СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Հայոց պատմություն

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Նախանադարյան հասարակարգ

Просмотр содержимого документа
«Հայոց պատմություն»

Հայոց պատմություն

Դասարան-6-րդ











ՀԱՅԱՍՏԱՆԸ ՀՆԱԳՈՒՅՆ ՇՐ ՋԱ ՆՈՒՄ



/ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԼԵՆԱ ՇԽԱՐՀԸ ՈՐՊԵՍ ՄԱՐԴԿՈՒԹՅԱՆ ՀՆԱ ԳՈՒՅՆ ԲՆՕՐՐԱՆ/







Ստեփանավանի Վ.Թեքեյանի անվան 6-րդ դպրոցի ուսուցիչ՝ Ն.Միկոյան

Դասարան- 6-րդ

Առարկա- Հայոց պատմություն

Թեմա- ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԼԵՆԱ ՇԽԱՐՀԸ ՈՐՊԵՍ ՄԱՐԴԿՈՒԹՅԱՆ ՀՆԱ ԳՈՒՅՆ ԲՆՕՐՐԱՆ

Նպատակ - Իմանա` նախնադարի փուլերը, բնակատեղիները (Գուգարք, Պորտաբլուր

Շենգավիթ, Լճաշեն) նախամարդկանց նյութական և

հոգևոր ձեռքբերումները

Կարողանա` բնութագրել Հայկական լեռնաշխարհի բնի­կ­ների զբաղմունքը,

աշխատանքի գործիք­ները, հասարակական խմբերը նախնա­դարյան

համայնական հասարակարգում տարբերակել հասարակության

զարգացման փուլերը,

Մեթոդ - Հարցազրույց, քննարկում, դասախոսություն, գծակարգ ,նկարներ, սալիկահանդես

Կահավորում- գիրք , տետր, քարտեզ, նկարներ, սալիկահանդես

Դասի ընթացք- .Նախորդ դասի հարցում, հարցազրույց, քննարկում

.Տնային աշխատանքների ստուգում

.Դասը սկսել հարցազրույցի միջոցով



Ամփոփել հայկական լեռնաշխար դասը կազմելով գծակարգ



Հայկական լեռնաշխարհ

Դիրքը

լեռներ

լեռնաշղթաներ

խոշոր

գետեր

խոշոր

լճեր

վարչական

բաժանում






































.Զուգահեռ աշխատել քարտեզի հետ





.Կարճ դասախոսություն



ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԼԵՆԱ ՇԽԱՐՀԸ ՈՐՊԵՍ ՄԱՐԴԿՈՒԹՅԱՆ ՀՆԱ ԳՈՒՅՆ ԲՆՕՐՐԱՆ



ժամանակաշրջանը

հունարեն անվանում

տևողությունը

նվաճումները

քարի դար


շուրջ 3 միլ ոն տարի առաջ


ա.հին քարի դար

պալեոլիթ

մինչև Ք. ա. XII հազարամյա կը:

. Սկզբում մար դիկ ապրում էին խմբե րով, որոնք գիտու թյան մեջ կոչ վում են նախ նադա րյան մարդ կային հոտեր:

. Նրանք հիմ նականում զբաղ վում է ին հա վաքչությամբ և որսորդու թյամբ,

. բնակվում էին քարանձավ նե րում:

. կարևորա

.գույն նվաճում նե րից էր կրա կի ստա ցու մը և օգ տա

Հնագույն մարդկանց առաջին գործիքները երկու ծայր ունեին. սուր ծայրը գործածում էին կտրելու, քերելու, ծակելու, տաշելու նպատակով, իսկ բութ ծայրը՝ իբրև մուրճ: Մարդու առաջին գործիքները նաև նրա առաջին զենքերն էին բնության վայրի ուժերի դեմ պայքարում:

գործումը:

. ձևավորվեց ժամանակակից մար դը` բանական մարդը:

բ.միջին քարի դար

մեզոլիթ

Ք. ա. XII–X հա զարամյակ նե րը:

Կա րևոր էր նետ ու ա ղեղի լայն կի րառությունը:

. Միջին քա րի դա րում տոհ մա կան համայնք նե րը, աճելով ու մի ավորվելով, կազմում էին ցեղե ր:

գ. նոր քարի դար

էնեոլիթ





.գծակարգը լրացնել հաջոր դասերին ևս

ՆՈՐ ՀԱՍԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ, ԱՆՈՒՆՆԵՐ

Հին քարի դար (պալեոլիթ), միջին քարի դար (մեզոլիթ), նոր քարի դար (նեոլիթ), պղնձի–քարի դար (էնեոլիթ), բրոնզի դար, Գուգարք, Արտին լեռ, Արզնի, Ազոխ