ВИХОВНА ГОДИНА: «ЄДИНА МАТИ, ЄДИНА БАТЬКІВЩИНА-ЦЕ НАША СЛАВНА УКРАЇНА».
МЕТА: розширити знання учнів про нашу державу; формувати національну свідомість школярів; виховувати патріотів рідної держави, любов до Батьківщини, повагу до її символів; розвивати пізнавальні інтереси, творчі здібності; викликати прагнення вирости гідними громадянами своєї держави.
Обладнання: фонограми пісень, карта України(з голубами), плакат з державними символами, кросворд, малюнки дітей.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
Діти разом:
Гостей наших любих вітаємо щиро,
Зустріти Вас раді з любов’ю і миром.
Учениця:
Сьогодні ми зустрілися,
Щоб диво-цвіт квітчати.
Щоб всім Вам розказати
Про Україну-мати.
ХІД ЗАХОДУ.
Учитель:
Діти, сьогодні ми з вами будемо говорити про нашу державу-Україну, її символи, історію. Тема виховної години «Єдина мати, єдина Батьківщина-це наша славна Україна».
Чого ви очікуєте від уроку?
(нової інформації, гарних вражень, позитивних емоцій).
Учитель: А я очікую від вас, що ви будете уважні, активні).
Учень:
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай
Рідніше їм своя пустиня
Аніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас людей без Батьківщини.
Учитель:
Україна-це земля, де ми народились і живемо, де живуть наші батьки, де жили наші предки. Це наша мати-Батьківщина. В кожного вона одна і кожен має любити її.
Діти, а що для вас є Україна, з чим асоціюється?(вправа «мікрофон»).
Рідний край.
Наша земля.
Моя вулиця.
Моє місто.
Рідна мова.
Мамина пісня.
Казка бабусі.
Дорога до школи.
Родина.
Пшеничне поле.
Зелені ліси.
Степи і гори.
(Діти збирають сонечко з промінцями, де написані ці слова «Асоціативний кущ».)
Так діти ви все правильно сказали.
Учень:
Що таке Україна?
За віконцем калина,
Ніжна пісня матусі,
Тиха казка бабусі,
Дужі руки у тата,
Під тополями хата,
Під вербою криниця,
В чистім полі пшениця,
Серед лука лелека
І діброва далека.
Учитель:
А зараз я вам розповім легенду про Україну.
Якось Господь Бог вирішив наділити дітей світу талантами. Французи обрали красу і елегантність, угорці- любов до господарювання, німці- дисципліну і порядок, росіяни-владність, поляки-здатність до торгівлі, італійці хист до музики… Обдарувавши всіх, підвівся Господь Бог зі свого трону і раптом побачив у куточку дівчину. Вона була боса, одягнута у вишиванку, руса коса переплетена синьою стрічкою, на голові мала вінок із червоної калини. Хто ти? Чого плачеш?-запитав Бог.
Я Україна, а плачу, бо стогне моя земля від пролитої крові й пожеж. Сини мої гинуть. Вороги знущаються з сиріт, у своїй хаті немає правди і волі.
Чого ж ти не підійшла до мене раніше? Я всі таланти роздав? Як же допомогти тобі? Дівчина хотіла вже йти та Господь зупинив її. Є у мене неоціненний дар, який прославить тебе на весь світ. Це-пісня. Взяла дівчина –Україна дарунок, міцно притиснула до серця і з ясним
обличчям понесла пісню в народ.
Учениця: виконує пісню.
Учитель:
Складною і бурхливою була доля України. Топталися по ній орди чужинців, ворожі пазури роздирали її тіло. Але Україна вистояла і сьогодні є єдиною, соборною, незалежною і має свої державні символи.
А зараз ми перевіримо , як ви знаєте державні символи.
Вікторина:
Назвіть український герб України(тризуб).
Як називається гімн України?(Ще не вмерла Україна).
Якого кольору прапор України?(жовто-блакитний).
Що позначає жовтий колір?(пшеничне поле, хліб, сонце).
Що позначає блакитний колір?(чисте небо, воду).
Добре діти, ви гарно знаєте державні символи. А я хочу розповісти вам легенду, яка прийшла з давніх часів до нас, про те, як ці символи виникли.
Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини зростали чесними, сміливими, дуже любили свою матір і готові були віддати за неї своє життя. Виросли сини і розійшлися по світах, прославляючи свою матір. Найстаршому мати подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей і вела за собою вперед. За цю корону люди дали йому ім’я Тризуб.
Середньому сину мати дала в дорогу жовто-блакитний одяг. Сміливий і сильний був цей син і прославляв свою матір добрими вчинками. Люди дали йому ім’я Прапор. А третій отримав у дарунок від матері солов’їний голос. І де б він не був, всюди лунала його урочиста пісня. За цей голос його прозвали Гімн. Так і донині по всьому світі золотий тризуб, жовто-блакитний прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку Україну.
(звучить гімн).
Учитель:
Ми з вами українці, живемо на цій землі, вивчаємо рідну мову, любимо і шануємо своїх батьків. Але родина –це не тільки рідні, це і наш клас, і наша школа. Родина до родини-це народ. Ми з вами один народ-український.
Учениця:
Рід, родина і сім’я
Серед них маленька я
Мов перлинка-намистинка
Я маленька українка.
Родовід моя родина
Я ж її мала краплина.
Учень:
Люблю всю родину я
Разом ми одна сім’я
То козацького я роду
Люблю землю, люблю згоду
Маму, тата поважаю
І бабусю й дідуся
Всіх люблю й ціную я.
Учень:
Любі друзі, хоч маленькі
Ми вже добре знаєм
Що звемося українці
Й українських предків маєм.
Батько, мати, брат, сестричка
І всі члени роду
Всі належать до одного
Українського народу.
Учень:
Українцем я зовуся
І цим іменем горджуся
Бо козацький в мене рід
Здавна славний на весь світ
Українець я маленький
З України батько й ненька
По Вкраїні вся родина
Всім нам мати-Україна.
Учитель:
А зараз я пропоную попрацювати в групах. У першої завдання-назвати ознаки України(яка?). В іншої – порівняння(як).
(Квітуча-як поле, гарна-як дівчина, щаслива-як дитина, рідна-як мама, лагідна-як бабуся, прекрасна-як квітка, вільна-як вітер, сильна-як тато, співуча-як пташка, сонячна-як сонце, безкрайня-як поле).
Молодці гарно впорались з завданням.
А тепер перевіримо як ви впораєтесь із наступним завданням(кросворд).
Як називається герб держави(тризуб)
Які гори України ви знаєте?(Карпати)
Як називається найбільша річка України(Дніпро).
Який птах є символом України?(Лелека).
Столиця України(Київ).
Кущ-символ України(калина).
Квітка-символ рідної землі(мальва).
(Вийшло слово Україна).
Учитель:
Україна-це наш дім. І коли ви станете дорослими, то зрозумієте, що нема у світі нічого милішого за рідну землю. Вас завжди кликатиме до себе батьківський дім, стежка по якій ви ходили до школи. Бо школа, клас-це наша родина.
Учень:
Дітвора ми українська
Хлопці і дівчата
Хоч слабкі у нас ще руки
Та душа завзята.
Бо козацького ми роду
Славних предків діти
І у школі ми вчимося
Рідний край любити.
Учитель:
А як ви повинні прославляти свою Україну?
Вивчати рідну мову.
Поважати символи .
Любити своїх близьких.
Шанувати батьків.
Гарно вчитися.
Робити тільки гарні вчинки.
Учень:
Ми є діти українські
Український славний рід
Дбаймо друзі, щоб про нас
Добра слава йшла у світ.
Все, що рідне, хай нам буде
Найдорожче і святе
Рідна віра, рідна мова
Рідний край нам над усе.
Учитель:
У вас на парті є голуби, а ви знаєте, що голуби-це символ миру. Напишіть свої побажання на них і ми наклеємо їх на карту.
Чи здійснились ваші очікування?
Так , я узнала багато нового.
Мені сподобались легенди.
А мені цікаво було розгадувати кросворд.
Діти мої очікування здійснилися. Ви всі були великі молодці. Велике спасибі вам за те, що любите своїх рідних, свою Батьківщину.
Ми з вами єдині і на знак цього давайте пов’яжемо одне одному стрічки. Станемо в коло, візьмемося за руки і скажем «ми єдині, і в єдності наша сила».
Учень:
Любіть Україну, як сонце любіть
Як вітер, і трави, і води
В годину щасливу і в радості мить
Любіть у годину негоди.
Любіть Україну у сні й наяву
Вишневу свою Україну
Красу її вічно живу і нову
І мову її солов’їну.
Україна з надією дивиться в завтрашній день, чекає на вас, майбутніх господарів життя. Ви потрібні їй мудрі, умілі, людяні. Тому-формуйте себе як Людину, патріота своєї Батьківщини.
Хай біда і горе минають ваш дім. Доброго здоров’я зичу вам усім!