Դասի պլան
Առարկան- քիմիա
Դասարանը- 10-րդ
Դասի թեման- Հալոգենիդ իոնի հայտաբերումը և թթվածնի ստացումը
Դասի տիպը- գործնական աշխատանք
Դասի նպատակը.
Դասի ընթացքում աշակերտները կկարողանան ստանալ թթվածին և կուսումնասիրեն դրա որոշ հատկություններ
Կկատարեն փորձեր` հալոգենիդ իոնի հայտաբերման համար
Կզարգացնեն գործնական աշխատանք կատարելու, դիտարկելու, մեկնաբանելու, եզրահանգումներ կատարելու և աշխատանքը ներկայացնելու կարողությունները
Կշարունակեն զարգացնել քիմիայի լաբորատորիայում աշխատելիս անվտանգության կանոնները պահպանելու կարողությունները
Անհրաժեշտ նյութեր- նատրիումի քլորիդ, կալիումի յոդիդ, արծաթի նիտրատ, կալիումի քլորատ, մանգանի երկօքսիդ, փորձանոթներ, սպիրտայրոց, բռնիչ, մարխ:
Գործնական աշխատանքի նպատակը
Ստանալ քլորիդ իոն պարունակող նստվածք` կալիումի յոդիդ, նատրիումի քլորիդ և արծաթի նիտրատ աղերի փոխազդեցությունից, դիտարկել երևույթները, գրել ռեակցիաների իոնային հավասարումները
Ստանալ թթվածին ` բերտոլեի աղից, ծխացող մարխի միջոցով դիտել թթվածնի` այրմանը նպաստելու հատկությունը, գրել ռեակցիայի հավասարումը
Դասի ընթացքը.
Սովորողներին բաժանել 2 խմբի, յուրաքանչյուր խմբին հանձնարարել իրենց կատարվելիք աշխատանքի փաթեթը: Խմբի ներսում կատարվում է փաթեթի առաջադրանքների բաշխում 2ր.
Ներկայացնել գործնական պարապմունքի կատարման ընթացքը 3ր.
Ցուցադրական սեղանին ուսուցիչն աշակերտի օգնությամբ կատարում է փորձերը 10ր.
Խմբերը կատարված գործնական պարապմունքը ըստ գիտափորձի կետերի ներկայացնում են պաստառի ձևով: Խմբում յուրաքանչյուր աշակերտ կատարում է իր ստացած քարտով նախատեսված առաջադրանքը:Խմբի անդամները կարող են քննարկել , խորհրդակցել, բայց յուրաքանչյուր աշակերտ պատասխանատու է աշխատանքի իր բաժնի , իր քարտով ստացած հանձնարարության կատարման համար
Խմբերը ներկայացնում են պաստառները: Ամեն խմբին իր պաստառը ներկայացնելու համար տրվում է 2 րոպե
Անդրադարձ- 1. Ի°նչ արեցինք այսօր, ի°նչպես աշխատեց ձեր խումբը, ի°նչը կբարելավեք ձեր խմբի աշխատանքում հաջորդ անգամ 2ր.
Տնային հանձնարարություն- տետրում ձևակերպել կատարած աշխատանքը
Գնահատել աշակերտին նկատի ունենալով յուրաքանչյուր աշակերտի ստացած քարտով նախատեսված հանձնարարության կատարման որակը խմբի կողմից ներկայացված պաստառում, աշխատանքի ձևակերպումը գործնական աշխատանքի տետրում:
Հալոգենիդ իոնի հայտաբերումը
1
Անհրաժեշտ նյութեր և սարքեր: Էսքիզներ և նկարներ
Թվարկիր գործնական պարապմունքի ժամանակ օգտագործված սարքերը
Թվարկիր օգտագործված նյութերը
2
Փորձի նկարագրություն
Նկարագրիր 2 նյութերի փոխազդեցությունը
Նկարագրիր վերջնանյուփերի տեսքը և գույնը
3
Դիտարկում
Քիմիական ռեակցիայի ինչ նշաններ տեսար
Որ նյութերի փոխազդեցությունը և ինչ նյութերի ստացում դիտեցիր
4
Մեկնաբանություն
Ինչու առաջացան նստվածքներ
Ինչպես նստվածքները տարբերվեցին իրարից
5
Արդյունքներ և եզրակացություն
Ռեակցիաների որ տիպի օգնությամբ հայտաբերեցիք հալոգենիդ իոնը
Գրել քիմիական ռեակցիաների մոլեկուլային և կրճատ իոնական հավասարումները
Թթվածնի ստացումը
1
Անհրաժեշտ նյութեր
Թվարկիր գործնական աշխատանքի ժամանակ օգտագործվող սարքերը և նյութերը
2
Փորձի նկարագրություն
Նկարագրիր թթվածնի ստացումը
Նկարագրիր մարխի բոցավառումը թթվածնում
3
Դիտարկում
Քիմիական ռեակցիայի ինչ նշաններ տեսար
Ինչ դիտարկում արեցիր` մարխը թթվածնում բոցավառվելու ժամանակ
4
Մեկնաբանություն
Ինչ դեր կատարեց մանգանի երկօքսիդը
Ինչու մարխը բոցավառվեց և հետո հանգեց
5
Արդյունքներ և եզրակացություն
Գործնական աշխատանքի ժամանակ որ եղանակով ստացաք թթվածին
Թթվածնի որ հատկության հետ ծանոթացաք
Գրել ռեակցիայի հավասարումը