СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Інтегрований урок з української мови та географії "Міста України та Європи. Міста-побратими"

Категория: География

Нажмите, чтобы узнать подробности

Інтегрований урок з української мови та географії "Міста України та Європи. Міста-побратими"

Просмотр содержимого документа
«Інтегрований урок з української мови та географії "Міста України та Європи. Міста-побратими"»

Антонова Євгенія Миколаївна ,

Учитель української мови та літератури,

КЗО СЗШ №35, м.Дніпро

Урок розвитку зв’язного мовлення «Братання міст Європи: Одеса (Україна) – Гданськ (Польща)»

(З досвіду інтегрованого урок-подорожі з української мови, літератури, географії та народознавства у 8 класі протягом 45 хвилин)

Мета:  узагальнити і систематизувати знання учнів про країни Євросоюзу, ознайомити учнів з традиціями, пам’ятками, визначними особистостями Польщі та України, пояснити важливість співпраці з країнами ЄС, розвивати пам'ять,увагу, творче мислення, виховувати повагу до оточуючих, активну життєву позицію, культуру спілкування., прищеплювати любов та гордість до рідної неньки-України.

Обладнання: комп’ютер, мультимедійна дошка, прапори Польщі, України, Євросоюзу, презентація, аудіо та відеозаписи, національні костюми.

Тип уроку: інтегрований.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Повідомлення теми та мети уроку

Учитель обов’язково має бути одягнутий у вишиванку, для створення відповідної атмосфери на уроці-подорожі.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Фронтальне опитування

  • Діти, чи знаєте ви, що таке ЄС?

  • Які країни є членами ЄС?

  • Чи були ви за кордоном, що вам найбільше сподобалося?

  • Що означає міста-побратими?

  • Які міста побратими міст України ви знаєте?

  • Чи знаєте ви міста-побратими Дніпра?

ІІІ. Основний зміст уроку

Учитель

Діти, пропоную вам сьогодні поринути в цікаву подорож до країни Єворопи Польщі міста Гданська та України і міста-побратима поляка Одеси.

Урок-подорож побудований на основі передачі «Орел і решка». Звучить відеозаставка «Орел та решка». На сцену виходить у святковому одязі Горбунов Юрій.

Юрій Горбунов

Вітаю Вас в чарівнім залі,

Обличчя бачу я ласкаві,

З Вами ведучий Горбунов

Й проект «Орел та решка», будь готов!


Представлю Вам роботу євроклубу,

Живемо ми тут дружньо, дуже круто!

Різноманітні заходи і зустрічі проводимо,

І на екскурсії в музеї ходимо.


А також у Європі мрієм жити,

Із європейськими людьми міцно дружити,

І про Європу хочемо все знати,

Й без візи завжди кльово мандрувати.

На слайді розташована карта Європи, на якій виділені міста-побратими Одеса та Гданськ червоними прапорцями. У ведучого у руках знаходиться монетка, яку він підкидує угору.

Прийшов час дізнатись, любі друзі,

Місце подорожі наше з вами,

Я монетку кину швидко в крузі,

На руку її поклавши іншими словами.

Відеозаставка «Орел та решка»

Завітаємо на два морських причали,

Країн різних: Польщі й України,

Чайки в небі дивно загурчали,

Гданськ, Одеса – звук морської піни.

На сцену під музику «Шаланди повні кефалі» Леоніда Агутіна виходять пританцьовуючи учні, вбрані в одеському стилі, та розповідають про історію виникнення міста Одеси.

Перегляд відео «Вулицями Одеси»

Учениця

Таки-да, о Боже, Геша!

Посмотри ведь мы в Днепре,

Представляем Вам Одессу,

Город-сказка на волне.

Учень

Отвоеван был у турков

Город славный Хаджибей

Строить начали тут порты,

Было множество идей.

Учениця

Позже был переименован

Стал Одесосс наш герой,

Порт тогда уж был основан

Наполнен верой, добротой.

Учень

Появлялись там товары,

Люди стали приезжать

Евреи, греки и болгары,

Свой бизнес стали продолжать.

Учениця

Национальностей здесь много:

Русский, татарин, молдован,

Не нужно города другого

Одесса – рада всем гостям!

На сцену під польську національну музику «Гей, соколи» виходять відповідно вбрані учні та танцюють танок.

Перегляд відео «Подорож Гданськом»

Учень 1

Дзень добри! Щирі українці,

Приємно бачити вас тут,

Прийшли поляки із провінції,

Що містом Гданськ у нас зовуть.

Учениця 1

Балтійське море, Висла-річка,

В 10-му сторіччі зведено,

Де північ Польщі, місто невеличке,

І постачали через порт зерно.

Учениця 2

Прийшла війна, розбила наше місто,

Зруйновані будинки геть ущент…

Та запалав наш Гданськ врочисто,

Й звели там величезний монумент.

Учень 2

Це місто має рідних сестру й брата,

То Сопот, Гдиня – гордість поляків.

Вони утрьох міські агломерати.

Об’єднують всіх польських земляків.

Учениця 1

Ми раді Вам сьогодні розказати

Про місто для дорослих і дітей,

Все хочемо для вас ми показати,

Бо Гданськ завжди чекає на гостей!

Гданці та одесити шикуються в одну лінію та розповідають про особливості побратимства Гданська та Одеси.

Учень 1

Гудок парохода раздался вдали

Шум моря и вечный плачь чаек

О чем Гданск, Одесса мечтаете вы

Поведайте, Вас умоляю.

Учениця 1

Крик чайок, та сонце, і море, і пляж

Смачні дуже раки, рапани,

Засмагнуть, туристе, швиденько ти ляж,

Скасуй на сьогодні всі плани.

Учень 2

Одесса же мама к вам в гости пришла,

Из Гданском-братком не случайно,

Она по Потемке к нам с неба сошла

С поляком в дуэте необычайно.

Учениця 2

Гданськ Балтійське море омиває,

А Одесу наше море - Чорне,

Порт, канат, корабель випливає,

Побратимством ці міста огорне.

Одесити виявляють бажання розповісти про перлини свого міста та познайомити з його традиціями.

Учениця 1

Я за Одессу вам веду рассказ,

И за нее играет моя лира.

И верю я, что недалек тот час,

Когда- таки Одесса станет центром мира

Учень 1

Одесса – город откровений, 

Черного моря и песка,

Встреч возле Дюка, ссор, везений,

Ей неизведанна тоска.

Учениця 2

Привоз запахнет рыбой свежей

И вкусным соком из граната.

Люди на лавочках все те же,

Что там сидели, ждав заката.

Учень 2

Ж/д вокзал кричит прощально,

Здесь шум и чемоданов кучи.

В мире ничто не идеально,

Но смехом мы разгоним тучи.

Учениця 1

Порой мы в Оперном бываем

А иногда и в Русской драмы,

Чаще в «Итаке» зажигаем,

В трамвае вновь звонок от мамы. 

Учень 1

У лестницы Потёмкинской начало

Идёт от крепости Ени-Дунья.

Ступени плавно тянутся к причалам,

Сто девяносто две, считаю я.

Учениця 2

Тебе расскажут то, что Данте

В Лауру страстно был влюблен.

Уверенны в своем таланте,

А «Черноморец» - чемпион!!!

Учень 2

Толбухина застрянет в пробке,

А на Фонтане обновленья…

Вот мужики подняли стопки:

За дружбу, верность и терпенье.

Учениця 1

В Лузановке лежим на пляже

В Аркадии – долой заботы… 

И вовсе нет желанья даже

Вернуться осенью к работе. 

Учень 1

Здесь каждый камень чем-то знаменит,

Здесь все поэты или поэтессы.

Утесов Леня - тоже Одессит,

И Вера Ибнер тоже из Одессы.

Учениця 2

Багрицкий Эдуард был Одессит,

И здесь же он слагал стихотворенья.

А Саша Пушкин тем и знаменит,

Что здесь он вспомнил "чудное мгновенье".

Учень 2

Ведь Сонька для нас – королева!

Мир бандитский зажала в кулак.

И была эта юная дева

Для полиции признанный враг!

Учениця 1

Одесский вор он тоже знаменит,

С ворами мира никакого сходства.

Япончик Миша, пусть он был бандит,

Но сколько в нем печати благородства.

Учень 1

Или возьми, к примеру, Беня Крик,

На Молдаванке короля все знали.

Какой размах, какой бандитский шик,

Знакомство с ним за гордость почитали.

Учениця 2

Одесса юмором живет

От Черноморки до Раздельной.

И одесситов, как народ,

Считают нацией отдельной.

Поляки, вислухавши уважно розповідь одеситів та детально розгледівши слайди презентації, вихваляються своїм незрівнянним Гданськом.

Горбунов

Цікаве місто ця Одеса,

Ах скільки місць чарівних, гарних,

Ніби казкова поетеса.

А що ж наш Гданськ?Теж легендарний?

Учениця 1

Чи знаєш ту чарівну землю

Слов’янський, побратиме, сину,

То місто велич краси Гданська,

Він має золото бурштину!

Учень 1

Про місто Гданськ полине наша пісня,

Про море й стадіон, про вулиці й собор,

Так схожі ці міста і побратимством тісно,

Стоїть у морпортах відважний командор.

Учениця 2

Морські ворота в гирлі річки Вісли,

Турмісце надзвичайної краси,

Балтійське незабутнє місто,

Де на базарі безліч ти бурштину продаси.

Учень 2

Це батьківщина Грасса, Фаренгейта,

Які відомі людям на весь світ,

Вулиці Дуга, Длуги Тарг, мов флейта,

Чарують око, ніби вишні цвіт.

Учениця 1

У центрі височіє ратуша,

З якої видно постать всього Гданська,

Музика дзвонів нібито душа,

Душа поляка, і душа циганська.

Учень 1

Зверніть увагу, там є двір Артура,

Що був, як вам відомо королем,

І височіє там фонтан Нептуна.

Він символ Гданська й світиться яскравим днем.

Учениця 2

На річці Мотлова є кран портовий,

В народі називають журавель,

Це механізм давно уже не новий,

І є окрасою усіх польських земель.

Учень 2

Костелів безліч: Святої Марії,

І Миколая, й Катажини є,

У всіх туристів є лиш одна мрія,

Прийти й просити за здоровія своє

Учениця 1

Чесноти: Розум, Справедливість, Набожність та Згоду,

Побачиш ти на даху Зелених й Золотих воріт,

Як тільки ти отримаєш нагоду,

Відвідай Гданськ і ти побачиш цілий світ.

Учень 1

Оливський парк 17 століття,

Заснований на території садів,

Із всього світу має він суцвіття.

Алею грабову й пташиний спів.

Учениця 2

Гданськ – місто-казка, місце почуттів,

І друзям своїм воно завжди раде

Несе в собі багато відкриттів,

Мій любий Гданськ, мій вічний граде!

Ведучий та одесити аплодують гостям з Польщі, із захватом дивляться на них. Горбунов запрошує всіх об’єднатися в коло.

Горбунов

Міста ці в школі добре знають

І старшокласник, й малюки,

Бо на екскурсіях буваєм

В Одесі, в Гданську залюбки!

Піднявши угору прапори Польщі, україни та ЄС учні з посмішками на обличчях закликають глядачів до єдності нардів та миру.

Учень 1

Український наш братній народе!

І Земля одна наша для всіх,

Разом ми і за щастя, й негоди,

Маєм спільний для нас оберіг!

Учень 2

И Неважно кто ты? И откуда? 

Варшава, Осло, Гданск, Одесса! 

Мы вместе сложены на блюде,

У нас так схожи интересы. 

Учениця 1

Ми – різні, і в той час одна родина,

І мови наші також дуже схожі,

Чи Польща, чи то ненька-Україна,

Ми – разом! Ми – не просто перехожі!

Учениця 2

Мы все живем одной родной душою:

Порты, моря, не видно грань,

Под общим солнцем, под луною,

У нас одни мечты и брань.

Учень 2

Хай ходять голуби по дахах,

Хай тануть в небі журавлі…

ВСІ РАЗОМ

Хай буде мир у кожній хаті,

Хай сонце сяє на Землі!
Поляки та укранці, взявшись міцно за руки кланяються.

ІУ. Підсумок

Учитель

  • Що нового ви сьогодні дізналися?

  • Як ця те пов’язана з нашим уроком?

  • Чи потрібно, на вашу думку, спілкуватися з мешканцями інших держав?

  • Як можна застосувати знання, отримані на сьогоднішньому уроці, на інших предметах та ЗНО?

  • Чи вдалася нам сьогоднішня подорож?

Рефлексія результатів

Технологія "Незакінчені речення!"

• Як же я раніше міг не знати… • Я відкрив для себе… • Я усвідомив… • Після цього уроку я намагатимуся… • Після сьогоднішнього уроку я зрозумів… • На уроці мене найбільше вразило… • Найбільшим відкриттям для мне було… • Я зроблю все, щоб… …

У. Домашнє завдання

Написати власне висловлення «Європейське майбутнє України»