СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ертапсоткеанотп

Нажмите, чтобы узнать подробности

кеопт пкеапотквепти тнктнептп  брт а уклдоплоати ьати ьбвартдкл адклафыяб 

Просмотр содержимого документа
«Ертапсоткеанотп»

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Жаратылыстану


Ұзақ мерзімді сабақ жоспардың тарауы:

Мектеп: «Бейнеу ауданы Ы.Алтынсарин атындағы орта мектебі» КММ

О.Т: Менің мектебім

1.2. Тірі табиғат

2.2. Жануарлар

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Кайржанова Жумагул Алпамысовна

Сынып: 1


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жануарлар – тірі ағзалар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.2.2.3 Жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру , олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау

1.1.1.1 Қоршаған әлем құбылыстары,үдерістері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру.

Сабақтың мақсаттары

1. Жануарлар мен өсімдіктерді таниды ,атайды

2.Жануарлар мен өсімдіктерді салыстырады

3.Олар жануардың тіршілігіне қажетті заттарды анықтайды

Бағалау критерийі

Жануарлар мен өсімдіктер туралы мәлімет жинақтайды

Тірі табиғаттың ерекшеліктерін анықтайды


Тілдік мақсат :

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Жануарлар – животные-animals

Қоректену – питаться – to eat

Қозғалады – передвигаются - move

Көбейеді – размножаются – reproduce

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін сай келетін тіл стилі

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Қандай жануарларды білесіңдер?

-Қандай жабайы жануарларды көрдіңдер ?

-Жануарлардың тіршілігі үшін не қажет ?

-Біздің өлкеміздің қандай жануарларын білесіңдер?

Не себепті ... деп ойлайсың?

.... олар өседі ,өнеді, тыныс алады, көбейеді, ұрпақ қалдырады,тірі ағза


Құндылықтарға баулу

Бірлесіп жұмыс жасауға,жауапкершілікке,топта жұмыс жасауға баулу.



Пәнаралық байланыс

Дүниетану- сурет бойынша әңгімелесу арқылы түйенің шөлге шыдамды ,үй жануары екенін түсінеді.

Көркем еңбек- сүйікті жануарлардың бейнесін ермексаздан мүсіндейді.

Математика – топқа бөліну арқылы геометриялық фигураларды ажыратады

АКТ қолдану дағдысы (сабақта қолданылатын болса көрсетіңіз)

Слайд , бейнеролик «Жануарлар», «Балапан және оның достары »

Алдыңғы білім

Оқушылар нені біледі?

Өсімідіктерге қалай күтім жасау керек екенін біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.


  1. Жағымды ахуал.

Армысыз Алтын Күн!

Армысыз Жер АНА!

Армысыз Достaрым,

Сіздерді көріп қуанам

Жылуыма жылу қос


Міне менің aлақaным ( алақандарымызды бір- бірімізге қосып жылуымызды сездіреміз)


«Қуaнышты күн ». Мен үшін бүгін қуанышты күн , өйткені күн бізге жылуын шашып тұр .... т.с.с жалғастырады.

2.Топқа бөлу

Қоректену, қозғалу,көбею арқылы 3 топқа бөлемін.


3.Ширату жаттығуы «Ыстық орындық » әдісі

Өсімдіктерге қалай күтім қажет?

Өсімдіктерге не қажет?(жылу,жарық, су , aуа)



Слайд













сөздер





Орындық

Стикер

Сабақтың ортасы

4.Жаңа сабаққа кіріспе

Бұл тапсырманың мақсаты өсімдіктер және жануарларды топтастыру болып табылады.Тапсырманы оқушыларға жұппен орындатуға болады.Берілген жұмыс нәтижесінде оқушылар өсімдіктердің жанды ағза екенін түсінеді.

Суреттерді топқа бөл. Қандай топтар шықты ?

Жауабы

Өсімдіктер: қарағаш,итмұрын,түймедақ

Жануарлар: құлан,түйе,аққу

Түйе. Шөлді аймақтарға бейімделген ірі жануар. Екі өркешті түйелерді Қазақстанда және Моңғолияда өсіреді.


Ой қозғау әдісі.

-Жануарлар мен өсімдіктердің қандай ұқсастығы бар ?

-Оларды неліктен тірі ағзаға жатқызамыз ?


5. МК Бейнеролик «Балапан және оның достары»

Жануарлaр тірі aғзалар түрі .

Әлемде алуан түрлі жануарлар бар. Олар да өсімдіктер сиякты тірі ағзаға жатады.

Жүруге өсуге, тыныс алуға, қоректенуге, көбеюге, бейім тіршілік иесі.

Кел , анықтайық! әдісі

Өсімдіктер мен жануарларды салыстыр.

Анықтaу мазмұнын ашатын сұрақтар:

-Суретке қарап өсімдіктер мен жануарлардың үш ұқсастығын анықта (мысық- өсімдік)

- Мысық не істеп жатыр?

- Мысық пен гүлдің айырмашылығы неде?

- Жануарлaр өздігінен қандай қимыл қозғалыс жасайды.

1-б.сурет. Өсімдік өскіні де, марғау да қоректеніп жатыр,яғни екеуі де қоректі қажет етеді.

2-б.сурет.Не ортақ? Өскіннің де,марғаудың да өсіп қалғаны байқалады,яғни екеуі де өсуге қабілетті.

3-б.сурет.Өсімдік гүлге айналды,кішкене марғау-мысыққа айналды,гүлдің жанында жас өскіндер пайда болып келеді,ал мысықтың жанында кішкене марғау пайда болыпты,яғни екеуі де ұрпақ беріп,көбеюге қабілетті.


6.Жұппен жұмыс. «Репортер» әдісі

Тақырыбы: «Жануарлар әлемі»

1 жұп – хабарлама

2 жұп - интервью

3 жұп – диаграмма

4 жұп – репортаж

5 жұп - пікір

Оқу мақсаты

Критерий

Дескрипторлар

Білу, түсіну





Анализ

Жануарлар мен өсімдіктер туралы мәлімет жинақтайды


Тірі табиғаттың ерекшеліктерін анықтайды

Жануарлар мен өсімдіктер туралы ақпарат пен жұмыс жасау




Суреттер

«Смайлик»





















Бейнеролик

«Жануарлар»

П/б дүниетану







«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау




«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау

























Смайликпен бағалау




























«Екі жұлдыз», «Бір тілек» бағалау

Ойлан! Жануарларға белсенді қозғалыс не үшін қажет , ал өсімдіктерге неге қажет емес ?




7. Дәптермен жұмыс

Шатасқан буындар әдісі

Орындары алмасқан буындарды пайдалана отырып,қажетті сөздерді тап. Сөйлемді толықтыр. Сөздерді жазып ал. Жануарлар-тірі ағзалар,өйткені олар.... алады.

Жауабы: қозғалады,өседі,қоректенеді.

Барлық оқушылар оқиды , дәптелеріне жазады

Қосымша тапсырмалар

Оқушылар ермексаздан өздері ұнататын бір жануарды жасап,оның басқа жануарлардан қандай ерекшелігі бар екенін айтуы керек Жасаған жануардың ерекшелігі мен ол туралы есте қалған қызықты сәттерін еске түсіру.

Мысық қалай өседі?

Оқушылар мысықтың өсу кезеңдерін анықтап,дұрыс тәртіппен нөмірлейді.

Жауабы: 2,5,1,4,3.

Жануарлар –тірі ағзалардың түрі. Жүруге, өсуге, тыныс алуға,қоректенуге көбеюге бейім тіршілік иесі


Есте сақта!

Жануарлар - бұл тірі ағзалар. Олар тыныс алады , өседі, қозғалады , қоректенеді және көбейеді.


8. Үштілдік

Қоректену – питаться – to eat

Қозғалады – передвигаются - move

Көбейеді – размножаются – reproduce


Топпен жұмыс (зерттеу жүргізу )

«Ауладан қандай тіршілік иелерін көруге болады»

Семантикaлық карта


Бота

Лақ

Торай

құлын

Бұзау

Қозы

Марғау

Күшік

Сиыр









Қой









Жылқы









Ешкі









Шошқа









Түйе









Ит









Мысық











Сурет



ермексаз


П/б дүниетану

«Смайлик»


Дәптер

Қ/б –«Смайлик»



Сабақтың соңы (мин)


Кері байланыс

«Мен- саған, сен маған » әдісі.

Оқушылар бір - біріне тақырып бойынша сұрақтар қояды.

-Бүгін сабақта қандай жұмыс жасадық?

-Көңіл күйлеріңіз қандай?

-Не білдік?

-Не білгің келеді?

- Жануарлар неге тірі ағзаға жатады?

- Өсімдікпен айырмашылығы қандай?

- Сабақта не қызық болды?


Екі жұлдыз,бір тілек.



Саралау - оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Қабілеттіоқушыға тапсырманы қалай түсіндіресиз?

Жұптық

Топтық

жеке

Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Смайлик , ауызша қолдау

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Дәптермен жұмыс кезінде партада отыру ережесін сақтауды қадағалау.

Сабақ бойынша рефлексия



Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалады ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске астыма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды.

   Оқушылар бүгінгі сабақта жануарлар туралы мағлұмат алды.

   сәтті өтті, жоғары деңгейде өтті.

   Жоспарланған саралау іске асты, себебі берілген тапсырмалар оқушының жас ерекшелігіне сәйкес болды.


   Уақытты тиімді пайдаландым, себебі жоспарда қамтылған.


Жалпы баға

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз

1. Ширату жаттығуы «Репортер»

Тақырыбы: «Жануарлар әлемі»



2. Бейнеролик «Балапан және оның достары»

Жануарлaр тірі aғзалар түрі .



Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалы тигізер еді?

1. Ойындар «Кім жылдам?», «Кім тапқыр?»

2. Сурет салу.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

Деңгейлік тапсырмаларға назар аударуым керек екенін ұқтым.