СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

ГККП "Ясли- сад № 14" г.Костанай

Нажмите, чтобы узнать подробности

Что ж, ребята, нам пора возвращаться в группу из необычной страны, но вот я вижу конверт, что же в нем?ааа

Просмотр содержимого документа
«ГККП "Ясли- сад № 14" г.Костанай»

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы

2- ші кіші тобы (3-4) 07.09

Білім беру саласы: Комуникация.

ҰОҚ: Қазақ тілі

Тақырыбы: «Балабақша»

2.Білімділік - балабақша тақырыбына байланысты сөздермен танысып, шағын сөйлем құрастыруға үйрету;

Мақсаты: балабақша жұмысы мен күн тәртібі туралы түсініктерін қалыптастыру. Міндеттері: 1.Тәрбиелік - балабақша өмірімен танысу. Өз құрбыларын сыйлауға, достыққа тәрбиелеу; 3.Дамытушылық - қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айтуға«Қ», "Ұ","Ә" артикуляциялық аппаратты дамыту; Педагогикалық технологиялар: Ойын технологиясы, денсаулықты сақтау технологиясы, В Воскобович технологиясы

Көптілділік:

Қазақ тілі:Балабақша,топ, үстел,орындық

Русский язык: Детский сад, группа, стол,стул.

English: Kindergarten, group, table, chair.

Қызметтер кезеңдері

Мұғалімнің қызметі

Балалардың іс -әрекеті

Мотивациялық – қозғаушылық

Сабаққа қонаққа қонжық келеді- деп назарын аудартады.

-Сәлеметсіңдер ме!



- Балалар, бізге бүгін қонаққа қонжық келді, ол өзімен қызықты суреттер ала келіпті – деп балалардың назарын аудартады.

Қонжықтың суреттерін қарайықшы- деп балалардың қызығушылықтарын туғызады.

- Мынау не? /жаңа сөздермен танысады/

Балалар қонжықтың келгеніне қуанады. Қонжықпен амандасады, -Сәлеметсізбе!

Балалар қонжықтың алып келген суреттерін қарастыруға қызығушылық білдіреді.

-Мынау балабақша

-Мынау топ

-Мынау үстел

-Мынау орындық

Іздену - ұйымдастырушылық

1.-Балалар, қонжық ойнағанды жақсы көреді.

-Сендер қонжықпен ойын ойнайсыңдар ма?- деп ойын ұсынады. «Отыр да тұр» қимыл –қозғалыс ойыны







2. Балалар қонжыққа дыбыстарды дұрыс айтуға үйретейік

Маленький теленочек захотел воды и просит: мө-мө-мө-мө. Послушайте внимательно просьбу теленочка и попробуйте тоже повторить: мө-мө-мө-мө.

Теленочек очень обрадуется, если вы тоже научитесь чисто произносить гео любимый звук:ө-ө-ө.

2. Тақпақ жаттауға ұсынады

- Балабақша туралы тақпақты қайталайық.

Балабақшада балалар,

Қыздар және ұлдар бар

Ойыншықтар көп онда

Машина, шана, арба бар.

3. Игровизормен жұмыс

Заттарды ата және сана













Мультимедиялық сергіту сәті

«Көңілді күн»

«Музыкалық сәт» Д.О. ұсынады.

Д/ойынның ережесімен таныстырады. Мұғалім суретт береді, музыка тоқтағанда кімнің қолында қалса сол бала қазақ тілінде атайды.

-Сенің қолында не бар?

Балалар қонжықпен ойнауға қызығушылық танытады

Балалар қонжықпен ойнайды.

Қонжық «Тұр» дегенде балалар тұрады, «Отыр» дегенде отырады.

Балалар тақпақты қайталайды.

Балалар «Ө» дыбысын дұрыс айтуды үйренеді.

Мұғаліммен ірге қайталайды









Балалар тақпақтарды қайталайды.











Балалар заттарды атайды және санайды

Мынау орындық

Мынау үстел

Мынау балабақша

Бір орындық

Бір үстел

Көп бала

Балалар сергіту сәттерін жасайды.

Балалар суреттерді бір –біріне береді,музыка тоқтағанда, кімнің қолында қалса, сол бала жауап береді.

-Менде үстел бар

-Менде орындық бар

Рефлексифті – түзетушілік

- Балалар, қонжық бізбен қоштасады. - Біз қонжыққа қонаққа келгені үшін алғыс сөзін айтамыз.

Сабаққа жақсы қатысқан балаларды атап өтеді.

Балалар қонжықпен қоштасады.

  • Рахмет.

  • Сау болыңыз!

Күтілетін нәтиже:

Ұғынады: Қазақ тілінде балабақшаға арналған сөздерді дұрыс айтуға үйрену;

Түсінеді: Амандасу, қоштасу, алғыс сөздерін дұрыс нақты айта білу. 2-3 сөзден сөйлемдер құрастыру. «Ө» дыбысын дұрыс айта алу;

Қолданады: Балабақша, топ, үстел, орындық сөздерін айтуды дағдыға айналдыру.





































Ұйымдастырылған оқу қызметінің технолгиялық картасы

екінші кіші тобы (3-4) 21.09

Білім беру саласы: Комуникация.

ҰОҚ: Қазақ тілі

Тақырыбы: «Түстер, сандар»

Мақсаты:ақпарат бере отырып түсінік қалыптастыру. Міндеттері: 1. Тәрбиелік - балалардың көркем шығармашылық қабілеттерін, зейіндерін дамыту, сұлулыққа тәрбиелеу . 2. Білімділік - түстерді айыра тануға және атауға үйрету. Негізгі түстердің атауларымен таныстыру; Балаларға санамақтар үйрету. Бір және көп ұғымымен таныстыру.ерекше дыбыстардың дұрыс айтылуын қадағалау;-2-3 сөзден шағын сөйлемдер құрастыруды үйрету. «І», "Ө" , "Қ"дыбысын дұрыс айтуға үйрету.

3. Дамытушылық – заттардың түстерін атай отырып балалардың сенсорикалық сезімдерін дамыту. Құралдар: күннің суреті,бағдаршам, игровизор

Педагогикалық технологиялар: Ойын технологиясы, денсаулықты сақтау технологиясы

Көптілділік:

Қазақ тілі: Қызыл,жасыл,сары,көк

Русский язык: Красный,зеленый,жетый,синий

English: Red, green, yellow, blue

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық -

қозғаушылық


Балалармен амандасады, назарын аудартады.

/экраннан шаңырақ көрсетіледі/

Балаларға қайталауға ұсыныс жасайды/

Бір шаңырақ астында,

Тату –тәтті тұрамыз

Бірінші мен.............

Екінші мен..............

Үшінші мен..............

-Балалар амандасады.






Бірінші мен Саша

ЕЕ

Екінші мен Оля




Үшінші мен Костя

Ізденушілік -

ұйымдастырушылық


Балалардың назарын аудартады

1.Жұмбақ жасырады

Я весь мир обогреваю,
Я усталости не знаю.
Улыбаюсь я в оконце,
И зовут меня все – … Балалар күн шуақты бала сендерді түрлі түсті гүлдер әлеміне қонаққа шақырады.

Ал бізгдің гүлдер әлеміне жетуге бағдармшам көмек береді?

2.«Бағдаршам» дидактикалық ойыны

Жасыл (түсті көрсету) -жүреміз (бір орнымызда). Сары – дайындаламыз (тұрамыз.) Қызыл - тоқтаймыз.(отырамыз)

-Балалар гүлдер қайда өседі?

-Мына жердегі гүлдер түсіп қалыпты орына дұрыстап отырғызайық

3.Коврографқа жапсыру

Қандай гүл?


4,Игровизормен ойын Аталатын түстерді тап, сана.




«Ханталапай» дидактикалық

ойыны.

Шарты: ойын диалог түрінде

өтеді.

Асықтарды санатып, олардың

қанша екенін айтқызу.

- Сенде қанша асық?

- Ал сенде ше?

«Ғажайып қоржын» дидактикалық

ойыны.

Балалар жұмбақты шешеді





(солнце-күн)




Балалар баруға келісім береді.



-Гүлдер далада өседі

Балалар гүлдерді отырғызады.

Түстерді атайды

Қызыл гүл

Жасыл жапырақ

Сары гүл, Көк гүл

Балалар түстердерді атайды

Санайды

-Аз, көп

- Менде 3 асық бар.

- Менде 2 асық бар.

- 1 аю.

- 2 қуыршақ.

- 3 мысық-

Рефлексивті-

түзетушілік



Балалар бізге кім келді қонаққа?

-Қандай сөздер мен таныстыңдар?

Жарайсындар балалар сау болыңдар!

-Күн шуақыты бала

-Түстерді

Күтілетін нәтиже:

Ұғынады: Түстерді қазақ тілінде дұрыс атай білуге , қысқа сөйлемдерді құрастыру.

Түсінеді: Сұрақтарды түсініп дұрыс жауап беру.Қазақ тіліне тән дыбыстады дұрыс атай блу;

Қолданады: Негізгі түстерді ойында пайдалана алу.





Ұйымдастырылған оқу қызметінің технолгиялық картасы

екінші кіші тобы (3-4) 05.10

Білім беру саласы: Комуникация. ҰОҚ: Қазақ тілі Тақырыбы: «Күз»

  1. Тәрбиелік -балаларды табиғатқа деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.

  2. Білімділік - «Күз» тақырыбы бойынша жаңа сөздерді дұрыс айтуға үйрету. Қазақ тіліндегі «Ң», «Қ», «Ү» дыбыстарды дұрыс айтуға үйрету.

Мақсаты:табиғаттағы ең қарапайым мауысымдық өзгерістер түсініктерін қалыптастыру. Міндеттері:

3. Дамытушылық - тілдерін, байланыстырып сөйлеуін, сөздік қорын дамыту. Құралдар: күз суреттері, слайд, игровизор, жұмыс дәптері, себет. Педагогикалық технологиялар: Ойын, денсаулықты сақтау технологиясы Көптілділік: Қазақ тілі: күз,жаңбыр,алма,жапырақ Русский язык: осень, дождь, яблоко, листок English: Fall, rain, apple, leaf

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық -

қозғаушылық


Балалармен амандасады

Балалардың назарын түрлі түсті

гүлге аудартады

- Балалар мынау қандай гүл?

- Балалар оның жапырақтары түсіп қалыпты, жапырақтарын орнына қайтадан қою үшін, тапсырмалар орындау керек?

Балалар амандасады

Сәлеметсіз бе!


- Түрлі түсті гүл



  • Иә орындаймыз

Ізденушілік -

ұйымдастырушылық


Балалар алдымен тілімізді жаттықтырайық

1.Дыбыстық жаттығу.

На веточке сидит маленький совенок и зовет свою маму ү-ү-ү-үп, ү-ү-ү-п.

Споем песенку совенка вместе: ү-ү-ү-үп, ү-ү-ү-п.

Песенка звучит мягко

Үн –түн

Үн-күн

2.Балалар мына жұмабақты шешіп көріңдерші

Утром мы во двор идем – листья сыплются дождем,

Под ногами шелестят

И летят, летят,летят...

/бір жапырақ ілінеді/

2. Тапсырма орындайық

Жұмыс дәптерінен тапсырмалар

Күз мезгіліне байланысты сөздерді үш тілде ата?






Бір жапырақ ілуге ұсынады

-Балалар сендер жақсы жауап бердің дер, енді бір жапырақты іліп қояйық.

3.«Иә, жоқ» ойыны /презентация/

Күзде етік кие ме?

Күзде шалбар кие ме?

Күзде бас киім кие ме?

/бір жапырақ ілінеді/

Сергіту сәті

Жауды жаңбыр

Тық, тық.

Сен көшеге шық, шық.

Жел соғады гу,гу,гу,

Жапырақ ұшты ду,ду.

4. Флипчарт «Жыл мезгілдері»

Тапсырма/бір жапырақ ілінеді/

5. Мұғалім балаларға жапырақ тиелген машинаға көңілдерін аудартады.

- Балалар мына жапырақтардың түстерін атайықшы?


/бір жапырақ ілінеді/

-Балалар біздің жапырақ қандай түстерге айналды? Неше түс болды?

- Балалар хормен жауап береді.






.



Балалар ойланып жұмбақты шешеді




Балалар жапырақты іледі, түсін атайды.

-Күз мезгілінде болады.

(жұмыс дәптеріндегі сөздерді есте сақтайды, жаңбырдың суретін көк түске бояп атайды)

-Күз мезгілі

-Жаңбыр көк

-Алма қызыл

-Жапырақ жасыл

Балалар жапырақты іледі, түсін атайды.

Балалар жауап береді

-Иә күзде етік киеді.

-Иә күзде шалбар киеді.

-Иә күзде бас киім киеді.

Балалар жапырақты іледі, түсін атайды.

Балалар сергіту сәтерін жасайды






Балалар машинадағы жапырақтарға көңіл аударады

  • Сары жапырақ

  • Қызыл жапырақ

  • Жасыл жапырақ

/Балалар жапырақты іледі, түсін атайды/

-Бір көк түс

-Бір қызыл түс т.б

Рефлексивті-

түзетушілік


-Балалар біз не істедік?

Ойын «Сиқырлы сандық».

-Балалар, қазір кім күз туралы көп сөздерді айтса, сандық ашылады, сыйлық береді.

-Түрлі түсті гүлдің жапырақтарын ілдік. Балалар есте сақтаған сөздерін айтады. Балалар алғыс сөздерін айтады.

Күтілетін нәтиже: Ұғынады: күз мезгілінің өзгерістерін, күзбен байланысты сөздерді; Түсінеді:суретпен жұмыс істеуге, сөйлем құрастыруға, жұмбақтардың сөздерін жаттауға; Қолданады: өткен сөздермен сөйлем кұрастыру, ойындардың шарттарын бұзбай ойнаулары.

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технолгиялық картасы

екінші тобы (3-4) 19.10

Білім беру саласы: Комуникация.

ҰОҚ: Қазақ тілі

Мақсаты:балалардың салауатты өмір салты туралы түсініктерін қалыптастыру. Міндеттері: 1. Тәрбиелік -жеке гигиенаны сақтауға тәрбиелеу. 2. Білімділік - «Дене мүшелері» тақырыбы бойынша сөздік қорларын кеңейту; «Қ» , "Ө"дыбысының айтылуын, «Бұл не?» деген сұраққа жауап беруге үйрету.

Тақырыбы: Дене мүшелері.

3. Дамытушылық - адамның дене мүшелері туралы, олардың атауларын дұрыс атауға ,тілді жаттықтыруға, дұрыс сөйлеуге тілдерін дамыту. Құралдар: Дене мүшелері суреті бар плакат, В.Воскобовичтің игровизоры, үлестірмелі материалдар.

Педагогикалық технологиялар: Ойын технологиясы, денсаулықты сақтау технологиясы, В Воскобович технологиясы

Көптілділік:

Қазақ тілі: дене мүшелері, бас, қол, аяқ Русский язык: части тела, голова, рука, нога English: Body parts, head, arm, leg

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық -

қозғаушылық


-Балалар бізге хат келді. Онда не бар екенін қарайық?

Ол кімнен келді екен ?- деп балалардың назарын аударады.

Хат дәрігер Айболиттен келгенін, онда суреттер бар екенін айтады.

Ол суреттерде не салды екен? - деп балаларды ынталандырады.

Балалар хаттың келгеніне аң- таң болады. Оның ішінде не бар екенін білгілері келеді. Ол кімнен келді екен деп ойлайды.

Балалар бұл хатта қандай суреттер бар екен деп қызығушылық білдіреді.

Ізденушілік -

ұйымдастырушылық


1.Суреттер бойынша сұрақтар қояды

Суретте не бейнеленген?/плакат/

- Нені көріп отырсыңдар?

-Мынау не?

2. Дыбыстық жаттығу.

«Қ» дыбысын дұрыс айтуға жаттығулар жасайды.

Ас-ас-ас

Ойлайды бас.

Ір-ір-ір

Бала қолы кір.

Өз-өз-өз

Көреді көз

Сақ-сақ-сақ

Мынау бес саусақ.

Тақпақ жаттауға ұсыну./қимылдар жасауға шақырады/ Рука-қол, а бет-лицо,

Голова тут налицо,

А зовется она –бас,

Она умная у нас

Сергіту сәтін жасауға шақырады.

Бір дегенім – бас

Екі дегенім –дене

Үш дегенім- қол

Төрт дегенім – аяқ

Болады ұзын таяқ.


4. Үлестірмелі материалдармен жұмыс. Әкесі мен баласын салыстыра отырып, үлкен , кішкентай ұғымдарын қайталайды.

5. Игровизормен жұмыс

Дене мүшелерін ата, көрсет

Қол не үшін керек?

Аяқ не үшін керек?

Бас не үшін керек?

Балалар суреттегі дене мүшелерін атайды.

Мынау қол –рука

Мынау бас- голова

Мынау –аяқ- нога

Мынау- дене- туловище

Балалар «Қ» дыбысын дұрыс айтады.













Тақпақты бірінен кейін бірі қайталайды. /қимыдар көрсетеді/



Сергіту сәттерін жасайды Балалар ойынды қызыға ойнайды.Балалар адамның дене мүшелерін атайды.

Балалар үлкен және кіші ұғымдарын атайды

Әке үлкен

Бала кішкентай

Балалар дене мүшелерін көрсетеді, үш тілде атайды.

Балалар жауап береді

-Қол ұстайды

-Аяқ жүреді

-Бас ойлайды

Рефлексивті-

түзетушілік


Сабақта өтілген тақырыптарды қорытындылайды.

-Балалар бізге бүгін кімнен хат келді?

- Біз немен таныстық?

Балалармен қоштасады.

Балалар сабақта не үйренгегдерін айтады.

-Дәрігер Айболиттен хат келді

-Біз дене мүшелерімен таныстық. Сау болыңыз!

Күтілетін нәтиже: Ұғынады: Дене мүшелерінің атауларын; Түсінеді: Дене мүшелері тақырыбы бойынша шағын сөйлем құрастыру, «Қ» дыбысын дұрыс атай білу; Қолданады: сөздерді күнделікті ойында айтуға дағдыландыру.



Ұйымдастырылған оқу қызметінің технолгиялық картасы

екінші кіші тобы (3-4) 02.11

Білім беру саласы: Комуникация.

ҰОҚ: Қазақ тілі

Мақсаты: адам өмірінде үй жануарлардың маңыздылығы туралы түсініктерін қалыптастыру. Міндеттері: 1.Тәрбиелік – қоршаған ортадағы,үй жануарларына қамқорлық жасау білуге тәрбиелеу. 2.. Білімділік - «Үй жануарлары» тақырыбы бойынша сөздік қорларын кеңейту; ерекше дыбыстардың дұрыс айтылуын қадағалау,шағын сөйлем құрастыруға үйрету; «Қ» дыбысының айтылуын үйрету.

Тақырыбы: «Үй жануарлары»

3. Дамытушылық –тақпақтарды қайталай отырып, сұрақ-жауап арқылы тіл байлығын дамыту. Құралдар: компьютер, экран,ковровграф, карточкалар, үй жануарлар туралы «Ферма» атты кітабы,

Педагогикалық технологиялар: ойнау, Монтессори, денсаулық сақтау

технологиясы, мультисенсорлық жақындық, В Воскобовичтің технологиясы

Көптілділік:

Қазақ тілі:үй жануарлары, ит, мысық, ат, сиыр

Русский язык:домашние животные, лошадь, корова, собака, кошка

English:Pets, horse, cow, dog, cat

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық -

қозғаушылық


Балалармен амандасады

Балалардың назарын үнтаспаға аудартады.

/ үнтаспадан үй жануарларының дауыстары естіледі/

-Балалар бұл қандай жануарлардың дауысы?

- Балалар мен сендерді үй жануарлары тұратын фермаға баруды өтінемін, барамыз ба?

Балалар амандасады

-Сәлеметсіз бе!





-үй жануарлары



-иә, барайық.

Ізденушілік -

ұйымдастырушылық


1.Ферманың есігін қағады.

Сұрақтар қою арқылы білімдерін ұштастыру./жануарлардың дауыстарнан ажырату/

-Бұл қай жануардың дауысы?





Дыбыстық тілдік жаттығу жасауға ұсынады.

Цыплята щиплют травку – тық-тық-тық.

А курочка зовет к себе

Қыт-қыт-қыт.

Произнесем песенку курочки «Қыт-қыт-қыт,

Мында жатыр көп астық».

2.-Балалар үй жануарларының тағамдары араласып кетіпті ажыратып берейік?

«Бұл қандай үй жануарының азығы?»

Коврографпен ойын



Мультимедиялық сергіту жасауды ұсынады. «Үш қой»

3.Жұмыс дәптерінен тапсырма

«Жануарлар нені жақсы көреді?» «Кесені боя»

-Қандай түске боядың?



-Балалар фермада қандай жануарлар бер екен, білгілерін келе ме?



4.Дидактикалық ойын

«Не бар?»



-Балалар біздің фермада барлық үй жануарлары бар.

-Үй жануарлары қандай?

5. Флипчартпен ойын

-Ат қандай ?

-Сиыр қандай?

-Қой қандай?

Балалар естіген үй жануарларының дауыстарынан тануға тырысады

-Иттің дауысы

-Мысықтың дауысы

-Аттың дауысы

-Сиырдың дауысы

Балалар тілдерін жаттықтырады













Балалар коврографта жануарлардың жанына азықтарын жапсырады, сөйлем құрастырады.


Мысық сүт ішеді

Ит сүт ішеді

Ат шөп жейді

Сиыр шөп жейді.

Сергіту сәттерін жасайды.

Балалар тапсырманы орындап, түстерді атайды./үш тілде атауға тырысады/

-кесе қызыл

-кесе көк

-кесе сары

-кесе жасыл

-Иә білгіміз келеді.

Балалар тапсырманы орындап, жауап береді

-ат бар -сиыр бар -қой бар

Балалар флипчарт арқылы, жануарларды сипаттайды

Ат үлкен

Сиыр үлкен

Қой кішкентай


Рефлексивті-

түзетушілік


-Балалар біз бүгін қандай тақырыппен таныстық?

-Қайда бардық?

Балалардың жетістіктерін атап өтеді

-Біз бүгін үй жануарларымен таныстық.

-Фермаға бардық

Балалар өз жетістіктеріне қуанады.

Күтілетін нәтиже:

Ұғынады:Үй жануарлар атауларын дұрыс атауға;

Түсінеді: Үй жануарлар атауларын дұрыс, дәл атай, «Қ» дыбысын дұрыс атау.

Қолданады:Үй жануарларын атауларын атауға дағдылану.



































Ұйымдастырылған оқу қызметінің технолгиялық картасы

екінші кіші тобы (3-4) 16.11

Білім беру саласы: Комуникация.

ҰОҚ: Қазақ тілі

Мақсаты: Көліктерді қазақша атай білуге, естеріне сақтауға жаттықтыру. Көліктердің пайдасын біліуге үйрету.

Міндеттері: Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту; Тәрбиелік: балаларға жол ережелерін сақтауға тәрбиелеу;

Тақырыбы: Ойыншық көліктер

Дамытушылық: тілдік және артикуляциялық аппаратты, тыныс алуды және таза дикцияда дамыту. Құралдар: карточкалар, презентация, қорап, ойыншықтар, жұмыс дәптері Педагогикалық технологиялар: Ақпараттық-қатынастық технологиялары, денсаулықты сақтау технологиясы. Көптілділік: Қазақ тілі: ойыншық, ұшақ, кем, тікұшақ, ұшады

Жүзеді – плавает машина Русский язык: игрушка, самолет, вертолет корабль, машинка летает English: Toy, plane, helicopter, boat, car

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық – қозғаушылық

Педагог ойыншықтар салынған қорапты көрсетіп балалардың назарын аудартады.

- Балалар, мына қорапты мен тауып алдым, поездан түсіп қалыпты, ішінде ойыншықтар бар сияқты. Кімнің қорабы екенін ашып көрейік?

- Ол үшін менімен бірге мына тақпақты қайталайық

Балалар таңдана қарайды



Балалар сұрақтарға ынтамен жауап береді.

-Иә көргіміз келеді.

Іздену – ұйымдастырушылық

Мына суреттегі поезды қараңдаршы,

(«Қ» дыбысының айтылуын үйрету)

Мынау – менің пойызым Тық-тық, тық - тық

Жолға шықтық тақ -тұқ

Шамды жақтық.

Беп! Жолдан кет.

Тақ- тұқ , керек сақтық

1.Педагог ойыншықтарды бір –бірлеп алады.

  • Мынау не?

  • Бір сөзбен қалай атаймыз?

2. Мұғалім нұсқауымен балалар

«Отыр»,«Тұр» қимылды білдіретін сөздермен танысып, қимылдар

жасайды.


3.«Бар»,«Жоқ» сөздерімен танысады.

Д/ ойын «Не бар, не жоқ»

- Менің қолымда доп бар ма?

- Менің қолымда доп бар ма?

- Қолдарына доп алып, сергіту сәтін жасап дем алайық

Топ –топ,

Доп –доп

Теуіп қалдым допы

Доп жоғалды

Доп жоқ!


5. Жұмыс дәптерінен тапсырмаларды орындауға ұсынады


6.Мұғалім компьютерден ойыншықтар суретін қарауға шақырады.

/презентация/

Қораптың түбінен сурет шығады

-Балалар ойыншықтар Дымбілместікі екен, мекен –жайы жазылған ойыншықтарды салып, беріп жіберейік.

- Сен қандай ойыншықты қорапқа саласың?

-Балалар бір сөзбен қалай атаймыз?

Балалар қайталап, «Қ» дыбысын айтуды үйренеді.



Балалар сұрақтарға мұғалімнің көмегімен жауап береді.

-Мынау ұшақ

- Мынау кеме

-Ойыншықтар –деп жауап береді.

«Отыр», «Тұр» сөздерін қимылдар жасап естеріне сақтайды.



«Бар»,«Жоқ» сөздерін дұрыс айтып үйренеді.

  • тікұшақ бар.

  • кеме жоқ



Сергіту сәттерін орындайды.





Балалар ойыншықтарды үш тілде атап, мәшинаны бояйды, атайды


Балалар ойыншықтарды көріп, қазақ тілінде дұрыс, дәл атайды, естерінде сақтайды.

Балалар қолдарына ойыншықтарды бір –бірлеп алып қорапқа салады

-Мен допты саламын.

-Мен қуыршақты саламын

-Мен машинаны саламын

  • Ойыншықтар

Рефлексифті – түзетушілік

Балалардың жетістіктерін атап өтеді.

Жеке балалардың жетістіктерін атайды

Балалар өз жетістіктеріне қуанады.

Мұғаліммен қоштасады

Күтілетін нәтиже:

Ұғынады: Ойыншықтар атауларын дұрыс атай алады; Түсінеді: Ойыншықтардың атауларын білдіретін сөздерді дұрыс айта білу; «Қ» дыбысын дұрыс атау. 2-3 сөзден сөйлемдер құрастыра алу. Қолданады: Ойыншықтар атауларын және қимылды білдіретін сөздерді күнделікті қолдануды дағдыға айналдыру.






Ұйымдастырылған оқу қызметінің технолгиялық картасы

екінші тобы (3-4) 30.11

Білім беру саласы: Комуникация.

ҰОҚ: Қазақ тілі

Тақырыбы: «Қыс»

Мақсаты:балалардың қоршаған орта туралы түсініктерін қалыптастыру. Міндеттері:

1. Тәрбиелік – табиғат көрінісін сипаттап, қызықтарын әңгімелету арқылы балалардың шығармашылық қабілеттерін жетілдіру. Өзара сыйластыққа , адамгершілікке тәрбиелеу.

2. Білімділік - қыс туралы 2-3 сөзден тұратын сөйлем құрастыруға үйрету;

«Қ» дыбысының айтылуын үйрету. Мынау? Неше? деген сұрақтарға жауап беруге үйрету. 3.Дамытушылық –қыс кереметтерін түсіндіру, ойлау қабілеттерін, сөйлеу тілдерін дамыту.

Құралдар: видео ролик, суреттер,игровизор,текше

Педагогикалық технологиялар: Ойын технологиясы, денсаулықты сақтау технологиясы,В.Воскобович технологиясы.

Көптілділік:

Қазақ тілі: қыс, қар, аққала, шана

Русский язык: зима, снег, снеговик, санки

English: Winter, snow, snowman, sled

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық -

қозғаушылық


Балалармен амандасады

Балалардың назарын экранға аудартады

Экранда Аққала суреті, дыбысталған./қолында сыпырғышы жоқ, видео ролик/

-Сәлеметсіздер ме балалар! -Сендер мені таныдыңдар ма?

-Менің сыпырғышым жоғалып кетті. Сендер маған тауып бересіңдер ме?

-Балалар амандасады.











  • Иә көмектесеміз

Ізденушілік -

ұйымдастырушылық


Мұғалім ұсынады

-Балалар Аққаланның сыпырғышын іздеуге шығайық. Алдымызда біраз кедергілер тұр. Одан өту үшін, тапсырмаларды орындауымыз керек.

-Мынау не жауып тұрған? /экраннан қардың жауып тұрған кезі көрсетіледі/

Бұл кедергіден өту үшін тілімізді жаттықтырып алайық.

1.Фонетикалық жаттығу.

Прилетела ворона в лес и сообщила всем животным что пойдет снег. Она сказала так: - Қар – қар – қар. Қалың қар. Қар ар. Қыс! Қыс! Қыс! Қыс суық! Давайте превратимся в ворону и скажем

Она сказала будет много снега, как она сказала?

2.Тапсырма. Боран, желдің дауысы шығады.

-Балалар сендер не естіп тұрсыңдар?

-Бұл кедергіден өту үшін

Қыс туралы жаңа сөздерді үйренейік /презентация/

-Бұл қай мезгіл?

-Мынау не?

Сергіту сәті

Қыс келді, зима пришла

Детям радость принесла

Қар жауады снег идет

Скоро будет Новый год!

3. Тапсырма. Экраннан ағаштардың қырауға батып тұрған,аязды білдіретін суреттер көрінеді.

-Балалар қандай кедергі?

Қыста не болады?

Бұл кедергіден өту үшін мына тапсырманы орындайық

Игровизормен жұмыс «Қыс мезгіліне тән суретті сәйкестендір»

4. Балалар Аққаланың сыпырғышына жақындап қалды. Мына көктайғақтан өтсек табылып қалар.

Тапсырма «Текшемен ойын»

/текшеде қыс мезгіліне тән сөздер/

  • Неше?

Мұғалім сыпырғышты тауып алады.

/экраннан Аққала сыпырғышымен көріненді, қуанған дауысы естіледі/

Балалар сендеге рахмет

-Иә











Балалар жауап береді

-Қар



Балалар фонетикалық жаттығу жасайды



Қар – қар – қар. Қалың қар. Қар ар. Қыс! Қыс! Қыс! Қыс суық!.













-Боран,жел дауысы



Балалар жаңа сөздерді қайталайды

Мынау қар

Мынау аққала

Мынау шана

Балалар сергіту сәтін орындайды











Аяз болады.

Балалар қыс мезгіліне тән суреттермен сәйкестіндіреді

/ үш тілде атауға тырысады/







-Қыста аяз болады.

- Балалар шана тебеді

-Қыста қар жауады.

Балалар текше лақтырады, қандай сурет келсе, суретті сөйлетеді.

-Көп қар,

-Бір аққала,

-Көп шана

Балалар қуанады.

Рефлексивті-

түзетушілік


-Балалар біз кімге көмек бердік?

-Жарайсындар балалар сау болыңдар!

-Аққалаға

Балалар өз жетістіктеріне қуанады

Күтілетін нәтиже:

Ұғынады: «Қыс» тақырыбы бойынша сөздерді дұрыс атау;

Түсінеді: қазақ тіліне тән дыбыстардың айтылуын;

Қолданады: Мынау? Неше? деген сұрақтарға жауап бере алу.

Білген сөздерді қазақ тілінде дұрыс атай білуге , қысқа сөйлемдерді құрастыру.























Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы

ортаңғы тобы (4-5) 14.12

Білім саласы: «Қарым-катынас»

Бөлімдері: «Қазақ тілі»

Тақырыбы: Астана бас қала

Мақсаты: Балаларға еліміздің бас қаласы - Астана туралы түсініктерін қалыптастыру.

Міндеттері:

1. Тәрбиелік – Отанға туған жерге деген сүйіспеншілігін арттыру, өз елінің отанын сүйітін патриот болуға тәрбиелеу;

2. Білімділік - тақырып бойынша жаңа сөздермен таныстыру.

Сөз тіркесін түсінуге және сөздерді байланыстырып құрастыруға жаттықтыру, сөйлем құрауға үйрету.

3. Дамытушылық – баланың ізгілік қасиетін дамыту.Құралдар: Қазақстан суреттері, слайд, қызғалдақтар, флипчарт, плакат

Педагогикалық технологиялар: денсаулық сақтау технологиясы, ойын технологиялары.

Көптілділік:

Қазақ тілі: Отан, астана, қала, үй Русский язык: Родина,столица,город,дом English: Homeland, capital, city, house

Қызмет кезеңдері

Мұғалімнің іс – әрекеті

Балалардың қызметі

Мотивациялық – қозғаушылық

Сәлем саған жер ана! 
Сәлем саған нұрлы күн. 
Аман – есен болайық 
Бейбітшілікті қалайық. 

Мұғалім:

-Балалар бүгін Қайрат пен Елдос сендерді Қазақстан бойынша саяхатқа шақырады, барамыз ба? /видео ролик/

Балалар сөздерді қайталап, амандасады.







-иә, барамыз

Ізденушілік -

ұйымдастырушылық


1-ші «Көңілді тіл» аялдамасы

Дыбыстық жаттығу.

Таң – таң – таң қайырлы таң.

Лаң – лаң – лаң үлкен алаң.

Қазақ – қазақ біздің ел қазақ.

2-ші «Сөз шебері» аялдамасы

Суретпен жұмыс

Жаңа сөздермен танысу

Сұрақ – жауап:

-Сен қай Республикада тұрасың?

-Сен қай қалада тұрасың?

Отан,Астана, қала, үй


3-ші «Қызғалдақтар» аялдамасы

-Балалар қараңдаршы Қазақстан жері өте бай. Қаншама қызғалдақтар өсіп тұр екен

«Қызғалдақтарды» санау.

4-ші «Рәміздер» аялдамасы

Флипчарт «Қазақстан»

Қазақстан Республикасының рәміздерін ата. Қазақстан Республикасының елбасын ата ./плакат бойынша/

Музыкалық сергіту сәті «Бәрі дос»

Осы залда бәрі дос

Бір – екі – үш

Сен де, мен де, біз де, сіз

Бір – екі – үш

Бұрыламын оң жаққа мен

Бұрыламын сол жаққа мен

Бәріміз де дос.

/ маңынасын түсіндіреді/

5-ші «Мақал – мәтелдер» аялдамасы

«Туған жер – алтын бесік»

7-ші аялдама «Тақпақ жаттау» аялдамасы

Родина моя – Отан

Люблю страну мой Қазақстан!

Басқала – столица наша,

Қала – город Астана.

Расцвела и стало краше

Д/Ойын «Қайтала, дұрыс көрсет»





Дыбыстарды дұрыс айтуға тырысады.





Балалар сұраққа жауап береді

  • Мен Қазақстан Республикасында тұрамын.

  • Мен Қостанай қаласында тұрамын



Балалар жаңа сөздермен танысады



Балалар қызғалдақтарды 1 ден 5-ке дейін санайды



Балалар Рәміздерін атайды, сұраққа жауап береді









Балалар сөздерін әндетіп, қимылмен жасайды.









Балалар мағынасын түсініп, жаттап алады.





Тақпақтың сөздерін аударып, естерінде сақтайды.




Рефлексивті-

түзетушілік


-Балалар біз қайда бардық?

  • Қазақстан бойынша саяхатқа шықтық

Балалар қоштасады.

Күтілетін нәтиже:

Ұғынады: «Қазақстан» тақырыбы бойынша сөздерді.

Түсінеді: қойылған сұрақтарға дұрыс жауап беруге, сөйлемдер құрастыруға.

Қолданады: сергіту сәттерді орындау; ойындарға қатысу.



































Екінші кіші тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі (3-4)


Өткізу күні: 04.01

Мұғалім: Жақсыбаева Г.Ж.

Білім беру саласы/ Коммуникация

Пән/ Қазақ тілі

Өтпелі тақырып/«Қызықты қыс мезгілі»

Мақсаты: киімдер туралы түсініктерін қалыптастыру. Қысқы киімдердің атын меңгерту. Міндеттері:

Тақырыбы/ Киімдер

1.Тәрбиелік- воспитательная: қарым-қатынас дағдысын жетілдіру, киімді таза әрі ұқыпты ұстауға тәрбиелеу.

2.Дамытушылық развивающая: балалардың сөздік қорын толықтыру, сөйлеу тілін дамыту. Танымдық қабілеттілектерін жетілдіру, ойлауын.жалпы және ұсақ қол моторикасын дамыту.

3.Оқыту- обучющая: киімдер туралы түсініктерін кеңейту, не үшін керек екенін айтып тани білуге үйрету;қарапайым әрекеттерді орындауға үйрету(ки, шеш); олардың дұрыс айтылуына дағдыландыру;«Ө», «Ү» дыбыстарының айтылуын үйрету.

Педагогикалық технологиялар /денсаулық сақтау технологиясы, ойын технологиялары, ақпараттық - қатынастық технологиялары.

Ресурстармен қамтамасыз ету/Ресурсное обеспечение: киім суреттері, флипчарт, жұмыс дәптері

Қазақ тілі: киім, көйлек, жейде, шалбар, тон, етік, пима

Русский язык: одежда, платье, рубашка, брюки, шуба, сапоги, валеньки

English: Clothes, dress, shirt, trousers, fir-coat, boots.


Ұйымдастырылған оқу қызметінің барысы


1.Ұйымдастырушылық кезеңі


-Сәлеметсіздер ме!

Балалардың назарын аударту.

-Бұл кім болды екен?

- Бізге қонақ келіпті Алма және Самат.

-Балалар қазір қандай жыл мезгілі?

-Қыс мезгілінде ау райы қандай болады?

- Қыс келген соң олар тонып келіпті, біз оларға киім сыйлайық- деп қызығушылықтарын туғызады.


2. Негізі бөлімі

1.Дыбыстық жаттығу жасау

Ілші, ілші киімді,

Ілмешекке інім.

Ық – ық – ық,

Бүгін күн суық.


2.Сурет бойынша жұмыс

Мынау не?

3.Сөздік ойын ойын ойнауға ұсыныс жасайды.

«Мен бастаймын сен қошта» сөздік ойын

- Мынау .......... тон

-Мынау.......... қолғап

-Мынау......... пима

Алма мен Саматты жылынсың, қолын жылтып сергіту сәтін жасайық.

Сергіту сәті:

Тоңса біздің қолымыз,
Қолғапты киіп аламыз.
Сарт - сарт – сарт,
Шапалақты соғамыз.
Тоңса біздің аяғымыз,
Етікті киіп аламыз.
Топ – топ – топ,
Топылдатып билейміз.
4.Жұмыс дәптері «Қыз баланың киімін боя»

Балаларға киімдерді атап, көйлекті қалаған түске бояуға ұсыныс жасайды.

-Бұл не?

-Түсі қандай?


5.Мұғалім балаларға тақпақ жаттауға ұсынады

/ілулі тұрған киімдерді көрсете отырып жаттатады/

Мальчики носят

Брюки – шалбар,

Девочки платья-көйлек,

Ну, а бабушки –қамзол,

Носят много много лет.


6. Балаларға келген қонақтарға киім алып беруге ұсыныс жасайды.

Флипчарт «Киім дүкені»

  • Сен тон ал!

  • Сен пима ал!

  • Сен шалбар ал!

Балаларға киімдерді Алма мен Саматқа беруді ұсынады Балаларға «Қыс» презентациясын көрсетіп, жаңа сөздермен таныстыру.

3. Қорытынды

Бекіту:

«Кім көп сөз біледі» ойыны.

Қоштасу



Екінші кіші тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі (3-4)


Өткізу күні:18.01

Мұғалім: Жақсыбаева Г.Ж.

Білім беру саласы/ Коммуникация

Пән/ Қазақ тілі

Өтпелі тақырып/«Аңдардың қысқы тіршілігі» Тақырыбы/ Жабайы аңдар

1.Тәрбиелік- воспитательная: балалардың аңдарға деген, сүйіспеншілік сезімдерін арттырып оларға қамқорлықпен қарауға,табиғатты аялай білуге, адамгершілікке тәрбиелеу;

2.Дамытушылық развивающая: балалардың ойлау қабілеттерін артырып тілдерін дамыту. Қызықты ойындар арқылы балалардың эмоциялық сезімдерін дамыту.

3.Оқыту- обучющая: Жабайы аңдарды бір-бірінен ажырата білуге және олардың аттарын дұрыс айтуға үйрету ; қазақ тіліне тән дыбыстартардың дұрыс дыбысталуын меңгерту; сөз, сөз тіркесі, сөйлеммен сөйлеуге дағдыландыру.

Педагогикалық технологиялар: ойнау, денсаулық сақтау технологиясы, ақпараттық- коммуникативтік Ресурстармен қамтамасыз ету/Ресурсное обеспечение: «Бауырсақ» ертегісі кітабы,жұмыс дәптері, дидактикалық материалдар, шақыру билеті. Көптілділік: Қазақ тілі: жабайы аңдар, аю,қасқыр,түлкі,қоян. Русский язык:дикие животные, медведь, волк,лиса,заяц. English: Wild animals, bear, wolf, fox, hare.

Ұйымдастырылған оқу қызметінің барысы


1.Ұйымдастырушылық кезеңі

Балалармен амандасады -Балалар ертегілерді жақсы көресіздер ме? -Ол ертегіде –мейірімді, дөңгелек, сап-сары, әжесі мен атасынан қашқан,ол не? - Балалар бүгін бауырсақтың туған күні, ол орман жануарларын шақырғысы келеді. Біз оған көмектесеміз бе?

2. Негізі бөлімі

Алдымен мына дәптерді қарап, жабайы аңдарды еске сақтап алайық 1.Жұмыс дәптері «Жабайы аңдарды есте сақта»

- Мынау не?

-Балалар бір сөзбен қалай аталады?

Қолдарымызды ұстап, орманға барып, қонақтарды Бауырсақтың туған күніне шақырайық.

-Ой, шоқ бұтақтың арасында бір аң отыр, құлақтары ұзын, өзі қорқақ.

-Бұл қандай аң?

-Балалар қоянмен бірге дем алайық


2.«Ұзын құлақ сұр қоян»

Естіп қалып сыбдырды.
Ойлы - қырлы жерлермен,
Ытқып - ытқып жүгірді.
Қарап еді артына,
Қиығын салып көзінің.
Келе жатқан томпаңдап,
Көжегі екен өзінің. /қоянға шақыру билетін береді/

Мұғалім ары қарай жүруге ұсыныс жасайды:

-Демалдық, қолдарымызды ұстап ары қараай жылжиық.

- Мына жерде бірдеме бар,сияқты, қазір мен қараймын. Көріп тұрмын сұр құйрығын, азу тістері қорқынышты, үлкен.

-Бұл не екен?

-Бауырсақ сені туған күніне шақырып жатыр- деп қасқырға айдаты

Бірақ сендерге, балалар қасқырдың өтініші бар.


3.Алдымен тілді жаттықтрып алайық Ыр-ыр-ыр- бұл қасқыр Ян –ян –ян –сұр қоян Кі-кі-кі-қу түлкі


Қасқырдың тапсырмасы

4.Дидактикалық ойын: «Сөйлемді аяқта»

Қоян ...................

Қасқыр.................

Түлкі.................... /қасқырға шақыру билетін береді/

Қолдарымызды ұстап ары қарай жылжыймыз -Балалар естерімізге түсірейікші

- Міне өзі де шыға келді.

-Бұл не?

-Аю сендерге қызықты ойын дайындап қойыпты.


5.«Үлкен, кіші» дидактикалық ойыны /аюға шақыру билетін береді/

-Балалар біз қандай жабайы аңды туған күнге шақырған жоқпыз?


6. Қимылар арқылы жабайы аңдарды табу

-Бұл қандай жабайы аң?


3. Қорытынды Бекіту:

-Балалар біз қайда бардық?

-Қандай аңдарды шақырдық?

-Бір сөзбен қалай аталады?

Қоштасу



Екінші кіші тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі (3-4)


Өткізу күні:01.02

Мұғалім: Жақсыбаева Г.Ж.

Білім беру саласы/ Коммуникация

Пән/ Қазақ тілі

Өтпелі тақырып/«Жабайы табиғат әлемі» Тақырыбы/ Жабайы құстар

Мақсаты: Балаларға жабайы құстар туралы түсінік беру. Ойлау қабілеттерін дамыту. Жаңа сөздермен таныстыру. Қазақ тіліне тән дыбыстардын айтылуын қадағалау.

1.Тәрбиелік- воспитательная: балаларды құстарға қамқор болуға тәрбиелеу;

2.Дамытушылық развивающая: сөздік қорын, ойлау қабілетін арттыру, есте сақтау қабілетін дамыту;

3.Оқыту- обучющая: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем құрастыру; Педагогикалық технологиялар: ойнау, Монтессори , денсаулық сақтау технологиясы, ақпарттық коммуникативтік технологиялар. Ресурстармен қамтамасыз ету/Ресурсное обеспечение: компьютер, жұмыс дәптері, карточкалар, суреттер, фишкалар

Көптілділік: Қазақ тілі: Торғай, қарға, үлкен,ұшады Русский язык: воробей, ворона, большой, летает(ют) English: sparrow, crow, big, fly

Ұйымдастырылған оқу қызметінің барысы

1.Ұйымдастырушылық кезеңі

Балалармен амандасады,назарын аудартады / видео ролик қарауға ұсынады/

-Балалар торғай өз балапандарын жоғалтып алыпты. Ол үшін бізге тапырмалар орындап,тауып алуымыз керек.

2. Негізі бөлімі


1.Ұйымдастырушылық кезеңі


«Торғайларды» санау.


Апта күндерін атау.


Тілдік жаттығулар:

-Ға, -ға, ға қара қарға

-Ғай, -ғай, -ғай кішкентай торғай


«Сиқырлы түйенің ізі» ойыны.





2. Негізі бөлімі

Презентация және суреттер арқылы жаңа сөздермен таныстыру.

Торғай - воробей

Қарға - ворона

Үлкен - большой

Ұшады - летает(ют)

Сергіту сәті

Музыкалық сергіту.

Қарлығашқа ұқсайық,

Кәне қанат жазайық.

Қарлығаш боп ұшайық

Ұшып-ұшып алайық.


«Ағашта нелер отыр?» ойыны.


3. Қорытынды


«Не жоқ?» ойыны.

Қол ұстасып тұрайық.

Шеңберді біз құрайық.

Кездескенше күн жақсы

Сау саламат болайық.

Қоштасу

























Екінші кіші тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі (3-4)


Өткізу күні: 15.02

Мұғалім: Жақсыбаева Г.Ж.

Білім беру саласы/ Коммуникация

Пән/ Қазақ тілі

Өтпелі тақырып«Салт-дәстүрлер және фольклор» Тақырыбы/ Ыдыстар Мақсаты: Балалалрды қазақ ұлттық ыдыс аяқтармен таныстыру. балаларға ыдыс туралы ақпарат бере отырып түсінік қалыптастыру. Міндеттері: 1. Тәрбиелік – ыдыстарға мұқият қарауды тәрбиелеу . 2. Білімділік - ыдыстар атауларымен таныстыру, ыдыстардың түсін, көлімін білдіретін сөздерді дұрыс айтуға машықтандыру. -қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айтуға үйрету, -қарапайым әрекеттерді орындауға үйрету(бер, ал,алып кел); -«Қ» дыбысын дұрыс айтуға үйрету.

3. Дамытушылық – ойлау есте сақтау қабілеттерін дамыту. Артикуляциялық аппаратты дамыту. Педагогикалық технологиялар: ойнау, Монтессори , денсаулық сақтау технологиясы, ақпарттық коммуникативтік технологиялар. Ресурстармен қамтамасыз ету/Ресурсное обеспечение: компьютер, ыдыстар, суреттер, компьютерлік презентация, игровизор

Педагогикалық технологиялар: ойнау, Монтессори , денсаулық сақтау технологиясы, мультисенсорлық жақындық, В.Воскобович технологиясы

Көптілділік:

Қазақ тілі: кесе, қазан , тәрелке, қасық, табақ

Русский язык:пиала, тарелка, ложечка, блюдо для бесбармака

English: Spoon, fork, kettle, bucket


Ұйымдастырылған оқу қызметінің барысы

1.Ұйымдастырушылық кезеңі

Балалардың назарын аудартады:

-Балалар сендер ертегіні жақсы көресіңдер ме?

Ертегі еліне саяхатқа шыққыларын келе ме?

Музыка ойнатылады, ертегі есігі ашылады.

«Федорино горе» ертегісінің суреті


2. Негізі бөлімі

-Балалар қараңдаршы барлық заттар шашылып қалыпты

Үстел үстінде хат

«Самауырын –Самауырынды іздеуге кеттім»

Балалар қараңдаршы үстел үстінде ыдыстар жоқ. Федор өз ыдыстарын аямай ұстады.

1.Тапсырма «Ыдыстарды ата»

-Балалар сендер қандай ыдыстарды білесіңдер?

Біз оның үйінде тәртіпке келтірейік.



Балалардың назарын аудартады

На столе – посуда горкой
Под столом – с водою таз
Генеральная уборка
Начинается у нас.


2.Тапсырма. «Жетпей тұрған жерін толықтыр»

-Қандай ыдыс?

-Көлемі қандай?

Сергіту сәті


Дастарханды жаямыз,

Ыдыстарды қоямыз

Тағамдарды әкеліп

Дастарханға қоямыз.



3.Балалар шынымен де Федордың ыдыстары қашып кетіпті деп назарларын аудартады.

4. Игровизордан тапсырма


«Ыдыстарды ата»

-Балалар сендер жарайсыңдар, енді Федордың ыдыстары қайтадан келеді.

3. Қорытынды


«Не жоқ?» ойыны.

Қол ұстасып тұрайық.

Шеңберді біз құрайық.

Кездескенше күн жақсы

Сау саламат болайық.

Қоштасу




















Екінші кіші тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі (3-4)


Өткізу күні: 01.03

Мұғалім: Жақсыбаева Г.Ж.

Білім беру саласы/ Коммуникация

Пән/ Қазақ тілі

Өтпелі тақырып«Әрқашан күн сөнбесін» Тақырыбы/ Отбасы Мақсаты: балаларға отбасы мүшелері атауларын айту және түсіну дағдыларын қалыптастыру. Міндеттері:

1. Тәрбиелік – отбасы мүшелеріне деген сүйіспеншілік сезіміне тәрбиелеу.

2. Білімділік - отбасы және ондағы адамдар атаулары жайлы түсінік беру;

туыстық қатынасқа байланысты сөздерді(әке,ана,ата,әже,апа)айтуға үйрету;

«Ә» дыбысын дұрыс айтуға үйрету. 3. Дамытушылық – ойлау есте сақтау қабілеттерін дамыту

Құралдар: Суреттер, «Шалқан» ертегісі, игровизор, коврограф.

Педагогикалық технологиялар: Ойын технологиясы, денсаулықты сақтау технологиясы,В Воскобович технологиясы

Көптілділік:

Қазақ тілі:Отбасы, ата,әже, ана, әке

Русский язык: Семья, дедушка, бабушка, мама, папа.

English: Family, grandfather, grandmother, mom, dad.


1.Ұйымдастырушылық кезеңі

Мұғалім «Шалқан» ертегісінен үзінді көрсетіп,

-Балалар шалқан үлкен болып өсті, атаға ешкім көмекке келмей жатыр.

-Көмекетесеміз бе?

-Балалар шалқан қандай?

Егер біз тапсырмаларды дұрыс орындасақ, оған көмекке өз отбасы мүшелері келеді.

2. Негізі бөлімі

1.. «Қандай дыбысты естідің?» Д/О

/Мұғалім суреттерді көрсетеді/

Ә-ә-ә-ә-ә мейірміді әже

Ә-ә-ә-ә-ә қамқор әке

Ә-ә-ә-ә-ә әдемі әпке


2.Суреттегі бейнелерді дұрыс, дәл айтуға жаттықтырады.

- Мынау кім?

«Мынау кім?» деген сұрақпен таныса отырып, тиісті атауларды атайды.

/мультфильмнен үзінді көрсетеді, әже келеді көмекке/



Сергіту сәті:

«Орныңнан тұршы

Бетіңді жушы.

Айнаға қарашы,

Шашыңды тарашы»


3. Игровизормен жұмыс

-Отбасында кім бар? /үш тілде жауап беруге ұсынады/

/мультфильмнен үзінді көрсетеді, немересі келеді көмекке/

4.Тақпақ жаттауға ұсынады.

Мнемонический стих

Самая добрая в мире она -

Милая мамочка, мама - ана.

Все в квартире спят уже.

Тихо. Поздно очень.

Только бабушка – әже

До сих пор хлопочет.

/мультфильмнен үзінді көрсетеді,

Жучка ит келеді көмекке/


5. Коврографпен жұмыс.

- Отбасы мүшелеріне сыйлық берейік./мультфильмнен үзінді көрсетеді, мысық келеді көмекке/

-Балалар кім келмей жатыр?

-Балалар біз дауыс ырғағымен отбасы мүшелерін қатты ақырын атасақ тышқан келеді./көпше түрде//мультфильмнен үзінді көрсетеді, тышқан келеді көмекке/

-Балалар міне біз атаға көмек бердік?

Отбасы мүшелері бар суретті көрсетеді

-Бір сөзбен қалай атайыз?


3. Қорытынды


«Не жоқ?» ойыны.

Қол ұстасып тұрайық.

Шеңберді біз құрайық.

Кездескенше күн жақсы

Сау саламат болайық.

Қоштасу









Екінші кіші тобындағы ұйымдастырылған оқу қызметінің конспектісі (3-4)


Өткізу күні: 15.03

Мұғалім: Жақсыбаева Г.Ж.

Білім беру саласы/ Коммуникация

Пән/ Қазақ тілі

Өтпелі тақырып«Менің Қазқстаным» Тақырыбы/ Наурыз. Мерекелі, берекелі дастарқан Мақсаты: Балаларға Наурыз мейрамы туралы түсінік беру. Жасайтын дастарқандағы тағамдармен таныстыру. Балалалрды қазақтың ұлттық тағамдарымен таныстыру. Қандай?сұрағына жауап беру дағдысын жетілдіру. Білімділік: тақырып бойынша жаңа сөздерді меңгерту, шағын сөйлем құрастыру; Тәрбиелік: Ұлттық салт дәстүрлерді құрметтеуге тәрбиелеу. Дамытушылық: тілдік және артикуляциялық аппаратты, тыныс алуды және таза дикцияда дамыту

Құралдар: Суреттер, «Шалқан» ертегісі, игровизор, коврограф.

Педагогикалық технологиялар: Ойын технологиясы, денсаулықты сақтау технологиясы,В Воскобович технологиясы

Көптілділік:

Қазақ тілі: Азық түлік, Наурызкөже. Бауырсақ. Шай, Ән, Би, Ойын, Нан,

Сүт, Май

Русский язык: продукты питания, чай, песня, танец, игра(и) хлеб, молоко, масло, вкусный,

English: Food, bread, milk, butter


1.Ұйымдастырушылық кезеңі

Балалармен амандасады, назарын аудартады

-Балалар Простоквашинодағы Матроскин және Шариктен хат келіпті. Олар қиын жағдайға ұшырап қалыпты.

/хат оқылады/

«Біздің Федор ағай аурып қалды. Тамақ ішпейді. Осы қиын жағдайдан шығатын жол бар шығар»

- Балалар біз ауылдан емхана іздеп көрейік, бір ем тауып көмек берейік, келісесіңдер ме?

2. Негізі бөлімі

Ауыл көрінісі, бөлме мерекелік безендірілген.

-балалар мына жақта бір мереке болып жатқан сияқты, кермет дастархан жайылып тұр, не мереке екен сұрап білейік.

«Наурыз» әні.

Наурыз мерекесі туралы бейне материал

Дәрігер апайды кездестіру, дәрумен алу үшін тапсырмаларды орындау керек.


1 Тапсырма «Тағамдарды атайық» тағамдар суреттерін тақтаға жапсырады.

-Мынау қандай тағам?

-Балалар бір сөзбен қалай аталады?



2.Дыбыстық жаттығу

Ан-ан-ан –тәтті нан

Үт-үт-үт-дәмді сүт

Ай-ай-ай –сары май

3. Тапсырма «Дәмді ойын» /Тағамды дәмі арқылы атау/

-Бұл қандай тағам?

-Дәмі қандай?


Мультимедиялық сергіту сәті «Ақ бұлақ»


4. Мақал –мәтелдерді және тақпақ жаттауға ұсынады

Ас атасы  - нан.

Хлеб – всему голова /мағынасын түсіндіреді/

Ей, балалар, балалар,

Бар қасиет нанда бар.

Нан қиқымын шашпаңдар,

Жерде жатса баспаңдар.


5. Жұмыс дәптерімен тапсырма / Жұмбақты шеш, тағамдарды ата/

«Этот напиток очень полезен.

Вкусное, белое, это................

5. Балалар біз Матроскинмен мен Шарикке Дәрумен бар тағамдарды себетке салып жіберейік, Федор аға тезірек науқасынан жазылып кетсін.

Ойын «Тағамдарды себетке сал»


3. Қорытынды


«Не жоқ?» ойыны.

Қол ұстасып тұрайық.

Шеңберді біз құрайық.

Кездескенше күн жақсы

Сау саламат болайық.

Қоштасу




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!