СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Համաշխարհային պատմություն

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Հին Հունաստանը 5-րդ դարում

Просмотр содержимого документа
«Համաշխարհային պատմություն»

Առարկա –Հին աշխարհի պատմություն

Թեմա- ՀՈՒՆԱՍՏԱՆԸ Ք.Ա. V ԴԱՐՈՒՄ

Նպատակ-Իմանա

1.Ե՞րբ են սկսվել հույն–պարսկական պատերազմնե րը: Ք.ա. 490 թ. ի՞նչ նշա-

նավոր ճակատամարտ է տեղի ունեցել:

2. Թվար կե՛ք Քսերքսեսի արշավանքի ժամանակ տեղի ունեցած գլխավոր

իրադարձությունները:

3. Ե՞րբ և ինչո՞վ ավարտ վեցին հույն–պարսկական պատերազմները:

4. Ինչ պե՞ս Պերիկլեսը լուծեց Աթենքի բնակիչների քաղաքացիության հարցը:

5. Պետական կառավարման համակարգում ի՞նչ փոփոխություններ կատա-

րեց Պերիկլեսը:

կարողանան

1.Գնա հատել Պերիկլեսի գործունեությունը

2. Վերհանել ժողովրդավարության անկման պատճառները::

3. Բացատրել ,թե Ի՞նչ է ամբոխավարությունը:


Մեթոդներ- գծակարգեր, դասախոսություն, հարցազրույց , քննարկում

Անհրաժեշտ նյութեր- գիրք, տետր, քարտեզ

Տևողությունը-45ր.


դասի ընթացք

դասը սկսել նախորդ դասի քննարկմամբ


Սպարտա

Լակոնիկա մարզ


հակադիր դասեր պետական կառավարում



սպարտատներ հելոտներ .երկու արքա

.ծերակույտ-28 անդամ

.աշխարհաժողով

բանակ

փաղանգ



. Լրացնել Աթենքի բարեփոխիչների մասին աղյուսակը երեխաների հետ միասին, որոնք գրատախտակին հերթով կգրեն բոլոր բարեփոխումները:


Աթենքը Ք.ա. VII–VI դարերում


Բարեփոխիչ

/2 մավոր, քայլը՝0.5 միավոր

Գործունեության ժամանակաշրջանը կամ այլկարևոր տարեթիվ

/4 միավոր, քայլը ՝0.5 մավոր

Նրա ձեռնարկած կարևոր բարեփոխությունները

/4 մավոր՝ քայլը՝0.5 մավոր/

Սոլոն

ք.ա 59+4թ

Նա վերացրեց պարտային ստրկու-

թյունը:



Պետության միջոցներով փրկագնեց

այն աթենացիներին, որոնք ստրկու թյան էին վաճառվել արտերկիր:



Էվպատրիդներից բռնագրավեց հողի մի մասը և տվեց ունեզուրկներին:



Ըստ ունեցվածքի՝ աթենացինե-

րին բաժանեց չորս խավի՝ հիմք ընդունելով նրանց տարեկան եկա մուտը:



Ծագումն այլևս վճռորոշ նշանա կություն չուներ:



Սկսեց պարբերա ար հրավիրել Աշխարհաժողովի (էկլե սիա) և

ժողովրդական դատարանի նիստեր:



Գործում էին նաև Պետական խոր հուրդը և Կառավարությունը, որոն ցում ընտրվելու իրավունք ունեին

միայն ունևոր քաղաքացիները:



Կատարեց նաև դրամական բարե փոխություն

Պիսիստրատ

ք.ա 557թ.

Նա շարունակեց էվպատրիդների հողերը բռնագրավել և հանձնել ունեզուրկ գյուղացիներին:



Ատտի կայում տիրապետող դար ձավ միջին ունեցվածքի դասը:



Ստեղծվեց ոստիկանություն, ամրապնդվեց պետական կարգը:

Կլիսթենես

ք.ա.506թ.

Ատտիկայի տարածքը բաժանեց վարչական տասը շրջանների:



ստեղծ վեց կառավարման նոր

բարձրագույն մարմինը՝ ստրատե գոսների խորհուրդը



նորամուծություններից էր

նաև օստրակիզմի իրավունքը




.Նոր նյութի հաղորդում կարճ դասախոսությամբ

Հույնպարսկական պատերազմները (Ք.ա. 500–449 թթ.)






Նյութը ներկայացնել քարտեզի օգնությամբ









.Այնուհետև երեխաները ընթերցում են դասանյութի առաջին հատվածը և փորձում ներկայացնել պարսիկների գլխավոր ճակատամարտերը:

.Քննարկելուց հետո աշակերտները փորձում են ներկայացնել նոր նյութը:


Պերիկլեսյան դարաշրջանի Աթեն քը (Ք.ա. 444–429 թթ.)


Կատարել զույգային աշխատանք: Երեխաները ընթերցում են դասի հաջորդ հատվածը և վերհանում Պեիկլեսի բարեփոխումները;

Պերիկլես

կարգավորեց Աթենքի հասարակական կյան քի բոլոր կողմերը՝ կարևորելով նախ և առաջ քաղաքացիության հարցը:


օրենքով սահմանեց քաղաքացիների իրավա հավասարությունը:


Պետական պաշտոնվարելու համար սահմա նվեց աշխատավարձ:


Մեծացավ Աշխարհաժողովի դերը:


Պետական խորհուրդը, ենթակա էր Աշխարհաժողովին:


Աթենքը դարձավ արվեստների և գիտության կենտրոն:


Աթենքը վերածվեց Հունաստանի մշակութա յին կենտրոնի:



.Այնուհետև փորձում են պատմել նաև դասի այս հատվածը


Անցնում ենք դասի հաջորդ մասին


Պելապանեսյան պատերազմներ


.Ամփոփել դասը երեխաների միջոցով, որոնք կփորձեն նոր նյութը պատմել սկզբից մինչև վերջ, որի ընթացքում նաև կգնահատվեն:

.Դասի ընթացքում կատարել նաև քարտային աշխատանքներ :


Տնային աշխատանք՝

Պատրասվել գործնական աշխատանքի թեմայով

Դիտել ֆիլմը: