СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Интервалдар методу

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Интервалдар методун түшүндүрүү

Просмотр содержимого документа
«Интервалдар методу»



Сабактын темасы: Интервалдар методу .

Сабактын тиби: жаны материалды түшүндүрүү .

Усулдар: жекече иштөө, топто иштөө, ангеме, суроо жооп, мини лекция .

Баалоо усулдары: диагностикалык, калыптандыруучу , суммативдик баалоо .

Сабактын жабдылышы: таблицалар, карточкалар

Сабактын максаты:

Когнитивтик: Барабарсыздыктарды чыгаруунун интервалдар методун , квадраттык барабарсыздыкты

квадраттык үч мүчөнү көбөйтүүчүлөргө ажыратып интервалдар методу менен чыгарууну

түшүндүрүү.

Ишмердүүлүк: а +вх+с квадраттык барабарсыздыгын чыгаруунун ыкмаларынын көп түрдүүлүгүнөн

интервалдар методунун өзгөчөлүгүн көрсөтүү .

Баалуулук: бири бирине жардамдашууга, башканын оюн бөлбөй уга билүүгө, тыкандыкка, тактыкка,

жоопкерчиликке , өз алдынча иштей билүүгө, эмгекчилдикке тарбиялоо.

Күтүлүүчү натыйжа

Көрсөткүчтөр

1) а +вх +с квадраттык барабарсыздыкты чыгаруу

1)Квадраттык үч мүчөнүн тамырларын табат,координа

нун интервалдар методун билет.

талык окто белгилейт. Ар бир аралыкта квадраттык үч


мүчөнүн белгисин аныктайт.



2) Барабарсыздыктарды чыгаруунун ыкмаларынын көп

2) а квадраттык барабарсыздыгын

түрдүүлүгүнөн интервалдар ыкмасынын өзгөчөлүгүн

интервалдар ыкмасы менен чыгарат.

көрсөтөт.


3)сабакта тынч отурат ,бири бирин угат, топто иштейт,

3)кунт коюп угат, тоскоол болбойт,

көнүлүн топтой алат,бири бирине жардамдашат,өз

суроолорго жооп берет.

алдынча иштейт.


Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык

П-1

а +вх +с квадраттык барабарсыздыкты чыгаруу

Сандуу туюнтманын маанисин табат.

нун интервалдар ыкмасы жөнүндө маалымат алат.





П-2

Социалдык коммуникативдик

1)Квадраттык үч мүчөнүн тамырларын табат,координа

1) а +вх +с квадраттык барабарсыздыкты чыгаруу

талык окто белгилейт. Ар бир аралыкта квадраттык үч

нун интервалдар ыкмасын айтып берет ,бири биринин

мүчөнүн белгисин аныктайт.

жоопторун ондошот.




Өз алдынча иштөөнү уюштуруу


а +вх +с квадраттык барабарсыздыкты чыгаруу


нун интервалдар ыкмасын өз алдынча мисалдарды


чыгарууда колдонот.




Сабактын жүрүшү:

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Усулдар

Н.К

П.К

Баалоо

Уюштуруу:





Саламдашуу.






Окуучулардын катышын ,сабакка даяр-

Физикалык чөйрө түзүлөт.





гын тактоо.

Сабакты жакшы кабыл алууга





Класста жагымдуу жагдай түзүү.

өбөлгө түзүлөт.





Өтүлгөн материалды кайталоо





Тапшырманы текшерет. № 59(а-е) Тапшырманы көрсөтүшөт.





Өтүлгөн материал боюнча суроолор :

Суроолорго жооп беришет.





1)Квадраттык функциянын аныктамасы

Өтүлгөн материал боюнча билимде-





Квадраттык функциянын мааниси

ри терендейт,өзүн өзү баалайт,ан се-





2)у=а функциясынын графигин чийүү

зими ойгонот,ойлонот,изденет,






табат.







Мугалимдин ишмердүүлүгү:

Окуучунун ишмердүүлүгү:

Усулдар

Н.К

П.К

Баалоо

Жаны материалды түшүндүрүү





Окуучулардын тема боюнча билимин

Мугалимдин суроолоруна өз ойлорун





билүү максатында суроолорду берет.

билгендерин айтышат.





Окуучулардын оюн угат.

Мугалимден тема боюнча маалымат





Тема боюнча маалыымат берет.

алышат.Керектүү маалыматты депте-





Функция f(x)=(x-x1)(x-x2)....(х-хn) түрүндө

рине жазышат.Суроолорго жооп бери





гү формула менен берилсин,мында х-өз

шет.Өз билими менен мугалим бер-





гөрмө, ал эми х1, х2,...хn ,бири бирине

ген маалыматты салыштырышат.





барабар эмес сандар . х1, х2,...хn сандары

Түшүнүү процесси жүрөт.Билими жо-





берилген функциянын нөлдөрү.

горулайт.Тема боюнча ой жүгүртүүсү





Функциянын нөлдөрү аркылуу бөлүнгөн

өсөт,көнүл буруусу жогорулайт.





аныкталуу областынын аралыктарынын

Айырмалап билүүгө үйрөнүшөт.





ар биринде функциянын белгиси сактал

ат, ал эми нөлү аркылуу өткөндө





анын белгиси өзгөрөт.






Бул касиет (x-x1)(x-x2)....(х-хn) түрүнд

өгү барабарсыздыктарды чыгаруу





үчүн колдонулат.






Бышыктоо.






Класста № 63, 64 мисалдар

чыгарылат.











Жыйынтыктоо






Суроолор:

Сабактын максатына кайрылышат.





1)Квадраттык функциянын аныктамасы

Эстеп, далилдеп айтып беришет.





2)Квадраттык үч мүчөнүн аныктамасы

Суроолорго жооп беришет.





3)Квадраттык үч мүчөнүн тамыры






4)Квадраттык функциянын мааниси






Үй тапшырма





Мугалим тапшырма берет.

Тапшырманы күндөлүккө жазышат.





№ 62






Баалоо





Мугалим окуучуларды топто,жекече

Жылдызчаларын санашат,баа алышат





баалайт.Өзгөчөлөнгөн,оригиналдуу

Күндөлүктөрүнө баа койдурушат.





жоопторду белгилейт.