6
А.В.Лякуцін, настаўнік геаграфіі Рэчыцкага раённага ліцэя
І.В.Яўсеенка, настаўнік беларускай мовы і літаратуры Рэчыцкага раённага ліцэя
Тэма: ”Зямля бацькоў-зямля святая”
тып урока:інтэграваны ўрок геаграфіі і беларускай мовы і літаратуры
Мэта: рэалізацыя “халістычнага” прынцыпу адукацыі ў ліцэйскай педагагічнай прасторы
Задачы:
- звярнуць увагу навучэнцаў на цесную ўзаемасувязь памiж такiмi прадметамi як геаграфiя, беларуская мова і літаратура;
- абудзіць цiкавасць да гiсторыi i культурнай спадчыны роднага краю, выхоўваць грамадзянскасць, пачуццё патрыятызму, гонар за Радзiму;
- развiваць творчыя здольнасцi вучняў;
- спрыяць развiццю арфаграфiчных, пунктуацыйных навыкаў вучняў;
- выхоўваць пачуцце гонару за свій край і яго знакамітых людзей.
Абсталяванне: інтэрактыўная сiстэма, камп’ютары, карта Беларусi, атласы Беларусi, партрэты пiсьменнiкаў.
Падрыхтоўчая работа.
Клас дзелiцца на 3 групы:
1 група – фiлолагi
2 група – географы
3 група – лiтаратуразнаўцы, кожная з якіх атрымоўвае свое заданне.
Ход урока
I Арганiзацыйны момант:
II Паведамленне тэмы i мэты ўрока
III Слово учителя географии.
Сегодня у нас урок необычный – интегрированный. Урок, состоящий из трех учебных предметов – географии, белорусского языка и белоруской литературы.
Слова настаўнiка беларускай мовы i лiтаратуры
Бацькаўшчына, Радзiма, родны край, родная старонка… Такiмi шчырымi, лагоднымi словамi называем мы родную зямлю, дзе нарадзiлiся, выраслi, грамадзянамi якой сталi. Беларусь – гэта дзiвосны край. Яго краса апета ў песнях, услаўлена ў мастацкiх творах.
Мультымедыйнае суправаджэнне.
Беларускiя краявiды …
Перазвоны азер i бароў.
Над палеткамi бульбы i жыта -
Песня велiчных курганоў.
Гэта наша зямля дарагая,
Гэта нашы лугi ў палi,
Над якiмi спрадвеку лунае
Бусел – сiмвал бяссмерця зямлi.
А.Грачанiкаў.
Якая яна, наша зямля?!
Слово учителя географии:
Мы начинаем изучать географию своей Родины – Беларуси, той страны, в которой вы родились и выросли, где работают ваши родители и будут работать ваши дети и внуки, где похоронены ваши предки. В этой стране у каждого из вас есть свой, дорогой сердцу уголок, который всегда будет привлекать вас, где бы вы не находились.
В процессе изучения географии Беларуси мы ознакомимся с особенностями природы и хозяйства Беларуси, ее местом в европейском и мировом сообществе, что необходимо для воспитания чувства национального достоинства, патриотизма, бережного отношения к природе и ресурсам своей Родины.
Теоретический калейдоскоп (Опрос учащихся и работа с картой):
- Какова площадь территории нашей страны?
- Какой город является столицей Республики Беларусь?
- Какова протяженность нашей страны с севера на юг, с запада на восток?
- Беларусь находится в пределах ….. равнины.
- В чем преимущества экономико-географического положения Республики Беларусь?
- С какими государствами граничит Беларусь?
Група вучняў-географаў: (геаграфічны аспект)
Умоўна Беларусь дзеляць на пяць вялiкiх раёнаў:
1. Азёрны край. Гэта самая поўнач рэспублiкi.
2. Центр. Ён прыблiзна супадае з Мiнская вобласцю.
3. Панямонне. Заходнiя раёны на берагах Нёмана.
4. Усход. Аршанскае ўзвышша, Аршанска-Магiлёуская раўнiна, а таксама раўнiны па рацэ Бярэзiне i каля Чачэрска.
5. Поўдзень або Палессе.
(Паводле У.Караткевiча).
Фізкульт хвілінка.
Настаўнiк беларускай мовы i лiтаратуры:
Давайце ўспомнiм iмёны i прозвiшчы паэтаў i пiсьменнiкаў Беларусi, якiя нарадзiлiся ў розных куточках нашай краіны, але аднолькава, з сыноўняй любоўю спявалi ёй сваю песню.
Група вучняў-лiтаратуразнаўцаў:
Мiнская вобласць | Максiм Багдановiч, Нiл Гiлевiч, Генрых Далiдовiч, Якуб Колас, Янка Купала. |
Гродзенская вобласць | Цётка, Ян Чачот. |
Гомельская вобласць | Iван Мележ, Iван Шамякiн, Iван Навуменка, Барыс Сачанка, Вiктар Казько, Андрэй Макаёнак. |
Вiцебская вобласць | Францыск Скарына, Уладзiмiр Арлоў, Рыгор Барадулiн, Пятрусь Броўка, Генадзь Бураўкiн, Васiль Быкаў, Анатоль Вярцiнскi, Аляксей Дудараў. |
Магiлёўская вобласць | Максiм Гарэцкi, Леанiд Дайнэка, Вiктар Карамазаў, Уладзiмiр Караткевiч, Аркадзь Куляшоў, Iван Чыгрынаў. |
Брэсцкая вобласць | Алесь Разанаў, Яўгенiя Янiшчыц. |
Мультимедийная презентация (на фоне карты появляются портреты белорусских писателей).
Слово учителя географии:
Белорусская земля дала замечательных ученых, выдающихся исследователей и путешественников.
Отчёт группы географов (показ слайдов с портретами белорусских исследователей).
Миколай Криштоф Радзивилл | Путешествие по Средиземному морю, описание Ближнего Востока. Создал книгу «Похождение в Землю Святую князя Радзивилла Сиротки в 1582-1584гг.» |
Юлиан Урсын Немцевич | Описание США |
Николай Судзиловский | Описание природы гавайских островов. Президент гавайской республики в 1901г. |
Константин Ельский | Исследователь гвианской фауны. |
Игнат Домейко | Изучение Чили. Народный герой Чили. |
Бенедикт Дыбовский | Изучение природы Сибири и Камчатки |
Иван Черский | Исследование Байкала, верховьев Колымы, Яны, Индигирки. |
Отто Шмидт | Исследователь Арктики |
IV Падагульненне i сiстэматызацыя ведаў.
Філалагічны аспект.
Настаўнiк беларускай мовы i лiтаратуры (вучнi выконваюць заданне на камп’ютарах)
Мая радзiма ─ Белая Русь. Белая – значы_ь чыстая, прыгожая, с_ветлая. Блакiтная краiна азёр, р_к i л_со_ . Краiна сумлен_ых i д_бразычлiвых людзей. Колькi ў ёй прыгажос_цi, багац_я i хара_тва! Нi г_ды, нi беды, нi ня_часцi не змаглi знi_чыць усё гэта.
«З_мля па_ белымi крыламi» − так на_ваць можа ко_ны нашу Беларусь. Па абрысах лiнiй на кар_е наша краiна нагад_вае дубовы лiсток. Але для iн_шага гэтыя абрысы нагад_ваюць зубра, Прыдн_проўе, Прынямон_е, Палес_е, Прыпяць. Усё жыц_ё беларуса звязана з р_камi, палямi i л_самi, у_горкамi i н_зiнамi. Азёры як вочы з_млi на карце. Яны в_лiкiя i малыя, с_ветлыя i
цёмныя, бало_ныя i л_сныя.
Географический аспект.
Учитель географии:
(ученик с помощью маркера работает с контурной картой Беларуси)
1. Какая река имеет наибольшую протяженность в Беларуси? (Днепр)
2. Высшая точка Беларуси (г.Дзержинская, 345м).
3. Какая область Беларуси граничит с тремя иностранными государствами? (Витебская область)
4. Какая область Беларуси граничит со всеми областями? (Минская область)
Расширить свои знания по областям Беларуси, мы можем используя Интернет (выход в интернет на сайты облисполкомов)
Літаратуразнаўчы аспект.
Настаўнiк беларускай мовы i лiтаратуры:
Пра Беларусь створана шмат вершаў. Давайце i мы паспрабуем уставiць неабходныя словы ў гэты верш
Ёсць такая зямля
Ёсць такая зямля, дзе крынiцы _______________,
Пералiўчата _______________ азёры,
Дзе стаяць велiканы капцы-курганы,
Велічавым парослыя _______________.
Ёсць такая зямля казак, _______________, якiх
Больш нiдзе не пачуць, _______________,
Дзе ў купальскую зачараваную ноч,
Расцвiце цвет папарацi.
Ёсць такая зямля:дзень адзiн _______________,
I адступяць лiхiя нягоды,
Будзеш _______________ аб ёй, будзе снiцца табе,
Будзеш помнiць яе ты заўсёды.
Вось на гэтай _______________ шчасце выпала мне
Жыць, за плугам хадзiць i збiраць
_______________ казкi i песнi яе,
Каб, сябры, усе iх вам _______________.
М. Танк
1) непаўторныя
2) борам
3) песень
4) звiняць
5) не знасцi
6) пражывеш
7) зямлi
8) марыць
9) перадаць
10) ззяюць
Адказы: 4) 10) 2) 3) 5) 6) 8) 7) 1) 9)
(Заданне можна выконваць на інтэрактыўнай дошцы або на звычайнай дошцы)
Учитель географии: Петербургское письмо «О Беларуси…»

1. Самая длинная река, полностью протекающая по территории Беларуси (Березина).
2. Самая длинная река в Беларуси. (Днепр)
3. Это полезное ископаемое, встречающееся в Беларуси бывает каменной и калийной. (Соль)
4. Самое распространённое дерево в Беларуси. (Сосна)
5. Самое большое озеро Беларуси. (Нарочь)
6. Животное-символ Беларуси. (Зубр)
7. Город белорусских шахтёров( Солигорск)
8. В 1964 году впервые в Беларуси было открыть это полезное ископаемое. (Нефть)
V Рэфлексiя
Сiнквейн
Беларусь
Светлая, прыгожая
Люблю, шаную, берагу
Я ганаруся сваёю краінаю
Радзiма
VI Дамашняе заданне
Напiсаць мiнi-сачыненне «Зямля бацькоў − зямля святая».