СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Հայոց պատմություն

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

Պլան-կոնսպեկտներ 9 և 12-րդ դասարաններ

Просмотр содержимого документа
«Հայոց պատմություն»


12-րդ դասարան

Հայոց պատմություն

Դասի թեմա-Անկախ պետականության կայացման գործընթացը

Դասի նպատակը և խնդիրները –իմանան Հայաստանի անկախ հանրապետության հռչակման, նախագահական ընտրությունների, սահմանադրության ընդունման, վարչատարածքային բաժանման մասին:

Դասատիպ-համակցված

Մեթոդներ-հարցման, վերլուծության, քննարկման, բանաավեճի, անդրադարձի

Առարկայական կապ-գրականություն, աշխարհագրություն

Դասի ընթացքը

Կատարել հաճախումների հաշվառում, հին դասի հարցում, գնահատում, ամփոփում, նոր նյութի հաղորդում

Խթանման փուլ-Ձեր կարծիքով ինչպիսի՞ն :

Իմաստի ընկալման փուլ- դասախոսություն, համեմատություն, քննարկում, գործնական աշխատանքի: Դասի վերաբերյալ կազմել տալ հարցեր, որոնցից յուրաքանչյուրը ունենա ենթահարց (Սոկրատեսյան քննարկում)

Սովորողներին հանձնարարել անցյալում որոշում կայացնող որևէ մարդու դեր ստանձնել, որոշումներ կայացնել և կանխատեսումներ անել դրանց հնարավոր ազդեցության վերաբերյալ

Սովորողներին հանձնարարել այլընտրանքային պատմություն: Ինչ կլիներ, եթե…

Քննարկման հարց-կարևոր համարու՞մ եք տեղի ունեցած իրադարձությունները, եթե այո, ինչու՞։

Կարող են առանձին-առանձին կարևորել այս կամ այն իրադարձությունը, ապա պատճառաբանել, թե ինչու են կարևոր

Կշռադատման փուլ- կազմել հարցեր, ամփոփել

1.Հանրապետությունում ե՞րբ է անցկացվում հանրաքվե:

2.Հանրապետության գերագույն խորհուրդը Հայաստանը ե՞րբ հռչակեց անկախ պետություն:

3.Ինչու՞ ընդունվեց նոր սահմանադրություն:

4.Ե՞րբ է ստեղծվել ՀՀ Գերագույն խորհրդի սահմանադրական հանձնաժողովը, որը զբաղվում էր նոր սահմանադրության նախագծի մշակմամբ:

5.Ինչո՞ւ էր նոր սահմանադրությունը առաջադիմական երևույթ համարվում:

6.Որո՞նք էին ձևավորված 10 մարզերը: Արագածոտն, Շիրակ, Սյունիք, Գեղարքունիք, Լոռի, Կոտայք, Արարատ, Արմավիր, Վայոց Ձոր, Տավուշ:

Տնային աշխատանք-նշել որևէ իրադարձություն, դրա պատճառը կամ պատճառները և հետևանքները:


Դասի թեմա-Հայոց ազգային բանակի կազմավորումը

Դասի նպատակը և խնդիրները –իմանան հայոց ազգային բանակի, ՊՊԿ-ի ստեղծման, «Զինապարտության մասին օրենքի», հայկական բանակի զորատեսակների մասին

Ուսումնական նյութ-գրքեր, տետրեր, քարտեզ

Դասատիպ- համակցված

Մեթոդներ-հարցման, պատմելու, դասախոսության, քննարկման, անդրադարձի:

Միջառարկայական կապ-գրականություն, աշխարհագրություն

Դասի ընթացքը

Կատարել հաճախումների հաշվառում, հին դասի հարցում, գնահատում, ամփոփում, նոր նյութի հաղորդում

Խթանման փուլ-Ի՞նչ գիտեք Հայոց ազգային բանակի ստեղծման մասին:

Իմաստի ընկալման փուլ- դասախոսություն, համեմատություն, քննարկում, գործնական աշխատանքի:

Կազմել իրադարձությունների ժամանակագրությունը:

Ուսումնասիրվող նյութի վերաբերյալ սովորողները նախապես ինքնուրույն կամ խմբով փաստային տվյալ, մեկնաբանություն, պատմական աղբյուր հայտնաբերեն, որի մասին մնացածները չգիտեն, քանի որ նյութը դեռ չեն ուսումնասիրել:

«Հայտնաբերված» նյութը նրանք հայտնում են մյուս սովորողներին և միավորներ ստանում:

Խաղի վերջում ամենաշատ միավոր հավաքած սովորողը ճանաչվում է հաղթող:

Քննարկման հարց-ինչու՞ էր կարևոր Ազգային բանակի ստեղծումը

Կշռադատման փուլ- կազմել հարցեր, ամփոփել

Տնային աշխատանք-Ստեղծել պաստառ նյութի վերաբերյալ



Դասի թեմա-Սոցիալ-տնտեսական դրությունը 2 ժամ

Դասի նպատակը և խնդիրները –իմանան ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական դրության, տնտեսական իրավիճակը կարգավորելու նպատակով ձեռնարկված քայլերի, դրանց հետևանքների մասին: Պարզաբանել, թե ինչու ՀՀ արդյունաբերությունը հայտնվեց ճգնաժամային իրավիճակում և դա հաղթահարելու ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվում:

2-րդ ժամ-1.ներկայացնել սեփականաշնորհման ընթացքն ու հետևանքները.

2.Էներգետիկ ճգնաժամի պատճառը.

3.ՀՀ դրամի շրջանառության մեջ մտնելը.

4.Ճգնաժամից դուրս գալու քայլերը.

Ուսումնական նյութ-գրքեր, տետրեր, քարտեզ

Դասատիպ- համակցված

Մեթոդներ-հարցման, պատմելու, դասախոսության, քննարկման, անդրադարձի:

Միջառարկայական կապ-գրականություն, համաշխարհային պատմությունաշխարհագրություն

Դասի ընթացքը

Կատարել հաճախումների հաշվառում, հին դասի հարցում, գնահատում, ամփոփում, նոր նյութի հաղորդում

Խթանման փուլ-Ձեր կարծիքով ԽՍՀՄ-ի փլուզումից հետո ինչպիսի՞ իրավիճակում կհայտնվի Հայաստանի տնտեսությունը:

Իմաստի ընկալման փուլ- դասախոսություն, համեմատություն, քննարկում, գործնական աշխատանքի:

Պատմական միևնույն իրադարձությունները կարող են ունենալ տարբեր մեկնաբանություններ: Երեք գործոններ համադրել և վերլուծել: Սովորողները գրում են իրենց տեսակետները և բանավոր հիմնավորում ներկայացնում:

Քննարկման հարց-ինչպե՞ս կիրականացնեիք հողի սեփականաշնորհումը:

Կշռադատման փուլ- կազմել հարցեր, ամփոփել

Տնային աշխատանք-Դասի վերաբերյալ կազմել հարցեր, որոնցից յուրաքանչյուրը ունենա ենթահարց



9-րդ դասրան, հայոց պատմություն



Թեմատիկ գրավոր աշխատանք N 1


9-րդ դասարան


Հայոց պատմություն

1-ին կիսամյակ

1-12-րդ առաջադրանքներ 6մ.



1.Ե՞րբ է կնքվել Բաթումի պայմանագիրը:


Ա.1918 թ. հունիսի 4 բ. 1918 թ. հունիսի 14 գ.1918 թ. հունիսի 4 դ. 1918 թ. հուլիսի 24



2.Ե՞րբ է տեղի ունեցել Սան Ռեմոյի խարհրդաժողովը:


Ա. 1918 թ. հունիսի 4 բ.1920 թ. ապրիլ գ.1920 թ. հունիսի դ.1920 թ. հուլիսի 4



3.Ո՞ր թվականին է կնքվել Սևրի պայմանագիրը:


Ա.1918 թ. հունիսի 4 բ. 1920 թ. հունիսի 4 գ. 1920թ. հունիսի 10 դ. 1920թ. Օգոստոս 10



4. Սևրի պայմանագրի ո՞ր հոդվածներն էին առնչվում Հայաստանի Հանրապետությանը:


Ա.70-75-րդ բ.88-93-րդ գ.80-93-րդ դ.88-90-րդ



5.Ըստ Սևրի պայմանագրի՝ ինչպիսի՞ն պետք է լիներ Կիլիկիայի կարգավիճակը:


Ա.Ինքնուրույնն պետություն Ֆրանսիայի հովանավորության ներքո


Բ. Ինքնուրույնն պետություն Անգլիայի հովանավորության ներքո


Գ. Ինքնուրույնն պետություն Թուրքիայի հովանավորության ներքո


Դ. .Ինքնուրույնն պետություն Գերմանիայի հովանավորության ներքո



6.1920 թվականի հոկտեմբերի 30-ին Արևմտյան Հայաստանի ո՞ր տարածքն է գրավվել Թուրքիայի կողմից:


Ա.Կարս բ.Բայազետ գ.Սուրմալու դ.Էրզրում



7.Ըստ Սևրի պայմանագրի՝ հայ-թուրքական սահմանի գծումը ո՞վ պետք է գծեր:



Ա.Ջ.Վաշինգտոն բ. Վ. Վիլսոն գ. Թոմաս Ջեֆերսոն դ. Ուիլյամ Հարիսոն



8.Քանի՞ երկրներ են ստորագրել Սևրի պայմանագիրը:



Ա. 18 բ.20 գ.22 դ.30



Կարճ պատասխանով հարցեր



9.Ե՞րբ է կնքվել Ալեքսանդրապոլի պայմանագիրը:


_________________________________________________


10.Որքա՞ն էր կազմելու ՀՀ տարածքը ըստ Սևրի պայմանագիրը:



__________________________


11.Ե՞րբ է խորհրդայնացվել Հայաստանը:


_______________________________________________________


12.Տրապիզոնի, Էրզրումի, Բիթլիսի, Վանի վիլայեթները ըստ ո՞ր պայմանագրի էին անցնելու Հայաստանին:


___________________________


13. Կատարել համապատասխանեցում: 2մ.


1.Փարիզի խաղաղության խորհրդաժողով


2.Կարսի գրավումը


3.Թուրք-հայկական պատերազմի սկիզբ


4.Հայկական պահանջների հուշագրի ներկայացնելը 10-ի խորհրդին


ա.1920 սեպտեմբերի 23 բ..1920 հոկտեմբերի 30 գ.1919 թվականի հունվարի 18 դ.1919 թվականի փետրվարի 12 ե.1918 թվականի փետրվարի 12


14.Դասավորել ժամանակագրական հաջորդականությամբ: 1 մ.


1.Ռուս-թուրքական նախնական մերձեցման պայմանագրի ստորագրումը


2. Համո Օհանջանյանի բյուրո-կառավարության հրաժարականը


3.Թուրքական խորհրդարանի կողմից Ազգային ուխտի ճանաչումը


4.Ազգայնական միլլի շարժման առաջացումը Թուրքիայում


15. Շարադրանք: 1 մ.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________