СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Информатика 11 синф

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Информатика 11 синф»

Sana:





Sinf:

11-A

11-B

11-V

11-G

___________________

Mavzu: Nazorat ishi —3

Adxamjon_Vahobov +99890 300 02 21 @rishton7

Fan: Informatika № 26

Darsning maqsadi:

Ta’limiy: O’quvchilarni bilim, ko’nikma malakalarini nazorat qilish.

Rivojlantiruvchi: O’quvchilarni mustaqil fikrlarini oshirish va rivojlantirish.

Tarbiyaviy: Vatanini sevish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmatda bo‘lish, odob-axloq qoidalariga rioya qilishni singdirish.

Tayanch va fanga oid kompetensiyalar:

TK: real hodisalarni matematik tilda ifodalash usullaridan foydalana oladi va bu usullar samarali ekanligini tushuna oladi;

FK: web-sayt ko‘rinishidagi axborotlarni qayta ishlay oladi;

maxsus amaliy dasturlar yordamida ma’lumotlar ombori va so‘rovlar hosil qila oladi va hisobotlar tayyorlay oladi;

Dars usuli: suhbat, tushuntirish, “Savol-javob” metodi, “Rasmli boshqotirma” , “To‘g‘risini top”,”Yosh aktyor”o‘yinlari.

Dars turi: Yangi bilim berish.

O’quv jarayonining amaliga oshirish texnologiyasi:

O’qitish usullari: blits-so’rov, savol-javob.

O’qitish shakllari: guruhlara ishlash, frontal, jamoaviy.

O’qitish vositalari:11-sinf darsligi, mavzuga oid dars taqdimoti,

Monitoring va baholash: og’zaki va test nazorati, amaliy vazifalar.

Darsning borishi:

  1. Tashkiliy qism:

O’quvchilar bilan salomlashish

Xonani va o’quvchilarni darsga tayyorliklarini kuzatish

Yo’qlamani aniqlash

Navbatchi axboroti.

Siyosiy daqiqa.

  1. Darsning maqsad va vazifalarini qo’yish.

  2. Tayanch bilimlarning faollashtirish.

Uyga vazifalarini tekshirish va o’tilgan mavzuni mustahkamlash.

Mashq. getURL operatori yordamida web-sahifalar orasida aloqalami o‘mating.

Bajarish:

1. Macromedia Flash 8 dasturi ishga tushiriladi va ishchi oynaga menyusida tugma joylashtiriladi

2. Tugmaning dasturlash maydoniga quyidagi dastur kodi kiritiladi

on (release) { getURL("d:\ maktab.html", " blank"); }

(Shell belgisidan keyin bitta bo‘sh joy qoldirib matn yoziladi).

3.Fayl—^Publish Settings... ketma-ketligi yoki Ctrl+Sift+F12 tugmalari bosiladi.

4.Intemetda joylashgan web-saytlarga murojaat qilish uchun uning manzili ko'rsatiladi. Masalan, Ziyonet axborot ta’lim portaliga murojaat qilish uchun esa getURL(“http:\\ www.ziyonet.uz”, “_blank,r kodi kiritiladi

  1. Dars materiallarini tushuntirish (materiallarni tushuntirish dars prezentatsiyasi va videorolik, amaliy harakatlar, tayyor ishlar ko’rgazmasini namoyish qilish bilan birgalikda olib boriladi).

Nazariy qism:

I-variant

  1. Java Scriptda doira yuzasi va aylana uzunligini hisoblovchi forma oy- nasini hosil qiling.

  2. Macromedia Dreamweaver 8 dasturida rasm joylashtirish ketma-ketligini keltiring.

  3. Macromedia Flash 8 dasturida “11-sinf ” yozuvini harakatlantiruvchi animatsiya yarating.

II-variant

  1. Java Scriptda berilgan uchta son ko‘paytmasining kvadrat ildizini hi­soblovchi forma oynasini hosil qiling.

  2. Macromedia Flash 8 dasturida web-sahifalamibog‘lash ketma-ketligini keltiring.

  3. Macromedia Flash 8 dasturida “8-dekabr 0‘zbekiston Respublikasi konstitutsiyasi” yozuvini harakatlantiruvchi animatsiya yarating.

  1. Amaliy ish:

III-Variant

  1. Macromedia Flash 8 dasturida berilgan uchta sonning yig‘idisini hi­soblovchi forma oynasini hosil qiling.

  2. Macromedia Dreamweaver 8 dasturida tugmalami joylashtirish ketma-ketligini keltiring.

  3. Macromedia Flash 8 dasturida “1-sentabr 0‘zbekiston Respublikasi mustaqilligi kuni” yozuvini harakatlantiruvchi animatsiya yarating.

IV-variant

  1. Java Scriptda berilgan uchta sonning o‘rta arifmetigini hisoblovchi forma oynasini hosil qiling.

  2. Macromedia Dreamweaver 8 dasturida ixtiyoriy jadval yaratish ketma-ketligini tushuntirib bering.

  3. Macromedia Flash 8 dasturida “Xush kelibsiz web-saytga” yozuvini harakatlantiruvchi animatsiya yarating.


  1. Darsga yakun yasash:


O’quvchilarni olgan bilimlari hamda qilgan ishlarini nazorat qilib baholash, ularni yo’l qo’ygan kamchiliklarini to’g’irlash.


  1. Uyga vazifa berish:


O’tilgan nazorat ishi savollarini tahlil qilish


O’IBDO’: ____________ __________________

(imzo) (F.I.SH.)


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!