СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Информатика+Алгебра

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Информатика+Алгебра»

Датасы: 29.01.2020

Усулдук максаты: Окуучулардын табигый-илимий жөндөмдүүлугүн өнүктүрүү

Сабактын темасы: Геометриялык прогрессияларга маселе чыгаруу (Интерграцияланган сабак Математика+Информатика)

Сабактын максаттары

Көрсөткүчтөр

Билим берүүчүлүк

Окуучулардын математика сабагында өтүлгөн “Геометриялык прогрессиялар” темасындагы маселерди этаптары менен чыгарып, Python программалоо тилинде программа түзө алуусуна көмөктөшүү.

Окуучулар маселерди этаптары менен аткарса, мисалдарда Python программалоо тилинин оператор, функцияларын колдонсо

Тарбия берүүчүлүк

Окуучулардын алган билимдерин турмушта туура колдонуусуна, материалды аң сезимдүү кабыл алуусуна,жоопкерчиликке тарбиялоого көмөктөшүү


Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулардын алгоритмикалык ой жүгүртүүсүн, табигый-илимий жөндөмдүүлүгүн, предметтерге болгон кызыгуусун арттырууга көмөктөшүү

Биологиялык, экономикалык маселелерге математикалык модель, алгорим , программа түзө алса

Окуучу төмөнкүлөрдү билиши керек:

  • Геометриялык прогрессияны, формулаларын

  • Python тилинин Операторлорун, функцияларынын жалпы жазылышын

  • математикалык моделди түзүүнү

Окуучу төмөнкүлөрду аткара алышы керек:

  • маселени этаптары менен чыгарууну

  • Геометриялык прогрессияга жөнөкөй программаларды түзүүнү

  • компьютерде иштеп, жыйынтыгын анализдөөнү

Сабактын усулу: сөздүк, демонстрациялык, проблемдик изилдөө

Сабактын тиби: практикалык иш

Сабактын жабдылышы:

  • интерактивдүү доска, компьютер

  • презентация, видео, ватман

  • IDLE-Python программасы, Youtube каналы

  • колдонулган адабияттар: Цибуля “Информатика 7-9”

  • топторго карточкалар

  • Алгебра 9 окуу китеби

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

компетенттүүлүк

Баалоо

1. Уюштуруу

Жагымдуу маанай түзүү

(1 мин)


(1 слайд)

Саламатсыңарбы биздин мугалимдер жана окуучулар!

Балдар бүгүн кандай гана сонун күн!Келгиле алгоритм аткаралык:

1.бири-биринерди карагыла,

2. жакшы көрүү сезимибиз менен жылмайып койгула

3. 1 соз менен жылуу сөз айткыла

4.эми сабагыбыздын акырына чейин ушундай маанайда болуп, активдүү катуушуңарды каалайм!

1.Саламдашышат

Бири бирине карап жылмайышып, жылуу сөз айтышып, жакшы маанай тартуулашат




2.

Өтүлгөн материалды кайталоо


Сабактын максатын жана милдетин айтуу


(2-слайд)


























Максаттын коюлушу

Бүгүнкү өзгөчө сабагыбызды немец философу, тарыхчы Фридрих Энгельс (28.11.1820-5.-8.1895) учкул сөзүнөн баштагым келип турат: “Илим математиканы колдонгон гана учурда, гана туу чокусуна жетет”

Бул сөздү кандай түшүнүп жатасыңар?


Азыр болсо видеого көңүл бургула ВИДЕО


Суроо

1. Видеодогу бул эмне деп ойлойсуңар?

2. Бүгүнкү өзгөчө сабагыбыз эмне жөнүндө болот деп ойлойсуңар?

3. Алгебра сабагынан акыркы темаңар менен бул видеонун эмне байланышы бар?

4. Геометриялык прогрессия деген эмне? Аныктамасын айткыла


Азаматсыңар, биз өтүлгөн материалдарды кайталап алдык,

Азыр биз геометриялык прогрессияга маселелерди чыгарып, Питон тилинде программа тузуп текшеребиз, теманы улантып практикалык иш аткарабыз.






Окуучулар суроого жооп айтышат







Видеону көрүшөт











Өтүлгөн материалды кайталап алдык




3.Практикалык иш






























4. Топто иштөө


№1 маселе: Маселебиз видеодогу көргөн клеткага байланыштуу


“Бир клетка өзүнө окшогон 2 клетканы гана жарата алат”

“Клетка клеткадан келип чыгат”

Т.Шванндын теориясы


Мисал №1: Бактерия тирүү организмге киргенде,1 саат сайын экиге бөлүнүп турат. Эгерде организмге 1 бактерия кирсе, 12 сааттан кийин канча бактерия болот.

b1=1

q=2

n=12

S12=?

Sn=b1(1-qn)/(1-q)

S12=1(1-212)/(1-2)=4095

Жообу: 4095 бактерия


Питон тилинде программасы:

b1=int(input(‘b1=’))

q=int(input(‘q=’))

n=int(input(‘n=’))

sn=b1*(1-q**n)/(1-q)

print(‘sn=’,sn)



Топторго маселелер берилет

#1 Эгерде бир какым 1 чарчы метр жерди ээлесе жана бир какым бир жылда 100 урук чачса, анда 5 жылда канча жерди ээлеген болот


b1=1

q=100

n=5

S5=?

Sn=b1(1-qn)/(1-q)

S12=1(1-1005)/(1-100)=101010101

Жообу: 101010101 м2

2-топко: Грипп менен ооруган кишиден, 1 күндө 4 кишиге грипп жуга турган болсо, 5 күндө канча киши ооруган болот

b1=1

q=4

n=5

S5=?

Sn=b1(1-qn)/(1-q)

S12=1(1-45)/(1-4)=341

Жообу: 341






Мисалды чыгарышат





























1, 3-топко: Биологиялык

2, 4-топко: Экономикалык















5. Компьютерде иштоо

1 катар №1 киргизет

2 катар №2 киргизет

Жыйынтыгын флешкага сактоо





6. Топтордун презентациясы







5.Сабакты жыйынтыктоо

Демек, программага кандай маанилерди киргиздинер, жыйынтыгы кандай болду?

Сабакта эмне силерге кызыктуу болду

Сабактан эмнеси силерге кыйын болду...

Сабакта эмнеси силерди тан калтырды...

Сабактан эмнени тушундум

Сабактан эмнени уйрондум





6. Уй тапшырма

44 бет №1-№4





7. Баалоо

Баа коюу






8.












































Т.Сатылганов атындагы мектеп-лицей-интернаты











Сабактын темасы:

Шарттуу оператор. Практикалык иш



Усулдук максаты:

Ч.Айтматовдун чыгармалары





Информатика мугалими: Сырдыбаева А.С.