Դասի թեման՝ _Չլսվող հ-ի ճանապարհորդությունը|
Դասի նպատակը՝
կսովորեն ողղախոսություն և ուղղագրություն
կծանոթանան թույլ արտասանվող հ պարունակող բառերին
կընդլայնեն աշխարհաճանաչողական պատկերացումները
Նախադրյալներ՝
նախապես կծանոթանան խորհուրդների, օրհնանքների
կունենան որոշակի գիտելիքներ աշխարհահռչակ մարդկանց մասին
Օգտագործված մեթոդներ՝ _Հնգյակ|, _ Խորանարդում|
Դասի ընթացքը` ԽԻԿ համակարգով
Խթանում
Հ-ն գրվում է այնտեղ, որտեղ լսվում է:
Օրինակ՝ հայ, Հայաստան, հայրենիք, հաց,
ահագին, ագահ…
Սակայն կան բառեր, որտեղ հ-ն թույլ է հնչում, և այդ բառերի քանակը 7-ն է: Իսկ 7 թիվը խորհրդավոր են համարում:
-Աստված երկինքն ու երկիրը արարեց 7 օրում:
-Շաբաթն ունի 7 օր:
-Ծիածանի 7 գույները, երաժշտական նոտաները նույնպես 7- ն են:
Շատ ենք լսել՝
-7 հրաշալիքներ,
-7 տարի անց,
-7-րդ երկինք,
- 7x7 ներել,
-7 որդով սեղան նստես,
-7 օր ու գիշեր արտահայտությունները:
Իմաստի ընկալում
Բանալի բառեր՝ աշխարհ, խորհուրդ, ճանապարհ, օրհնանք, շնորհ, խոնարհ, արհամարհանք
Մ
եծերն ասել են.
-Աշխարհը թատրոնի վարագույր է, որի հետևում ծածկված են մեծագույն գաղտնիքներ:
-Աշխարհը գիրք է, որի էջերը ամեն քայլափոխի բացվում են մեր առաջ:
-Ով մոռանում է աշխարհը, աշխարհն էլ իրեն է մոռանում:
-Մարդ կա՝ աշխարհն է շալակած տանում,
- Մարդ կա՝ ելել է շալակն աշխարհի:
- Աշխարհը հայելի է, և այն յուրաքանչյուրին վերադարձնում է իր սեփական պատկերը:
-Աշխարհը խղճուկ է միայն խղճուկի համար:
-Լույս աշխարհ գալ-ծնվել
-Աշխարհ տալ-ամեն ինչ տալ
-Աշխարհը շուռ տալ-տակն ու վրա անել
-Աշխարհով մեկ լինել- շատ ուրախանալ
-Աշխարհը հավաքել- ամեն ինչ վերցնել
-աշխարհակալ- նշել աշխարհակալ մարդկանց անուններ (Նապոլեոն, Մակեդոնացի, Լենկ-Թեմուր, Տիգրան Մեծ…)
աշխարհահռչակ- (Սարյան, Կոմիտաս, Մոցարտ, Սարոյան, Այվազովսկի…):
Հնգյակ՝
Աշխարհ
Գեղեցիկ, հիանալի,
Պտտվող, վերափոխվող, զարգացող,
Մարդկանց համար տուն հանդիսացող
Մոլորակ:
-Ինչպես նկատեցիք, ամեն անգամ _աշխարհ| բառն արտասանելիս հ-ն չի հնչում, բայց գրվում է և՛ արմատում, և՛ դրանով կազմված բառերում:
Մեր աշխարհը շատ խորհրդավոր է:
Խորհրդավոր բառում նույնպես հ չի լսվում, բայց միշտ գրվում է:
Ճանաչել իմաստություն և զխրատ, իմանալ զբանս հանճարոյ:
(Աշակերտները կհիշատակեն իրենց իմացած խորհուրդ- ասացվածքներից):
10 չափի՛ր, մեկ կտրի՛ր:
Ուզում ես խելոք պատասխան ստանալ, խելոք հարցեր տուր:
Բառակազմական աշխատանք՝
խորհուրդ+արան-խորհրդարան
խորհուրդ տվող- խորհրդատու
խորհրդի նշան- խորհրդանշան
Եվ այսպես աշխարհն իր խորհրդավոր ճանապարհն է անցնում:
Հնգյակ
Ճանապարհ՝
Կանաչ, հարթ
Տանող, բերող, խաչվող,
Ճանապարհորդին ցանկացած տեղ հասցնող
Շավիղ:
Իսկ ճանապարհ գնացողին մաղթում են օրհնանք:
Ճանապարհդ կանաչ լինի:
Ոտքդ քարին չդիպչի:
Անփորձանք տեղ հասնես:
Ամեն ինչի մեջ երաժշտություն կա, աշխարհն օրհներգում է: Շնորհալի մարդկանց միջոցով աշխարհը շարունակում է զարգանալ, բարգավաճել և օրեցօր բացահայտել նորանոր գաղտնիքներ:
(ապաշնորհ, անշնորհք, շնորհազուրկ)
Շնորհաշատ անհատներ աշխարհին շատ են պետք, բայց կարևոր դեր ունեն նաև խոնարհ, համեստ ու խելամիտ մարդիկ: Սակայն աշխարհում ամեն ինչ անթերի ու կատարյալ չէ, որպեսզի աշխարհը շարունակի խորհրդավոր ճանապարհը: Պետք է փոքր- ինչ արհամարհական վերաբերմունք ունենալ ներքին ու արտաքին խոչընդոտների և դժվարությունների նկատմամբ: Ոչ մեկին չի կարելի արհամարհել (թշվառին, աղքատին, անկարողին, հաշմանդամին): Արհամարհել բառի մեջ 2-րդ հ-ն չի լսվում:
Կշռադատում
Նմանատիպ օրինակ է նաև Հովհաննես անունը:
Այս անունով ի՞նչ հանճարեղ մարդիկ գիտենք:
(Հովհաննես Թումանյան, Հովհաննես Այվազովսկի, Հովհաննես Բաղրամյան…):