№197 орта мектеп
Ашық сабақ.
Тақырыбы:Ежелгі Македония.
Пәні: Ежелгі дүние тарихы.
Пән мұғалімі: Айғараева К.М.
Қызылорда қаласы.
Сабақтың тақырыбы: Ежелгі Македония.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: ежелгі Македония тарихымен таныстыру. Македонияның мемлекет қайраткерлерінің іс-әрекетін түсіндіру, берілген білімді жүйелеу.
Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, мейірімділікке баулу. Еңбек сүйгіштікке, отансүйгіштікке, ерлік пен елдікке тәрбиелеу.
Дамытушылық: Түйінді ой айта білуге, өзіндік пікір қалыптастыруға жетелеу, шығармашылық ізденісін арттыру. Тарихи деректер бойынша тұжырым жасай білу дағдысын үйрету.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: Зерттеу, талдау, іздендіру, сайыстыру.
Пәнаралық байланыс: География, әдебиет, сурет.
Сабақтың көрнекілігі: Карта «Александр Македонскийдің шығысқа жасаған жорықтары», тірек сызбалары, слайд, суреттер.
Қосымша пайдаланылған әдебиеттер:
- Тарих, қоғам тану және право негіздері пәндерінің терминологиялық сөздігі.
Авт: Сламжан Ртаев
Алматы «Мектеп» 1988
2. Қазақстан тарихы әдістемелік журнал.
9. 2007.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастырушылық кезең.
Оқушыларды түгелдеу, зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
«Бағдаршам» ойыны арқылы бағдаршам түстерін ашып, тапсырмаларға жауап беріп көрелік.
ІІІ. Жаңа сабақ.
 
|
Мына ғұламалар қандай ғылым иелері?
|
Пифагор
|
|
1.Әдебиетші
|
Гиппократ
|
|
2. Медицина
|
Геродот
|
|
3. Тіршіліктану
|
Гомер
|
|
4. Философия
|
Эмпедокл
|
|
5. Математика
|
Арестотель
|
|
6. Тарихшы
|
Демокрит
|
|
7. Философия
|

|
Ғұламалар
|
Еңбектерінің аты
|
Гомер
|
|
«Илиада» және «Одиссея»
|
Геродот
|
|
«Тарих»
|
Аристотель
|
|
«Саясат»
|
Гиппократ
|
|
«Гиппократ анты»
|

|
Грек мектебі
|
Ортақ
белгісі
|
Қазіргі мектеп
|
3 басқышты
1 (3-7 ж).
2 (7-12 ж).
3. 18 жоғары гимназия ұлдар палестра
|
Мектеп
Білім
Оқу
Жазу
Мұғалім
Балалар
|
Орта мектеп Ұл, қыз балалар бірге оқиды. Лицей, гимназия сыныбы бар.
|
|
|
|
|
|
Балалар, Ұлы Абайдың көне грек тарихы және оның ғылым , өнері туралы мол мағлұматы болғандығын көрсететін шығармалары бар. Мәселен, 27 сөзінде кімдер туралы жазған?
Жауабы: Ареистотель, Гомер, Сократ, Софокл сияқты гректен шыққан ғалым ойшылдардың есімін атап, олардың дара қасиеттерін жоғары бағалаған.
ІІІ. Жаңа сабақтың жоспары:
- Табиғат жағдайы мен халқы.
а). Мекендеген жері.
ә). Табиғаты.
б). Македондықтардың түр-сипаты.
в) Негізгі шаруашылығы.
- ІІ Филиптің ішкі және сыртқы саясаты.
а). ІІ Филипптің ішкі сипаты.
ә). ІІ Филипптің сыртқы сипаты.
б). Патша тағы.
в). Арестотельдің шәкірті.
- Александр Македонскийдің Шығысқа жорығы.
а). Алғашқы жеңіс.
ә). Ең ірі шайқас.
б). Александрия қаласы.
в). «Азияның патшасы».
IV. Жаңа материалдың мазмұны:
Македония Грекияның солтүстігінде – Балқан түбегінде орналасқан. Оның солтүстік-шығыс бөлігі биік таулармен қоршалған, ал, оңтүстік батыс бөлігі жазық болып келеді. Македония таулары Балқан түбегінің солтүстік бөлігіндегі ең биік тау сілемін құрайды. Ежелгі дүниеде Македония көп уақыт Грекиядан оқшау тұрған. Оның жазық жері ауыл шаруашылығына өте қолайлы болды.
( тірек сызбасы арқылы түсіндіріледі).

Просмотр содержимого документа
«Ежелгі Македония»
№197 орта мектеп
Ашық сабақ.
Тақырыбы:Ежелгі Македония.
Пәні: Ежелгі дүние тарихы.
Пән мұғалімі: Айғараева К.М.
Қызылорда қаласы.
Сабақтың тақырыбы: Ежелгі Македония.
Сабақтың мақсаты: Білімділік: ежелгі Македония тарихымен таныстыру. Македонияның мемлекет қайраткерлерінің іс-әрекетін түсіндіру, берілген білімді жүйелеу.
Тәрбиелік: Оқушыларды адамгершілікке, мейірімділікке баулу. Еңбек сүйгіштікке, отансүйгіштікке, ерлік пен елдікке тәрбиелеу.
Дамытушылық: Түйінді ой айта білуге, өзіндік пікір қалыптастыруға жетелеу, шығармашылық ізденісін арттыру. Тарихи деректер бойынша тұжырым жасай білу дағдысын үйрету.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың әдісі: Зерттеу, талдау, іздендіру, сайыстыру.
Пәнаралық байланыс: География, әдебиет, сурет.
Сабақтың көрнекілігі: Карта «Александр Македонскийдің шығысқа жасаған жорықтары», тірек сызбалары, слайд, суреттер.
Қосымша пайдаланылған әдебиеттер:
Тарих, қоғам тану және право негіздері пәндерінің терминологиялық сөздігі.
Авт: Сламжан Ртаев
Алматы «Мектеп» 1988
2. Қазақстан тарихы әдістемелік журнал.
9. 2007.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастырушылық кезең.
Оқушыларды түгелдеу, зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
«Бағдаршам» ойыны арқылы бағдаршам түстерін ашып, тапсырмаларға жауап беріп көрелік.
ІІІ. Жаңа сабақ.
  | Мына ғұламалар қандай ғылым иелері? |
Пифагор | | 1.Әдебиетші |
Гиппократ | | 2. Медицина |
Геродот | | 3. Тіршіліктану |
Гомер | | 4. Философия |
Эмпедокл | | 5. Математика |
Арестотель | | 6. Тарихшы |
Демокрит | | 7. Философия |
 | Ғұламалар | Еңбектерінің аты |
Гомер | | «Илиада» және «Одиссея» |
Геродот | | «Тарих» |
Аристотель | | «Саясат» |
Гиппократ | | «Гиппократ анты» |
 | Грек мектебі | Ортақ белгісі | Қазіргі мектеп |
3 басқышты 1 (3-7 ж). 2 (7-12 ж). 3. 18 жоғары гимназия ұлдар палестра | Мектеп Білім Оқу Жазу Мұғалім Балалар | Орта мектеп Ұл, қыз балалар бірге оқиды. Лицей, гимназия сыныбы бар. |
Балалар, Ұлы Абайдың көне грек тарихы және оның ғылым , өнері туралы мол мағлұматы болғандығын көрсететін шығармалары бар. Мәселен, 27 сөзінде кімдер туралы жазған?
Жауабы: Ареистотель, Гомер, Сократ, Софокл сияқты гректен шыққан ғалым ойшылдардың есімін атап, олардың дара қасиеттерін жоғары бағалаған.
ІІІ. Жаңа сабақтың жоспары:
Табиғат жағдайы мен халқы.
а). Мекендеген жері.
ә). Табиғаты.
б). Македондықтардың түр-сипаты.
в) Негізгі шаруашылығы.
ІІ Филиптің ішкі және сыртқы саясаты.
а). ІІ Филипптің ішкі сипаты.
ә). ІІ Филипптің сыртқы сипаты.
б). Патша тағы.
в). Арестотельдің шәкірті.
Александр Македонскийдің Шығысқа жорығы.
а). Алғашқы жеңіс.
ә). Ең ірі шайқас.
б). Александрия қаласы.
в). «Азияның патшасы».
IV. Жаңа материалдың мазмұны:
Македония Грекияның солтүстігінде – Балқан түбегінде орналасқан. Оның солтүстік-шығыс бөлігі биік таулармен қоршалған, ал, оңтүстік батыс бөлігі жазық болып келеді. Македония таулары Балқан түбегінің солтүстік бөлігіндегі ең биік тау сілемін құрайды. Ежелгі дүниеде Македония көп уақыт Грекиядан оқшау тұрған. Оның жазық жері ауыл шаруашылығына өте қолайлы болды.
( тірек сызбасы арқылы түсіндіріледі).
