем,-лем үлкен кілем

- сек, -сек,-сек,-сек әдемі төсек

-сек,-сек,-сек,-сек жұмсақ төсек



3.Аудиотаспадағы амандасу сөздерін тыңдатады, жауап беруді ұсынады



4.- Балалар бүгінгі сабағымызды жұмыс дәптерін қарастырудан бастаймыз

Жұмыс дәптерінен тапсырманы орындау

«Суретті қарап сөздерді есте сақтайық»

Жаңа сөздермен жұмыс

-Мынау есік

- Мынау терезе,

-Мынау кілем,

- Мынау төсек



5.Видео музыкалық сергіту сәті:

«Балабақша»



Келген қонақпен бірге ойын ойнауға шақырады

6.«Қыздар, ұлдар» ойынын ойнау.

-«Қыздар»дегенде қыз балалар шапалақтайды /сөздерді қайталайды/

-«Ұлдар» дегенде ұлдар аяқтарымен тарсылдатады /сөздерді қайталайды/



7.Үлестірмелі карточкалармен жұмыс.

Ойын «Музыкалық тапсырма»

/ балалар дөңегеніп тұрады, музыка ойнатылады, тоқтағанда кімде карточка қалса сол бала жауап береді/

-Сен ал /ал деген сөздің сағынасын түсіндіреді/

8. Балалар бізге келген Жанар өзімен бірге ойын алып келіпті, ойнайсыңдар ма?

Игровизор:

«Суреттегі заттарды ата, сана»














Балалар дыбысты дұрыс айтуға тырысады.











Балалар амандасу, қоштасу сөздерін қайталайды



Жаңа сөздермен танысады, қайталайды







Суретті қарап мұғалімнің көмегімен есік, терезе, кілем, төсек сөздерін есте сақтайды

/үш тілде айтуға тырысады/





Балалар сергіту сәтін орындайды



Мұғалімнің тапсырмаларын орындау.



-Қыздар

-Ұлдар







.













Балалар каточкадағы сөздерді атайды.





Ал ,бер

-Мынау есік

- Мынау терезе,

-Мынау кілем,

- Мынау төсек

-Иә, ойнаймыз.

-Балалар суреттегі заттарды санайды

Рефлексивті-түзеуші


Балалар бізге кім келді? Келген қонақпен қоштасамыз

Қол ұстасып тұрамыз,

Шеңберді біз құрамыз.

Кездескенше күн жақсы,

Сау саламат боламыз!

Балалар қонақ келгенін айтады

Балалар сөздерді қайталап, қоштасады.

  • Сау болыңыз!

Күтілетін нәтиже:

Ұғынады:амандаса және қоштаса алу. Ұл, қыз деген сөздерді білу. Таныса алу.

Түсінеді: сұрақтарға жауап бере алу, -і,-ө дыбыстарын дұрыс айта алу.

Қолданады: тәрбиеші, күтуші деген сөздерді меңгеруі. Өзі туралы айта білуі.

































Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы

ортаңғы тобы (4-5) 21.09

Білім беру саласы: Комуникация.

ҰОҚ: Қазақ тілі

Өтпелі тақырып: «Шығармашылық тақырып» Тақырыбы: «Көкөністер, жемістер». Мақсаты Жаңа сөздер үйрету; көкөністер мен жемістердің түстерін ажыратып, дұрыс атай білуге жаттықтыру. Мәдениетті сөйлеуге тәрбиелеу. Тіл үйренуге деген қызығушылықтарын арттыру. Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем құрастыру; Тәрбиелік: балаларды еңбекке баулу, жеміс -жидектерді таза күйінде пайдалануға тәрбиелеу; Дамытушылық: сөздік қорын, ойлау қабілетін арттыру, есте сақтау қабілетін дамыту; Құралдар:Кьюзенердің түрлі түсті таяқшалары, презентация, жұмыс дәптері,көкөністер, себет. Педагогикалық технологиялар: Ойын технологиясы, денсаулықты сақтау технологиясы Көптілділік: Қазақ тілі: көкөністер, қияр, қызанақ, пияз, сәбіз, жемістер, алмұрт, өрік, шие, жүзім Русский язык:овощи, огурец, свекла, лук, морковь, фрукты, груша, урюк,вишня,виноград

English: Vegetables, cucumber, beets, onions, carrots, Fruit, pear, apricot, cherry, grapes

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық – қозғаушылық

– Сәлеметсіздер ме, балалар! Балалардың назарын экранға аудартады

Экранда Машаның суреті көрсетіледі. Балалар Аю мен Маша бізді қонаққа шақырады.

– Сәлеметсіз бе!

– Сәлеметсіздер бе!

Балалар Маша мен Аюды танып, қуанады.

Ізденушілік -

ұйымдастырушылық


1. Поможем, ребята? А что выросло у них в огороде, мы узнаем отгадав загадки (жұмбақтар):

1.Летом – в огороде,
Свежие, зеленые,
А зимою – в бочке,
Крепкие, соленые.

2.Красна девица
Сидит в темнице,
А коса на улице.

3.Он никогда и никого
Не обижал на свете.
Чего же плачут от него
И взрослые и дети?



4. Вверху зелено,

Внизу красно,

В землю вросло.

3.Тілдік жаттығулар:

Із- із-із

Міне мынау сәбіз.

Яр-яр-яр

Жап-жасыл қияр

Яз-яз-яз

Ащы пияз

– Балалар, Аю асығып келе жатып себеттегі көкөністерді шашып алады, экранда қарайық

4.Ойын «Не бар? Не жоқ?».

Музыкалық сергіту сәті.



5.Жұмыс дәптері



Салат жасайық. Не артық?









6.Мұғалім «Ғажайып дорба» тауып алғанын айтады.

  • Балалар дорбада не бар екен қарайықшы?

  • Мынау не?

Мұғалім жаңа сөздерді айтады, қайталатады.

7.Ойын:«Ғажайып ағаш» (ағашта көкөністер де, жемістер де өседі,балалар алып- атайды)

8. Жұмыс дәптерінен тапсырманы орындау «Жемістерді себетке жина»



9. Флипчарт«Жемістерідің дәмдері»

Балалар тындайды.

Балалар жұмбақтарды шешеді.

Огурец -қияр



Морковь -сәбіз





Лук -пияз





қызылша – свекла







Балалар қайталайды.












Балалар презентация

бойынша көкөністерді тауып алып айтады.



Музыкалық сергіту сәттерін жасайды


Балалар жұмыс дәптерінен тапсырмаларды орындайды

Алма артық

Алмұрт артық

Балалар Кюизенердің түрлі түсті таяқшаларымен көкөністерді жасайды.

Балалар қызығушылық танытады.

-Жемістер бар. Т.б

Балалар жемістер мен көкөністерді атайды

– Мынау не? – Мынау бақша.

– Бақшада не өседі. – Бақшада қияр, сәбіз, пияз өседі.






Балалар сызық арқылы жемістерді себетке жинайды, атайды

-алмұрт дәмді,

-өрік тәтті,

-шие қышқыл,

-жүзім дәмді

Рефлексивті-

түзетушілік


– Балалар, бүгін біз Маша мен Аюға қонаққа бардық.

-Сендерге ұнады ма?

– Балалар, көкөністердің адам ағзасына қандай пайдасы бар?

– Балалар, бүгін біз Маша мен Аюға көмектестік, сол үшін олар бізге сыйлық беріп жіберіпті.

Балалар сұраққа жауап береді.

-иә, бар

Балалар қуанады.

Күтілетін нәтиже: Ұғынады: Көкөністер мен жемістердің атауларын білу. Түсінеді: Қысқаша сөйлем құрай білу; «І», «Қ», «Ұ», «Ә» дыбыстарының ерекшелігін айыра білу. Қолданады: «Көкөністер мен жемістер» тақырыбына қатысты сөздерді дұрыс айтып естеріне сақтау.



Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы

ортаңғы тобы (4-5) 05.10

Білім беру саласы: Комуникация. ҰОҚ: Қазақ тілі

Өтпелі тақырып: «Қош келдің, Алтын күз»

Тақырыбы: «Күз»

Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем құрастыру;

Тәрбиелік: балаларды табиғатты аялаға тәрбиелеу; Дамытушылық: сөздік қорын, ойлау қабілетін арттыру, есте сақтау қабілетін дамыту;



Мақсаты: - «Күз» тақырыбы бойынша сөздерді қайталап, сөйлемдер және әңгіме құрастыру.

Құралдар: күз суреттері, слайд, игровизор, жұмыс дәптері, себет.

Педагогикалық технологиялар: Ойын технологиясы, денсаулықты сақтау технологиясы

Көптілділік:

Қазақ тілі:жыл мезгілі, күз, жаңбыр, жапырақтар, салқын, қолшатыр

Русский язык:времена года, осень, дождь, листья, холодно, зонтик

English: Seasons, autumn, rain, leaves, cold, umbrella

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық – қозғаушылық

Балаларды назарын аудартады

-Балалар, бізді күз ханшайымы қонаққа шақырыпты.

-Балалар саяхатқа шығамыз ба?

- Немен барамыз?


Сәлеметсіз бе!


- иә, шығамыз


- автобуспен

Ізденушілік -

ұйымдастырушылық


Музыка ойнайды, жел, жаңбыр дауыстары естіледі.

Балалар біз тез жету үшін мына тақпақтарды айтайық


1.Дыбыстық жаттығу.

Тақ, тақ, тақ

Айтамыз біз не?

Рақ, рақ, рақ,

Күзде түсер не?

-быр, быр, быр

Жауады күзде

Кол,кол,кол

Күзде егін

Тар, тар тар

Ұшып кетеді

Да,да, да

Жемістер піседі

2. Бірінші аялдамада тоқтайық

Жұмбақ шешу.

Бұлттар төніп,

Жерге төгіп,

Дымқыл тұман басады.

Шөп сарғайып,

Жел соғады,

Далаға жаңбыр жауады?,

Бұл қай кезде болады!

Сергіту сәті:

Алма баққа барамыз

Алма теріп аламыз, көрзенкеміз толған соң,

Үйге қайтта барамыз.


Екінші аялдамада тоқтайды

3.«Жұмыс дәптері»

Күз мезгіліне байланысты сөздерді ата


Үшінші аялдама

4.«Иә, жоқ» ойыны /презентация/

Күзде етік кие ме?

Күзде шалбар кие ме?

Күзде бас киім кие ме?




Төртінші аялдама

5.Игровизор мен жұмыс жасау.

Осы жыл мезгіліне сай келетін суретті таңда

игровизормен жұмыс


6.Күз ханшайымы шығады

/қолында себетте алма бар/


Балалар мен сендерге сыйлық дайындап қойдым, сендер маған тақпақ айтып бересіңдер ме?

- Балалар хормен жауап береді.





тақпақ

жапырақ


жаңбыр

мол



құстар

бақта



Балалар жұмбақты шешеді.


-Күз мезгілінде болады.

(экраннан күз суреттерін тамашалайды)




Балалар сергіту сәтерін жасайды





Балалар жұмыс дәптерінен өздеріне таныс сөздерді атайды

/үш тілде атайды/



Балалар жауап береді

-Иә күзде етік киеді.

-Иә күзде шалбар киеді.

-Иә күзде бас киім киеді.


Балалар игровизормен жұмыс істейді./атайды/




-Иә айтып береміз.

Балалар күз туралы тақпақтар айтады


Рефлексивті-

түзетушілік


-Балалар біз қайда бардық?

-Қандай сөздерді есте сақтадық?

-Күз ханшайымына қонаққа бардық.

Балалар есте сақтаған сөздерін айтады.

Күтілетін нәтиже:

Ұғынады: күз мезгілінің өзгерістерін, күзбен байланысты сөздерді

Түсінеді:суретпен жұмыс істеуге, сөйлем құрастыруға, тақпақ, жұмбақтардың сөздерін жаттауға.

Қолданады: өткен сөздермен сөйлем кұрастыру, ойындардың шарттарын бұзбай ойнаулары.




































Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы

ортаңғы тобы (4-5) 19.10

Білім беру саласы: Комуникация.

ҰОҚ: Қазақ тілі

Өтпелі тақырып: «Дені саудың жаны сау» Тақырыбы: Дене мүшелері.

Мақсаты: Дене мүшелері тақырып бойыншы жаңа сөздерді үйрету. Ойлау

шапшаңдылығын дамыту, тазалыққа тәрбиелеу. Қазақ тілін үйренуге деген

қызығушылықтарын арттыру.

Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем құрастыру;

Тәрбиелік: балаларды жеке гигиенаға тәрбиелеу;

Дамытушылық: сөздік қорын, ойлау қабілетін арттыру, есте сақтау қабілетін

дамыту;


Дамытушылық: сөздік қорын, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту;

Құралдар: интерактивті тақта, қарындаш, дәптер , В.Воскобовичтің игровизоры

Педагогикалық технологиялар: Ойын технологиясы, денсаулықты сақтау технологиясы, В Воскобович технологиясы

Көптілділік:

Қазақ тілі:дене мүшелері, көз, мұрын, құлақ, шаш. Русский язык: части тела, глаза, нос, уши, волосы English:Body parts, eyes, nose, ears, hair

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық – қозғаушылық

- Сәлеметсіңдер ме, балалар!

- Балалар мына суретте кім екен?

/Буртаино суреті көрсетіледі/

- Балалар Буратино балабақшаға келгісі келеді, бірақ дене мүшелерін қазақша білмейді.

-Балалар көметесеміз бе?

-Сәлемдеседі.

-Буратино





-Иә

Ізденушілік -

ұйымдастырушылық


1.Мұғалім Буратиномен бірге алдымен дыбыстық жаттығу жасауға шақырады:

Өз-өз-өз-мынау көз

Ақ-ақ-ақ-ақ – құлақ

Ол-ол-ол- үлкен қол

Ас-ас-ас- ақылды бас


2.Мұғалім балаларға қағазға салынған дөңгелекті көрсетеді.

-Бұл неге ұқсайды, бұл не?

Мұғалім дөңгелекке көз, шаш, құлақ салады.

-Енді не болды?

Сурет арқылы жаңа сөздерді еңгізу.

Сергіту сәттері

Қанеки, оң аяқ,

Бір адым алға бас!

Қанеки, сол аяқ,

Шырағым, алға бас!

Оң аяқ! Сол аяқ!

Қолды жоғары созамын,

Басты оңға, солға бұрамын,

Мен шымыр боламын!


3.«Сақ бол!» ойыны. Шарты: педагог дене мүшелерін атайды, балалар оны дұрыс көрсету керек.

- Балалар Буратино дене мүшелерін жақсы үйрену үшін, біз өз дене мүшелерімізді көрсетейік.

- Басын қайда?

-Қолын қайда?

-Мұрынын қайда?

-Құлағын қайда?

-Көзін қайда?

- Шашын қайда?


4. Дәптермен жұмыс. «Дене мүшелерін ата»


5. Флипчат «Дене мүшелері»




6. Игровизормен жұмыс

«Не үшін қажет?»



Балалар Буратиномен бірге қайталайды







Балалар: шар, дөңгелек, доп т.б.

Мынау бас.

Мынау көз,

Мынау мұрын,

Мынау құлақ,

Мынау шаш.

Сөздерді хормен, жеке қайталайды.








Аталған дене мүшелерді дұрыс көрсетеді.





Жұмбақты, қимылдарды қайталайды.




Балалар дене мүшелерін үш тілде атайды

Балаллар интер.тақтамен жұмыс жасайды.

Балалар дене мүшелерінің не үшін қажет екенін айтады.

Көз көреді

Құлақ естиді

Қол ұстайды

Мұрын иіскейді

Рефлексивті-

түзетушілік


-Балалар біз кімге көмек бердік?

-Бас,көз,құлақты бір сөзбен қалай атаймыз?

Буратино сендерге алғыс айтып «Буратино» кәмпитін беріп жіберді.

-Буратиноға


-Дене мүшелері

Балалар қуанып қалады

Күтілетін нәтиже:Ұғынады: бас, қол, аяқ, көз, мұрын, құлақ, шаш сөздерін Түсінеді: сөзді, дыбысты дұрыс айту дағдысын. Қолданады: дене мүшелерін таза ұстау керек екенін.

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы

ортаңғы тобы (4-5) 02.11

Білім беру саласы: Комуникация.

ҰОҚ: Қазақ тілі

Өтпелі тақырып: «Табиғат әлемі» Тақырыбы: «Үй жануарлары»

Мақсаты: Сөздік қорларын үй жануарлары атауларымен т молайту. Қазақ

тіліне тән дыбысты ажыратып дұрыс айтуға, сұраққа саналы түрде жауап

беру дағдыларын жетілдіру.

Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем

құрастыру;

Тәрбиелік: балаларды үй жануарларына қамқор болуға тәрбиелеу;


Дамытушылық: тілдік және артикуляциялық аппаратты, тыныс алуды және таза дикцияда дамыту

Құралдар: компьютер, экран, сандар,ковровграф, карточкалар, үй жануарлар «Ферма» атты кітабы,

Педагогикалық технологиялар: ойнау, Монтессори ,денсаулық сақтау технологиясы, мультисенсорлық жақындық, В Воскобовичтің технологиясы

Көптілділік:

Қазақ тілі:үй жануарлары, жылқы, түйе,сиыр,ешкі,қой,

Русский язык:домашние животные, лошадь, верблюд, корова, коза, овечка

English: Pets, horse, camel, cow, goat, sheep

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық – қозғаушылық

Сәлеметсіңдер ме, балалар!

-Балалар мынау не?

мен сандық тауып алдым.

- Ал сандық ашылмайды.

-Оның кілтін жоғалтып алдым. Іздеп көрейікші

-Сәлемдеседі.

- Сандық

(Хормен қайталайды).



-Иә іздейміз

Ізденушілік -

ұйымдастырушылық


Мұғалім бірінші тапсырманы орындауға шақырады

1.Дыбыстық жаттығу.

Қ-қ-қа-қи-қо-қой

Кі-кі – келді ешкі.

Ү-ү-үй-түйе – түйе.


Кілтті таба алмайды


2.Ковгровграф «Үй жануарларын орналастыр»








Кілтті іздеуге ұсынады


3.Карточкамен жұмыс

/педагог көрсетіп,сөйлемді бастайды/

- Балалар, бұлар – үй жануарлары.

Ешкі – үй жануары.

Түйе - ...

-Қой-...

-Ешкі-...

-Сиыр-...

Сергіту сәті:

Тікірейіп құлағы,

Менен бұрын тұрады.

Керіліп, созылып,

Беті-қолын жуады.

Бұл не?


4.Интерактивті тақтада орындалатын «Ненің даусы?» танымдық, компьютерлік ойыны. «Бе-бе – мен қой, мен қой!» - деп маңыраған қойдың суреті көрсетіледі.

Мұғалім кілтті іздеуді сұрайды.

Сандықты ашады.

Оқытушы сандықтан кітап алып шығады,

-Әдемі кітап екен. Ашып көрейікші. Кітапты ашып сөйлетеді.

Сұрақтар:

5.Қандай үй жануарларын білесің?

Түйе қандай?

Ешкі қандай?

Жылқы не?


Тыңдайды, бірнеше рет қайталайды.



Қайталайды, сөйлемді аяқтайды.



Кілтті таба алмайды


Лентамен үй жануарларының үйлерін көрсетеді, жауап береді


Қой қорада тұрады

Ешкі қорада тұрады

Түйе қорада тұрады

Сиыр қорада тұрады

Жылқы қорада тұрады

Балалар кілтті таба алмайды


Балалар мұқият тыңдап, педагог бастаған сөзді жалғастырады.

- Түйе үй жануары

- Қой үй жануары

-Ешкі үй жануары





Балалар сергіту сәттерін орындайды






Балалар үй жануарларының дауысынан ажыратады, айтады





Балалар кілтті тауып алады.


Балалар кітапты тамашалайды.


Жауап береді





Түйе үлкен.

Ешкі кішкентай.

Жылқы үй жануары



Рефлексивті-

түзетушілік


-Балалар біз бүгін нен іздедік?

Қандай сөздермен таныстық?

Балалар жауап береді

-Біз бүгін кілтті іздедік.

- Үй жануарларымен таныстық

Күтілетін нәтиже:

Ұғынады: үй жануарларын қазақша атау.

Түсінеді: сұрақты түсініп, толық жауап беру дағдысын. Шағын сөйлемдер құрастыра білу

Қолданады: қазақ тіліне тән дыбыстарды сөз ішінде дұрыс атай алуға.
























Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы

ортаңғы тобы (4-5) 16.11

Білім беру саласы: Комуникация.

ҰОҚ: Қазақ тілі Өтпелі тақырып: «Көлік» Тақырыбы: Ойыншық көліктер Мақсаты: Балалалрға көлік туралы түсінік беру. Қазақ тіліне тән дыбыстарды ажыратып дұрыс айтуға, сұрақтарға саналы түрде жауап беру дағдыларын жетілдіру. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: балаларды ойыншық тарды ұқыпты, күтіп ойнауға тәрбиелеу;

Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем құрастыру;

Дамытушылық: тілдік және артикуляциялық аппаратты, тыныс алуды және таза дикцияда дамыту. Педагогикалық технологиялар: Ақпараттық-қатынастық технологиялары, денсаулықты сақтау технологиясы. Көптілділік: Қазақ тілі: ойыншық, ұшақ, кеме, тікұшақ, ұшады Жүзеді – плавает машина Русский язык: игрушка, самолет, вертолет корабль, машинка летает English: Toy, plane, helicopter, boat, car

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық – қозғаушылық

Педагог ойыншықтар салынған қорапты көрсетіп балалардың назарын аудартады.

- Балалар, мына қорапты мен тауып алдым, поездан түсіп қалыпты, ішінде ойыншықтар бар сияқты. Кімнің қорабы екенін ашып көрейік?

- Ол үшін менімен бірге мына тақпақты қайталайық

Балалар таңдана қарайды



Балалар сұрақтарға ынтамен жауап береді.

-Иә көргіміз келеді.

Іздену – ұйымдастырушылық

Мына суреттегі поезды қараңдаршы,

(«Қ» дыбысының айтылуын үйрету)

Мынау – менің пойызым Тық-тық, тық - тық

Жолға шықтық тақ -тұқ

Шамды жақтық.

Беп! Жолдан кет.

Тақ- тұқ , керек сақтық

1.Педагог ойыншықтарды бір –бірлеп алады.

  • Мынау не?

  • Бір сөзбен қалай атаймыз?

2. Мұғалім нұсқауымен балалар

«Отыр»,«Тұр» қимылды білдіретін сөздермен танысып, қимылдар

жасайды.

3.«Бар»,«Жоқ» сөздерімен танысады.

Д/ ойын «Не бар, не жоқ»

- Менің қолымда доп бар ма?

- Менің қолымда доп бар ма?

- Қолдарына доп алып, сергіту сәтін жасап дем алайық

Топ –топ,

Доп –доп

Теуіп қалдым допы

Доп жоғалды

Доп жоқ!

5. Жұмыс дәптерінен тапсырмаларды орындауға ұсынады


6.Мұғалім компьютерден ойыншықтар суретін қарауға шақырады.

/презентация/

Қораптың түбінен сурет шығады

-Балалар ойыншықтар Дымбілместікі екен, мекен –жайы жазылған ойыншықтарды салып, беріп жіберейік.

- Сен қандай ойыншықты қорапқа саласың?

-Балалар бір сөзбен қалай атаймыз?

Балалар қайталап, «Қ» дыбысын айтуды үйренеді.



Балалар сұрақтарға мұғалімнің көмегімен жауап береді.

-Мынау ұшақ

- Мынау кеме

-Ойыншықтар –деп жауап береді.

«Отыр», «Тұр» сөздерін қимылдар жасап естеріне сақтайды.


«Бар»,«Жоқ» сөздерін дұрыс айтып үйренеді.

  • тікұшақ бар.

  • кеме жоқ



Сергіту сәттерін орындайды.




Балалар ойыншықтарды үш тілде атап, мәшинаны бояйды, атайды


Балалар ойыншықтарды көріп, қазақ тілінде дұрыс, дәл атайды, естерінде сақтайды.

Балалар қолдарына ойыншықтарды бір –бірлеп алып қорапқа салады

-Мен допты саламын.

-Мен қуыршақты саламын

-Мен машинаны саламын

Рефлексифті – түзетушілік

Балалардың жетістіктерін атап өтеді.

Жеке балалардың жетістіктерін атайды

Мұғаліммен қоштасады

Күтілетін нәтиже: Ұғынады: Ойыншықтар атауларын дұрыс атай алады; Түсінеді: Ойыншықтардың атауларын білдіретін сөздерді дұрыс айта білу; «Қ» дыбысын дұрыс атау. 2-3 сөзден сөйлемдер құрастыра алу. Қолданады: Ойыншықтар атауларын және қимылды білдіретін сөздерді күнделікті қолдануды дағдыға айналдыру.


Ұйымдастырылған оқу қызметінің технолгиялық картасы

ортаңғы тобы (4-5) 30.11

Білім беру саласы: Комуникация.

ҰОҚ: Қазақ тілі

Мақсаты: Жаңа сөздерді үйрету, тілдерін жаттықтыру. Қысқа сөйлеммен қыс ерекшеліктерін айтуға үйрету.

Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем құрастыру;

Тәрбиелік: балаларды табиғатты сүюге тәрбиелеу. Дамытушылық: Есте сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту. Сөздік қорын, ойлау қабілетін арттыру, есте сақтау қабілетін дамыту;



Өтпелі тақырып: «Алақай, қыс келді!» Тақырыбы: «Қыс»

Құралдар: презентация,қаршықтар,текше,себет Педагогикалық технологиялар: Ойын технологиясы, денсаулықты сақтау технологиясы Көптілділік: Қазақ тілі:аяз,шаңғы, сырғанақ, суық, шырша

Русский язык: мороз, лыжа, каток, холодно, елка,

English: Frost, ski, ice rink, cold, fir-tree

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық – қозғаушылық

Презентация. Экранда Ақшақар суреті, дыбысталған.

-Сәлеметсіздер ме балалар! Сендер мені таныдыңдар ма?

Мен сендерге қалай келе алатынымды білмей отырмын, жолды қар басып қалыпты.Балалар маған көмектесесіңдер ме?

-Балалар амандасады.






  • Иә көмектесеміз

Ізденушілік -

ұйымдастырушылық


-Балалар бізге Ақшақар келуі үшін ұлпақарлар көмектеседі.

Олардың тапсырмалары бар, орындаймыз ба?

1 ұлпақар – тапсырма:

Фонетикалық жаттығу.

Прилетела ворона в лес и сообщила всем животным что пойдет снег. Она сказала так:

- Қар – қар – қар .

Она сказала будет много снега, как она сказала?




2 ұлпақар – тапсырма:

Ойын «Өз орныңды тап»

Балаларға үлестірмелі суреттер беріледі, жерде де осындай үлкен суреттер жатады, мұғалім қай суретті атаса бала сол суретке сай суреттін қасына тұра қалады.

3 ұлпақар – тапсырма.

Ойын «Текше лақтыру»

Неше зат бар?




Мультимедиялық сергіту сәті «Шырша»

4 ұлпақар – тапсырма.

Флипчарт «Қыс қандай болады?»







6 ұлпақар – тапсырма.

Ойын «Кім көп сөз біледі?»

Балалар қарды алып, қазақша сөзді атап себетке тастайды.

/экраннан Ақшақар көрінеді/


-Балалар сендерге рахмет, маған көметестіңдер/Ақшақар келеді/


-Иә



Балалар жеке және хормен қайталайды


Қар – қар – қар қалын!

Ыс – ыс – ыс

Келіп қалды қыс.

Қыс – қыс – қыс келді!

Қар мен аяз әкелді.

Гу, гу ,гу, гу, гу

Қар мен аяз әкелді.

Суреттер бойынша сөйлем құрастырады

Қар жауады.

Шаңғы тебеді. Коньки тебеді.

Жаңа жыл келеді

Аққала жасайды.

Сырғанақ жасайды.


-Балалар текшені лақтырады, жауап береді.

-Бес шана бар

-Төрт шырша бар т,б,

Балалар сергіту сәттерін жасайды


Балалар компьютермен жұмыс жасайды, жауап береді

-Қыс суық болады

-Қар жауады

Аяз болады

Боран болады

Балалар себетке қаршықтарды салып есіне қалған сөздерді атайды

Мысалы: Қар, қыс, шана, шаңғы, коньки, аяз , сыйлықтар, жаңа жыл, шырша, аққала, аяз ата, ақшақар, боран, соғады,т.б.

Балалар қуанады

Рефлексивті-

түзетушілік


-Балалар біз кімге көмек бердік?

-Жарайсындар, балалар сау болыңдар!

-Ақшақарға


Балалар өз жетістіктеріне қуанады

Күтілетін нәтиже: Ұғынады:Жыл мезгілдерді «Қыс» тақырыбына байланысты сөздерді; Түсінеді: Сұрақтарды түсініп дұрыс жауап беру, қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс атай алу; Қолданады: Білген сөздерді қазақ тілінде дұрыс атай білуге , қысқа сөйлемдерді құрастыру.



Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы

ортаңғы тобы (4-5) 14.12

Білім саласы: «Қарым-катынас»

Бөлімдері: «Қазақ тілі»

Мақсаты:Тақырып бойынша жаңа сөздермен таныстыру. Өз Отанын, қаласын, астананы дұрыс айтуға үйрету.

Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем құрастыру;

Тәрбиелік: балаларды отан сүйгіштікке тәрбиелеу;


Өтпелі тақырып: «Жайнай бер, Қазақстаным!» Тақырыбы: Астана –бас қала!

Дамытушылық: сөздік қорын, ойлау қабілетін арттыру, есте сақтау қабілетін дамыту

Құралдар: Қазақстан суреттері, слайд, қызғалдақтар, флипчарт, плакат

Педагогикалық технологиялар: денсаулық сақтау технологиясы, ойын технологиялары.

Көптілділік:

Қазақ тілі: Отан, астана, қала, үй

Русский язык: Родина,столица,город,дом

English: Homeland, capital, city, house

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық – қозғаушылық

Сәлем саған жер ана! 
Сәлем саған нұрлы күн. 
Аман – есен болайық 
Бейбітшілікті қалайық. 

Мұғалім:

-Балалар бүгін Қайрат пен Елдос сендерді Қазақстан бойынша саяхатқа шақырады, барамыз ба? /видео ролик/

Балалар сөздерді қайталап, амандасады.







-иә, барамыз

Ізденушілік -

ұйымдастырушылық


1-ші «Көңілді тіл» аялдамасы

Дыбыстық жаттығу.

Таң – таң – таң қайырлы таң.

Лаң – лаң – лаң үлкен алаң.

Қазақ – қазақ біздің ел қазақ.



2-ші «Сөз шебері» аялдамасы

Суретпен жұмыс

Жаңа сөздермен танысу

Сұрақ – жауап:

-Сен қай Республикада тұрасың?

-Сен қай қалада тұрасың?

Отан,Астана, қала, үй



3-ші «Қызғалдақтар» аялдамасы

-Балалар қараңдаршы Қазақстан жері өте бай. Қаншама қызғалдақтар өсіп тұр екен

«Қызғалдақтарды» санау.







4-ші «Рәміздер» аялдамасы

Флипчарт «Қазақстан»

Қазақстан Республикасының рәміздерін ата. Қазақстан Республикасының елбасын ата./плакат бойынша/

Музыкалық сергіту сәті «Бәрі дос»

Осы залда бәрі дос

Бір – екі – үш

Сен де, мен де, біз де, сіз

Бір – екі – үш

Бұрыламын оң жаққа мен

Бұрыламын сол жаққа мен

Бәріміз де дос.

/ маңынасын түсіндіреді/

5-ші «Мақал – мәтелдер» аялдамасы

«Туған жер – алтын бесік»



7-ші аялдама «Тақпақ жаттау» аялдамасы



Родина моя – Отан

Люблю страну мой Қазақстан!

Басқала – столица наша,

Қала – город Астана.

Расцвела и стало краше

Д/Ойын «Қайтала, дұрыс көрсет»





Дыбыстарды дұрыс айтуға тырысады.





Балалар сұраққа жауап береді

  • Мен Қазақстан Республикасында тұрамын.

  • Мен Қостанай қаласында тұрамын



Балалар жаңа сөздермен танысады



Балалар қызғалдақтарды 1 ден 5-ке дейін санайды



Балалар Рәміздерін атайды, сұраққа жауап береді.







Балалар сөздерін әндетіп, қимылмен жасайды.















Балалар мағынасын түсініп, жаттап алады.





Тақпақтың сөздерін аударып, естерінде сақтайды.




Рефлексивті-

түзетушілік


-Балалар біз қайда бардық?

  • Қазақстан бойынша саяхатқа шықтық

Балалар қоштасады.

Күтілетін нәтиже:

Ұғынады: «Қазақстан» тақырыбы бойынша сөздерді.

Түсінеді: қойылған сұрақтарға дұрыс жауап беруге, сөйлемдер құрастыруға.

Қолданады: сергіту сәттерді орындау; ойындарға қатысу.



Ортаңғы тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісіҰОҚ № 1


Өткізу күні:01.02

Мұғалім: Жақсыбаева Г.Ж.

Білім беру саласы/ Коммуникация

Пән/ Қазақ тілі

Өтпелі тақырып: «Қызықты қыс мезгілі»

Тақырыбы: «Қысқы киім»

Мақсаты: - Қысқы киімдердің атын меңгерту. Түстерін ажырату мақсатында «Қандай?» «Не істейді?» деген сұраққа жауап беру.

«Ы», «і» дыбысын дұрыс айтуға жаттықтыру.

Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем

құрастыру;

Тәрбиелік: балаларды әдемілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу;


Дамытушылық: тілдік және артикуляциялық аппаратты, тыныс алуды және таза дикцияда дамыту

Құралдар: қысқы киім суреттері, слайд.

Педагогикалық технологиялар: Ойын технологиясы, денсаулықты сақтау технологиясы

Көптілділік:

Қазақ тілі: қолғап, тон, етік, шалбар, бөрік, пима, шұлық, киім.

Русский язык: варежки, шуба, сапоги, брюки, валенки, носки, одежда

English: Mittens, a fur coat, boots, trousers, boots, socks, clothes



Ұйымдастырылған оқу қызметінің барысы

1.Ұйымдастырушылық кезеңі -Сәлеметсіздер ме! Балалар, біреу келе жатқан сияқты тыңдайықшы- деп назарларын аудартады

-Бұл кім болды екен?

Бір бала кіріп келеді.

-Менің атым Қайрат. Орманға барғанмын қолғабымды жоғалтып алдым. Қолым қатты тонып тұр. Көмектесіңдерші.

-Балалар көмек береміз бе?

2. Негізі бөлімі

-Алдымен жауап беріңдерші

  • Қазір қандай мезгіл?

  • Күн қандай?

Қайратқа көмектесеміз бе?

Біз онда қысқы орманға саяхатқа шығамыз. Орманға бару үшін қаншама кедергілер тұр. Осы кедергілерден өтуіміз керек. Қысқы киімдермен танысайық.

1.Қазақша атауларымен таныстыру.

Пима – валенки

Тон – шуба

Етік – сапоги

Шұлық- носки

Шалбар – брюки

Бөрік- шапка

Қолғап - варежки

2.Тапсырма: «Қысқы киімдерді табу». Ілулі тұрған киімдердің ішінен қысқы киімдерді алып көрсету. Аттарын атап, түстерін айтады.

Қайрат тонып қалыпты қолын жылтып сергіту сәтін жасайық.

Сергіту сәті:

Тоңса біздің қолымыз,
Қолғапты киіп аламыз.
Сарт - сарт – сарт,
Шапалақты соғамыз.
Тоңса біздің аяғымыз,
Етікті киіп аламыз.
Топ – топ – топ,
Топылдатып билейміз.

3.Жұмыс дәптері «Қыз баланың киімін боя».

Киімдерді атайды бояйды. Мынау не?

-Балалар, қараңдаршы, біз қысқы орманға да жетіп қалыппыз.

Қайда келдік?

Қолғап бар ма, қараңдаршы?

Д/ойын «Бар,жоқ»

Мына ағаштың қасында?

Ал мына жерде?

Қайрат: Ой, рахмет балалар, қолым жылынып қалды.

3. Қорытынды Қараңдаршы, Қайраттың барлық киімі киілген бе, атап шығайық? Қайраттың басында не? «Кім көп сөз біледі» ойыны. Қоштасу.

Ортаңғы тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісіҰОҚ № 2


Өткізу күні:18.01

Мұғалім: Жақсыбаева Г.Ж.

Білім беру саласы/ Коммуникация

Пән/ Қазақ тілі

Өтпелі тақырып: «Аңдардың қысқы тіршілігі»

Тақырыбы: «Жабайы аңдар»

Мақсаты: «Жабайы жануарлар» тақырыбы бойынша берілген сөздермен таныстыру қазақ тіліне тән дыбыстартардың дұрыс дыбысталуын меңгерту,

сөз, сөз тіркесі, сөйлеммен сөйлеуге дағдыландыру. Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем құрастыру; Тәрбиелік: балаларды жануарларға қамқор болуға тәрбиелеу; Дамытушылық: сөздік қорын, ойлау қабілетін арттыру, есте сақтау қабілетін дамыту; Құралдар: Луя шенбері, текше,карта, жұмыс дәптері, «Эйлер» шеңбері, сандар жапсырылған жаңғақ Педагогикалық технологиялар: ойнау ,денсаулық сақтау технологиясы, мультисенсорлық жақындық, Көптілділік: Қазақ тілі: жабайы аңдар, аю,қасқыр,түлкі,қоян. Русский язык:дикие животные, медведь, волк,лиса,заяц. English: Wild animals, bear, wolf, fox, hare.

Ұйымдастырылған оқу қызметінің барысы

1.Ұйымдастырушылық кезеңі

Педагог амандасады

- Балалар бізге шақыру билеті келіпті.

/шақыру билеті көрсетіліп, оқылады/

- Балалар аюдың туған барамыз ба?

-Ол үшін бізге мынау карта көмек береді./картаны көрсетеді/


2. Негізі бөлімі

  • Балалар көрсеткіш сызықтарындағы аңдардың тапсырмасын орындап біз аюдың туған күніне барамыз

/Көрсеткіш сызығы кірпіні көрсетеді/ - Кірпі қайда? Кірпі тапсырма дайындап қойыпты.

1. Кірпі тапсырмасы -Жұмыс дәптерін ашып тапсырманы орындау /дәптердегі жабайы аңдарды есте сақта және жауып есте сақтаған жабайы аңдарды ата/

-Жабайы аң қалай аталады?

-Бір сөзбен қалай аталады?

/балаларға картаны көрсетемін/

-Балалар картаға қарайық ары қарай қайда барамыз?

2. Ағаш тапсырмасы

Балалар мында үй жануарлары мен жабайы аңдарды ажырату керек

«Эйлер» шеңбері арқылы үй жануарлары мен жабайы аңдарды ажыратады.

-Жарайсындар балалар!

Сергіту сәтін орындаймыз

Балалар картаны қараймыз.

3 тапсырма:

-Тиіннің жаңғақтары шашылып қалады.

Алдымен видео сан қайталаймыз

/видео сан/

Жаңғақты себетке жинау керек.

  • Енді бізге тиін тапсырма дайындап қойыпы.

- Балалар картаға қарайық?

4.- ші тапсырма

Шырша тапсырмасы

Луя шеңбері арқылы сөйлемдер құрастыру

-Балалар Луя шеңбері арқылы жабайы аңдар туралы сөйлемдер құрастырайық

Балалар Аюға жетеді.

Аюмен бірге «Аю, аю, тұршы әнін орындайды/

5. Аю текше сыйлайды

тапсырмамен/ текшені лақырады, балалар суретті сөйлетеді/

3. Қорытынды:

Балалар біз қайда бардық?

Қоштасу



Ортаңғы тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісіҰОҚ № 3


Өткізу күні:01.02

Мұғалім: Жақсыбаева Г.Ж.

Білім беру саласы/ Коммуникация

Пән/ Қазақ тілі

Өтпелі тақырып:«Жабайы табиғат әлемі» Тақырыбы/ Жабайы құстар

Мақсаты: Балаларға жабайы құстар туралы түсінік беру. Ойлау қабілеттерін дамыту. Жаңа сөздермен таныстыру. Қазақ тіліне тән дыбыстардын айтылуын қадағалау.

Тәрбиелік: балаларды құстарға қамқор болуға тәрбиелеу;

Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем

құрастыру;

Дамытушылық: сөздік қорын, ойлау қабілетін арттыру, есте сақтау қабілетін дамыту;Педагогикалық технологиялар: ойнау, Монтессори , денсаулық сақтау технологиясы, ақпарттық коммуникативтік технологиялар. Ресурстармен қамтамасыз ету/Ресурсное обеспечение: компьютер, жұмыс дәптері, карточкалар, суреттер, фишкалар

Көптілділік: Қазақ тілі: Торғай, қарға, үкі, тоқылдақ, үлкен,ұшады Русский язык: воробей, ворона, филлин, дятел большой, летает(ют) English: sparrow, crow, big, fly woodpecker-дятел, Birds-птицы.

Ұйымдастырылған оқу қызметінің барысы

Балалармен амандасады,назарын аудартады / видео ролик қарауға ұсынады/

1.Ұйымдастырушылық кезеңі

-Балалар торғай өз балапандарын жоғалтып алыпты. Ол үшін бізге тапырмалар орындап,тауып алуымыз керек.


2. Негізі бөлімі

Сюрприздік сәт:

Тоқылдақтың дауысы естіледі.


Мұғалім балаларға ненің дауысы және дауыс қай жақтан шыққанын іздеп қарауды сұрайды.

  • Бұл ненің дауысы?

  • Балалар, дауыс қай жақтан шыққанын табамыз ба?

Мұғалім балалардың тапқан құстын: түріне , көлеміне, түсіне назарын аудару үшін балаларға сұрақтарды қояды.

  • Мынау қандай құс?

  • Тоқылдақтың түсі қандай?

  • Ал көлемі қандай?

  • Тоқылдақ Қазақстанда тұра ма?

  • Оның орманға қандай пайдасы бар?

Мұғалім балаларға тоқылдақ туралы мағлұмат береді.


«Торғайларды» санау.


Апта күндерін атау.


Тілдік жаттығулар:

-Ға, -ға, ға қара қарға

-Ғай, -ғай, -ғай кішкентай торғай

-дақ –дақ –дақ сұлу тоқылдақ


«Сиқырлы түйенің ізі» ойыны.


Презентация және суреттер арқылы жаңа сөздермен таныстыру.


Торғай - воробей

Қарға - ворона

Үлкен - большой

Үкі - филлин

Тоқылдақ – дятел

Ұшады - летает(ют)


Сергіту сәті


Музыкалық сергіту.

Қарлығашқа ұқсайық,

Кәне қанат жазайық.

Қарлығаш боп ұшайық

Ұшып-ұшып алайық.


«Дауыс арқылы құстарды ата» интерактивтік тақтамен жұмыс.

«Ағашта нелер отыр?» ойыны.


3. Қорытынды

«Не жоқ?» ойыны.

Қол ұстасып тұрайық.

Шеңберді біз құрайық.

Кездескенше күн жақсы

Сау саламат болайық.

Қоштасу



Ортаңғы тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі ҰОҚ № 4


Өткізу күні:15.02

Мұғалім: Жақсыбаева Г.Ж.

Білім беру саласы/ Коммуникация

Пән/ Қазақ тілі Өтпелі тақырып: «Салт-дәстүрлер және фольклор» Тақырыбы: «Ыдыстар» Мақсаты:- Балалалрды қазақ ұлттық ыдыс аяқтармен таныстыру. Қазақ тіліне тән дыбыстарды ажыратып дұрыс айтуға, сұрақтарға саналы түрде жауап беру дағдыларын жетілдіру. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: балаларға ұлттық ыдыстардың ерекшіліктерін түсіндіріп тәрбиелеу.

Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем құрастыру;

Дамытушылық: тілдік және артикуляциялық аппаратты, тыныс алуды және таза дикцияда дамыту Құралдар: компьютер, тірек сызба, ыдыстар, суреттер, компьютерлік презентация, фишкалар Педагогикалық технологиялар: ойнау, Монтессори , денсаулық сақтау технологиясы, мультисенсорлық жақындық

Көптілділік:

Қазақ тілі: Қасық, шаңышқы, шәйнек, шелек.

Русский язык: ложечка, вилка, чайник, ведро

English: Spoon, fork, kettle, bucket

Ұйымдастырылған оқу қызметінің барысы

1.Ұйымдастырушылық кезеңі

-Балалар бүгін біз асхана бөлмесінде жұмыс жасаймыз

-Алдымен асханада қандай заттар болады екен?

Балалар асхана бөлмесіне баруға қуана келіседі

Асханада қандай ыдыстар бар екенін айтуға тырысады.


2. Негізі бөлімі

1.Асханада балаларды аспазшы күтеді. Аспазшы ыдыстың атауларын қазақша түсіндіреді.

-Мынау не?

-Мынау қасық

-Мынау не?

-Мынау шаңышқы.

-Мынау не?

-Мынау шәйнек

-Мынау не?

-Мынау шелек

Балалар аспазшы сендерді дыбыстық жаттығу жасауға шақырады

2.Дыбыстық жаттығулар.

Қа-қа-қасық

Қы-қы-шаңышқы

Нек-нек-шәйнек

Лек-лек-шелек

Аспазшы сұрақ қояды

-Қандай жаңа сөздер естідіңдер?

-Ыдыстар не үшін керек?

Аспазшы оның ыдыстары, тағамдары араласып кеткендігін айтады. Оларды ажыратып беру үшін көмек сұрайды.

3.Д/ ойын «Не артық?» /компьютерлік ойын/

Аспазшы риза болып ыдыстарды көрсетіп тақпақ жаттатады

4.Тақпақ:

Ыдыстарды жинаймын,

Үлкендерге сыйлаймын.

Кесе,қасық бәрін де,

Өз орнына қоямын.

Сергіту сәті:

Дастарханды жаямыз, Ыдыстарды қоямыз. Тағамдарды әкеліп, Дастарханға қоямыз.



6.Ойын:«Кім көп айтады?» (Ортаға екі бала шығады, олар кезекпен сөздерді айтады,айтылған сөз үшін фишка жинайды. Соңында фишкаларын санайды.)

7.Жұмыс дәптерінен тапсырманы орындау «Кесте бойынша ыдыстарды боя»


3. Қорытынды бөлім:


-Балалар біз қайда бардық?

- Кім қандай сөзді есіне сақтады?

- Аспазшы сендерге мына сыйлықтарды беріп отыр, балаларға сыйлықтар үлестіреді.


-Сау болыңдар!





Ортаңғы тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі ҰОҚ № 5

Өткізу күні:01.03

Мұғалім: Жақсыбаева Г.Ж.

Білім беру саласы/ Коммуникация

Пән/ Қазақ тілі

Өтпелі тақырып: «Әрқашан күн сөнбесін»

Тақырыбы: «Отбасы»

Мақсаты: Балалардың тіл байлықтарын кеңейту.

Қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айтуларын қадағалау.

Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем құрастыру;

Тәрбиелік: балаларға үлкендерді сыйлауға, мейірімділікке тәрбиелеу;

Отбасында үлкендерді сыйлап, кішілерге қамқоршы бола білуге тәрбиелеу.

Дамытушылық: сөздік қорын, ойлау, есте сақтау қабілетін дамыту; Құралдар: альбом, жұмыс дәптері, домино ойыны, презентация.

Педагогикалық технологиялар: Ойын технологиясы, денсаулықты сақтау технологиясы

Көптілділік:

Қазақ тілі: отбасы, әже, ата, ана, әке, қыз, ұл,

Русский язык: семья, бабушка, мама, папа, девочка, мальчик

English: Family, grandmother, mom, dad, girl, boy

Ұйымдастырылған оқу қызметінің барысы

1.Ұйымдастырушылық кезеңі/организационный момент

-Балалар қараңдаршы бүгін сендерге отбасылық альбомды көрсетейін деп әкелдім, - деп назарларын аудартады.

-Осы фотоальбом арқылы үйде кім тұратының білеміз. Бірақ біз бұл альбомды қарауымыз үшін сиқыршыға айналуымыз керек.

-Ал қане, 3 рет шапалақтайық.

2. Негізі бөлімі/основная часть

1.1-2 топ-топ, 1-2 хлоп-хлоп.

Айналамыз,закружись.

Нам страничка покажись.


-Міне бірінші фотамыз да көрінді.

- Фотада кім бейнеленген?

-Мынау кім?

- Ана қандай?

- Ана не істеп отыр

-Балалар анаға тағам жасауға көмектесейік,

Тапсырма жұмыс дәптерінен

Айгүлге жемістер мен көкөністерді отбасы мүшелеріне беруге көмектес

3.- Сиқырлы сөздерімізді айтайық

1-2 топ,топ,

1-2 хлоп,хлоп.

Айналамыз,закружись.

Нам страничка покажись.

-Мынау фотада кім бейнелеген?

- Әке қандай?

-Әкеміз не істеп жүр?


Бізде теледидар қарайық

/презентация қарау/


Музыкалық сергіту сәті.


- Жарайсыңдар.

Альбомымызды қарастыруды әрі қарай жалғастырамыз. Сиқырымызды жалғастырамыз.

(сиқырлы сөздерді айту).


4.-Мына фотада кім?

Ал мынау фотада кім?

Мынау ана қандай?

Әжеміздің қолында не бар?


5.Балалар көздерінді жұмындар

Әже себетпен

Балалар қарандаршы қаншама көп жемістер мен көкөністерді әже бізге берді

Балалар қалаған жемістеріңді алыңдар.

Мынау не?

Ал мынау не?

Пішіні қандай?

Түсі қандай?

Әжемізге жемістер үшін алғыс айтамыз.

Альбомымызды қарастыруды әрі қарай жалғастырамыз. Сиқырымызды жалғастырамыз.

-Мынау кім?

-Ата қандай?

-Ата не істеп отыр?

6. Ойын «Домино»

- Отбасында қанша адам бар?

3. Қорытынды/итоговая часть

Балалар кім үйде тұратынын анықтадық, ал енді тағы да атап өтейік.

-Мадақтау.

-Қоштасу.

Ортаңғы тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі ҰОҚ № 6

Өткізу күні:15.03

Мұғалім: Жақсыбаева Г.Ж.

Білім беру саласы/ Коммуникация

Пән/ Қазақ тілі

Тақырыбы: Наурыз. Мерекелі, берекелі дастарқан

Мақсаты: Қазақтың ұлттық мерекесіне байланысты сөздермен таныстыру, Наурыз мерекесіне қатысты өлең, тақпақ үйрету. Балаларға Наурыз мейрамы туралы түсінік беру. Жасайтын дастарқандағы тағамдармен таныстыру. Балалалрды қазақтың ұлттық тағамдарымен таныстыру. Қандай?сұрағына жауап беру дағдысын жетілдіру.

Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем құрастыру;

Тәрбиелік: Ұлттық салт дәстүрлерді құрметтеуге тәрбиелеу. Балалардың Отан сүйгіштік сезімдерін ояту.

Дамытушылық: тілдік және артикуляциялық аппаратты, тыныс алуды және таза дикцияда дамыту.

Өтпелі тақырып: «Менің Қазқстаным»

ҰОҚ материалдар / материалы к ОУД: интерактивтік тақта,флипчарт «Киіз үй»; «Наурыз » презентациясы ; Д/О «Наурыз көже» «Наурыз мейрамы» лексикалық тақырыбы бойынша магниттік тақта және демонстрациялық суреттер.

Тарататын материал: лексикалық тақырып бойынша суреттер.

Көптілділік / Полиязычие:

Қазақ тілі: айран, нан, сүт, ет, жұмыртқа, айран, қант, тұз,ботқа, азық –түлік, іш,же,дәмді, ащы,

Русский язык: кефир, хлеб, молоко, яйцо, кефир, сахар, соль, каша, продукты, ешь, пей вкусный, горький Наурызкөже Бауырсақ Шай – чай Ән –песня Би – танец Ойын - игра(и)

English: Kefir, bread, milk, egg, kefir, sugar, salt, cereal, food, eat, drink


Ұйымдастырылған оқу қызметінің барысы

1.Ұйымдастырушылық кезеңі/организационный момент

-Көктемде қандай мереке бар? - Дұрыс Наурыз.


«Наурыз» презентациясы

Наурыз – праздник дружбы и мира. В этот день люди говорят друг другу добрые пожелания, забывают о своих обидах.



2. Негізі бөлімі/основная часть

Наурыз мерекесі туралы балалармен әңгімелесу.

Наурыз «Жаңа күн» деген мағына береді. Адамдар алдын-ала Наурыз мерекесіне дайындалады. Бұлақтар тазартылады, ағаштар отырғызылды.. Ақындар айтысады. Өлең айтады, билейді. Алтыбақан тебеді. Қазақ халқы – қонақжай халық. Мерекесіне арналған мерекелік дастархан жаяды, түрлі тағамдар қазақтың ұлттық тағамдары: қазы, бауырсақ, бесбармақ.Ең бастысы тағам– наурыз көже. Біз де балалар қазір сендермен дидактикалық ойын арқылы Наурыз көжені дайындаймыз.

Балалар біз бүгін тек қана ұлттық тағамдарға тоқталмаймыз, сонымен қатар ертегідегі тағамдарға да шолу жасаймыз. Ертегі әлеміне тоқталайық./презентация/

-Қызыл телпектің әжесіне апаратын тағамы?

- Карлсон нені жақсы көрді?

- Шұбар тауық ертегісінде қандай тағам бар?

- Маша аюға қандай тағам жасайды?

Мултьфильмнен үзінді көру


Ойын ойнау Сергіту сәті

«Ботқа жасайық»

Дөңгеленіп тұрамыз

Ботқа жасап аламыз

Сүт құямыз

Біз мұқият боламыз

Тұз саламыз

Былғаймыз, былғаймыз

Қант саламыз

Былғаймыз, былғаймыз

Жармамызды саламыз

Былғаймыз, былғаймыз

Біз мұқият боламыз

Ботқа пісті

Пық-пық-пық-пық


-Балалар өте жақсы, жарайсындар?

- Дастархан басына отырайық

-Балалар мынау не?

-Дәмі қандай болады

-Мынау не?

-Қант қандай?

-Түсі қандай?

-Балалар сүт ішіп көрейік.

-Сүт қандай?

Балалар қараңдаршы біздің дастархан қандай тамаша, көңіліміз көтеріңкі, енді қослылып ән айтайық?


«Дастархан әнін орындау»

Енді ас қайырайық

Балалар ас қайырады

Аын асын асына

Берек берсін басына!

Достарын көп болсын

Дастарханыны мол болсын

Балалар жарайсындар


Карточкамен жұмыс


-Сен не жедің?

-Сен не іштің

Балалар қолдарындағы суреттерге байланыстиы сөйлем құрастырады


3. Қорытынды/итоговая часть


Сабақ соңында қоштасу.

Қол ұстасып тұрайық,

Біз шеңберді құрайық.

Көріскенше күн жақсы,

Сау саламат болайық!


























Ортаңғы тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі ҰОҚ № 6

Өткізу күні:01.02

Мұғалім: Жақсыбаева Г.Ж.

Білім беру саласы/ Коммуникация

Пән/ Қазақ тілі

Өтпелі тақырып: «Менің Қазқстаным»

Ұйымдастырылған оқу қызметінің барысы

1.Ұйымдастырушылық кезеңі/организационный момент

2. Негізі бөлімі/основная часть

3. Қорытынды/итоговая часть


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!