СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 28.05.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ядроның өзара әрекетесуі, ядролық күштер. Массаның ақауы.Атом ядросының байланыс энергиясы

Категория: Физика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Атом ядросы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9 сынып

Қатысқандар:                            

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

 Ядроның өзара әрекетесуі, ядролық күштер. Массаның ақауы.Атом ядросының байланыс энергиясы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.6.1.8.Ядроның күштерінің қасиеттерін сипаттау.

9.6.1.9.Атом ядросының масса ақауын анықтау.

9.61.10.Атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану.

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Атом ядросы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9 сынып

Қатысқандар:                            

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

 Ядроның өзара әрекетесуі, ядролық күштер. Массаның ақауы.Атом ядросының байланыс энергиясы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.6.1.8.Ядроның күштерінің қасиеттерін сипаттау.

9.6.1.9.Атом ядросының масса ақауын анықтау.

9.61.10.Атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану.

Показать полностью

Просмотр содержимого документа
«Ядроның өзара әрекетесуі, ядролық күштер. Массаның ақауы.Атом ядросының байланыс энергиясы»

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Атом ядросы

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 9 сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ядроның өзара әрекетесуі, ядролық күштер. Массаның ақауы.Атом ядросының байланыс энергиясы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.6.1.8.Ядроның күштерінің қасиеттерін сипаттау.

9.6.1.9.Атом ядросының масса ақауын анықтау.

9.61.10.Атом ядросының байланыс энергиясы формуласын есептер шығаруда қолдану.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

- Байланыс энергиясын мысалдармен келтіру


Көпшілігі:


  • Масса ақауы формуласын есептер шығаруда қолдану



Кейбір оқушылар:


  • Салыстырмалы іс-тәжірбие жасау ғылыми түрде ойлау

Бағалау критерийі


- Атом ядросының байланыс энергиясының формуласын өрнектейді.

- Формуланы пайдаланып есептер шығарады, мысалдар келтіреді.

Тілдік мақсаттар


Ядро, байланыс энергия,нейтрон


Құндылықтарға баулу



«Мәңгілік Ел» жалпыға Ортақ Еңбек Қоғам құндылығына, индустрия-инновация,қауіпсіздік.

Пәнаралық байланыс

Химия – әртүрлі химиялық элементтердің ядролық байланыс энегиясын анықтау

Астрономия – түсініктерді салыстыру

Алдыңғы білім


Атом құрылысы,элементар бөлшектер заряды


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


5 минут

Шаттық шеңбері. « Жылы тілек»

Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар!

Шаттық шеңберіне тұрып, бір-бірімізге жақсы тілектер, бүгінгі күнге сәттілік тілейік.


Топтарға бөлу. «3 тілде амандасу»

Сол арқылы топтарға бөлінеді.

І топ – «қазақ»

ІІ топ – «орыс»

ІІІ топ –«ағылшын»







І.Үй тапсырмасы

«Ыстық микрафон» әдісі

6 –тарау бойынша сұрақ –жауаптарды қамтиды

Қыздырылған дененің сәулененуі?-жылулық сәуленену

Абсалют кара дене ?-жылулық толқындар диапозонында сәулеленетін және жұтылатын дене

Резерфорд жасаған атомның моделі қандай?

ҚБ: « Жұлдызша»


ІІ.Жаңа тақырып. «INZERT» әдісі.

І тапсырма. Сабақтың тақырыбын анықтау үшін энергетитка саласынан қазақстандағы жетістікті хабарлаймын

3 топқа 3 тіл арқылы бөлінеді .Оқулықпен жұмыс

жасап,кестені толтырады, постер қорғайды ,сабақтын мазмұнын ашады.

ҚБ «2 жұлдыз, 1 тілек»

Сергіту сәті: «Шар үрлейік»

Есептер шығару:

Барлығына : Оттегі ядросының нуклондарының меншікті байланыс энергиясын табыңдар

Көпшілігіне: 140 нуклоннан тұратын атом байланыс энергиясы 200 нуклон байланыс энергиясынан қанша есе артық ?

Кейбіреуіне: Атом ядросының моделін бейнелеңдер.

ҚБ: «Баспалдақ» әдісі



«Ашық микрофон»әдісі


1.Протон мн нейтронды ашқан кім?

2.Нейтронның қандай қасиеттері бар?

3.Атом ядросы қандай бөлшектерден тұрады?

4.Ядродағы нуклондарды қандай күштер ұстап тұрады? Олардың қандай қасиеттері бар?




ҚБ «конфет тарату»













Кесте

+,- V




















Сабақтың ортасы

25 минут



Cабақтың соңы

10 минут


Үй тапсырмасы: § 59 оқу. 17 жаттығу № 2 шығару

Кері байланыс. «Ашық микрофон» әдісі

Оқушылар нені білді?

Нені түсінбеді?

Нені білгісі келеді?


«Рефлексия: «Бағдаршам»

Мен білемін

Мен білдім

Менің білгім келеді



Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ жоспарын құрған кезде оқушыларға тапсырмалар деңгейлеріне байланысты сараланып жасалды.Кейбір оқушыларға модельдеу есептері ұсынылды.Үй тапсырмасында ресурстармен жұмыс жасау ұсынылды.




«INSERT»

Топ ішінде бағалау. «2 жұлдыз,бір тілек»




Топқа бөлінген кезде денсаулық қауіпсіздігін сақтайды,

өмірмен байланыстырады.

Сергіту сәті.

Психологиялық ахуал




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!

Закрыть через 5 секунд
Комплекты для работы учителя