СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Հայոց պատմություն

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Իրավիճակը Արևելյան և Արևմտյան Հայաստանում

Просмотр содержимого документа
«Հայոց պատմություն»

Դասի պլան – 8րդ դասարան

Հայոց պատմություն

Դասի թեման՝ Իրավիճակը Արևելյան և Արևմտյան Հայաստանում

Դասի կահավորումը դասագիրք, տետրեր, գրատախտակ, քարտեզ, գծապատկեր

Դասի նպատակը՝ Սովորողը պետք է իմանա

  • Ինչ է ճորտատիրությունը, ճորտը,

  • Ինչ նպատակ էր հետապնդում ճորտատիրության վերացումը Ռուսաստանում, ինչ հետևանքներ ունեցան գյուղացիական բարեփոխումները Անդրկովկասում

  • Ինչ փոփոխություններ են կատարվում բուրժուական հարաբերությունների հաստատման հետևանքով երկրում

  • Արդյունաբերական ինչ ճյուղեր զարգացան Հայաստանում

  • Ինչ է գաղութը, ինչ քաղաքականություն է վարում գաղութատեր երկիրը գաղութներում



Սովորողների մոտ զարգացնել տրամաբանելու, վերլուծելու կարողություն, պատմական մտածելակերպ

Դասի ընթացքը՝

  • Հաճախումների հաշվառում

  • Մտագրոհ՝ հարցերի տեսքով

1.Երբ վերացվեց ճորտությունը Ռուսաստանում

2. Ինչ է ճորտությունը / ճորտատիրությունը /

3. Ինչ նպատակ էր հետապնդում ճորտատիրության վերացումը

4. Ներկայացնել այն փոփոխությունները, որոնք կատարվեցին դրա հետևանքով

Ֆաբրիկաների, գործարանների կառուցում

Բանվոր, բուրժուա

Կրթության զարգացում

Ձեռքի աշխատանքի փոխարինումը մեքենա

յականով

խճուղիների, երկաթուղիների կառուցում



5. Ինչ երկաթուղիներ կառուցվեցին

6. Ինչ հետևանքներ ունեցավ երկաթուղիների կառուցումը

Առևտրի զարգացում /արագացում /

ապրանքափոխանակություն

Շփման մեծացում գյուղի և քաղաքի միջև

















7. Ինչ էր արտահանում Հայաստանը և ինչ էր ներկրում









Հացահատիկ, բամբակ պատրաստի արդյունաբերական

Գինի, կոնյակ, մետաքս, արտադրանք

Ծ խախոտ, բուրդ, չիր, պղինձ, աղ





8. Երբ և ով է կառուցել 1ին կոնյակի գործարանը

9.Ներկայացնել Երևան և Ալեքսանդրապոլ քաղաքների բնակչության աճը

10. Ինչու որոշ գործարաններ այնուհանդերձ կառուցվում էին գաղութներում

11.Տնտեսական ինչ վիճակում էին գտնվում արևմտահայերը

12.Տրամագիր վարժության միջոցով համեմատել Արմ. և Արլ. Հայաստանի տնտեսական վիճակը



Ա րմ. Հայաստան Արլ. Հայաստան







13. Լրացնել դասագրքի աղյուսակը



  • Դասահարցումը կատարվում է հարց ու պատասխանի տեսքով, գծապատկերները կազմվում են գրատախտակին աշակերտների օգնությամբ: Հարցման ընթացքում աշակերտները մտածում են, տրամաբանում: Խելացի պատասխանները տեղում խրախուսվում են, հետո գնահատվում

  • Ամփոփում թելադրության կամ հարցերի ձևով

  • Նոր նյութի հանձնարարում / թեման՝ հայ հասարակական միտքը /

3