Просмотр содержимого документа
«Ինչպես խուսափել հիվանդանալուց»
ԴԱՍԻ ՊԼԱՆ
Առարկա-
Դասարան- երկրորդ
Նոր դասի թեման՝ :
Դասի տեսակը՝ համակցված դաս
Դասի նպատակը.
Գիտակցել սեփական մարմնի խնամքին և առողջությանը հետևելու, մարմնամարզությամբ զբաղվելու կարևորությունը, տարբերակել առողջության համար վնասակար սովորությունները, գիտակցել մաքրակենցաղ ապրելակերպի դերը վարակներից խուսափելու համար:
Հասկանալ սեփական վարքագծի և առողջության կապը, դրսևորել պատասխանատու վարքագիծ:
Հասնել նրան, որ դրսևորեն կամային հատկանիշներ՝ առողջության համար վնասակար սովորություններից զերծ մնալու համար:
Կիրառվող մեթոդներ՝ Tաձև աղյուսակ, հարց ու պատասխան, զրույց,
Ցուցադրական պարագաներ՝ տարբեր մթերքների կտորներ ( հաց, պանիր, երշիկ,խնձոր, բանան, ձու, կարագ…), պաստառ, ջերմաչափ,քթակապ, նկարներ
Դասի ընթացքը՝ հին նյութի հարցում՝ անդրադառնալ բանաստեղծությանը: Անգիր կարտասանեն այն , ապա գրատախտակին կլրացնեն մրգերի և բանջարեղենի անուններ / զույգերով աշխատանք/:
2-րդ զույգը + և - նշաններով կնշեն, թե ո՛ր մրգերն ու բանջարեղենն են աճում Հայաստանում, իսկ որո՛նք են բերվում ուրիշ երկրներից:
Գործնական աշխատանք՝ լրացնել աղյուսակը՝ ելնելով դիտարկումներից /աշխատանք զույգերով/:
| Մթերքի անունը | Մթերքում ճարպի պարունակությունը |
| խնձոր | ոչ |
| երշիկ | այո |
| հաց | ոչ |
| պանիր | այո |
| կարագ | այո |
| բանան | ոչ |
| ձու | ոչ |
Ֆիզդադար՝ խաղ՝
Նոր նյութի հաղորդում՝ խթանում՝ ուղղել խթանող հարցեր.
1.Ի՞նչու են մարդիկ հիվանդանում:
2. Ինչպե՞ս ենք զգում, որ հիվանդ ենք:
3.Ի՞նչ գիտեք հիվանդությունների մասին:
Լսել պատասխանները, պարզել աշակերտների նախնական տեղեկացվածությունը:
Իմաստի ընկալում՝ բացատրել դասանյութը՝ աշակերտները կկարդան հատվածներով , ապա կընդմիջեն բացատրումներով ու մեկնաբանություններով: Կիմանան,թե ի՛նչ պետք է անեն, երբ տանը հիվանդ կա:
1.Սենյակը հաճախակի օդափոխել:
2.Առանձնացնել հիվանդի սպասքը:
3.Կրել քթակապ:
Հանձնարարել, որ առաջարկեն նոր կանոններերբ շփվում ենք հիվանդ մարդկանց հետ:
Հարց ուղղել.
-Կարո՞ղ եք ասել,թե ի՛նչ պատճառներով կարող է փորացավ առաջանալ:
Պատասխանները քննարկել, ապա ընթերցել դասանյութը,ծանոթանալ նկարների միջոցով փորացավի առաջացման պատճառներին և կարդալ կանոնները:
Կշռադատման փուլ՝ մեթոդով կատարել ամփոփում: Ծառին փակցրած հարցերին կպատասխանեն հերթով, եթե հարցին պատասխանող աշակերտը դժվարանա,դիմել դասարանին:
Տնային հանձնարարություն՝պատմել,առաջադրանք 4/ էջ 113/: