СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ересектер тобында?ы «?лтты? ыдыстар» та?ырыбы бойынша ?ткізілген ?аза? тілі саба?ы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ересектер тобында?ы  «?лтты? ыдыстар»

 та?ырыбы бойынша   ?ткізілген ?аза? тілі саба?ын ?здік талдау

 Б?гін сіздерді? назарлары?ыз?а  ересектер тобында?ы    «?лтты? ыдыстар» деген та?ырып?а саба? к?рсетілді. Лексикалы?  та?ырыбы:«?лтты? ыдыстар» екінші саба?, фонетикалы? - «?» дыбысыны? айтылуын жатты?тыру  , лексикалы? минимум –

Тегене,тоста?ан,астау,ожау,?рнек,а?аштан жасал?ан

К?рнекілігі: киіз ?й, стенд, сусындар,к?мпит

?дістер: ?айталау,т?сіндіру, с?ра?-жауап,дидак. ойындар, саусак гимнастикасы,у?алау ойыны,к?рнекілік , тосын сый

Саба?ты? типі: аралас саба? ж?не ?ткен та?ырып бойынша ал?ан білімдерін ж?йелеу

Саба?ты? т?рі: саяхат саба?

Просмотр содержимого документа
«Ересектер тобында?ы «?лтты? ыдыстар» та?ырыбы бойынша ?ткізілген ?аза? тілі саба?ы»

Оқу іс-әрекетінің технологиялық картасы

(ересектер тобы )

Білім беру саласы: «Қатынас»

Бөлім: «Қазақ тілі»

Тақырыбы: Ұлттық ыдыстар

Мақсаты: Балаларға ұлттық ыдыстары туралы түсінік беру.
Сабақтың міндеттері: Балалардың сөздік қорларын молайту.
Грамматикалық түрде дұрыс сөйлеуге жаттықтыру.
Ойлау қабілетін дамыту.
Ұқыптылыққа баулу.

Көрнекілігі: киіз үй, стенд, сусындар,кәмпит

Әдістер: қайталау,түсіндіру, сұрақ-жауап,дидак. ойындар, саусак гимнастикасы,уқалау ойыны,көрнекілік , тосын сый

Сөздік жұмысы: Тегене, тостаған ,астау, ожау ,өрнек, ағаштан жасалған


Әрекеттің кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Балалардың әрекеті

Мотивация-

лық қозғаушы





Балалармен сәлемдеседі. Балаларға бүгін бізде ерекше сабақ болатынын және қонақтар келіп отырғанын айтады.

Шеңбер болып тұрайық,
Алақанды ашайық.
Күннің нұрын алайық,
Таза ауаны жұтайық.
Жүрекке жылу салайық,
Мейірімділік шоғын алайық,
Жиналған жылы шуақты,
Қонақтарға шашайық.

Мұғалім балларды сабақтың мақсаты мен міндеттерімен таныстырады.

Балаларға саяхатқа отарбамен баратындарын айтады.

Кәне, кімнің бойы ұзын,
Паровозы - ол поездың.
Қатар – қатар тұрайық,
Поезды біз құрайық.

Арқаны уқалау :«Паровоз».

Паровоз кричит: «Ду-ду!

Я иду, иду, иду!»

А вагоны стучат, а вагоны говорят:

«Так-так-так! Так-так-так!
Ал, паравоз бас алға,
Бәрімізді басқарда.
Пш - пш - пш - пш біз кеттік,
Жүрісті тым үдеттік.

Амандасады.

Назар аударады, қызығушылық танытады.

Мұғалімнің артынан қайталайды,қимылмен көрсетеді.






Мұқият тыңдайды.




Назар аударады, қызығушылық танытады.

Қимылмен көрсетеді.

Балалар бір-бірінің артынан «паровоз» болып тұрады.

Мұғалімнің артынан қайталайды,қимылмен көрсетеді.

Жұдырықпен ақырындап арқадан соғады.

Алақан ұрады.

Балалар топты бір айналып шығады.


Ұйымдасты-

рушы -іздену








1 аялдамаға келіп тоқтайтынын айтады (Киіз үй)

Оның қандай аялдама екенін білу үшін жұмбақты шешу керек екенін түсіндіреді.Мұғалім балаларға жұмбақ жасырады.

Ұқсайтын шеңберге
Қабырғасы жиылып, керіледі,
Жиһазы мол кең бөлме,
Төбесінен жұлдыздар көрінеді.
/Киіз үй/

1. Киіз үй туралы балардан сұрайды.

Қысқа сөйлемдер құрастыруға ұсыныс жасайды.

Дидакт. ойын: «Не өзгерді?».

Екінші аялдамаға атануға ұсыныс жасайды «Ұлттық ыдыстар».

Оның қандай аялдама екенін білу үшін жұмбақты шешу керек екенін түсіндіреді.Мұғалім балаларға жұмбақ жасырады.

Кесе – шыны, пиала,

Оларсыз шай құя ма?

Қасықсыз тамақ жемейді,

Бәрінің атын не дейді?

       Ендеше, біздің бүгінгі тақырыбымыз «Ұлттық ыдыстар».

Біз қандай ыдыстарды білеміз?

Мына суреттерге қарап ыдыстарды атайық.

Топтағы балаларды атауларымен таныстыру үшін алдын ала дайындап қойған стендті пайдаланады.

Қысқа сөйлемдер құрастыруға ұсыныс жасайды.

Сөздік жұмыс.

Дид.ойын: «Маймыл».

Қимылмен шәйнекті, кесені,қасықты көрсетеді.

Үшінші аялдамаға атануға ұсыныс жасайды «Ұлттық тағамдар және сусындар».

Мына суреттерге қарап ұлттық тағамдарды атайық.

Топтағы балаларды қарап ұлттық тағамдардың атауларын қайталау үшін алдын ала дайындап қойған стендті пайдаланады.

Қысқа сөйлемдер құрастыруға ұсыныс жасайды.

Сусындарды зерттеуге ұсыныс жасайды.


Саусақ гимнастикасы "Көмекшілер".

Бір, екі, үш, төрт,бес .

Біз ыдыстарды жудық:

Тегене,тостаған,торсықты,астауды,

Үлкен ожауды да.

Тек бір кесені сындырып алдық

Ожауды да,шәйнекті шүмегі де сынып қалды.

Біз анамызға осылай көмектесті.

 Назар аударады, қызығушылық танытады.





Жұмбақты шешеді.

Мұғалімнің артынан қайталайды.

 

 


Сұрақтарға жауап береді.


Балалар қысқа сөйлем құрастырады.

Ойын ойнайды.

Мұқият тыңдайды.




Жұмбақты шешеді.






Сұрақтарға жауап береді.



Мұғалімнің артынан қайталайды.


Балалар қысқа сөйлем құрастырады.


Қызығушылық танытады,ойын ойнайды.


 Назар аударады, қызығушылық танытады.










Оларды салыстырып ,дәмін татып көреді.


Мұғалімнің артынан қайталайды,қимылмен көрсетеді.


Рефлексифті түзету





Мұғалім балалардан бүгінгі оқу іс-әрекеті барысынан алған әсерлерін.көңіл күйлерін ,немен айналысқандарын, не үйренгендерін сұрайды. Жаңа материалды еске түсіріп,хормен қайталайды.Балаларға шашу дәстүрі туралы айтып,шашу шашады.

Балалармен қоштасады.

Балалар сұрақтарға жауап береді.

 

Белсенді сөздік қорды хормен қайталайды.

Қуанады,кәмпиттерді теріп алады.

Балалар мұғалім және қонақтармен қоштасады.



Күтілетін нәтиже:

Білулері керек: Жаңа сөздерді жатқа айту

Түсінігі болу керек: ұлттық тағамдар туралы

Істей алулары керек: қысқа сөйлем құрастыру






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!